Провадження № 2/742/820/18
Єдиний унікальний № 742/1835/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Ільченка О.І., секретаря судових засідань Голушко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади с.Лісові Сорочиці в особі Лісовосорочинської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом,-
встановив :
Позивач звернулася до суду з позовом до територіальної громади с.Лісові Сорочиці Прилуцького району Чернігівської області в особі Лісовосорочинської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за законом. Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її мати ОСОБА_3, яка на день смерті проживала одна та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все її майно, в тому числі на майно - право на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Лісний Прилуцького району. Проте, при зверненні в травні 2018 року до нотаріальної контори, їй (ОСОБА_2.) у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено, оскільки вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини, та рекомендовано звернутися до суду. Причини пропуску відповідного строку вона вважає поважними, оскільки не була обізнана про такий строк, хворіла з 09.03.2005 по 16.03.2005 та не мала коштів для оплати відповідних нотаріальних послуг оскільки ніде не працювала.
Позивач в судове засідання не з'явилася, проте згідно завчасно поданої заяви позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, проте надіслав заяву в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглядати справу у його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
У відповідності до копії Свідоцтва про смерть від 14 вересня 2004 року серії НОМЕР_2, встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року, про що виконкомом Л.Сорочинської с/ради Прилуцького району Чернігівської області зроблено запис за №09 (а.с.4).
У відповідності до копії свідоцтва про народження, серії НОМЕР_3, виданого ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2,вбачається, що її матір'ю є ОСОБА_3 (а.с.5).
Відповідно до довідки Лісовосорочинської сільської ради від 18.05.2018 за №222 вбачається, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4, дійсно була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 Прилуцького району Чернігівської області (а.с.6).
Відповідно до повідомлення Прилуцької районної державної нотаріальної контори від 18.06.2018 за №977/01-16 вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 спадкова справа не заводилася. Спадкоємці із заявами про прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право на спадщину не зверталися (а.с.15-16).
Згідно виписки з медичної картки амбулаторного хворого, виданої центром первинної медико-санітарної допомоги Прилуцького району від19.09.2018 вбачається, що ОСОБА_2 перебувала на лікуванні з 09.03.2005 по 16.03.2005 з діагнозом гострий обструктивний бронхіт (а.с.25).
Згідно з листом приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Шрайбер В.В., від 04.06.2018 за №502/01-16 встановлено, що ОСОБА_2 відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке залишилося після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 в зв язку з пропуском встановленого законом строку у шість місяців для прийняття спадщини. У зв язку з викладеним та на підставі ст.1272 Цивільного кодексу України рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.7).
Згідно ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінюючи в сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд знаходить достовірно встановленим, що причини пропуску строку для прийняття спадщини позивачем є поважними, тому суд вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви до нотаріальної контори для прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 328, 1261 ЦК України, ст.ст.2, 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354-355, п.9, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІПН - НОМЕР_1) до територіальної громади с.Лісові Сорочиці в особі Лісовосорочинської сільської ради (Чернігівська обл., Прилуцький р-н, с.Лісові Сорочинці, вул.Домонтовича, буд.90А, ЄДРПОУ 04415732) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2,ІПН - НОМЕР_1, додатковий строк терміном 1 (один) місяць для подання нею заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року, з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О.Ільченко
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2018 |
Оприлюднено | 01.10.2018 |
Номер документу | 76795329 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Ільченко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні