Рішення
від 27.09.2018 по справі 2540/3120/18
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3120/18

Чернігівський окружний адміністративний суду під головуюванням судді Д'якова В.І. розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду у м. Чернігові справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Чернігівторф" до Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Чернігівторф» (далі- ДП «Чернігівторф» ) звернулось до суду з позовом до Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про зобов'язання Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області зняти арешт з рахунку № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» , що належить філії Ірванцівський торфозавод Державного підприємства «Чернігівторф» .

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що рахунок № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» , що належить філії Ірванцівський торфозавод Державного підприємства «Чернігівторф» , є цільовим та використовується для виплати заробітної плати, вихідної допомоги при звільненні працівників, здійснення обов'язкових платежів до бюджету, а тому накладення арешту на такий рахунок призведе до порушення прав працівників. Вказує, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені у залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ та призначено судове засідання на 25 вересня 2018 року на 10:00 год.

У строки, встановлені судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, від відповідача до суду надійшов відзив на позов з додатками, в якому відповідач повністю заперечує у задоволенні позовної заяви з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с. 24).

Представники сторін у судове засідання, не з'явилися, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі.

Представник позивача у своїй заяві про розгляд справи без участі зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.

Суд, на підставі статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає можливим розглянути заяву у письмовому провадженні.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на виконанні у Семенівському районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області перебуває виконавче провадження № 57070815 про стягнення з філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф заборгованості в загальній сумі 975331,79 грн.

Постановою начальника Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 від 06.09.2018 накладено арешт на кошти боржника - філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф , що містяться на відкритому рахунку підприємства № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» та належать філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф (структурний підрозділ без права юридичної особи, що підтверджується витягом з Єдиного деражавного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 11-15) ) ДП Чернігівторф (а.с. 28).

Філія Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф є відокремленим підрозділом ДП Чернігівторф без права юридичної особи, що підтверджується витягом з Єдиного деражавного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 11-15).

Згідно з довідкою директора відділення Чернігівське ПАТ «Альфа-Банк» ОСОБА_2 від 12.09.2018 № 80430-150-76 рахунок № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» належать філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф , код ЄДРПОУ 26467190 та використовується підприємством з метою виплати заробітної плати працівникам та здійснення обов'язкових платежів до бюджету за цільовим призначенням (а.с.16).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999 (далі - Закон № 606-XIV).

Приписами ст.52 Закону передбачено, що звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації.

Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах.

Статтею 57 Закону № 606-XIV передбачено, що арешт майна боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення.

Арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом: винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах; винесення постанови про арешт коштів, що перебувають у касі боржника або надходять до неї; винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження; проведення опису майна боржника і накладення на нього арешту (частина друга статті 57 Закону № 606-XIV).

Враховуючи той факт, що у позивача була наявна несплачена заборгованість, а також те, що державний виконавець при накладенні арешту не був обізнаний про те, що банківський рахунок № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» , який належать філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф , код ЄДРПОУ 26467190 використовується підприємством з метою виплати заробітної плати працівникам та здійснення обов'язкових платежів до бюджету за цільовим призначенням, то відповідачем правомірно та в межах наданих йому повноважень було накладено арешт на зазначений рахунок, оскільки станом на 06.09.2018 (дата прийняття спірної постанови) у відповідача були відсутні підстави вважати, що позивачем 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» використовується як поточний рахунок для виплати заробітної плати.

При цьому, згідно ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до частини п'ятої ст. 97 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Частинами першою та шостою статті 24 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що виплата підприємством заробітної плати є пріоритетною перед погашенням заборгованості іншим кредиторам підприємства (юридичної особи) та не може бути поставлена в залежність від погашення заборгованості за іншими платежами останнього.

Відповідно до частини другої ст. 10 Конвенції «Про захист заробітної плати» , ратифікованої Україною 04.08.1961, заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім'ї.

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

В матеріалах справи міститься довідка директора відділення Чернігівське ПАТ «Альфа-Банк» ОСОБА_2 від 12.09.2018 № 80430-150-76 рахунок № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» належать філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф , код ЄДРПОУ 26467190 та використовується підприємством з метою виплати заробітної плати працівникам та здійснення обов'язкових платежів до бюджету за цільовим призначенням (а.с. 16).

Отже, на підставі наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що поточний рахунок № 26000025432501 відкритий філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф у ПАТ «Альфа-Банк» , на який постановою ВП № 57070815 накладено арешт на кошти, що містяться на вказаному рахунку, призначений для здійснення перерахувань із заробітної плати працівникам підприємства.

Частинами 3, 4 статті 59 Закону № 1404-VIII передбачені порядок та підстави зняття арешту з майна у разі виявлення порушення порядку його накладення, встановленого цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 59 Закону № 1404-VIII підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.

Відповідно до частини 5 статті 59 Закону № 1404-VIII у всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.

Така позиція суду відповідає правій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 04.04.2018 у справі № 908/3982/14.

Оскільки у спірних правовідносинах не виникає спору щодо належності грошових коштів, на які накладено арешт, та не встановлено порушень порядку накладення такого арешту, має бути застосована норма частини 5 статті 59 Закону № 1404-VIII, тобто арешт з коштів має зніматися за рішенням суду.

Беручи до уваги викладене в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про наявність підстав для зняття арешту з рахунку № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» належать філії Ірванцівський торфозавод ДП Чернігівторф , оскільки цільовим призначенням коштів, які знаходяться на вказаному рахунку являється оплата праці працівників, що є пріоритетною перед погашенням заборгованості іншим кредиторам, тому позов ДП Чернігівторф слід задовольнити шляхом зобов'язання Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області зняти арешт з рахунку № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» , що належить філії Ірванцівський торфозавод Державного підприємства «Чернігівторф» .

Згідно з частиною 2 статті 59 Закону №1404-VII у разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статями 139, 227, 229, 241-243, 246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Державного підприємства «Чернігівторф» (вул. Борисенка, 35-а, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ - 02968220) задовольнити повністю.

Зобов'язати Семенівський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Червона площа, 2, м. Семенівка, Чернігівська область, 15400, код ЄДРПОУ - 34841264) зняти арешт з рахунку № 26000025432501 у ПАТ «Альфа-Банк» , що належить філії Ірванцівський торфозавод Державного підприємства «Чернігівторф» .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Червона площа, 2, м. Семенівка, Чернігівська область, 15400, код ЄДРПОУ - 34841264) на користь Державного підприємства «Чернігівторф» (вул. Борисенка, 35-а, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ - 02968220) понесені судові витрати у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене 27 вересня 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.09.2018
Оприлюднено01.10.2018
Номер документу76796542
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2540/3120/18

Рішення від 27.09.2018

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Д'яков В.І.

Ухвала від 25.09.2018

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Д'яков В.І.

Ухвала від 18.09.2018

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Д'яков В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні