Рішення
від 24.09.2018 по справі 924/461/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" вересня 2018 р. Справа № 924/461/18

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,

за участю секретаря судового засідання Пасічник Б.О., розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» , м. Шепетівка Хмельницької області

до Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КП «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» ,

м. Шепетівка Хмельницької області

про скасування рішення №1 від 06.11.2017 р.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 16.07.2018 р. №517

ОСОБА_2 - за довіреністю від 28.08.2018 р. №685

від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 05.01.2018 р. №01-13/50

ОСОБА_4 - за довіреністю від 05.01.2018 р. №01-13/2512

третьої особи: ОСОБА_5- за довіреністю від 05.02.2018р. №48

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: товариство з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» , м. Шепетівка Хмельницької області звернулось до суду з позовом до Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області про скасування рішення XXVIII (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання №1 від 06.11.2017 р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» .

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач прийняв оспорене рішення в порушення ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. ч. 1, 2 ст. 651, ст. 654 ЦК України, принципу взаємного співробітництва, прав позивача як суб'єкта господарювання і сторони договору здійснювати управління (експлуатацію) об'єкта концесії, а також без належних для цього підстав, оскільки невиконання рішень виконавчого комітету Шепетівсьої міської ради №264 від 12.10.2017 р., №265 від 19.10.2017 р. про початок опалювального сезону як підстава для розірвання концесійного договору від 02.12.2011 р. відбулось не з вини позивача. Крім того, посилається на те, що проект оспореного рішення відповідачем з Хмельницьким територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не погоджувався, на офіційному веб-сайті відповідача опубліковане рішення без зазначення дати оприлюднення та оновлення документа.

Ухвалою суду від 23.06.2018 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/461/18, призначено підготовче засідання.

Ухвалами суду від 19.07.2018 р., 30.07.2018 р. підготовче засідання у справі відкладалось.

Також ухвалою суду від 30.07.2018 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КП «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» , продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

У підготовчому засіданні 29.08.2018 р. постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 13.09.2018 р.

Ухвалою суду від 13.09.2018 р. підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 24.09.2018 р.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (від 30.07.2018 р. №01-13/2551) вважає, що оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень відповідно до норм чинного законодавства, законно та скасуванню не підлягає. Зазначає, що прийняттю оскаржуваного рішення слугувало неналежне виконання позивачем умов договору концесії від 02.12.2011 р., зокрема, при наданні населенню послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, неврегулювання питання теплопостачання міста позивачем. Зауважує, що позивачем не було виконано рішення виконкому Шепетівської міської ради про порядок опалювального сезону від 10.10.2017 р., 12.10.2017 р., 19.10.2017 р. та рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 03.11.2017 р. Повідомив, що рішення виконкому №264 від 12.10.2017 р., №265 від 19.10.2017 р. були оскаржені позивачем в судовому порядку, але залишені чинними. Вважає, що причиною неможливості позивачем розпочати опалювальний сезон є неврегульованість взаємовідносин з контрагентом позивача, зокрема, щодо гарантування погашення боргових зобов'язань, неотримання номінацій на поставку природного газу. Зазначив, що Положенням про порядок погодження з органами Антимонопольного комітету України рішень органів державної влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання, затвердженим розпорядженням Антимонопольного комітету України №4-р від 01.04.1994 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.04.1994 р. за №78/287, не передбачено, що рішення про відмову від концесійного договору в односторонньому порядку потребує погодження органів Антимонопольного комітету. При цьому акцентує увагу на тому, що оскаржуване рішення прийнято в умовах загрози надзвичайної ситуації, з метою запобігання її виникненню. Вважає безпідставними посилання позивача на порушення принципу "співпраці", оскільки позивач протягом останніх років порушує свої зобов'язання, зокрема, і щодо сплати концесійних платежів, які відповідач вимушений стягувати в судовому порядку.

Посилаючись на положення ст. 26 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні ", Закону України "Про концесію", вважає безпідставними твердження позивача про відсутність повноважень міської ради на прийняття оспорюваного рішення. Повідомив, що оспорене рішення було опубліковане на сайті Шепетівської міської ради 06.11.2017 р. Зазначив, що даний спір має розглядатись в порядку адміністративного судочинства, оскільки концесійний договір укладався у зв'язку і з приводу реалізації органом місцевого самоврядування своїх владних повноважень з метою задоволення публічних інтересів.

У відповіді на відзив (від 21.08.2018 р. №677, від 12.09.2018 р. №777) позивач, зокрема повідомив, що засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Хмельницької ОДА відбулось за його ініціативи та звернення у зв'язку з невиконанням ПАТ НАК «Нафтогаз України» умов договорів. Пояснює, що в рішеннях у справах №924/1068/17 та №924/1099/17 відмова в частині позовних вимог мотивована наявністю права позивача на споживання природного газу та його неоспорення. Вважає, що умовою застосування п. 43 концесійного договору щодо права концесіонера на відмову від договору є наявність систематичного або неналежного виконання істотних умов договору з вини концесіонера, а саме: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Вважає, що систематичного невиконання істотних умов договору не було, а не виконані позивачем не з його вини рішення були навмисно прийнятті виконавчим комітетом Шепетівської міської ради як такі, що технічно виконати не можливо, оскільки неможливо розпочати опалювальний сезон в окремих закладах.

У запереченнях на відзив (наданих 13.09.2018р.) відповідач акцентував увагу на тому, що опалювальний сезон позивачем не було розпочато ні у визначений у рішеннях виконкому Шепетівської міської ради термін, ні на наступний день, ні у визначений обласною комісією з надзвичайних ситуацій термін.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КП «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» у поясненнях (від 27.08.2018 р. №213) проти позову заперечила, зазначаючи про правомірність прийнятого відповідачем оспореного рішення. Стверджує, що виключно позивачем мали вчинятьсь дії щодо завчасного врегулювання питання безперебійного постачання газу в опалювальний сезон 2017-2018 р.р., а тому його посилання на відсутність вини у несвоєчасному початку опалювального сезону вважає безпідставними. Також зазначає, що повноваження щодо односторонньої відмови від концесійного договору передбачені самим договором та чинним законодавством.

Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позові, відповіді на відзив, просять позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у відзиві на позов, вказують на правомірність оспореного рішення.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КП «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» підтримав позицію, викладену у письмових поясненнях.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Рішенням Шепетівської міської ради від 08.06.2011 р. №4 "Про пропозицію щодо передачі в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" визначено такими, що підлягають передачі в концесію, наступні об'єкти централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності: цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства", цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Шепетівське підприємство теплових мереж".

09.08.2011 р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №17 "Про оголошення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності", яким визнано завершеною організаційно-технічну підготовку об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності, затверджено конкурсну документацію на участь у конкурсі з передачі в концесію цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства", цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Шепетівське підприємство теплових мереж" (додаток №1, №2), затверджено склад комісії з проведення конкурсу (додаток №3) та положення про комісію (додаток №4), які додані до матеріалів справи.

Рішенням Шепетівської міської ради від 25.10.2011 р. №23 погоджено проекти концесійних договорів, за якими об'єктами концесії є цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Шепетівське підприємство теплових мереж" (додаток 1) та цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства" (додаток 2), уповноважено міського голову на підписання вказаних договорів.

02.12.2011 р. між Шепетівською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» (концесіонер) укладено концесійний договір (далі - договір), згідно з п. 1 якого концесієдавець надає на 12 років концесіонеру право істотно поліпшити та здійснювати управління (експлуатацію) об'єкта, концесії з метою задоволення громадських потреб у сфері теплопостачання за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов цього договору.

Об'єктом концесії за цим договором є: цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж» , юридична адреса якого м. Шепетівка, Хмельницька обл., провулок Короленка, 1-а (п. 2 договору).

За умовами п. 4 договору концесієдавець має право: здійснювати контроль за дотриманням концесіонером умов цього договору; вимагати дострокового розірвання цього договору в разі порушення концесіонером його умов та відшкодування збитків, завданих концесієдавцю внаслідок невиконання умов договору; вимагати від концесіонера відшкодування збитків у разі погіршення стану об'єкта концесії, яке сталося з вини концесіонера; одержувати від концесіонера інформацію, необхідну для виконання своїх прав і обов'язків; протягом першого року дії договору щоквартально, а в подальшому 1 раз на півріччя розглядати результати діяльності концесіонера, затверджувати плани використання інвестицій на покращення майна, аналізувати ефективність управління (експлуатації) об'єктом концесії, надавати висновки щодо виконання умов договору.

До зобов'язань концесієдавця п. 2 договору відносить, зокрема: не втручатися у господарську діяльність концесіонера.

Концесіонер має право, з-поміж іншого: здійснювати підприємницьку діяльність на основі управління (експлуатації) об'єкта концесії; вимагати розірвання цього договору у разі порушення концесієдавцем умов договору та відшкодування збитків, завданих невиконанням умов договору; на продовження строку дії цього договору у разі виконання його умов; отримувати плату за вироблені товари (робота, послуги); на контрактній основі залучати до виконання спеціальних робіт на об'єкті концесії третіх осіб (п. 7 договору).

Пунктом 8 договору передбачено обов'язки концесіонера, зокрема: виконувати умови цього договору; нести відповідальність за виконання умов цього договору та законодавства України третіми особами, які залучені до виконання спеціальних робіт на об'єкті концесії; після закінчення строку, на який було укладено концесійний договір, передати об'єкт концесії в належному технічному стані концесієдавцю відповідно до умов цього договору (земельні ділянки - до умов договору оренди земельної ділянки); забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; ведення у встановленому законодавством порядку обліку зазначених послуг; вжиття заходів для ощадливого використання енергетичних ресурсів.

Після закінчення строку, на який було укладено цей договір, у разі його розірвання, ліквідації концесіонера, в тому числі у зв'язку з визнанням його банкрутом, концесіонер зобов'язаний повернути концесієдавцю об'єкт концесії в належному технічному стані. Повернення майна об'єкта концесії здійснюється у 10-денний строк після припинення дії цього договору і оформлюється актом приймання-передачі (п. 15 договору).

Згідно з п. 16 договору за його умовами концесіонер здійснює такі види діяльності, роботи, послуги: централізоване теплопостачання.

Концесійний договір укладено на 12 років (з другого грудня дві тисячі одинадцятого року по друге грудня дві тисячі двадцять третього року) (п. 40 договору).

У п. 43 договору зазначено, що концесієдавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії у разі систематичного невиконання або неналежного виконання наступних істотних умов договору з вини концесіонера: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. У такому разі договір є розірваним з дати повідомлення концесієдавцем концесіонерові про відмову від договору. В такому випадку концесіонер не має права на отримання будь-яких компенсацій з боку концесієдавця.

На вимогу однієї зі сторін цей договір може бути розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавством України (п. 44 договору).

Пунктом 47 договору передбачено, що договір набуває чинності з дня його підписання концесієдавцем та концесіонером та нотаріального посвідчення.

Строк дії цього договору може бути продовжено у разі виконання концесіонером умов концесійного договору та за погодженням з концесієдавцем (п. 48 договору).

Договір підписаний сторонами, скріплений відтисками їхніх печаток, містить відмітку про посвідчення приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу 02.12.2011 р.

26.04.2012 р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №10 про визначення з 01.05.2012 р. виконавцем житлово-комунальних послуг з: централізованого опалення, централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення - товариство з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест".

Виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення від 12.10.2017 р. №264 "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням", відповідно до якого у зв'язку з пониженням середньодобової температури, відповідно до Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 р. №71, постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої воли і водовідведення", наказу Міністерства охорони здоров'я України №234 від 24.03.2016 року "Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів", Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (Державні санітарні правила і норми ДСанПіН 5.5.2.008-01), розглянувши звернення управління освіти, керуючись ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішено ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» у зв'язку із зниженням температури зовнішнього повітря розпочати опалювальний сезон 2017-2018 року в лікувально-профілактичних установах, дошкільних, шкільних, позашкільних закладах, закладах культури та адміністративних будівлях за зверненнями, незалежно від форм власності, з 13 жовтня 2017 р.

У матеріалах справи наявна копія постанови Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 13.11.2017 р. в адміністративній справі №688/3134/17 (із відміткою про залишення без змін цієї постанови згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 р. та набрання нею законної сили 23.01.2018 р.).

19.10.2017 р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення №265 "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка", яким у зв'язку з пониженням середньодобової температури, відповідно до Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 р. №71, постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої воли і водовідведення", керуючись ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішено ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року з 23.10.2017 року; керівництву ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» не пізніше 12 год. 00 хв. 23.10.2017 року доповісти виконавчому комітету про початок опалювального сезону та про затверджені місячні обсяги природного газу на опалювальний сезон 2017/2018 року; звернути увагу керівництва ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" на те, що підприємством не надаються послуги теплопостачання на виконання рішення виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 року "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням" та довести дану інформацію до комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності.

Позивачем в матеріали справи надано лист від 08.09.2017р. №789, адресований ПАТ "Шепетівкагаз", в якому у зв'язку, зокрема з підготовкою до опалювального сезону 2017-2018 р.р., позивач просив відновити газопостачання на котельнях, а саме: зняти заглушки та пломби з газорегуляторних установок для проведення пробного пуску системи теплопостачання.

Також надано копії договорів постачання природного газу, укладених між публічним акціонерним товариством "Національна компанія "Нафтогаз України" (постачальник) і позивачем (споживач) та відповідно до яких постачальник зобов'язаний поставити споживачеві у 2017-2018 роках природний газ для використання споживачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (договір від 21.09.2017 р. №1194/1718-БО-34), виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями (договір від 21.09.2017 р. №1195/1718-КП-34), виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (договір від 21.09.2017 р. №1193/1718-ТЕ-34).

У листі від 19.10.2018 р. №908 позивач повідомив ПАТ "Шепетівкагаз" про придбання необхідного обсягу природного газу для виробництва теплової енергії згідно договорів №1195/1718-КП-34, №1194/1718-КП-34, №1193/1718-КП34 від 21.09.2017 р., укладених з ПАТ "НАК "Нафтогаз України". Згідно даних договорів виділено ліміти природного газу. У листі зазначено, що враховуючи вищенаведене, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» не бачить підстави, щоб обмежити транспортування природного газу для виготовлення теплової енергії. В разі прийняття виконавчим комітетом Шепетівської міської ради рішення про початок опалювального сезону 2017/2018 р.р. ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» додатково повідомить про необхідність розпломбування запірної арматури.

ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" у листі від 23.10.2017р. № 922, адресованому ПАТ "Шепетівкагаз", зазначило, що відповідно до рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 19.10.2017 р. №265 ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" розпочинає опалювальний сезон 23.10.2017 р., повторно просило відновити газопостачання на котельнях, а саме: зняти заглушки та пломби з газорегуляторних установок.

24.10.2017 р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №290 "Про виконання рішення виконавчого комітету № 264 від 12.10.2017 року «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням» та рішення виконавчого комітету № 265 від 19.10.2017 року «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка» , яким, з-поміж іншого, визнано роботу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» по виконанню рішень виконавчого комітету міської ради №264 від 12.10.2017 року «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням» , яким визначено початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням 13.10.2017 року та рішення №265 від 19.10.2017 року «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка» , яким визначено початок опалювального сезону з 23.10.2017 року, незадовільною.

26.10.2017 р. Шепетівська міська рада прийняла рішення №1 "Про незадовільний стан надання послуг з теплопостачання ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", яким у зв'язку з порушенням ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» істотних умов концесійного договору від 02.12.2011 р. щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, розглянувши протокол комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності, від 26.10.2017 р., висновок постійно діючої депутатської комісії з питань розвитку промисловості, житлово-комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку від 26.10.2017 р., вирішила: 1. Прийняти до уваги висновок постійної депутатської комісії з питань розвитку промисловості, житлово-комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку, комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності, про невиконання рішень виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 р. та № 265 від 19.10.2017 р. щодо початку опалювального сезону та про порушення ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» істотних умов концесійного договору від 02.12.2011 р. щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. 2. Зобов'язати ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» негайно усунути порушення істотних умов концесійного договору та забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. 3. Попередити ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» , що у разі невиконання п. 8 концесійного договору від 02.12.2011 р. до 28.10.2017 р. та продовження невиконання істотних умов договору постійною діючою депутатською комісією з питань розвитку промисловості, житлово-комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку буде винесено на розгляд ради проект рішення про відмову від договору концесії в односторонньому порядку відповідно до п. 43 концесійного договору. 4. Доручити міському голові звернутися до Генеральної прокуратури України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Служби Безпеки України та Хмельницької обласної державної адміністрації щодо ситуації між теплопостачальною організацією ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та НАК «Нафтогаз України» , яка призвела до порушення нормального функціонування міста та до створення вкрай напруженої суспільно-політичної ситуації, та щодо надання цій ситуації належної правової оцінки. 5. Зобов'язати ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» надати комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання водовідведення, що перебувають у комунальній власності, перелік майна, яке було придбано ТОВ «Шепетівка Енергоівнест» на виконання договору концесії від 02.12.2011 р., поліпшення, проведені за рахунок інвестицій ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» (п. 8 договору, коштів місцевого бюджету, субвенцій з державного бюджету та амортизаційних відрахувань (п. 20 договору концесії), а також майно, придбане ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» , яке може перейти у власність територіальної громади міста після закінчення строку дії концесійного договору (п. 22 концесійного договору), забезпечити доступ до вказаного майна з метою його огляду.

У листі від 27.10.2017 р. №944, адресованому ПАТ "Шепетівкагаз", позивач повідомив перелік котелень, на яких потрібно зняти заглушки із запірної арматури, а також те, що згідно додаткової угоди №4 до договору №17/01/2017-1 постачання природного газу від 17.01.2017 р. ТОВ "Енергогазтрейд" поставляє позивачу у жовтні 2017 р. природного газу обсягом 50 тис. куб. м. та надав копію відповідної додаткової угоди №4 від 11.10.2017 р.

Згідно з наданим у матеріали справи протоколом №11 від 03.11.2017 р. засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій було класифіковано ситуацію, яка виникла внаслідок зриву опалювального сезону в м. Шепетівка, як загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, місцевого рівня, та вирішено, зокрема, керівництву ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" вжити заходів щодо отримання лімітів на відпуск природного газу у НАК "Нафтогаз України" та розпочати опалювальний сезон не пізніше 6 листопада 2017 р. В іншому випадку погодитись на розірвання концесійного договору; міському голові м. Шепетівка при умові порушення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" виконання умов договору щодо забезпечення опалювального сезону, в межах повноважень, посприяти в здійсненні процедури розірвання концесійного договору.

06.11.2017 р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №1 "Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна". Зазначеним рішенням (з урахуванням рішення Шепетівської міської ради від 28.11.2017 р. №37 "Про виправлення описки в рішенні XXVIII (позачергової) сесії міської ради VII скликання "Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна") у зв'язку із неналежним виконанням ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» істотних умов договору концесії від 02.12.2011 р., а саме - надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, невиконанням рішень виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 р., №265 від 19.10.2017 р. та сесії Шепетівської міської ради №1 від 26.10.2017 р., враховуючи рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол №11 від 03.11.2017 р.), на підставі п. 15, п. 43 концесійного договору від 02.12.2011 р., керуючись п. 1 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада вирішила: відмовитись в односторонньому порядку від договору концесії (на підставі п. 43 концесійного договору), укладеного між Шепетівською міською радою та ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» 02.12.2011 р., об'єктом за яким є цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж» ; уповноважити міського голову ОСОБА_6 направити повідомлення ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про відмову від договору; запропонувати керівнику ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» до 07.11.2017 р. укласти угоду з Шепетівською міською радою про розірвання концесійного договору від 02.12.2011 р. та підписати акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» ; у випадку відмови керівника ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» від підписання вказаних документів до 07.11.2017 р. запропонувати ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» надати інформацію про осіб, уповноважених на передання цілісного майнового комплексу від ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» до Шепетівської міської ради (п. 1 рішення).

Також вирішено попередити керівництво ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про недопустимість демонтажу та вивезення обладнання з території підприємства до закінчення процедури прийняття Шепетівською міською радою цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» з концесії. Шепетівському ВП ГУНП в Хмельницькій області - забезпечити охорону комунального майна - цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» - об'єктів, які забезпечують життєдіяльність міста - в період роботи комісії з приймання майна з концесії. Створити комісію з приймання цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» в складі згідно з додатком. Передати цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж» Шепетівському комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства, яке має дозвільні документи на надання послуг з теплопостачання, а саме: ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Шепетівська міська рада зобов'язується виступити гарантом щодо виконання зобов'язань Шепетівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства за спожитий в опалювальний період 2017-2018 р.р. природний газ для виробництва теплової енергії та послуг опалення. Управлінню житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин спільно з фінансовим управлінням Шепетівської міської ради розробити та винести на розгляд сесії міської ради проект рішення «Про програму фінансової підтримки Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства на 2017-2018 р.р.» . Зобов'язати міського голову ОСОБА_6 М.1. до 10.11.2017 року підготувати документи та подати заяву до правоохоронних органів про порушення кримінальної справи по факту несвоєчасного початку опалювального сезону (п. п. 2-8 рішення).

До рішення складено додаток "Склад комісії з прийняття цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж".

Листом від 06.11.2017 р. №01-13/3264 відповідач повідомив позивача про відмову від договору концесії, за яким предметом концесії є цілісний майновий комплекс "Шепетівське підприємство теплових мереж", посилаючись на рішення №1 від 06.11.2017 р. про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна. Повідомлення відповідно до наявної на ньому відмітки отримане позивачем 07.11.2017 р.

Також листом від 06.11.2017 р. №01-13/3265 виконавчий комітет Шепетівської міської ради запропонував позивачу, зокрема підписати угоду про розірвання договору концесії від 02.12.2011 р. та повернути з концесії майно цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж" до 07.11.2017 р.

У матеріали справи надано копію постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.02.2018 р. у справі №688/3382/17 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання неправомірним та скасування рішення сесії міської ради.

У постанові зазначено, що позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати неправомірним та скасувати рішення ХХVІІІ (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання №1 «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» від 06.11.2017 року, оскільки вважає, таке рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню. Суд першої інстанції дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити за безпідставністю позовних вимог, оскільки відповідачем винесено рішення № 1 «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» від 06.11.2017 року у межах наділених повноважень, з дотриманням вимог чинного законодавства та з дотриманням вимог ст.ст. 19, 144 Конституції України.

Однак у вищенаведеній постанові Вінницький апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що судом першої інстанції при вирішенні даного спору порушена підсудність позовних вимог, які мали б бути вирішенні судом в порядку господарського судочинства, а тому постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 24 листопада 2017 року скасував, а провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання неправомірним та скасування рішення сесії міської ради закрив.

28.02.2018 р. позивач звернувся до міського голови м. Шепетівка з листом №191 (отриманий згідно з відміткою 05.03.2018 р.), в якому з урахуванням п. 5 ст. 36 КЗпПУ не заперечувало проти звільнення з ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» в порядку переведення в Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства з подальшим працевлаштуванням працівників ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» згідно з наданим списком

У листі від 16.04.2018 р. №308, адресованому першому заступнику міського голови м. Шепетівка, позивач повідомив про надання графіку роботи робочої комісії та наказу №81-к від 29.03.2018 р. «Про створення робочої групи з передачі (повернення) цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» з концесії, та запропонував кандидатури для введення до складу комісії з приймання цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» , у листі від 17.04.2018 р. №313 - перелік обладнання та основних засобів станом на 30.03.2018 р.

Відповідно до протоколу №14/05/2018 від 14.05.2018 р. загальних зборів учасників ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» було вирішено уповноважити (надати повноваження) генерального директора ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» , ОСОБА_7, від імені ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» укласти угоду з Шепетівською міською радою про дострокове розірвання концесійного договору від 02.12.2011 р. та підписати акти прийому-передачі цілісного майнового комплексу «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» , цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» , що є об'єктом концесії до зазначеного договору.

У матеріали справи надано рішення господарського суду Хмельницької області від 18.04.2018 р. у справі №924/1068/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз", публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Шепетівської міської ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", про зобов'язання публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" здійснювати розподіл природного газу товариству з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" в опалювальний сезон 2017/2018 року; про визнання права товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" на споживання природного газу: у жовтні 2017р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 455,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. обсязі 45,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 195,0 тис.куб.м.; у листопаді 2017р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 1120,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. в обсязі 110,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 480,0 тис.куб.м.; у грудні 2017р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 1600,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. в обсязі 155,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 685,0 тис.куб.м.; у січні 2018р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 1725,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. в обсязі 175,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 745,0 тис.куб.м.; у лютому 2018р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 1560,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. в обсязі 155,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 665,0 тис.куб.м.; у березні 2018р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 1370,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. в обсязі 140,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 590,0 тис.куб.м.

Рішенням суду позов задоволено частково, визнано право товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" на споживання природного газу: у жовтні 2017р. за договором №1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 455,0 тис.куб.м.; за договором №1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р. обсязі 45,0 тис.куб.м.; за договором №1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р. в обсязі 195,0 тис.куб.м. У решті позовних вимог відмовлено.

Відповідачем надано копію рішення господарського суду Хмельницької області від 02.06.2016 р. у справі №924/24/16 за позовом Шепетівської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" про стягнення суми недоплачених концесійних платежів в розмірі 277014,33 грн., яким позов задоволено частково: стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" на користь Шепетівської міської ради 274789,13 грн. недоплачених концесійних платежів. Відповідно до наданої в матеріали справи постанови Вищого господарського суду України від 30.11.2016 р. у справі №924/24/16 рішення господарського суду Хмельницької області від 02.06.2016 р. та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 02.08.2016 р. у справі №924/24/16 залишено без змін.

Також надано довідку фінансового управління Шепетівської міської ради (від 27.07.2018 р. №02-17/522), в якій повідомляється що станом на 27.07.2018 р. по ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" рахується заборгованість до міського бюджету зі сплати концесійних платежів з врахуванням індексу інфляції за IV квартал 2017 р. та І-ІІ квартал 2018 р. в сумі 847915,59 грн.

Крім того, відповідачем надано копії, зокрема:

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 11.06.2017 р. №01-31/2001 до ПАТ НАК «Нафтогаз України» щодо надання інформації, зокрема, про стан заборгованості, укладення договорів на постачання природного газу та ін., та відповіді ПАТ НАК «Нафтогаз України» від 09.07.2018 р. №26-4301/1.2-18 із зазначенням загальної заборгованості ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» з урахуванням штрафних санкцій в розмірі 60102350,11 грн., згідно з графіком погашення заборгованості - 20339240,67 грн.;

листа Красилівського ЛВУМГ філії УМГ «Київтрансгаз» від 18.07.2017 р. №757/15-01 до Шепетівської міської ради щодо сприяння в погашенні заборгованості ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та листа-відповіді виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 31.07.2017 р. №01-19/2294 до Красилівського ЛВУМГ філії УМГ «Київтрансгаз» про рішення вважати звіт керівника ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про стан розрахунків незадовільним, направлення листа від 28.07.2017 р. з рекомендаціями про вжиття невідкладних заходів щодо погашення заборгованості (у матеріали справи також надано копію зазначеного листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 28.07.2017 р. до ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та відповіді ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» від 01.09.2017 р. №774 про погашення заборгованості перед ПАТ «Укртрансгаз Красилівське ЛВУМГ» );

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 05.07.2017 р. №01-19/1984 до ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» щодо надання інформації, зокрема, про стан розрахунків за природний газ, та відповіді ПАТ НАК «Нафтогаз України» від 14.07.2018 р. №26-5595/1.2-17 про загальну заборгованість ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» в розмірі 57,2 млн.грн., та заборгованість згідно з графіком її погашення (до 01.01.2021 р.) в розмірі 2,6 млн.грн.;

листа ПАТ «Шепетівкагаз» від 07.08.2017 р. №883 до Шепетівського міського голови, Хмельницької ОДА про опломбування котелень ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» у зв'язку із закінченням опалювального сезону та до підтвердження номінацій газу;

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 04.09.2017 р. №01-15/2606 до ПАТ НАК «Нафтогаз України» щодо надання інформації, зокрема, про стан розрахунків за природний газ;

листа ПАТ НАК «Нафтогаз України» від 29.09.2017 р. №26-7033/1.2-17 до Шепетівської міської ради щодо заборгованості ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» згідно з графіком її погашення в розмірі 5,2 млн. грн. та можливість отримання номінацій газу після її погашення;

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 10.10.2017 р. №01-15/2959 до ПАТ НАК «Нафтогаз України» про вжиті заходи для спонукання ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» не зволікати з розрахунками за спожитий природний газ;

листів управління освіти Шепетівської міської ради від 11.10.2017 р. №01-23/1050 до міського голови про порушення повітряно-теплового режиму в навчальних закладах міста; Шепетівської спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів Хмельницької області від 27.10.2017 р. №252, Шепетівського навчально-виховного комплексу №3 у складі «Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Н. Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою» Хмельницької області від 27.10.2017 р. №05-03/435 до міського голови та №05-03/430 до управління освіти Шепетівської міської ради, Шепетівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням основ економіки і правознавства від 27.10.2017 р. №01-27/226, Шепетівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія» Хмельницької області від 27.10.2017 р. №01-37/231, Шепетівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. М. Островського Хмельницької області від 27.10.2017 р. №02-09/357, Шепетівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 ім. Валі Котика від 27.10.2017 р. №01-41/343 до міського голови про ненадання ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» послуг з опалення протягом 13-17.10.2017 р.;

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 25.10.2017 р. №01-15/3137 до ПАТ «Шепетівкагаз» про надання інформації про відбір природного газу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та відповіді ПАТ «Шепетівкагаз» від 31.10.2017 р. №1115 про неможливість надання інформації, оскільки Шепетівська міська рада не є стороною договору;

листа Шепетівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 03.11.2017 р. №22/34.03-06/517 до міського голови про недотримання параметрів мікроклімату в закладах;

рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 03.11.2017 р. №294 про продовження канікул з 06.11.2017 р. в ряду навчальних закладів до приведення повітряно-теплового режиму у відповідність до чинного законодавства;

листа ПАТ «Шепетівкагаз» від 09.11.2017 р. №1230, від 10.11.2017 р. №1235 до ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» , Шепетівського міського голови про умови відновлення газопостачання на котельнях ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» : отримання номінацій природного газу, вирішення питання щодо балансування обсягів газу з ТОВ «Укртрансгаз» , підтвердження номінацій газу;

листа ПАТ «Шепетівкагаз» від 13.11.2017 р. №1284 до Шепетівського міського голови щодо неправомірного доступу до трубопроводу та несанкціонованого відбору газу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» ;

повідомлення ПАТ «Шепетівкагаз» від 14.11.2017 р. №1295, 15.11.2017 р. №1303 до Шепетівської місцевої прокуратури, Шепетівського міського голови, Хмельницької ОДА, ГУНП України у Хмельницькій області, УСБУ у Хмельницькій області про вжиття заходів щодо припинення несанкціонованого споживання природного газу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» ;

листа ПАТ НАК «Нафтогаз України» від 22.11.2017 р. №26-8626/1.2-17 до Хмельницької обласної державної адміністрації, Шепетівської міської ради, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» , від 14.12.2017 р. №26-967/1.2/КМ-17 до Кабінету Міністрів України, Хмельницької обласної державної адміністрації, Шепетівської міської ради про відсутність законних підстав для отримання ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» номінацій природного газу та несанкціонований відбір природного газу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» , який віднесений на ПАТ «Шепетівкагаз» ;

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 21.11.2017 р. №01-13/3435 до Прем'єр-міністра України щодо недопущення виникнення надзвичайної ситуації в місті у зв'язку з невиконанням ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» зобов'язань по наданню послуг з централізованого опалення;

листа ПАТ НАК «Нафтогаз України» від 04.12.2017 р. №26-949/1.2/КМ-17 до Кабінету Міністрів України, Хмельницької обласної державної адміністрації про заборгованість ТОВ «Шепетівка Енергоінвест»в розмірі 53,6 млн. грн. та те, що для отримання номінацій ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» необхідно здійснити оплату у розмірі не менше 5,5 млн.грн. для виконання графіка погашення заборгованості;

повідомлення ПАТ «Шепетівкагаз» від 05.12.2017 р. №1391 до Шепетівського відділу поліції ГУНП України, Шепетівської місцевої прокуратури, Шепетівського міського голови, Хмельницької ОДА, ГУНП України у Хмельницькій області, УСБУ у Хмельницькій області, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про обмеження газоспоживання та вжиття заходів по зупиненню протиправних дій ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» ;

листа ГУ НП в Хмельницькій області від 08.12.2017 р. №10998/121/24-2017 до голови Шепетівської міської ради про розгляд звернення про вчинення посадовими особами ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» злочинів, передбачених ст. ст. 191, 367 та 356 КК України, яке приєднане до матеріалів кримінального провадження та про проведення судово-економічної експертизи;

листа Управління ЖГК Хмельницької ОДА від 18.12.2017 р. №04-11/1711 до Шепетівського міського голови про порушення ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» істотних умов договору концесії;

повідомлення ПАТ «Шепетівкагаз» від 22.12.2017 р. №1475 до Шепетівського відділу поліції ГУНП України, Шепетівської місцевої прокуратури, Шепетівського міського голови, Хмельницької ОДА, ГУНП України у Хмельницькій області, УСБУ у Хмельницькій області, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про непогашення заборгованості ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» перед ПАТ НАК «Нафтогаз України» та нездійснення розподілу природного газу до підтвердження його лімітів;

листа виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 11.06.2018 р. №01-19/1997 до ПАТ «Шепетівкагаз» про надання інформації щодо здійснення розподілу природного газу для ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та наявну заборгованість та відповіді ПАТ «Шепетівкагаз» від 03.07.2018 р. №798 про необхідність вирішення питань оплати заборгованості та укладення договорів з ПАТ НАК «Нафтогаз України» , питань оплати послуг балансування, наданих ПАТ «Укртрансгаз» , отримання підтвердження номінацій на обсяги природного газу, які станом на 01.07.2018 р. не вирішені;

листа ПАТ «Шепетівкагаз» від 18.07.2018 р. №860 до Шепетівського міського голови про неможливість відбору (споживання) природного газу в опалювальному сезоні 2018 р. для ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» до вирішення питань заборгованості за спожитий газ, в т.ч. без належного погодження з постачальником.

Також позивачем надано, зокрема копії: звернень ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» від 01.11.2017 р. №958, №959 до комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Хмельницької ОДА, Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо вжиття заходів для запобігання виникненню надзвичайної ситуації в місті Шепетівка через неможливість розпочати опалювальний сезон 2017/2018 р.; розпоряджень виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 12.10.2012 р. №193-2012р., від 30.09.2013 р. №167-2013р., рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 21.10.2014 р. №228, від 09.10.2015 р. №213, від 11.10.2016 р. №219, від 12.10.2017 р №264, від 19.10.2017 р. №265 про початок опалювального сезону.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів ч. 2 ст. 16 ЦК України визначає визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Аналогічні положення містяться і в ст. 20 ГК України

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі - Закон) зазначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 1 статті 74 Закону органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Частиною 3 статті 24 Закону України встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Частиною 1 статті 59 цього Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина 10 статті 59 Закону).

Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Позивач просить скасувати рішення XXVIII (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання №1 від 06.11.2017 р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» з підстав порушення ст. 19 Конституції України, відсутності відповідних повноважень, а також відсутності права на розірвання концесійного договору без звернення до суду, як того вимагають приписи ч. 1 ст. 651 ЦК України, п. 3 ч. 4 ст. 179, ч. 1 ст. 188 ГК України, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 16, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про концесії» .

Статтею 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону).

Статтею 26 Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є, зокрема вирішення питань про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції (п. п. 30, 42).

Відповідно до ст. 179 ГПК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Відповідно до ст. 408 ГК України концесійна діяльність здійснюється на основі концесійних договорів, що укладаються відповідно до законодавства України з концесіонерами, в тому числі іноземними інвесторами, Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом виконавчої влади, або визначеними законом органами місцевого самоврядування. Кабінет Міністрів України може затверджувати типові концесійні договори для здійснення певних видів концесійної діяльності. Вимоги до концесійних договорів, порядок їх укладення, а також інші питання правового регулювання концесійної діяльності визначаються законом про концесії, іншими законами.

Відносини, пов'язані з концесійною діяльністю, регулюються цим Кодексом, законом про концесії, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. Спеціальними законами можуть визначатися особливості здійснення концесійної діяльності в окремих сферах господарювання (ст. 410 ГК України).

Поняття та правові засади регулювання відносин концесії державного та комунального майна, а також умови і порядок її здійснення з метою підвищення ефективності використання державного і комунального майна і забезпечення потреб громадян України у товарах (роботах, послугах) визначаються Законом України «Про концесії» .

Згідно зі ст. 1 цього Закону договір концесії (концесійний договір) - це договір, відповідно до якого уповноважений орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування (концесієдавець) надає на платній та строковій основі суб'єкту підприємницької діяльності (концесіонеру) право створити (побудувати) об'єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або) здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до цього Закону з метою задоволення громадських потреб.

Стаття 10 Закону України «Про концесії» до істотних умов договору концесії відносить порядок внесення змін та розірвання договору. При цьому за згодою сторін у концесійному договорі можуть бути передбачені й інші умови, в тому числі передбачені спеціальними законами про концесійну діяльність в окремих сферах господарської діяльності.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про концесії» передбачено, що Кабінетом Міністрів України можуть бути затверджені типові концесійні договори для здійснення певних видів концесійної діяльності.

Типовий концесійний договір затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. N 643. У п. 41-1 цього типового договору зазначена умова про те, що концесієдавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії на об'єкти, які використовуються для централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення і перебувають у комунальній власності, у разі невиконання або неналежного виконання істотних умов договору з вини концесіонера. У такому разі договір є розірваним з дати повідомлення концесієдавцем концесіонерові про відмову від договору.

Відповідні умови містяться і в укладеному між сторонами концесійному договорі від 02.12.2011 р. Так, за умовами п. 43 концесійного договору концесієдавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії у разі систематичного невиконання або неналежного виконання наступних істотних умов договору з вини концесіонера: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Таким чином, концесійним договором від 02.12.2011 р., укладеним між сторонами, встановлено право концесієдавця відмовитися від договору концесії в односторонньому порядку.

З огляду на зазначене, враховуючи повноваження відповідача щодо вирішення питань про надання у концесію об'єктів права комунальної власності (п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ), укладення на виконання зазначеного повноваження концесійного договору, у якому сторони погодили право відповідача на відмову від договору концесії в односторонньому порядку, що також відповідає умовами типового договору, суд критично оцінює твердження позивача про відсутність повноважень відповідача приймати оспорене рішення.

При цьому судом звертається увага на те, що оспорене рішення прийняте відповідачем щодо відмови від концесійного договору, укладеного з позивачем, право на що, як зазначалось вище, передбачене законодавством та договором. Натомість положення ч. 1 ст. 188 ГК України, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 16, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про концесії» , на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, регламентують порядок розірвання договору.

Так, частиною 1 ст. 188 ГК України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про концесії» на вимогу однієї із сторін концесійний договір може бути розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законами України.

У разі порушення умов концесійного договору сторони мають право вимагати розірвання концесійного договору у порядку, встановленому законодавством України (ч. 3 ст. 16 Закону України «Про концесії» ).

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про концесії» концесієдавець має право, з-поміж іншого, вимагати дострокового розірвання концесійного договору в разі порушення концесіонером його умов.

З огляду на вищезазначене, враховуючи предмет позовних вимог, посилання позивача на порушення при прийнятті оспореного рішення приписів ч. 1 ст. 188 ГК України, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 16, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про концесії» судом оцінюються критично.

Підставами для реалізації зазначеного у п. 43 концесійного договору від 02.12.2011 р. права концесіонера в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії договір визначає систематичне невиконання або неналежне виконання істотних умов договору з вини концесіонера, а саме: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Мотивуючи прийняття оскаржуваного рішення, відповідач зазначив про неналежне виконання позивачем істотних умов договору концесії від 02.12.2011 р., а саме - надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, а також невиконання рішень виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 р., №265 від 19.10.2017 р. та сесії Шепетівської міської ради №1 від 26.10.2017 р., врахування рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол №11 від 03.11.2017р.).

Частинами 1, 11 ст. 15 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» передбачено, що концесіонер зобов'язаний виробляти та/або надавати у визначеному концесійним договором обсязі та належної якості відповідні комунальні послуги з використанням переданого в концесію об'єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення. Контроль за виконанням концесіонером умов укладеного договору концесії здійснює відповідна рада, що прийняла рішення про передачу такого об'єкта в концесію, та уповноважений нею орган або посадова особа в порядку, визначеному договором концесії.

Одним із принципів концесійної діяльності ст. 2 Закону України "Про концесії" визначає забезпечення законних прав та інтересів споживачів товарів (робіт, послуг), що надаються концесіонером.

Відповідно до п. 8 концесійного договору від 02.12.2011 р. концесіонер зобов'язаний забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами. Виконавець зобов'язаний своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, безпечні для його життя, здоров'я та які не спричиняють шкоди його майну, відповідно до вимог законодавства та цих Правил (п. 5, пп. 1. п. 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630).

Як убачається з матеріалів справи, 12.10.2017 р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради було прийнято рішення від №264 "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням", відповідно до якого вирішено ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» у зв'язку зі зниженням температури зовнішнього повітря розпочати опалювальний сезон 2017-2018 року лікувально-профілактичних установах, дошкільних, шкільних, позашкільних закладах, закладах культури та адміністративних будівлях за зверненнями, незалежно від форм власності, з 13 жовтня 2017 р.

При цьому постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 13.11.2017 р. в адміністративній справі №688/3134/17 за позовом ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" до виконавчого комітету Шепетівської міської ради про скасування рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради №264 від 12.10.2017 р. у позові було відмовлено.

19.10.2017 р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення №265 "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка", яким було вирішено ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року з 23.10.2017 року.

Також 26.10.2017 р. Шепетівська міська рада прийняла рішення №1 "Про незадовільний стан надання послуг з теплопостачання ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", яким у зв'язку з порушенням ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» істотних умов концесійного договору від 02.12.2011 р. щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, обов'язала ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» негайно усунути порушення істотних умов концесійного договору та забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Доказів в підтвердження виконання зазначених рішень суду не подано.

При цьому ненадання позивачем послуг з теплопостачання, як передбачено вищенаведеними рішеннями виконавчого комітету Шепетівської міської ради №264 від 12.10.2017 р., листами навчальних закладів від 27.10.2017 р. до міського голови про ненадання послуг з опалення протягом 13-17.10.2017р., листом Шепетівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 03.11.2017 р. №22/34.03-06/517 про недотримання параметрів мікроклімату, рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 03.11.2017 р. №294 про продовження канікул з 06.11.2017 р.

Вищенаведене свідчить про неналежне виконання істотних умов договору щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Разом з тим, як зазначає позивач, опалювальний сезон не було розпочато вчасно через відмову ПАТ по газопостачанню та газифікації «Шепетівкагаз» здійснювати розподіл природного газу у зв'язку з відсутністю у позивача номінацій природного газу, однак право позивача на споживання природного газу у жовтні 2017 р. з метою надання послуг з теплопостачання та централізованого опалення всім категоріям споживачів міста підтверджене рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.04.2018 р. у справі №924/1068/17 за позовом ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" до ПАТ по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз", ПАТ "НАК "Нафтогаз України", за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Шепетівської міської ради, ПАТ "Укртрансгаз", про зобов'язання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" здійснювати розподіл природного ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" в опалювальний сезон 2017/2018 року; про визнання права ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" на споживання природного газу, яким позов задоволено частково, визнано право ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" на споживання природного газу у жовтні 2017 р. Тому вважає, що невиконання рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради №264 від 12.10.2017 р., №265 від 19.10.2017 р. про початок опалювального сезону відбулось не з вини позивача.

Згідно зі ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів (ст. 617 ЦК України).

Судом враховується, що рішення виконавчого комітету та міської ради щодо початку опалювального сезону були прийняті 12.10.2018 р., 19.10.2018 р., 26.10.2018 р., оспорене рішення прийняте відповідачем 06.11.2017 р., а рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 про визнання права позивача на споживання природного газу у жовтні 2017 р. ухвалено 18.04.2018 р. Тобто позивач заходи з врегулювання питання щодо постачання газу почав вживати лише після невиконання рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради та Шепетівської міської ради про початок опалювального сезону, тоді як відповідно до наявних у матеріалах справи листів ПАТ «НАК «Нафтогаз України» , ПАТ «Шепетівкагаз» позивачу було відомо про відсутність номінацій на постачання газу перед опалювальним сезоном через наявну заборгованість.

Судом зауважується, що рішенням господарського суду у справі №924/1068/17 було визнано право позивача на споживання газу згідно з договорами на постачання. При цьому право на споживання газу умови договорів пов'язують із сплатою заборгованості (п. п. 3.2, 3.3, 3.4 договорів на постачання природного газу, укладених між ПАТ «НАК «Нафтогаз» та ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» ).

Виходячи із зазначених обставин, позивач, незважаючи на рішення суду, яким визнано його право на споживання природного газу у жовтні 2017 р., прийняте у подальшому, станом на час виконання умов договору був обізнаний з тим, що постачання газу йому не буде здійснене, при цьому доказів, які би підтверджували вчинення відповідних заходів для, власне, попередження, уникнення у майбутньому порушення умов договору, не надано.

Суд вважає обґрунтованими твердження відповідача про те, що рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 не встановлює факту відсутності вини позивача у невиконанні рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради та Шепетівської міської ради.

Таким чином, беручи до уваги зазначені обставини справи, позивачем не доведено та не надано належних доказів у підтвердження невідповідності оспореного рішення ради вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, як і порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

З приводу доводів позивача про необхідність погодження проекту оспореного рішення з Хмельницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, суд звертає увагу на те, що Положенням про порядок погодження з органами Антимонопольного комітету України рішень органів влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання, затвердженим розпорядженням Антимонопольного комітету України від 1 квітня 1994 р. №4-р, передбачено, зокрема, що погодженню підлягають рішення, які можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках.

Однак позивачем не надано доказів про те, що оспорене рішення може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках, як і не підтверджено обставин, які передбачені ст. 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції» .

Також судом критично оцінюються посилання позивача на неоприлюднення оспореного рішення на веб-сайті відповідача із зазначенням дати оприлюднення та дати оновлення інформації як на підставу для скасування оспореного рішення з огляду на відсутність її законодавчого визначення та наявні матеріали справи. Крім того, позивачем не наведене обґрунтування щодо порушення його прав та інтересів у зазначеному випадку.

Разом з тим, виходячи з предмету та підстав позовних вимог, враховуючи постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.02.2018 р. у справі №688/3382/17 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання неправомірним та скасування рішення сесії міської ради, якою провадження у справі закрито з підстав порушення підсудності позовних вимог, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що цей спір має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на вищезазначене судом також оцінюються критично аргументи відповідача про пропуск позивачем строку позовної давності з посиланням на ч. 2 ст. 99 КАС України.

Судом звертається увага на те, що з огляду на положення частини 1 статті 9 Конституції України, ратифікацію Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.

Зокрема, у рішенні Суду у справі "Трофимчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010 року Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на вищезазначені обставини справи та законодавчі норми у їх сукупності та взаємозв'язку, виходячи з предмету та підстав позовних вимог, суд доходить висновку, що вимоги позивача про скасування рішення XXVIII (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання №1 від 06.11.2017 р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» не підлягають задоволенню. Інших підстав для визнання оспореного рішення повністю чи в частині суду не наведено.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові товариства з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» , Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Судилківська, 9, оф. 203 (код 37587657) до Шепетівської міської ради, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4 (код 34175421), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КП «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» , Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Нєкрасова, 127 (код 02092503) про скасування рішення XXVIII (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання №1 від 06.11.2017 р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 01.10.2018 р.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 5 прим.: 1 - до справи, 2, 3 - позивачу (30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Судилківська, 9, оф. 203; 30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, пров. Короленка, 1-А), 4 - відповідачу (30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4), 5 - КП «Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» (Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Нєкрасова, 127). Всім рек. з пов. про вруч.

Дата ухвалення рішення24.09.2018
Оприлюднено01.10.2018