Рішення
від 26.09.2018 по справі 524/3466/18
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа № 524/3466/18

Провадження №2/524/1658/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.09.2018 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі: головуючого-судді - Нестеренка С.Г., при секретарі - Бельченко Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці Полтавської області цивільну справу за цивільним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку №70, ОСОБА_4про визнання права власності на квартиру у порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

У травні 2018 року до суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 міської Ради Полтавської області, виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку №70, ОСОБА_4про визнання права власності на квартиру у порядку спадкування про визнання права власності на квартиру у порядку спадкування.

Зазначала, що після смерті ОСОБА_5, 18 липня 2017 року відкрилася спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1. Єдині спадкоємці ОСОБА_5 є її діти ОСОБА_1 та ОСОБА_6, яким належить право успадкування квартири. ОСОБА_6 відмовився від спадщини.

З метою оформлення спадщини після смерті ОСОБА_5 позивач звернулася до приватного нотаріуса Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_7 із заявою про прийняття спадщини та після спливу 6 місяців з дня смерті з заявою про видачу свідоцтва на спадщину, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва на підставі відсутності правовстановлюючого документа, проте спадщина була прийнята.

Просила визнати за нею право власності у порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_2.

Ухвалою суду від 23 травня 2018 року до участі по справі були залучені: позивачем - ОСОБА_1, - відповідачами - ОСОБА_2 міську раду Полтавської області, виконавчий комітет ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку №70, ОСОБА_4, третьою особою - приватного нотаріуса Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_7.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, просила розглянути справу без її участі, позовну заяву підтримала, просила задовольнити, про що подала письмову заяву.

Представники відповідачів - ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку №70, відповідач ОСОБА_1 та третя особа - приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_7 в судове засідання не прибули, були належним чином повідомленні про час та місце розгляду справи, адміністрація яких просила розглянути справу без участі їх та їх представників, про що надали письмові заяви.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінюючи зібрані і надані докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_5.

18 липня 2017 року ОСОБА_5 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія І-КЕ № 356824, виданого 19 липня 2017 року ОСОБА_2 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управляння юстиції у Полтавській області, актовий запис № 1697 (а.с. 7).

З цього свідоцтва постає, що місцем смерті було вказано Полтавська область, м. Кременчук.

Рішенням виконавчого комітету ОСОБА_2 міської Ради народних депутатів від 03 червня 19911 грудня 1987 року за № 900 на ім'я ОСОБА_5 на склад сім'ї було видано ордер № 2550 на право зайняття двохкімнатної квартири АДРЕСА_3.

Будинок, в якому знаходиться спірна квартира, було збудовано ЖБК 70/58, членом якогобула ОСОБА_5

Згідно довідки № 56 від 24 травня 2017 року виданої ОСББ № 70 ОСОБА_5 є власником квартири АДРЕСА_3 та вартість кооперативної квартири виплачена нею повністю в квітні 1992 року.

У квітні 2018 року позивач ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_7 із заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_3 , в порядку спадкування після померлої 18 липня 2017 року ОСОБА_5, за відсутністю правовстановлюючого документа на вищезазначену квартиру.

Брат позивача ОСОБА_1 - відповідач ОСОБА_6 відмовився від спадщини, що підтверджується довідкою щодо кола спадкоємців, виданої 16 квітня 2018 року приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_7

Станом на день розгляду справи будь-які відомості про спірну квартиру - відсутні, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

У відповідності до ст. 15 Закону України Про власність (в редакції станом на 1991 р.)член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Наймач жилого приміщення в будинку державного чи громадського житлового фонду та члени його сім'ї мають право придбати у власність відповідну квартиру або будинок шляхом їх викупу або на інших підставах, передбачених законодавством України.

Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.

Отже, ОСОБА_5 за життя, як член ЖБК 70/58, сплативши вартість кооперативної квартири у повному обсязі, набула права власності на квартиру АДРЕСА_3 - у відповідності до вимог ст. 15 Закону України Про власність .

Відповідно ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно п. 1 ч. ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У статті 1261 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

Статтями 1216, 1267 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

У відповідності до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до роз'яснень, що містяться в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ за №24-753-0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , п.3.4., у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутись з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

З роз'яснення, наданого Вищим Спеціалізованим Судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16 травня 2013 року за № 24-753/0/4-13 постає, що відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін'юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).

Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Отже, у разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину.

Державна реєстрація права власності за висновком суду є похідним від здійснення права власності, а тому її відсутність не може бути окремою підставою для відмови в задоволенні цього позову, оскільки призведе до порушення законних прав та інтересів позивача.

Крім того, суд вважає, що у позивача, як спадкоємця, виникло право на спадщину, відкриту після смерті ОСОБА_5, яку вона прийняла, подавши у передбачений законом строк заяву про прийняття спадщини.

Відповідачі та третя особа не подали суду належних, допустимих, безспірних і достовірних доказів на спростування встановлених судом обставин та позову в цілому.

Звідси, на підставі встановлених судом обставин, суд вважає, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Необхідно визнати за позивачем право власності у порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_2.

Вирішуючи питання щодо судових витрат суд враховує, що позивач не ставила будь-які вимоги про стягнення судового збору з відповідачів.

Керуючись ст. ст. 16, 328, 392, 1217, 1218, 1258, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, ст.ст. 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 258, 264, 265, 273, 280, 281, 282, 283, 284, 289, 352, 354 ЦПК України, -

У Х В А Л И В

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Полтавської області,

виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку №70, ОСОБА_4про визнання права власності на квартиру у порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_2.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована та проживає: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідач ОСОБА_2 міська рада Полтавської області, код ЄДРПОУ 24388300, місце знаходження: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 2.

Відповідач виконавчий комітет ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, місце знаходження: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 2.

Відповідач ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку №70, код ЄДРПОУ 25682393, місце знаходження: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Володимира Великого, буд. 62.

Відповідач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_5.

Третя особа - приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_7, місце знаходження: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, буд. 61/2.

Повне рішення виготовлено 01 жовтня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.

Рішення набирає законної сили у випадку закінчення строку подання апеляційної скарги або якщо рішення залишено в силі за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення26.09.2018
Оприлюднено03.10.2018
Номер документу76848460
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —524/3466/18

Рішення від 26.09.2018

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

Рішення від 26.09.2018

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

Ухвала від 23.08.2018

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

Ухвала від 24.07.2018

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

Ухвала від 23.05.2018

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

Ухвала від 15.05.2018

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні