Рішення
від 03.10.2018 по справі 683/1879/18
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/1879/18

2/683/959/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2018 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Бондарчук Л.А.

секретаря Борикіної Л.В.

розглянувши у судовому засіданні в місті Старокостянтинів цивільну справу №683/1879/18, 2/683/959/2018 за позовом ОСОБА_1 до Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

В липні 2018 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2.

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що в грудні 2016 року помер її батько ОСОБА_2. Вона є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті батька. Однак, вчасно не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки її батько зник у грудні 2016 року, й вона не знала, чи він живий. 10 грудня 2016 року слідчим СВ Старокостянтинівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області було розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України по факту зникнення ОСОБА_2, а 26 липня 2017 року - кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України за заявою працівника ДП Старокостянтинівський лісгосп про те, що на місці здійснення санітарної вибіркової рубки дерев урочища Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області виявлено рештки людського скелету. 30 вересня 2017 року прокурором Старокостянтинівської місцевої прокуратури матеріали даних досудових розслідувань було об єднано в одне провадження. Постановою від 10 серпня 2017 року було призначено судово-біологічну експертизу, за результатами якої було встановлено біологічну спорідненість між ОСОБА_1 та особою, ДНК-профіль якої встановлено з кісткових рештків, наданих на дослідження. За результатами проведення судово-медичної експертизи причину смерті ОСОБА_2 не встановлено. Постановою слідчого СВ Старокостянтинівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області від 12 червня 2018 року об єднане кримінальне провадження було закрито у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 115 КК України. Свідоцтво про смерть батька було їй видане 17 травня 2018 року Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Хмельницькій області на підставі лікарського свідоцтва про смерть від 12 квітня 2018 року.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 подала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує та просить задоволити.

Відповідач - Самчиківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області також подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності свого представника та про визнання даного позову.

Оскільки сторони в судове засідання не з явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у грудні 2016 року в с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області помер ОСОБА_2, який для позивачки ОСОБА_1 був рідним батьком. Все своє майно, належне йому на день смерті, ОСОБА_2 заповів ОСОБА_1 На день своєї смерті ОСОБА_2 був зареєстрований один ІНФОРМАЦІЯ_1юка,1 АДРЕСА_1. Згідно повідомлення Старокостянтинівської державної нотаріальної контори спадкова справа до майна померлого в грудні 2016 року ОСОБА_2 не заводилась.

Зазначені обставини підтверджуються: свідоцтвом про смерть ОСОБА_2; свідоцтвом про народження позивачки, а також її паспортними даними; заповітом складеним 06 березня 2014 року та посвідченим секретарем Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області ОСОБА_3; відмовою державного нотаріуса в оформленні спадкових прав ОСОБА_1 на майно після смерті батька ОСОБА_2; витягом із спадкового реєстру №52601810 від 13 липня 2018 року, згідно якого спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не заводилась.

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом можуть бути, зокрема, фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст.1233 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст.1272 ЦК України).

Відповідно до роз ясень, даних у п.24 постанови Пленум Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов язані з об єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 На час відкриття спадщини позивачка не була зареєстрована разом із померлим.

Судом встановлено, що визначений законом строк на прийняття спадщини ОСОБА_1І пропустила у зв'язку з тим, що її батько ОСОБА_4 зник у грудні 2016 року, й вона не знала, чи є він живим. По факту його зникнення слідчим СВ Старокостянтинівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області було відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 115 ч.1 КК України, яке було закрито постановою слідчого від 12 червня 2018 року у зв'язку із відсутністю складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.115 КК України.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (ч.1 ст.82 ЦПК України).

Відповідач визнав вищевказану обставину поважною причиною пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини.

Ця обставина визнана сторонами й таке визнання прийнято судом, а тому не підлягає доказуванню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 з поважних причин, тому їй слід визначити додатковий строк - три місяці для подання нею нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Оскільки позивачка не заявляла вимог про стягнення судових витрат і не подавала відповідного розрахунку, тому судові витрати на її користь не стягуються.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 82, 264-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, який помер у грудні 2016 року в с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Хмельницької області.

Позивач: ОСОБА_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач: Самчиківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місцезнаходження: с. Самчики Старокостянтинівський район Хмельницької області, код ЄДРПОУ: 04405403.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення03.10.2018
Оприлюднено04.10.2018
Номер документу76893508
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/1879/18

Рішення від 03.10.2018

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Бондарчук Л. А.

Ухвала від 31.07.2018

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Бондарчук Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні