Рішення
від 11.09.2018 по справі 191/3243/18
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/3243/18

Провадження № 2/191/955/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Гречко Ю.В.

при секретарі - Борисовій О.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, представник ОСОБА_2, до Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про продовження строку для відчуження земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що на підставі рішення 4 сесії ХХІІІ скликання Іларіонівської селищної ради від 06 листопада 1998 року він отримав у власність земельну ділянку площею 6,840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території СКПП Колос Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1224855300:01:001:0096. Право власності посвідчено державним актом на право приватної власності на землю ІV-ДП №124635 від 12 жовтня 1999 року. У 2014 році за станом здоров'я позивач вимушений був переїхати до м.Ставрополь ОСОБА_3 Федерації на постійне проживання і в тому ж році він отримав громадянство ОСОБА_3 Федерації. Згідно з вимогами чинного законодавства землі сільськогосподарського призначення, отримані у власність іноземцями, протягом року підлягають відчуженню. У зв'язку з цим, він, як громадянин ОСОБА_3 Федерації, кожного року приїжджав в Україну з метою продажу зазначеної земельної ділянки, але кожного разу здійснити продаж не міг, так як в Україні діє мораторій на відчуження земельних ділянок, у зв'язку з чим відсутній ринок продажу землі, і як наслідок, механізм відчуження земельних ділянок для іноземців. Крім того, діючим законодавством України не врегульовано питання щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, які отримані у власність громадянами України, які в подальшому змінили своє громадянство. Жодний орган з приводу відчуження належної позивачеві земельної ділянки до суду не звертався. На даний час позивач має змогу відчужити належну йому земельну ділянку, оскільки є покупець на неї. Просить суд продовжити йому строк для відчуження вищезазначеної земельної ділянки на шість місяців з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Позивач в судове засідання не з'явився, але від його представника надійшла заява, в якій він вказав, що на задоволенні позовних вимог наполягає і просить справу розглянути за його відсутності.

Представник відповідача - Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, але направив до суду заяву, в якій вказав, що заперечень проти задоволення позовних вимог не має, просить справу розглянути за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі рішення 4 сесії ХХІІІ скликання Іларіонівської селищної ради від 06 листопада 1998 року він отримав у власність земельну ділянку площею 6,840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території СКПП Колос Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1224855300:01:001:0096.

Право власності позивача на земельну ділянку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю ІV-ДП №124635 від 12 жовтня 1999 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 набув громадянство ОСОБА_3 Федерації 06 травня 2014 року, тобто після отримання у власність вищезазначеної земельної ділянки.

За змістом ст.ст.41, 64 Конституції України кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю. Право власності на землю належить до основних конституційних прав та свобод, що не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до положень ч.1 ст.2 Закону України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Згідно ч.4 ст.81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Статтею 145 Земельного кодексу України встановлено порядок припинення права власності на земельну ділянку особи, якій земельна ділянка не може належати на праві власності.

Так, відповідно до ч.1 ст.145 Земельного кодексу України, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права, а згідно ч.2 вказаної статті встановлено, що у випадках, коли земельна ділянка цією особою протягом встановленого строку не відчужена, така ділянка підлягає примусовому відчуженню за рішенням суду.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З огляду на вищевикладене, право власності позивача виникло після одержання ним державного акту, що посвідчує право власності на земельну ділянку та його державної реєстрації, після цього на зазначені правовідносини повністю поширюються гарантії права власності.

Суд бере до уваги той факт, що діючим законодавством України дійсно не врегульовано питання щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, отримані у власність громадянами України, які в подальшому змінили своє громадянство.

При цьому, відповідно до пункту 15 розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України, до набрання чинності законом про ринок земель не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб, купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Суд враховує те, що станом на час розгляду вказаного спору Верховною Радою України закон про ринок земель не прийнятий, а тому наразі відсутнє законодавче врегулювання порядку відчуження земель з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , а також відсутній ринок земель вказаного цільового призначення.

Відповідач - Іларіонівська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області не зверталася до суду з позовом про примусове відчуження вказаної земельної ділянки, позовні вимоги визнала у повному обсязі.

Таким чином, враховуючи неврегульованість чинним законодавством правовідносин щодо продажу земельної ділянки товарного сільськогосподарського призначення, яка є власністю іноземця, що унеможливлює її відчуження позивачем в терміни визначені чинним законодавством, беручи до уваги, що законодавством не встановлено заборони на продовження строку для укладення договору відчуження земельної ділянки іноземцем, суд вважає, що продовження строку для укладення договору не суперечить діючому законодавству та не порушує прав та інтересів інших осіб, а тому вважає за можливе продовжити позивачеві строк для відчуження належної останньому земельної ділянки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.41, 64 Конституції України, ст.ст. 81, 152 Земельного Кодексу України, ч.1 ст.2 Закону України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства , ст.ст.ст.ст.11, 12, 13, 81, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник ОСОБА_2, до Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про продовження строку для відчуження земельної ділянки задовольнити у повному обсязі.

Продовжити громадянину ОСОБА_3 Федерації ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, строк для відчуження належної йому на праві власності, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІV-ДП №124635 від 12 жовтня 1999 року земельної ділянки, площею 6,840 гектарів в межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території СКПП Колос Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1224855300:01:001:0096, на 6 (шість) місяців, який обчислювати з дня, наступного після набрання рішенням суду законної сили.

На рішення протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Дніпропетровської області через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання - після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: ОСОБА_4

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.09.2018
Оприлюднено05.10.2018
Номер документу76911328
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —191/3243/18

Рішення від 11.09.2018

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Гречко Ю. В.

Рішення від 24.09.2018

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Гречко Ю. В.

Ухвала від 23.08.2018

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Гречко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні