Справа №705/3547/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2018 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючої - судді Ребриної К.Г.
при секретарі - Маштабей Л.В.
з участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Умані цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Держгеокадастру України в Черкаській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до управління Держгеокадастру України в Черкаській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, вказавши, що відповідно договору купівлі - продажу від 10 вересня 2015 року ним набуто у власність комплекс, нежитлові будівлі, що розташовані за адресою вул. Ж.Революції, 105 с. Сушківка, Уманського району, Черкаської обл., а саме санпропускник А , загальною площею 14,7 кв.м., автовагова з навісом Б , б , загальною площею 9,2 кв.м., кормоцех В , В1 , загальною площею 341,2 кв.м., свинарник - маточник Г , загальною площею 1093 кв.м., свинарник - відгодівельник Д , загальною площею 1286,6 кв.м., свинарник - маточник з прибудовою Е , е , загальною площею 2068,2 кв.м., замощення І .
Зазначені господарські будівлі та споруди знаходяться на земельній ділянці площею 5,2545 га. кадастровий номер 7124388000:04:000:0018 і земельній ділянці площею 0,3550 га., кадастровий номер 7124388000:04:000:0019 та перебували в продавця комплексу (попереднього власника комплексу) в оренді на підставі договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 08 листопада 2011 року, що укладений з Уманською РДА строком на 5 років. Загальна площа двох земельних ділянок під будівлями складає 5,6095 га.
Відповідно положень ст. 377 ЦК України До особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). , аналогічно, відповідно положень ст. 120 ч. 2 ЗК України Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. .
З 2012 року, після внесення змін до Земельного кодексу України - ст. 122 органом, що уповноважений на укладення угод оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів визначено Держгеокадастр України та його структурні підрозділи в областях, а тому фактично в укладеній угоді з Уманською РДА відбулась заміна сторони орендодавця.
В червні та липні 2018 року він звертався до Управління Держгеокадастру в Черкаській області з листами, а також направляв на його адресу проект додаткової угоди до договору оренди землі. У зв'язку з тим, що ним по суті порушувалось в листах два питання - як укладення нового договору, з необхідністю більшого строку укладення договору ніж попередній - на 5 років, або можливого укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 08 листопада 2011 року, що укладений між Уманською РДА, як орендодавцем земельних ділянок площею 5,2545 га. кадастровий номер 7124388000:04:000:0018 і земельна ділянка площею 0,3550 га., кадастровий номер 7124388000:04:000:0019 та попередніми власниками комплексу, нежитлові будівлі, що розташовані за адресою вул. Ж.Революції, 105 с. Сушківка, Уманського району, (санпропускник А , загальною площею 14,7 кв.м., авто вагова з навісом Б , б , загальною площею 9,2 кв.м., кормоцех В , В1 , загальною площею 341,2 кв.м., свинарник - маточник Г , загальною площею 1093 кв.м., свинарник - відгодівельник Д , загальною площею 1286,6 кв.м., свинарник - маточник з прибудовою Е , е , загальною площею 2068,2 кв.м., замощення І ) як орендарів, відповідач надав лише відписку по суті першого питання, питання укладення додаткової угоди ігнорував.
В серпні 2018 року він отримав лист - відписку від відповідача про неможливість виготовлення технічної документації.
Тому просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельних ділянок площею 5,2545 га. кадастровий номер 7124388000:04:000:0018 і земельна ділянка площею 0,3550 га., кадастровий номер 7124388000:04:000:0019 від 08 листопада 2011 року, що укладений з Уманською РДА, як орендодавцем в поданій редакції.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 - адвокат ОСОБА_1 позові підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник управління Держгеокадастру України в Черкаській області не з'явився, причини неявки невідомі, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно договору купівлі - продажу від 10 вересня 2015 року ОСОБА_2 набуто у власність комплекс, нежитлові будівлі, що розташовані за адресою вул. Ж.Революції, 105 с. Сушківка, Уманського району, Черкаської області, а саме санпропускник А , загальною площею 14,7 кв.м., автовагова з навісом Б , б , загальною площею 9,2 кв.м., кормоцех В , В1 , загальною площею 341,2 кв.м., свинарник - маточник Г , загальною площею 1093 кв.м., свинарник - відгодівельник Д , загальною площею 1286,6 кв.м., свинарник - маточник з прибудовою Е , е , загальною площею 2068,2 кв.м., замощення І .
Господарські будівлі та споруди знаходяться на земельній ділянці площею 5,2545 га. кадастровий номер 7124388000:04:000:0018 та земельній ділянці площею 0,3550 га., кадастровий номер 7124388000:04:000:0019 і перебували в продавця комплексу (попереднього власника комплексу) в оренді на підставі договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 08 листопада 2011 року, що укладений з Уманською РДА строком на 5 років. Загальна площа двох земельних ділянок під будівлями складає 5,6095 га.
Відповідно до статті 13 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Відповідно до статті 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
З урахуванням визначеного статтею 8 Конституції України принципу верховенства права та встановлених статтею 2 Закону України "Про судоустрій України" завдань суду як державної правозахисної інституції суд, здійснюючи правосуддя у сфері земельних правовідносин, покликаний забезпечити захист гарантованих Конституцією України та законами України прав і свобод громадянина, інтересів юридичних осіб, суспільства і держави.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України "Про оренду землі" , іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 31 Закону Про оренду землі визначено, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Разом з тим, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Таке право орендарю надає стаття 33 Закону про оренду землі, якою також визначено порядок поновлення договору оренди землі.
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору, перелік, яких наведений у статті 15 Закону про оренду землі, переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі. Керівник органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Порушені права землекористувачів підлягають захисту способами, передбаченими статтею 152 ЗК, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Відповідно до вказаної норми захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення прав юридичних і фізичних осіб, порушених внаслідок прийняття неправомірних рішень, дій чи бездіяльності державних органів або посадових осіб органів місцевого самоврядування (частина 2 статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно із статтею 93 ЗК та статтею 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі право на строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно положень ст. 33 ЗУ Про оренду землі По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст.124 Земельного кодексуУкраїни передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із ч. 1 ст.626 Цивільного кодексуУкраїни договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1ст. 627 Цивільного кодексу України).
За змістом ч. 2 ст.792 Цивільного кодексу України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - Земельним Кодексом України, Законом України "Про оренду землі".
Законом України "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Об'єктом оренди є земельна ділянка.
Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012 року, з 01.01.2013 року повноваження по розпорядженню земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності відносяться до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Сторони договору оренди земельної ділянки є рівноправними суб'єктами, кожен з яких може бути ініціатором внесення змін до цього договору в будь-який час.
Позивач ОСОБА_2 звертався до Управління Держгеокадастру в Черкаській області з листами про укладення додаткової угоди та з проектом додаткової угоди до договору оренди землі.
У встановлений законом строк відповідач не розглянув проект даної додаткової угоди.
Тобто, необхідне позивачу питання не вирішено, з чого і виник спір.
Відповідач безпідставно не приймає запропоновані зміни до договору. Отже відповідно до ст.ст.3,11 Цивільного кодексу України, ст. ст.152,154 Земельного кодексу України порушене право позивача підлягає захисту в судовому порядку.
Умови запропонованої позивачем додаткової угоди відповідають приписам діючого законодавства та зводяться виключно до приведення істотних умов договору оренди землі від 08.11.2011 року у відповідність до вимог земельного законодавства.
На підставі викладеного, вимога позивача про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 08.11.2011 року, у запропонованій позивачем редакції є такою, що підлягає до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.204,207,208,215,218,1046,1047 ЦК України, ст. ст.3-5,7-13,17,43,49,76-81, 258,263-265,268,280, 284-285, 287-289,352-353 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати укладеною додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 08.11.2011 року у редакції позивача:
Додаткова угода про внесення змін до договору оренди від 08 листопада 2011 року зареєстрованого 8.11.2011 року в Уманському міськрайонному управлінні Держкомзему за № 912438864002934
місто Умань
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПС 39765890), адреса; м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, в особі в.о. начальника Головного управління ОСОБА_3, яка діє на підставі наказу Держгеокадастру України від 08.06.2017 № 685-то, з однієї сторони, та ОСОБА_2 код РНОКПП НОМЕР_1, м. Умань, вул. Тімірязєва, 48/13 з іншої сторони, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаскій області від
1, Внести, за згодою сторін, зміни - до договору оренди землі від 8 листопада 2011 року зареєстрованого 8.11.2011 року в Уманському міськрайонному управлінні Держкомзему за № 912438864002934, укладеного з Уманською РДА, виклавши пункти цього договору в наступній редакції:
В преамбулі договору оренди від 8 листопада 2011 року зареєстрованого 8.11.2011 року в Уманському міськрайонному управлінні Держкомзему за № 912438864002934 замість ОСОБА_4 слова ОСОБА_2 код РНОКПП НОМЕР_1
2.1 В оренду передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності загальною площею 5,6095 га, а саме:
-площею 5,2545 га. кадастровий номер 7124388000:04:000:0018;
-площею 0,3550 га., кадастровий номер 7124388000:04:000:0019
п. 3 Договір укладено терміном на 7 років, з врахуванням положень ч. 3 ст. 19 ЗУ Про оренду землі
- 4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок підлягає проведенню замовлення та за рахунок орендаря протягом шести місяців з моменту державної реєстрації права: оренди земельних ділянок із поданням орендарем у встановленому законом порядку впродовж цього ж строку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розгляд та затвердження відповідному органу місцевого самоврядування укладанням угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки.
До моменту набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки та орендної плати, визначення суми орендної плати, вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що для і земельної ділянки становить
Сторони дійшли згоди, що у разі , якщо розмір орендної плати, визначений за даними затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, був більшим за розмір орендної плати, визначений згідно цього пункту договору оренди та сплачений орендарем, то сума різниці між вказаними розмірами підлягає сплаті орендарем до відповідного бюджету у місячний строк з дня набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки земельних ділянок. .
Ця додаткова угода про внесення змін до договору є невід'ємною частиною договору, оренди землі від 22.01.2008, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаського регіональної філії ДІЇ Центр ДЗК , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.01.2008 за № 04.08.798.00771.
Копію цієї додаткової угоди про внесення змін до договору протягом 5 (п'яти) днів моменту її реєстрації орендар зобов'язується подати відповідному органу державної податкової служби.
Копію цієї додаткової угоди про внесення змін до договору протягом 5 (п'яти) днів з моменту її реєстрації орендар зобов'язується подати відповідному органу державної податкової служби.
Ця додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі укладена та підписана сторонами у 3 (трьох) примірниках, які мають однакову юридичну силу. Перший примірник зберігається у орендодавця, другий - у орендаря, третій - в органі, який провів державну реєстрацію права оренди.
Реквізити сторін
Орендодавець:
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПС 39765890), адреса; м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, в особі в.о. начальника Головного управління ОСОБА_3
Орендар:
ОСОБА_2 код РНОКПП НОМЕР_1
м. Умань, вул. Тімірязєва, 48/13.
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Черкаської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Головуючий К.Г. Ребрина
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2018 |
Оприлюднено | 05.10.2018 |
Номер документу | 76926836 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Ребрина К. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні