Справа № 472/609/18
Провадження №2/472/356/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" вересня 2018 р. смт. Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Кучерявенко С.С.,
при секретарі Чорної О.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИИВ:
14 червня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На оґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 31 жовтня 2012 року в с. Новокатеринівка Веселинівського району померла його мати ОСОБА_4
Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшли всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок смерті.
Зокрема, на земельні ділянки загальною площею 4,52 га кадастрові намери 4821780600:01:000:0198 та 4821780600:02:000:0381,які розташовані на території Катеринівської сільської ради Веселинівського району.
За життя ОСОБА_2 заповіт не склала, а тому відповідно до ст. 1261 ЦК України право на спадщину набув він та його рідний брат ОСОБА_2
Відповідно до ст. 1270 ЦК України спадкоємець повинен у шестимісячний строк, який обчислюється з дня відкриття спадщини, подати нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
При зверненні до нотаріуса з питанням про оформлення його права на спадщину нотаріус ознайомившись з наявними документами відмовила у прийняті заяви у зв"язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Заяву про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний строк, він не зміг подати оскільки проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та доглядає дружину , яка є інвалідом І групи та потребує стороннього догляду.
Позивач вважає, що пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори з поважної причини, а тому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала повністю та просила його задовольнити з підстав вказаних в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 не заперечував, щоб позивачеві було визначено додатковий строк для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав .
Судом встановлено, що 31 жовтня 2012 року в с. Новокатеринівка Веселинівського району Миколаївської області померла мати позивача ОСОБА_4 смерть якої було зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану Веселинівського районного о управління юстиції у Миколаївською області, про що складено відповідний актовий запис № 34, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть/а.с.9/
Внаслідок її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшли всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок її смерті, зокрема, право власності на земельну ділянку площею 4,52 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Катеринівської сільської ради Веселинівського району Миколаївською області, посвідчене державним актом на право власності на земельну ділянку, серія ЯА № 074209, виданого 04 березня 2005 року Веселинівською райдержадміністрацією Миколаївської області.
За життя ОСОБА_4 заповіт не склала, а тому відповідно до ст. 1261 ЦК України право на спадщину набули діти спадкоємця, тобто позивач та відповідач ОСОБА_2
Згідно з ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Всупереч вимогам законодавства позивач ОСОБА_2 у встановлений законодавством шестимісячний термін з дня відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подав.
В травня 2018 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Веселинівського районного округу Миколаївської області ОСОБА_5 з наміром прийняти спадщину, однак у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини йому було відмовлено, про що свідчать письмові роз'яснення.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому має право звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
З позовної заяви та досліджених судом матеріалів справи вбачається, що позивач не звернувся у встановлений законом строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, через хворобу дружини, оскільки остання є інвалідом І групи та потребує стороннього догляду, що підтверджується довідкою серії КИО -1 /а.с.13/ та консультативним висновком №303./а.с.17/.
Згідно зі ст. 1258 та 1261 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, а також, враховуючи той факт, що у відповідача відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 19, 76 , 77, 78, 79, 80, 263-265 , 268, 273 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити позивачу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4, яка померла 31 жовтня 2012 року, строком у 3 (три) місяці, який відраховувати з часу набрання законної сили рішенням суду.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення, а в разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 21 вересня 2018 року.
Позивач : ОСОБА_2, проживає за адресою:вул Миру,17 АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Відповідач : ОСОБА_3, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний код НОМЕР_2..
Суддя Веселинівського районного суду Миколаївської областіОСОБА_6
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2018 |
Оприлюднено | 05.10.2018 |
Номер документу | 76930214 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Кучерявенко С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні