ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2741/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, Іванківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1А.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі - Чернігівський МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області) про зобов'язання Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 17.07.1956 № 91 (поновлений), складеного Іванківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (далі - Іванківський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області), змінивши національність батька позивача - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з українця на поляк .
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02.04.2018 (справа № 751/1098/18) встановлено юридичний факт, що батько позивача - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є поляком за національністю. 15.06.2018 позивач звернувся до Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області з заявою про внесення змін до його актового запису про народження від 17.07.1956 № 91 (поновлений), складеного Іванківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області, щодо зміни національності його батька - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з українця на поляк , на підставі рішення суду. Разом з тим, листом від 20.06.2018 № 50.6-38/220/15.23 відповідач повідомив ОСОБА_1, що рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02.04.2018 (справа № 751/1098/18) про встановлення факту, що має юридичне значення, не дає підстав для внесення змін до актового запису про його народження, оскільки рішенням суду не зобов'язано відповідача внести конкретні зміни.
Ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено останню до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 17.09.2018, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Іванківський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без його та позивача участі, у якій зазначено, що останні позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника та одночасно повідомлено, що останнє проти прийняття рішення заперечень не має і покладається на розсуд суду. Іванківський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову до суду не надав.
Судове засідання проводилось у порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що в актовому записі про народження ОСОБА_1 від 17.07.1956 № 91 /поновлений/, складеному Іванківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області, у відомостях про національність батька позивача - ОСОБА_2 зазначено - українець , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 11.08.2017 № 00018516097 (а.с.11).
Висновком Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області від 15.11.2017 позивачу, зокрема, відмовлено у внесенні змін до актового запису про його народження від 17.07.1956 № 91 /поновлений/, складеного Іванківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області, у частині зміни національності його батька з українець на поляк , оскільки в архівній довідці про народження батька відсутні відомості щодо національності батьків (а.с.12).
У свою чергу, рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02.04.2018 (справа № 751/1098/18), яке набрало законної сили з 08.05.2018, встановлено юридичний факт, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, є поляком за національністю (а.с.13-14).
15.06.2018 позивач повторно звернувся до Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області із заявою про внесення змін до актового запису про його народження від 17.07.1956 № 91 /поновлений/, складеного Іванківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області, у частині зміни національності його батька з українець на поляк , до якої додав рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02.04.2018 (справа № 751/1098/18).
Листом Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області від 20.06.2018 № 50.6-38/220/15.23 позивачу повідомлено, що однією з підстав для внесення змін в актовий запис є постанова адміністративного суду, разом з тим рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02.04.2018 про встановлення факту, що має юридичне значення, не є підставою для внесення змін до актового запису про його народження, оскільки рішенням суду не зобов'язано Чернігівський МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області внести конкретні зміни, які зазначенні в рішенні суду, до актового запису про народження від 17.07.1956 № 91 /поновлений/, складеного Іванківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області (а.с.15).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України від 01.07.2010 № 2398-VI Про державну реєстрацію актів цивільного стану (далі -Закон № 2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064 (далі - Порядок № 1064).
Статтею 49 Цивільного кодексу України та статтею 2 Закону № 2398-VI визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відтак, відомості про походження фізичної особи вносяться до акту цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, Закон № 2398-VI регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Так, статтею 6 Закону № 2398-VI визначені повноваження відділів державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, останні проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з частинами 1-3 статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Статтею 22 Закону № 2398-VI встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У свою чергу, порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Розділом ІІ Правил № 96/5.
Згідно із пунктом 2.1 Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (пункт 2.6 Правил № 96/5).
Як встановлено судом вище, 15.06.2018 позивач повторно звернувся до Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області із заявою про внесення змін до актового запису про його народження від 17.07.1956 № 91 /поновлений/, складеного Іванківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Київській області, у частині зміни національності його батька з українець на поляк , до якої додав рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02.04.2018 (справа № 751/1098/18), яке набрало законної сили з 08.05.2018, про встановлення юридичного факту, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, є поляком за національністю.
Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Водночас, пунктом 2.13. Правил № 96/5 визначено, що підставами для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.
У свою чергу, можливість повторної видачі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у разі внесення змін до актового запису, передбачена частиною 1 статті 19 Закону № 2398-VI.
Також пунктом 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.22 Правил № 96/5 після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.
Також суд враховує, що статтею 11 Закону України Про національні меншини в Україні громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Відтак законодавством прямо передбачене право особи на обрання та відновлення своєї національності.
У даному випадку, у позивача, окрім бажання ідентифікувати себе з певною національністю, наявний і встановлений рішенням суду юридичний факт, що його батько - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, є поляком за національністю, що є преюдиційною обставиною для розгляду даної справи у відповідності до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Та обставина, що законодавством не передбачено порядку внесення таких змін, жодним чином не може бути перешкодою для внесення таких змін.
Відповідно до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Суд також враховує, що рішенням Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 у справі Гарнага проти України (Заява № 20390/07), в аналогічній справі щодо права особи на змінення по-батькові, порядок якого також не був передбачений діючим законодавством, визнано порушення Україною статті 8 Конвенції, оскільки державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутність нормативно-правових актів, які встановлюють порядок зміни громадянами національності, не може бути підставою для відмови в позові, оскільки саме Держава і повинна забезпечити видання таких нормативно-правових актів. Більш того, таке право позивача прямо гарантоване статтею 11 Закону України Про національні меншини в Україні .
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 17.07.1956 № 91 (поновлений), складеного Іванківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, змінивши національність батька позивача - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з українця на поляк , підлягають задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (вул. Тургенєва, 18/6, м. Чернігів, 14000, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34376827), Іванківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (вул. І.Проскури, 2607201, смт Іванків, Київська область, код ЄДРПОУ 22204648) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Зобов'язати Чернігівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34376827) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 17.07.1956 № 91 (поновлений), складеного Іванківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, змінивши національність батька позивача - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з українця на поляк .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34376827) на користь ОСОБА_1 (вул. Тургенєва,18/6, м. Чернігів, 14000, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення складено 05 жовтня 2018 року.
Суддя В.В. Падій
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2018 |
Оприлюднено | 09.10.2018 |
Номер документу | 76940049 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Падій В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні