Рішення
від 24.09.2018 по справі 550/262/18
ЧУТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 550/262/18

Провадження № 2/550/116/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2018 року смт. Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області

в складі: головуючого судді - Михайлюк О.І.,

за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу

за позовом ОСОБА_2,

до відповідачів:

1) ОСОБА_3,

2) ОСОБА_4,

3) ОСОБА_5 ,

4) ОСОБА_6,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:

1) Фермерське господарство Васильок ,

2) Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області - ОСОБА_7,

3) Чутівська державна нотаріальна контора

про визнання і поділ прав та обов'язків у порядку спадкування та про захист прав спадкоємця,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_2, звернулась до суду з позовом до відповідачів: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, в якому, після уточнення позовних вимог, просила:

- визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по одній другій частині за кожним право на спадкування за законом усіх передбачених майнових прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства Васильок - ОСОБА_8;

- визнати недійсними рішення, оформлені наказом голови фермерського господарства Васильок від 02.01.2013 р. №1 про призначення голови фермерського господарства і скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації від 23.01.2014 р. про зміну керівника юридичної особи, зміну складу підписантів Фермерського господарства Васильок ;

- визнати недійсними рішення, оформлені наказом голови фермерського господарства Васильок №2 від 05 січня 2013 р. про затвердження змін та доповнень до основного статуту ФГ Васильок і скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації від 23.01.2014 р. про реєстрацію змін до установчих документів та про зміну складу або інформації про засновників в частині виключення ОСОБА_8 зі складу засновників Фермерського господарства Васильок ;

- визнати недійсними рішення, оформлене Розпорядженням голови фермерського господарства Васильок від 24 березня 2015 року №1 про зарахування в члени фермерського господарства Васильок та затвердження нової редакції Статуту ФГ Васильок і скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації від 26.03.2015 р. про зміну статутного або складеного капіталу, зміна складу або інформації про засновників Фермерського господарства Васильок .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 29.12.2012 р. помер її батько - ОСОБА_8, який доводився чоловіком першого відповідача - ОСОБА_3. Після смерті ОСОБА_8, відповідно до положень ст. 1220 ЦК України, відкрилася спадщина за законом, оскільки за життя заповіту складено не було. Позивач зазначає, що вона та перший відповідач є єдиними спадкоємцями першої черги за законом, які прийняли спадщину, оскільки інші спадкоємці - ОСОБА_9 та ОСОБА_10, у визначений законом шестимісячний строк, відмовилися від прийняття спадщини за законом.

Після смерті ОСОБА_8, відкрилася спадщина, яка, окрім іншого, складається з Фермерського господарства Васильок з усіма майновими правами та обов'язками засновника (власника) цього господарства, - ОСОБА_8, який був єдиним засновником господарства та його головою.

Відповідно до редакції Статуту ФГ Васильок 2012 року, яка діяла на час смерті засновника, ОСОБА_3 (перший відповідач по справі) є членом даного фермерського господарства, про що зазначено у розділі 1 Статуту.

Позивач зазначає, що вона звернулась до Чутівської Державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ Васильок з усіма майновими правами і обов'язками засновника (власника) цього господарства - спадкодавця ОСОБА_8. Однак, нотаріусом було винесено постанову від 22 березня 2018 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв'язку з тим, що згідно поданих документів, а саме статуту ФГ Васильок , cпадкування фермерського господарства та прав і обов'язків засновника (власника) цього господарства не визначено, а згідно з інформацією з Державного реєстру юридичних осіб засновниками фермерського господарства Васильок , вказані: ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Позивач вважає, що оскільки права засновника фермерського господарства Васильок є майновими правами, що встановлено приписами ст.ст.177-178 ЦК України, то вони входять до складу спадщини. Позивач зазначає, що вона є спадкоємцем першої черги за законом, має право на 1/2 майна померлого ОСОБА_8, і виявила бажання продовжити діяльність фермерського господарства в якості голови господарства, та для цього повинна отримати у порядку спадкування права засновника фермерського господарства.

Також позивач зазначає, що не зважаючи на те, що вона успадкувала 1/2 зазначеного спадкового майна, після смерті її батька, іншим спадкоємцем, а в даному випадку, її матір'ю - ОСОБА_3, одноособово, поза її волею і без її відому та згоди, в супереч її інтересам, як спадкоємця, приймалися рішення (вчинялися правочини), які мають правові наслідки і спрямовані на зміну і припинення моїх успадкованих цивільних прав та обов&aоз;apos;язків в супереч чинному законодавству України, а саме - накази господарства про обрання голови фермерського господарства і накази про прийняття в члени фермерського господарства інших осіб - у зв'язку з чим, вважає такі рішення недійсними та просить скасувати державну реєстрацію змін до Статуту ФГ Васильок , вчинених на підставі таких рішень.

У судове засідання позивач та її представник не з'явились, подали заяви в яких уточнені позовні вимоги підтримали та просили розгляд справи проводити без їхньої участі.

Відповідачі у судове засідання не з'явились, подали заяви в яких зазначили, що визнають уточнені позовні вимоги та просять розгляд справи проводити без їх участі.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору у судове засідання також не з'явились, подали заяви про розгляд справи у без їх участі.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась у зв'язку з неявкою у судове засідання усіх учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши позицію учасників процесу судом встановлено наступне.

Позивач по справі - ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_8 та ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії ІІ-КЕ №304642 від 29.05.1981р.

29 грудня 2012 року помер батько позивача - ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ №231756 від 02.01.2013р.

Після смерті ОСОБА_8, відповідно до положень ст. 1220 ЦК України, відкрилася спадщина за законом, оскільки при житті заповіту складено не було.

Із спадкової справи №21/2013 на майно померлого 29.12.2012р. ОСОБА_8 вбачається, що донька померлого - ОСОБА_2 та дружина померлого ОСОБА_3. Інші спадкоємці за законом - ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у визначений законом шестимісячний строк відмовилися від прийняття спадщини за законом.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_8 був засновником та головою фермерського господарства Васильок , створеного у 1994 році, що підтверджено довідками з ЄДРПОУ від 13.06.2005 р. №002/3660 та від 23.11.2012 р. №598208, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №135052, редакціями статутів вказаного фермерського господарства, зокрема, першою та редакцією станом на 2012 рік - час відкриття спадщини.

Відповідно до вказаних статутів ФГ Васильок , ОСОБА_8 був єдиним засновником господарства та його головою.

Відповідно до редакції Статуту 2012 року, яка діяла на час смерті засновника, ОСОБА_3 (дружина - спадкодавця) є членом даного фермерського господарства, про що зазначено у розділі 1 Статуту.

Як вбачається зі Статутів ФГ Васильок в редакції від 30.11.1994р. та від 06.03.2012р. при створенні фермерського господарства Васильок та у період його діяльності по день смерті засновника ОСОБА_8, складений капітал господарства формувався лише за рахунок його власних особистих коштів засновника та коштів, отриманих за рахунок господарської діяльності господарства, що не заперечується і першим відповідачем по справі - ОСОБА_3, яка станом на момент відкриття спадщини була членом ФГ Васильок . Тобто, докази того, що член фермерського господарства ОСОБА_3 (перший відповідач по справі) вносив свої особисті кошти чи майно до складеного капіталу господарства - відсутні. Майно, що належало на праві спільної сумісної власності осіб, які ведуть фермерське господарство не використовувалось.

Відповідно до розділу ІІ Статуту ФГ Васильок в редакції, що діяла на час відкриття спадщини, успадкування землі і майна фермерського господарства здійснюється відповідно до земельного та цивільного законодавства.

Правовідносини щодо спадкування фермерського господарства врегульовані, зокрема, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України Про фермерське господарство .

Відповідно до ст. 1, 4 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту. Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в статуті особа.

Саттею 19 Закону України Про фермерське господарство визначено, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Статтею 22 Закону України Про фермерське господарство визначено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов&aжа;apos;язання.

Частиною 1 ст. 23 Закону України Про фермерське господарство передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Згідно норм статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов&aго;apos;язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Отже, успадковуватись можуть лише права та обов&aді;apos;язки фізичної особи, а не юридичної, якою є фермерське господарство.

Відповідно до положень ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов&abs;apos;язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті

В той же час ст. 1219 ЦК України містить перелік прав та обов&aра;apos;язків, що не входять до складу спадщини - права та обов&aрс;apos;язки, що нерозривно пов&a&n;apos;язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об&aй&;apos;єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що майнові права засновника фермерського господарства у відповідності до ст. 1218 ЦК входять до складу спадщини,

Оскільки, як було встановлено судом, при створенні ФГ Васильок та у період його діяльності по день смерті засновника ОСОБА_8, складений капітал господарства формувався лише за рахунок власних особистих коштів засновника ОСОБА_8, який є спадкодавцем, та коштів, отриманих за рахунок господарської діяльності господарства, то майнові права засновника ФГ Васильок ОСОБА_8 входять до складу спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_8

Згідно матеріалів справи ОСОБА_2 звернулась до Чутівської Державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ Васильок з усіма майновими правами і обов'язками засновника (власника) цього господарства - спадкодавця ОСОБА_8.

22 березня 2018 року нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв'язку з тим, що згідно поданих документів, а саме статуту ФГ Васильок , cпадкування фермерського господарства та прав і обов'язків засновника (власника) цього господарства не визначено, а згідно з інформацією з Державного реєстру юридичних осіб засновниками фермерського господарства Васильок , вказані: ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Враховуючи, що судом було встановлено, що ОСОБА_2 є спадкоємицею першої черги за законом на 1/2 частку майна померлого ОСОБА_8, що майнові права засновника ФГ Васильок ОСОБА_8 входять до складу спадщини і що ОСОБА_2 виявила бажання продовжити діяльність фермерського господарства, а також з огляду на те, що наразі позивач позбавлена можливості іншим шляхом реалізувати своє право на спадкове майно після смерті її батька ОСОБА_8, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання за нею - ОСОБА_2 1/2 частину усіх майнових прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства Васильок - ОСОБА_8, в порядку спадкування за законом після померлого 29.12.2012р. ОСОБА_8.

Щодо позовних вимог про визнання ОСОБА_3 1/2 частину усіх майнових прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства Васильок - ОСОБА_8, в порядку спадкування за законом суд зазначає, що у відповідності до статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Статтею 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Позивачем у даній справі є ОСОБА_2. ОСОБА_11 не є співпозивачем та не зверталась в установленому Цивільним процесуальним кодексом порядку до суду за захистом свого порушеного права.

Таким чином, правові підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання ОСОБА_3 1/2 частину усіх майнових прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства Васильок - ОСОБА_8, в порядку спадкування за законом - відсутні.

Стосовно позовних вимог в частині визнання недійсними рішень, оформлених наказом голови фермерського господарства Васильок №1 від 02.01.2013 р., №2 від 05.01.2013 р. та №1від 24.03.2015 р. та скасування державної реєстрації змін до Статуту ФГ Васильок , внесених на підставі зазначених рішень, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу від 02.01.2013 р. №1 і наказу від 05.01.2014 р. №2, ОСОБА_3 прийнято рішення про обрання її головою фермерського господарства, виведено з членів ФГ Васильок - ОСОБА_8 у зв'язку із смертю, та затверджено зміни та доповнення до основного статуту ФГ Васильок .

Дані рішення стали підставою для вчинення реєстраційної дії №15821060009000052 від 23.01.2014 р. про заміну додаткової інформації, №15821070010000052 від 23.01.2014 р. про зміну керівника юридичної особи, зміну складу підписантів, та №15821050011000052 від 23.01.2014 р. про реєстрацію змін до установчих документів та про зміну складу або інформації про засновників в частині виключення ОСОБА_8 зі складу засновників.

На підставі розпорядження №1 від 24.03.2015р. про зарахування в члени фермерського господарства Васильок ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2 та затвердження нової редакції Статуту ФГ Васильок стало підставою для вчинення реєстраційної дії №15821060015000052 від 26.03.2015 р. про зміну додаткової інформації, та №15821050016000052 про зміну статутного або складеного капіталу, зміна складу або інформації про засновників.

У відповідності до заключних положень Статуту ФГ Васильок в редакції 2012 року, що діяла на момент відкриття спадщини, прийняття та внесення змін і доповнень до цього статуту проводиться за рішенням Зборів членів (учасників) та підлягає державній реєстрації.

Як було встановлено вище, ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, має право в порядку спадкування за законом на ? частину усіх майнових прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства Васильок , яке належить останній з часу відкриття спадщини, а саме - з 29.12.2012р.

Таким чином, наказ від 02.01.2013 р. №1, наказ від 05.01.2014 р. №2, розпорядження №1 від 24.03.2015р., внесення та державна реєстрація відповідних змін до Статутут ФГ Васильок були прийняті з порушенням встановленого Статутом порядку, оскільки були прийняті Зборами членів (учасників) господарства, а одноособово ОСОБА_3, без відому ОСОБА_2, як спадкоємця, в тому числі на частку у складеному капіталі фермерського господарства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання недійсними рішень, оформлених наказом голови фермерського господарства Васильок №1 від 02.01.2013 р., №2 від 05.01.2013 р. та №1від 24.03.2015 р. та скасування державної реєстрації змін до Статуту ФГ Васильок .

З огляду на вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до відповідачів: 1) ОСОБА_3, 2) ОСОБА_4, 3) ОСОБА_5 , 4) ОСОБА_6, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: 1) Фермерське господарство Васильок , 2) Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області - ОСОБА_7, 3) Чутівська державна нотаріальна контора про визнання і поділ прав та обов'язків у порядку спадкування та про захист прав спадкоємця - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право на ? частину усіх майнових прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства Васильок - ОСОБА_8, в порядку спадкування за законом після померлого 29.12.2012р. ОСОБА_12.

Визнати недійсним рішення, оформлене наказом голови фермерського господарства Васильок від 02.01.2013 р. №1 про призначення голови фермерського господарства і скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації від 23.01.2014 р. про зміну керівника юридичної особи, зміну складу підписантів Фермерського господарства Васильок (код ЄДРПОУ - 13959508).

Визнати недійсними рішення оформлені наказом голови фермерського господарства Васильок №2 від 05 січня 2013 р. про затвердження змін та доповнень до основного статуту ФГ Васильок і скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації від 23.01.2014 р. про реєстрацію змін до установчих документів та про зміну складу або інформації про засновників в частині виключення ОСОБА_8 зі складу засновників Фермерського господарства Васильок (код ЄДРПОУ - 13959508).

Визнати недійсними рішення оформлене Розпорядженням голови фермерського господарства Васильок від 24 березня 2015 року №1 про зарахування в члени фермерського господарства «Васильок» та затвердження нової редакції Статуту ФГ «Васильок» і скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації від 26.03.2015 р. про зміну статутного або складеного капіталу, зміна складу або інформації про засновників Фермерського господарства «Васильок» (код ЄДРПОУ - 13959508).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1)

Відповідач 1 - ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2),

Відповідача 2 - ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3),

Відповідача 3 - ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3),

Відповідача 4 - ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3),

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1) Фермерське господарство Васильок (розташоване за адресою: Полтавська область, Чутівський район, с. Вільниця, код ЄДРПОУ - 13959508),

2) Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області - ОСОБА_7 (адреса: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, пл. Перемоги, 4),

3) Чутівська державна нотаріальна контора (розташована за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Набережна, 9, код ЄДРПОУ - 02900222)

Повне судове рішення складено 04 жовтня 2018 року.

Головуючий О. І. Михайлюк

СудЧутівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.09.2018
Оприлюднено09.10.2018
Номер документу76954987
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —550/262/18

Ухвала від 07.12.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Постанова від 06.12.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 21.11.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 07.11.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Рішення від 24.09.2018

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 14.06.2018

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 15.05.2018

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 15.05.2018

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 16.04.2018

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні