Справа № 694/1365/18
провадження 2-о/694/50/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
04.10.2018 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої судді Сакун Д. І.
з участю секретаря судового засідання Матвієнко А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Звенигородка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлена особа Озірнянська сільська рада Звенигородського району Черкаської області про встановлення факту проживання однією сім'єю,
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, тел. НОМЕР_2), заінтересована особа Озірнянська сільська рада Звенигородського району Черкаської області ( с. Озірна, Звенигородський район, Черкаська область, тел. 97442, Код ЄДРПОУ 26490817) звернувся в суд із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю не менше п'яти років.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його вітчим ОСОБА_2, який проживав та був зареєстрований в с. Озірна Звенигородського району Черкаської області. Померлий ОСОБА_2 перебував в зареєстрованому шлюбі з матір'ю заявника ОСОБА_3. Спільних дітей від шлюбу у них не було. Мати заявника померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та після її смерті заявник разом зі своєю родиною та вітчимом ОСОБА_2 залишилися проживати разом в одному будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_2. Будинок в якому заявник проживав з сім'єю та вітчимом належав на праві власності померлій матері. Крім того, померлому ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка, державний акт серія НОМЕР_3. Оскільки за життя ОСОБА_2 заповіту не склав і рідних людей, окрім заявника у нього не було, тому заявник є єдиним спадкоємцем за законом на все належне йому майно. Маючи намір оформити належним чином спадщину за законом після вітчима заявник звернувся до Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області з заявою про прийняття спадщини, але державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в зв'язку з тим, що заявник ОСОБА_1 не відноситься ні до однієї з черг спадкування, так як не має родинного стосунку з померлим, а тому видати свідоцтво про право на спадщину видати неможливо. Після смерті матері заявника його вітчим залишився самотнім чоловіком за яким заявник здійснював постійний догляд, як за членом сім'ї, допомагав йому у побуті, купував йому ліки, а після смерті здійснив поховання за власний рахунок. Крім того після смерті матері заявник з вітчимом залишилися проживати разом та вели спільне господарство до дня його смерті.
З урахуванням заявлених вимог заявник просить встановити факт проживання однією сім'єю не менше п'яти років разом із вітчимом ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
У судове засідання заявник не з'явився. Подав заяву в якій просить розгляд справи провести без його участі. Заявлені вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.
Представник зацікавленої особи у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день і час судового засідання. Подав заяву про розгляд справи без їх участі. Позов ОСОБА_1 визнають в повному обсязі.
Суд вважає, що справу можна розглянути за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Ст. 247 ЦПК України вказує, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено слідуючі факти та відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.10).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 народився ОСОБА_1, матір'ю зазначена ОСОБА_3, батьком записаний ОСОБА_6 (а.с. 8).
З копії свідоцтва про одруження Серії НОМЕР_6, вбачається, що 20 листопада 1980 року ОСОБА_3 одружилася із ОСОБА_2, взявши при одруженні його прізвище - ОСОБА_3 (а.с. 11).
Згідно довідки виконавчого комітету Озірнянської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 30.08.2018 року № 851 вбачається, що ОСОБА_2 постійно проживав в с. Озірна Звенигородського району Черкаської області до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 12).
Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Озірнянської сільської ради Звенигородського району Черкаської області № 850 від 30.08.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 постійно спільно проживав разом з померлим ОСОБА_2, вели спільне господарство до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с.13).
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 28.08.2018 року № 2283/02-31 винесеної державним нотаріусом Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області вбачається, що після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, 02.09.2016 року за № 317/2016 заведено спадкову справу. З заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_1, який проживав спільно з померлим за однією адресою. Інші спадкоємці до нотаріальної контори не зверталися, свідоцтво про право на спадщину не видавалося. Свідоцтво про право на спадщину видати не можливо, оскільки заявник ОСОБА_1 не відноситься ні до однієї з черг спадкування, так як не має родинного стосунку з померлим ( а.с.16).
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ч.1, 2, 4 ст.2 Сімейного кодексу України, сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно зі ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Виходячи з аналізу вказаної норми СК України, сім'єю є соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.
Пунктом 6рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім'ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв'язках.
У п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз'яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки.
Згідно зі ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Факт спільного проживання однією сім'єю заявника з ОСОБА_2 та ведення ними спільного господарства підтверджений також показами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8, згідно яких вбачається, що ОСОБА_1 проживав разом з своїм вітчимом ОСОБА_2 в одному будинку більше ніж десять років. ОСОБА_1 доглядав і опікувався померлим до дня смерті і поховав його за власні кошти.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки надані заявником докази на підтвердження факту спільного проживання однією сім'єю з ОСОБА_2, є переконливими і не спростовуються іншими матеріалами справи.
Встановлення факту, що має юридичне значення необхідне заявнику для оформлення спадкових прав.
На підставі викладеного, керуючись стст.211,223, 293, 294,315, 263-265,268,272-273 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1, зацікавлена особа Озірнянська сільська рада Звенигородського району Черкаської області про встановлення факту проживання однією сім'єю - задоволити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1, однією сім'єю не менше п'яти років, разом із вітчимом ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Черкаської області через Звенигородський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.І. Сакун
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2018 |
Оприлюднено | 10.10.2018 |
Номер документу | 76957903 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Сакун Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні