Рішення
від 08.10.2018 по справі 911/1461/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" жовтня 2018 р. Справа № 911/1461/18

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін, матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Омега-2»

про стягнення 32 110,82 гривень

встановив :

02.07.2018 через канцелярію господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - ПАТ «НАК «Нафтогаз України» /позивач) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Омега-2» (далі - ОСББ «Омега-2» /відповідач) про стягнення 32 110,82 гривень, з яких: 13 380,02 грн основного боргу за договором купівлі-продажу природного газу №1411/14-ТЕ-19 від 20.12.2013 (далі - договір), 1 145,06 грн пені, 16 102,81 грн інфляційних втрат та 1 482,93 грн 3% річних.

Відповідні вимоги обґрунтовані обставинами порушення відповідачем умов договору стосовно проведення розрахунків за отриманий у січні-лютому 2014 року газ.

Ухвалою господарського суду Київської області від 06.07.2018 позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» залишено без руху, виявлені недоліки постановлено усунути протягом десяти днів з дня вручення зазначеної ухвали.

19.07.2018, у встановлений судом строк, через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшло клопотання, відповідно до якого позивач надав пояснення щодо способів захисту прав або інтересів позивача, яким відповідають заявлені позивачем вимоги, а також пояснення стосовно документів, що підтверджують обставини поставки відповідачу газу та порушення ним умов договору в частині оплати вартості відповідно отриманого газу.

Ухвалою господарського суду Київської області 26.07.2018 у справі №911/1461/18 прийнято позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлено строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження, а також встановлено строк для подання додаткових доказів, заяв та/або клопотань у справі (за наявності) до 27.08.2018.

Однак, наданим ст. 165 ГПК України правом відповідач не скористався та відзив на позовну заяву не надав.

Будь-яких інших додаткових доказів, заяв та/або клопотань у справі у встановлений судом строк сторонами не подано.

До того ж, у передбаченому законом порядку судом 30.07.2018 розміщено інформацію про ухвалу господарського суду Київської області від 26.07.2018 про відкриття провадження у даній справі на веб-сторінці офіційного веб-порталу господарського суду Київської області в мережі Інтернет за адресою: ko.arbitr.gov.ua/sud5012/ в розділі Новини , що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про розміщення інформації та роздруківкою зі списку на відповідній сторінці.

Крім того, процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази та оцінивши їх в сукупності,

ВСТАНОВИВ:

20.12.2013 між Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі-продавець) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Омега-2» (далі-покупець) укладено договір купівлі-продажу природного газу №1411/14-ТЕ-19 (далі-договір), відповідно до п 1.1. якого продавець зобов'язується передати у власність покупцю у 2014 році природний газ, ввезений на митну територію України Національна акціонерна компанія Нафтогаз України за кодом згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей газ, (надалі - газ) на умовах цього договору.

Відповідно до пп. 3.1., 3.3., 3.4. та 11 договору продавець передає покупцю газ у пунктах приймання-передачі газу на вихідній/відключаючій арматурі покупця. Право власності на газ переходить від продавця до покупця в пунктах приймання-передачі.

Приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг споживання газу покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу покупця.

Не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість.

Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, і діє в частині реалізації газу до 31.12.2014, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Копія відповідних договору наявна в матеріалах справи.

В обґрунтування поданого позову ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зазначило, що власні договірні зобов'язання виконало належним чином та протягом січня, лютого 2014 року передало відповідачу, а відповідач прийняв природний газ загальною вартістю 13 380,02 грн.

В підтвердження вказаних вище обставин стосовно передання відповідачу газу позивач надав копії реєстрів обсягів реалізації природного газу з ресурсів Національної акціонерної компанії Нафтогаз України через газорозподільні мережі ПАТ Кримгаз за січень, лютий 2014 року, витягів з реєстрів споживачів природного газу за грудень 2013, січень-лютий 2014 року, а також податкових накладних від 31.01.2014 та 28.02.2014.

Водночас, позивач зауважив на неможливості надати акти приймання-передачі газу з огляду на те, що вказані документи відповідачем на адресу позивача направлені не були, а тому позивач вказав, що відповідно надані реєстри та податкові накладні є належними та допустимими доказами на підтвердження викладених у позові доводів.

Про належне виконання позивачем своїх зобов'язань за договором свідчить також відсутність з боку відповідача претензій та повідомлень про порушення позивачем, як продавцем, умов договору.

Позивач зауважив, що відповідач свої обов'язки за договором в частині своєчасної та повної оплати вартості поставленого газу не виконав, 13 380,02 грн вартості отриманого за договором газу не оплатив, в підтвердження чого суду надано відомость по операціям з 01.01.2014 по 31.10.2017 за підписом заступника головного бухгалтера ПАТ «НАК «Нафтогаз України» .

Таким чином, оскільки розрахунки за отриманий згідно договору газ відповідачем не проведено, позивач просить суд стягнути з відповідача, зокрема, 13 380,02 грн основного боргу.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами .

Оскільки відповідачем не надано суду ані відзиву на позовну заяву, ані будь-яких інших доказів, що впливають на вирішення даного спору по суті, суд, у відповідності до ст. 165 ГПК України, здійснював розгляд даної справи за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, суд дійшов таких висновків.

Приписами статей ст. 173, 175 Господарського кодексу України унормовано, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів ст. ст. 655, 692 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Пунктом 6.1. договору передбачено, що оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Відповідно до статей 627, 629 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договір є обов'язковим для виконання.

З огляду наведеного, підписання ОСББ «Омега-2» договору свідчить про погодження відповідача з умовами вказаного правочину, відтак, за наслідками отримання у січні, лютому 2014 року на підставі вказаного договору газу, що підтверджується відповідними реєстрами обліку реалізації природного газу , свідчить про прийняття газу відповідачем, що породжує для нього обов'язок по оплаті вартості газу у повному обсязі та у погоджені договором строки:

- за отриманий у січні 2014 року газ - до 14.02.2014 включно;

- за отриманий у лютому 2014 року газ - до 14.03.2014 включно.

Згідно з ч. 7 ст. 193 ГК України, що кореспондує з приписами статей 525, 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи, оскільки станом на день прийняття рішення відповідач вартість поставленого позивачем газу у повному обсязі не оплатив, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 13 380,02 грн основного боргу підлягає задоволенню як така, що доведена позивачем належними та допустимими доказами і не спростована у встановленому порядку відповідачем.

У зв'язку з неналежним виконанням грошових зобов'язань за договором в частині повної оплати вартості отриманого газу, позивач просить суд стягнути з ОСББ «Омега-2» , зокрема, 1 145,06 грн пені, нарахованої:

- з 15.02.2014 по 14.08.2014 на вартість поставленого та неоплаченого вчасно газу за січень 2014 року,

- з 15.03.2014 по 14.08.2014 на вартість поставленого та неоплаченого газу за лютий 2014 року.

Частиною 1 ст. 230 ГК України встановлено, що у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, він зобов'язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, пеня, штраф).

Пунктом 7.2. договору постачання передбачено, що у разі невиконання покупцем п. 6.1. цього договору він зобов'язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Враховуючи вищевказані договірні умови та законодавчі приписи, а також обставини порушення відповідачем грошового зобов'язання, скільки арифметично вірний розмір пені, обрахований судом в межах вказаних позивачем періодів, становить 1 134,87 грн, вимога позивача про стягнення з відповідача 1 145,06 грн пені підлягає частковому задоволенню у розмірі 1 134,87 грн.

Крім того, у зв'язку з неналежним виконанням грошових зобов'язань за договором, позивач просить суд стягнути з ОСББ «Омега-2» :

- 1 482,93 грн 3% річних, нарахованих за періоди:

з 15.02.2014 по 07.11.2014 на вартість поставленого та неоплаченого вчасно газу за січень 2014 року,

з 15.03.2014 по 07.11.2014 на вартість поставленого та неоплаченого газу за лютий 2014 року;

- 16 102,81 грн інфляційних втрат, нарахованих за періоди:

з 15.02.2014 по 31.10.2014 на вартість поставленого та неоплаченого вчасно газу за січень 2014 року,

з 15.03.2014 по 31.10.2014 на вартість поставленого та неоплаченого газу за лютий 2014 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, оскільки заявлений до стягнення розмір 3% річних, обрахований судом в межах вказаних позивачем періодів, є арифметично вірним, вимога позивача про стягнення з відповідача 1 482,93 грн 3% річних підлягає задоволенню.

Водночас, оскільки арифметично вірний розмір інфляційних втрат, перерахований судом в межах вказаних позивачем періодів, становить 16 488,57 грн, а суд при прийнятті рішення не може виходити за межі позовних вимог, заявлена позивачем вимога про стягнення з відповідача 16 102,81 грн є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 ГПК України, покладаються судом на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 233, 236, 237, 238, 239, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 625, 627, 629, 655, 692 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 175, 193, 230 Господарського кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Омега-2» (98600, Автономна Республіка Крим, м. Ялта, вул. Парковий проїзд, будинок 5В, нежиле приміщення 2-3, ідентифікаційний код 38027673) на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720) 13 380 (тринадцять тисяч триста вісімдесят) грн 02 коп. основного боргу, 1 134 (одну тисячу сто тридцять чотири) грн 87 коп. пені, 1 482 (одну тисячу чотириста вісімдесят дві) грн 93 коп. 3% річних, 16 102 (шістнадцять тисяч сто дві) грн 81 коп. інфляційних втрат та 1 761 (одну тисячу сімсот шістдесят одну) грн 44 коп. судового збору.

3. У задоволені решти позовних вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у відповідності до ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення підписано 08.10.2018.

Суддя В.А. Ярема

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.10.2018
Оприлюднено09.10.2018
Номер документу76966564
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1461/18

Рішення від 08.10.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 26.07.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 06.07.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні