ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2018 року Справа № 923/606/18
Господарський суд Херсонської області у складі судді Остапенко Т.А., при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до Виробничого кооперативу Днепр , місцезнаходження: 74900, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Гідробудівників, 129, ідентифікаційний код: 21274533
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Новокаховський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, місцезнаходження: 74900, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Букіна, 6
про зняття арешту з майна
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, представник за довіреністю № 29/04 від 03.01.2018 року
від відповідача та третьої особи в судове засідання не прибули
03.07.2018 року Новокаховська міська рада (далі - Позивач) звернулася із позовом до Виробничого кооперативу Днепр (далі - Відповідач) про зняття арешту з майна, розташованого за адресою: Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Дружби (Дзержинського), 43, накладеного постановою Державної виконавчої служби м. Нова Каховка № АВ410075 від 18.05.2006 року.
Позовні вимоги, на підставі ст. ст. 317, 321, 328, 391 ЦК України, ст. 59 Закону України Про виконавче провадження , обґрунтовані тим, що власником вищевказаного майна, на яке державним виконавцем, в межах виконавчого провадження про стягнення боргу відносно ВК Днепр , накладено арешт, є Новокаховська міська рада, а не ВК Днепр .
Провадження у справі відкрито ухвалою від 06.07.2018 року. Цією ж ухвалою до участі у справі, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача залучено Новокаховський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. Розгляд справи здійснювався у порядку загального позовного провадження.
Справу розглянуто у судових засіданнях 01.08.2018 року та 27.09.2018 року.
Підготовче засідання, призначене на 01.08.2018 року, для надання позивачем додаткових доказів в обґрунтування своїх вимог, з урахуванням відпустки судді, було відкладено на 27.09.2018 року.
У зв'язку із вирішенням усіх питань, передбачених ст. 182 ГПК України, розгляд справи по суті, відповідно до ч. 6 ст. 183 ГПК України, розпочато у той самий день, після закінчення підготовчого засідання.
Представник позивача, позовні вимоги, з підстав наведених у позові підтримала, просила його задовольнити.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив. До суду надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що власником майна, яке є предметом спору у даній справі, ВК Днепр не являється, та ніколи не являлося, проти задоволення позову не заперечив. Розгляд справи просив здійснювати без участі представника.
Третьою особою явку представника в судове засідання також не забезпечено. До суду надійшли пояснення третьої особи на позовну заяву, у яких викладено обставини на підтвердження неможливості зняття державним виконавцем арешту у позасудовому порядку. Висловили думку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог. Розгляд справи просили здійснювати без участі їх представника.
За вказаних обставин, у зв'язку із надходженням від відповідача та третьої особи відповідних заяв, справу розглянуто без їх участі.
В судовому засіданні, 27.09.2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повідомлено про дату підготовки повного судового рішення, роз'яснено процедуру оскарження рішення.
З'ясувавши обставини справи, оцінивши в сукупності надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
З матеріалів справи вбачається, що на виконанні Державної виконавчої служби м. Нова Каховка знаходився виконавчий документ № 15/07, виданий 03.05.2006 року Господарський судом Херсонської області про стягнення з ВК Днепр на користь Новокаховської міської ради 10513,67 грн. В межах зазначеного виконавчого провадження, державним виконавцем, 18.05.2006 року, винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження (а.с. 17).
На підставі зазначеної постанови, 27.06.2006 року, державним реєстратором Новокаховської державної нотаріальної контори до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна внесено запис № 3387755 про заборону відчуження адміністративно-виробничої бази, розташованої по вул. Дружби (Дзержинського), 43 у м. Нова Каховка, Херсонської області, належної ВК Днепр (а.с. 10-11).
За твердженням позивача, власником адміністративно-виробничої бази, розташованої по вул. Дружби (Дзержинського), 43 у м. Нова Каховка, Херсонської області, на яку державним виконавцем накладено арешт та внесено запис про заборону відчуження, є не ВК Днепр , а Новокаховська міська рада.
Листом за вих. № 02.4-14/2199 від 26.03.2018 року (а.с. 12) позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення будь-яких виконавчих дій, у тому числі із зняття арешту з майна, у зв'язку із знищенням за закінченням термінів зберігання, виконавчого провадження щодо ВК Днепр . У цьому ж листі, державною виконавчою службою підтверджено факт накладення державним виконавцем, 18.05.2006 року, в межах виконавчого провадження № АВ 410075 арешту на майно розташоване по вул. Дзержинського, 43 у м. Нова Каховка, Херсонської області.
Наявність арешту перешкоджає реалізації позивачем права на вільне володіння, користування та розпорядження належним йому майном та стало підставою для звернення до суду із зазначеним позовом.
Статтею 41 Конституції України визначено право кожного вільно володіти користуватись і розпоряджатись своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Положенням ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 04 листопада 1950 року), що набрала чинності для України з 11 вересня 1997 року та є складовою її правової системи відповідно до вимог ст. 9 Конституції України визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Частиною 1 ст. 316 ЦК України визначено поняття права власності. Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 ЦК України).
Приписами ст. 321 ЦК України встановлено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно із частинами 1, 3, 4 ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 391 ЦК України передбачено право власника майна вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України Про виконавче провадження особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту. У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.
Підстави для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини визначені ч. 4 ст. 59 Закону України Про виконавче провадження . У всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду (ч. 5 ст. 59 Закону України Про виконавче провадження ).
Згідно з п. 2 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 03.06.2016 року Про судову практику в справах про зняття арешту з майна позов про зняття арешту з майна може бути пред'явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно).
Якщо позивач є власником спірного майна, то вирішується вимога про зняття арешту з майна. У разі якщо позивач одночасно доводить своє право власності, яке виникло, наприклад, із договору про спільну власність або таке його право не визнається чи оспорюється співвласником, то відповідно до заявлених вимог суд вирішує вимогу про зняття арешту з майна та про визнання права власності на це майно (п. 8 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 03.06.2016 року Про судову практику в справах про зняття арешту з майна ).
Право власності позивача на адміністративно-виробничу базу, розташовану по вул. Дружби (Дзержинського), 43 у м. Нова Каховка, Херсонської області і на час розгляду справи, і на момент накладення арешту, підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 10-11) та технічного паспорту (а.с. 54-76). Згідно рішення Новокаховської міської ради № 731 від 30.03.2017 року Про внесення змін до рішення міської ради від 24.12.2010 року № 101 Про передачу на баланс комунальному підприємству НК Екосервіс основних фондів та активів , балансоутримувачем зазначеного майна є КП НК Екосервіс (а.с. 52). Право власності позивача на вказане майно ніким не оспорюється.
З огляду на викладене, враховуючи, що накладений на майно позивача арешт, перешкоджає здійсненню ним у повному обсязі права власності на це майно, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як передбачає ч. 4 ст. 319 ЦК, власність зобов'язує, отже власник зобов'язаний бути обізнаним щодо стану своїх майнових прав. Невиконання цього обов'язку, зумовило неможливість в межах виконавчого провадження зняти арешт з нерухомого майна, який накладено внаслідок помилки державного виконавця, про що зазначено Відповідачем у відзиві. Отже, судовий збір, відповідно до приписів ч. 9 ст. 129 ГПК України, покладається судом на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 237, 238, 240, п.п. 17.5 п. 17 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги Новокаховської міської ради - задовольнити повністю.
2. Зняти арешт з майна, розташованого за адресою: Херсонська область, місто Нова Каховка, вулиця Дружби (Дзержинського), 43, накладений постановою Державної виконавчої служби м. Нова Каховка № АВ410075 від 18.05.2006 року.
3. Судові витрати покласти на позивача.
4. Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).
Повне рішення складено 08.10.2018 року.
Суддя Т.А. Остапенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2018 |
Оприлюднено | 09.10.2018 |
Номер документу | 76971756 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Остапенко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні