Справа № 605/264/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"08" жовтня 2018 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі :
головуючого судді Горуц Р.О.
за участю:
секретаря судового засідання Лежигубської О.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно за законом, у вигляді 2/3 частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в АДРЕСА_1, що належало її чоловіку ОСОБА_2.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві та просить їх задовольнити. Крім того, пояснила, що її чоловіка батько склав на її чоловіка заповіт, яким заповів останньому належну йому 1/3 частку вказаного житлового будинку з господарськими будівлями. Дане спадкове майно її чоловік за життя не встиг оформити на себе і до 2-ох років після смерті свого батька, теж помер. Разом із свекром та свекрухою, до дня їх смерті, проживала вона із своєю сім'єю. На момент смерті її чоловіка, разом з ним проживала вона з дітьми та свекрухою, яка померла у 2015 році. Чоловік за життя заповіту не складав.
Представник відповідача - Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Крім цього, визнання ним позовних вимог та прохання про розгляд справи у його відсутності, викладено у адресованій суду письмовій заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.211 ЦПК України.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, прийшов до переконання, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.524 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Відповідно до ч.1 ст.529 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
В силу ч.1 ст.534 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Положенням ст.548 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту
відкриття спадщини.
У відповідності із п.1 ч.1, ч.2 ст.549 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 належала 1/3 частка житлового будинку з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою виданою виконкомом Мирненської сільської ради Підгаєцького району за вих.№511 від 04 грудня 2017 року та довідкою виданою Підгаєцьким РБТІ за вих.№109 від 16 квітня 2018 року.
ОСОБА_3 22 грудня 1997 року у Мирненській сільській раді Підгаєцького району Тернопільської області було складено заповіт розпорядженням якого він усе своє майно, окрім грошового вкладу у банку, заповів своєму сину, тобто чоловіку позивачки - ОСОБА_2.
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер, що вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 29 лютого 2012 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Підгаєцького районного управління юстиції Тернопільської області.
Чоловік позивача ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 року в с. Мирне Бережанського (на даний час Підгаєцького) району Тернопільської області, в сім'ї: батька - ОСОБА_3 та матері - ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 25 січня 1969 року.
Позивач 03 червня 1995 року одружилась із ОСОБА_2 у зв'язку з чим змінила прізвище із дошлюбного ОСОБА_1 на прізвище чоловіка Костів, що видно із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 03 червня 1995 року виданого Щепанівською сільською радою Козівського району Тернопільської області.
Із довідки виданої виконкомом Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області за вих.№294 від 07 грудня 2017 року, видно, що ОСОБА_3 на момент смерті був зареєстрований і проживав в АДРЕСА_1 та в управління спадковим майном після його смерті вступив його син ОСОБА_2, який за життя не встиг оформити своїх спадкових прав, що стверджується також письмовою відмовою в.о. державного нотаріуса Підгаєцької державної нотаріальної контори за вих.№282/01-16 від 23 квітня 2018 року.
Той факт, що чоловіку позивачки - ОСОБА_2 належала 1/3 частка житлового будинку з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1, окрім 1/3 частки вказаного нерухомого майна, яке він прийняв за заповітом після смерті свого батька, підтверджується також довідкою виданою виконкомом Мирненської сільської ради Підгаєцького району за вих.№511 від 04 грудня 2017 року.
Чоловік позивача - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 16 серпня 1999 року виданим виконкомом Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області.
Із довідки виданої виконкомом Мирненської сільської ради Підгаєцького району за вих.№295 від 07 грудня 2017 року, вбачається, що ОСОБА_2 на момент смерті був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1. Після його смерті в управління спадковим майном вступила його дружина - позивач ОСОБА_1.
Позивач до шести місяців після смерті спадкодавця ОСОБА_2 фактично вступила в управління спадковим майном, яке залишилось після смерті її чоловіка, що виразилось у постійному проживанні разом із спадкодавцем аж до дня смерті останнього та вбачається із довідки виданої виконкомом Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області за вих.№295 від 07 грудня 2017 року.
Позивач зверталась до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка, однак в цьому їй було відмовлено у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, що вбачається із письмової відмови в.о. державного нотаріуса Підгаєцької державної нотаріальної контори за вих.№282/01-16 від 23 квітня 2018 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підставний, а тому підлягає до задоволення.
Судові витрати слід покласти на позивача в межах нею понесених.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 524, 529, 534, 548, 549 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року ) , Прикінцевими та перехідними положеннями ЦК України (в редакції 2003 року), суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом, у вигляді 2/3 частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в АДРЕСА_1, що належало ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року.
Судові витрати покласти на позивача в межах нею понесених.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Тернопільської області, або через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач: Мирненська сільська рада Підгаєцького району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Мирне Підгаєцького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14052905.
Головуючий: Р. О. Горуц
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2018 |
Оприлюднено | 10.10.2018 |
Номер документу | 76980024 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Горуц Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні