Справа № 357/7167/18
2/357/2834/18
Категорія 38
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2018 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Кошель Б. І. ,
при секретарі - Тодосієнко О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цивільним позовом до Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно, обґрунтовуючи його тим, що 21 травня 2009 року помер його батько - ОСОБА_2 Після його смерті залишилася спадщина, яка складається із:земельної частки (пай), площею 2,24 га., яка перебуває у колективній власності КСП ім.. Щорса Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області; земельної ділянки площею 2,24 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області; автомобіля марки DAF 95, 1996 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1; причіпа марки KRONE SDP, 1991 випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2. Позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, на підставі якої була заведена спадкова справа та 25.03.2010 року позивачу було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну часту (пай), площею 2,24 га., яка перебуває у колективній власності КСП ім.. Щорса, Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області; автомобіль марки DAF 95, 1996 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1; причіп марки KRONE SDP, 1991 випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, Однак, 17.05.2018 року позивач отримав відмову в оформленні спадкового майна, оскільки останній не надав необхідних правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,24 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку, розміром 2,24 га., яка розташована на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3220489700:06:005:0029, що належала його батькові, ОСОБА_2, який помер 21.05.2009 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлений належним чином, представник позивача ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії І-БК № 439507 та 21 травня 2009 року помер батько позивача ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ОК №157333.
Після його смерті залишилася спадщина, яка складається із: земельної частки (пай), площею 2,24 га., яка перебуває у колективній власності КСП ім.. Щорса Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області; автомобіля марки DAF 95, 1996 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1; причіпа марки KRONE SDP, 1991 випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 та земельної ділянки площею 2,24 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду від 08.06.2007 року було визнано за померлим, ОСОБА_4В, право власності на земельну частку (пай), який виділено його матері ОСОБА_4 та зобов'язано Білоцерківську районну державну адміністрацію видати на ім'я ОСОБА_4 ОСОБА_5 акт на земельну часту (пай), який виділено його матері ОСОБА_4, яка померла 23.05.1996 року.(а.с. 11)
Розпорядженням Білоцерківської районної державної адміністрації від 05.10.2007 року №618 надано дозвіл на розробку технічної документації із складання державних актів на право власності на земельні ділянки 7-ми громадянам власникам земельних часток (паїв) помилково пропущених під час основного розпаювання земель, в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області (а.с. 12) Згідно списку громадян, яким надається в приватну власність земельні ділянки (паї) в межах Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Додатку до зазначеного розпорядження, померлому ОСОБА_2 надавалась в приватну власність земельна ділянка площею 2,24 га.
Однак, померлий за життя не встиг здійснити виділ земельної ділянки в натурі (на місцевості), не отримав правовстановлюючі документи на цю земельну ділянку та не встиг провести державну реєстрацію права власності на неї.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся до Білоцерківської районної нотаріальної контори Київської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак нотаріусом було постановлено відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка розташована на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, яка належала померлому ОСОБА_2, що підтверджується постановою 1343/02-31 від 17.05.2018 року.
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3211326912018 від 27.03.2018 року, що містися в матеріалах спадкової справи, кадастровий номер спірної ділянки 3220489700:06:005:0029, знаходиться на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,2400 га. ОСОБА_5 реєстрація була здійснена відділом у Білоцерківському районі міськрайонного управління у Білоцерківському районі та м. Білій Церкві Головного управління Держгеокадастру у Київській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), від 19.03.2018 року ПП ГЕОСВІТ-2012 , на замовлення ОСОБА_1
Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру про нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в Київській області станом на 01.01.2018 року становить 26 194,09 грн за гектар.
З матеріалів спадкової справи вбачається, що єдиним спадкоємцем після померлого 21.05.2009 року ОСОБА_2 є його син - ОСОБА_1
Оскільки через органи нотаріату позивач не має можливості реалізувати спадкові права він звернувся до суду.
Вирішуючи по суті даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова(вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, право власності на спадкове майно визнається в судовому порядку.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків ( спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини, у відповідності до ст. 1218 ЦК України, входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Враховуючи п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2010 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, право власності на спадкове майно визнається в судовому порядку.
У відповідності до п. 2.3, 3.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України 28.01.2003 року № 6/5 та офіційного листа МЮУ № 19-32/319 від 21.02.2005 року щодо переліку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна первинна реєстрація прав власності не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання належності майна попередньому чи наступному власнику (спадкоємцю) у випадку відсутності таких, вирішується в судовому порядку.
Враховуючи, що в зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на вказану вище земельну ділянку, оформити через органи нотаріату право на спадкове майно не вбачається можливим, суд вважає, що право позивача на спадкове майно підлягає судовому захисту, і тому позов слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 328, 392, 1216, 1268, 1296 ЦК України, ст. 4, 12, 13, 81, 263-265, 273 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) право власності на земельну ділянку площею 2.24 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яблунівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, кадастровий номер 3220489700:06:005:0029 в порядку спадкування за законом після померлого 21.05.2009 року ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяОСОБА_6
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2018 |
Оприлюднено | 10.10.2018 |
Номер документу | 76992492 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Кошель Б. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні