Рішення
від 09.10.2018 по справі 394/584/18
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

09.10.18 394/584/18

2/394/332/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі

головуючого - судді Краснопольської Л.П.

при секретарі судового засідання Владовій В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про визнання права власності на спадковий будинок з господарськими будівлями,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з позовом про визнання права власності на спадковий будинок з господарськими будівлями, зазначаючи в позові те, що 19 квітня 2016 року визнано померлим ОСОБА_3. 08.06.2011 року ОСОБА_3 звертався до ОСОБА_2 сільської ради та посвідчив заповіт за яким все майно, з чого б воно не складалося, що належало йому заповідав позивачці та ОСОБА_4. ОСОБА_4 відмовився приймати заповідану йому частку спадщини. Крім земельної ділянки, на яку вже отримала позивачка свідоцтво про право на спадщину померлого ОСОБА_3, належав будинок №52 на вул. Лисова в с. Кам'янече Новоархангельського району Кіровоградської області. При зверненні до нотаріуса, останній відмовила у оформленні свідоцтва на спадщину на будинок у зв'язку з тим, що спадкоємцем ОСОБА_1, не подано документа, який підтверджує право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами , в зв'язку з чим вона вимушена звертатись до суду з даним позовом.

Позивачка просить суд визнати за нею право приватної власності на будинок №52 з усіма надвірними та господарськими будівлями на вулиці Лисова в с. Кам'янече, Новоархангельського району Кіровоградської області, за правом спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3

Позивачка надала до суду заяву про проведення судового засідання за її відсутності, просить задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі( а.с. 54).

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради, до суду не з"явився, не надав суду відзив на позовну заяву, яка надсилалась йому судом з доданими матеріалами, але надіслав суду заяву про розгляд справи без його участі, проти позовних вимог заперечень немає (а. с.57).

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України , учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Суд вважає, що справу можливо слухати у відсутності учасників за наявними доказами в сукупності з іншими матеріалами справи.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав:

Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо визнання права власності в порядку спадкування. Дані правовідносини регулюються ЦК України, Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ,

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі. Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України , якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України , право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов : якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

В силу п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції Української РСР від 31 жовтня 1975 року № 45/5 підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

Згідно ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1217 ЦК України , спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1218 ЦК України , до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Статті 177 та ч. 1 ст. 178 цього Кодексу визначають, що обєкти цивільних прав (в тому числі майнові права) можуть вільно відчужуватись або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.

Згідно п. 8 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року за№7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо будівництво здійснювалось згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.

Згідно до ст. 1222 ЦК України , спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України , право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

З матеріалів справи вбачається, що 19 квітня 2016 року року помер ОСОБА_3, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть від 12.10.2016 серія І-ОЛ № 228968, виданий Новоархангельським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ( а.с.8).

Нотаріусом було відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що спадкоємцем не подано документа, який підтверджує право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами (а.с.7)

Відмова державного нотаріуса є підставою для звернення до суду з даним позовом.

Дослідивши та оцінивши всі надані сторонами докази в їх сукупності і взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що позивачка має право на спірне майно, яка у встановленому законом порядку звернулась до нотаріуса, бажає оформити спадщину.

Судом встановлено, що згідно рішення Новоархангельського районного суду Кіровоград ської області від 19.12.2013 року за покійним ОСОБА_3 визнано право власності на житловий будинок у с. Кам'янече Новоархангельського району, однак він своєчасно не отримав свідоцтво про право власності. Житловий будинок придбаний ОСОБА_3 у 1967 році, самочинне будівництво відсутнє, свідоцтво чи інший правовстановлюючий документ про право власності на житловий будинок власник за життя не отримував, право власності на житловий будинок не зареєстрував. ОСОБА_3 помер 08 липня 2016 року, після його смерті позивачу відкрилась спадщина за заповітом на спірний житловий будинок. Позивачка спадщину у встановленому законом порядку прийняла, подавши заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Але позивачці було відмовлено нотаріальною конторою у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок у звязку із відсутністю правовстановлюючих документів на будинок та відсутністю реєстрації права власності за спадкодавцем. Відмова в здійсненні державної реєстрації перешкоджає на даний час позивачу вільно користуватися та розпоряджатися своїм майном.

При цьому, відсутні будь-які докази на спростування законності заявлених у даному провадженні позивачем позовних вимог. Позивачка є спадкоємцем майна, що залишилось після смерті ОСОБА_3 і має право успадкувати спадковий будинок, що залишився після смерті останнього за правом спадкування за законом і не може бути позбавлена права на вказаний будинок з усіма надвірними та господарськими будівлями.

На підставі викладеного, суд вважає за доцільне визнати за позивачкою право власності на будинок з усіма надвірними та господарськими будівлями. Позивачка не має іншої можливості захистити своє майнове право, окрім як в судовому порядку, за положеннями ст. 16 ЦК України її право підлягає захисту судом і заявлений позивачем спосіб такого захисту відповідає способу у який можливе відновлення цих прав. Позов є доведеним та обґрунтованим, базується на чинному законодавстві, тому підлягає задоволенню.

Зважаючи на те, що на підставі ст. 141 ЦПК України, стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, однак такі вимоги позивачем не заявлені, то понесені витрати не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача. Суд вирішив понесені позивачем витрати по оплаті судового збору залишити за ним у зв'язку з проханням у позовній заяві.

Керуючись ст.ст. 4 , 5 , 13 , 16, 223, 244 , 247, 259 , 261 , 263 , 264 , 265 ЦПК України , ст.ст. 177, 178, 182, 321, 331, 392, 1217 , 1222 , 1223 , 1225 , 1258 , 1261-265 ЦК України , суд -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про визнання права власності на спадковий будинок з господарськими будівлями - задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2, право приватної власності на будинок №52 з усіма надвірними та господарськими будівлями на вулиці Лисова в с. Кам'янече, Новоархангельського району Кіровоградської області, за правом спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3

Витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копію даного рішення направити учасникам справи.

Ідентифікуючі дані учасників:

ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт: серії ЕА №816972, виданий Новоархангельським РВ УМВС Укрїни в Кіровоградській області 11 березня 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків НОМЕР_1.

ОСОБА_2 сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, місце знаходження: с. Кам'янече Новоархангельського району Кіровоградської області, індентифікаційний код юридичної особи 04367022

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя Краснопольська Л.П.

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення09.10.2018
Оприлюднено11.10.2018
Номер документу77031622
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/584/18

Рішення від 09.10.2018

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 21.09.2018

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 07.09.2018

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 09.08.2018

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні