ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1960/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши за правилами спрощеного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Відкритого акціонерного товариства "Рогачик" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з адміністративний позовом до Відкритого акціонерного товариства "Рогачик" (далі по тексту - відповідач) з позовними вимогами про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за березень-серпень 2018 року в розмірі 11422,81 грн.
Ухвалою суду від 25 вересня 2018 року відкрито спрощене провадження в справі та призначено судове засідання на 11 жовтня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач у порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не виконує зобов'язання по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, у зв'язку із чим за період березень-серпень 2018 року утворилась заборгованість у розмірі 11422,81 грн.
Представник позивача 11 жовтня 2018 року подав до суду клопотання про проведення судового засідання в порядку письмового провадження .
Ухвала направлена на адресу відповідача, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи (ч.8 ст.126 КАС України).
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.9 ст.205 КАС України).
Розглянувши надані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ВАТ "Рогачик" (код ЄДРПОУ 00855948) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області, як платник страхових внесків.
З матеріалів справи вбачається, що громадянці ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 30 серпня 2013 року по 17 липня 2019 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_1 працювала в ВАТ "Рогачик" на посад доярки та виконувала роботи, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 84,03%.
Громадянину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 12 серпня 2016 року по 11 серпня 2021 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_2 працював в ВАТ "Рогачик" трактористом-машиністом та виконував роботи, пов'язані з безпосереднім виробництвом сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 27 квітня 2015 року по 26 квітня 2020 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_3 працював в ВАТ "Рогачик" трактористом-машиністом та виконував роботи, пов'язані з безпосереднім виробництвом сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 18,67%.
Громадянці ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2021 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_4 працювала в ВАТ "Рогачик" дояркою та виконувала роботи, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 57,69%.
Громадянину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, з 27 березня 2016 року по 26 березня 2021 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_3 працював в ВАТ "Рогачик" трактористом-машиністом та виконував роботи, пов'язані з безпосереднім виробництвом сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, з 06 травня 2017 року по 05 травня 2022 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_6 працював в ВАТ "Рогачик" та виконував роботи, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 92,29%.
Громадянину ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_7, з 29 липня 2017 року по 28 липня 2022 року призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_7 працював в ВАТ "Рогачик" та виконував роботи, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 25,35%.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами даного Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій було врегульовано Законом України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент виникнення заборгованості у даній справі) для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів "б" - "з" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01.01.2004, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Такий висновок кореспондується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, зокрема в постанові від 25.09.2012 в справі № 21-251а12.
Отже, необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та за списком № 2, передбачена діючим законодавством.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (надалі - Інструкція).
В абзацах першому та другому підпункту 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції (у редакції, чинній на момент виникнення заборгованості у даній справі) визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно із пунктом 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. (пункт 6.5 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до Закону України від "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 Інструкції).
Відповідно до пункту 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Сума заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З урахуванням викладеного, оскільки в порушення вищезазначених вимог законодавства відповідач до 25-го числа березня-серпня 2018 року не вніс до Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, та не сплатив існуючу заборгованість за час судового розгляду справи, у суду є підстави стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за березень-серпень 2018 року в сумі 11422,81 грн.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач не надав суду жодних доводів щодо безпідставності заявлених позовних вимог.
Таким чином, заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області до відкритого акціонерного товариства "Рогачик" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за березень-серпень 2018 року в розмірі 11422,81 грн. - задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Рогачик" (74430, Херсонська область, Верхньорогачицький район, с. Первомаївка, вул. Гагаріна, 2, код ЄДРПОУ 00855948) витрати на виплату та доставку пільгових пенсій на користь Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6. Код ЄДРПОУ 21295057) за березень-серпень 2018 року в розмірі 11422,81 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.2.4
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2018 |
Оприлюднено | 11.10.2018 |
Номер документу | 77044389 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Василяка Д.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні