Справа № 289/1042/18
Номер провадження 2/289/662/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2018 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Сіренко Н.С.,
за участю: секретаря судового засідання Галькевич Ю.В.,
за відсутності сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ державної реєстрації Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
23.05.2018 позивач звернувся до суду з позовом в якому просить припинити право користування/оренди земельною ділянкою площею 0,3563 га, розташованої на території Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1825087800:04:000:0340, яка належить ОСОБА_1 на праві власності згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЖТ № 170116 від 20.10.2003, шляхом розірвання Договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ .
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,3563 га, кадастровий номер 1825087800:04:000:0340, цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЖТ № 170116 від 20.10.2003.
В 2012 році між ОСОБА_1 та ТОВ АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ було укладено Договір оренди належної позивачу земельної ділянки, відомості на підставі якого було внесено до Державного земельного кадастру. Однак, позивач вказує на те, що екземпляр вищевказаного Договору йому не було вручено після його підписання сторонами.
На даний час ТОВ АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ не виконує умови Договору оренди землі, не виплачує ОСОБА_1 орендну плату з 2013 року, у зв'язку з чим останній просить його розірвати.
Ухвалою від 29.05.2018 по даній справі відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче засідання та задоволено клопотання позивача про витребування доказів. Також даною ухвалою суду було визначено строки для подання учасниками процесу відзиву на позовну заяву, заперечення (а.с.19-20).
Копія ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками направлені відповідачу повернулися до суду із відміткою за закінченням встановленого строку зберігання (а.с.21), у визначені строки відзиву на позовну заяву відповідачем подано не було.
Ухвалою суду від 30.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.38).
Ухвалою від 10.09.2018 задоволено клопотання позивача про витребування доказів (а.с.45).
В судове засідання позивач не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.44), надав до суду заяву в якій просить слухати справу без його участі та просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся, про причини неявки суд не повідомив, судові повістки направлені відповідачу за місцезнаходженням повернулися до суду із відміткою за закінченням встановленого строку зберігання .
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся, надіслав на адресу суду заяву в якій просить розглянути справи у його відсутності на підставі наявних доказів у справі.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,3563 га, кадастровий номер 1825087800:04:000:0340, розташована на території Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЖТ № 170116 від 20.10.2003 (а.с.10).
Відповідно до витягу із Державного земельного кадастру від 10.10.2017 № НВ-1804373382017, ОСОБА_1 належить вищезазначена земельна ділянка та зареєстровано Договір оренди, орендарем за яким є ТОВ АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ (а.с.11-13).
Як вбачається з відповіді відділу у Радомишльському районі ГУ Держгеокадастру у Житомирській області на запит адвоката ОСОБА_2, надати договір оренди земельної ділянки площею 0,3563 га, кадастровий номер 1825087800:04:000:0340, розташованої на території Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ не в змозі, у зв'язку з його відсутністю у відділі. Причини відсутності даного договору не відомі (а.с.15).
Згідно повідомлення начальника відділу державної реєстрації Радомишльської РДА Житомирської області від 12.03.2018 вих. № 43, інформація про реєстрацію іншого речового права - права оренди на земельну ділянку площею 0,3563 га, кадастровий номер 1825087800:04:000:0340 станом на 12.03.2018 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня (а.с.16).
Відповідно до ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі (далі - Закон).
Відповідно до ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
На підставі статті 20 Закону України Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент укладення спірного договору) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень , державна реєстрація речових прав на нерухоме майно офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру, тобто реєстрацією є запис, фіксація фактів або явищ з метою обліку та надання їм статусу офіційно визнаних актів, внесення до списку або книги обліку.
Загальні підстави для розірвання договору передбачені ст. 651 ЦК України та включають положення про те, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Підстави припинення договору оренди землі передбачені ст. 31 Закону , зокрема згідно ч. 3 цієї статті на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання врегульовано положеннями ст. 32 Закону. Відповідно до ч. 1 цієї статті на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що підставою для розірвання укладеного договору оренди є невиконання сторонами їх обов'язків, визначених ст. ст. 24 , 25 Закону та умовами самого договору, у тому числі несвоєчасного внесення орендної плати.
Підстави припинення права користування земельною ділянкою передбачені ст. 141 ЗК України , зокрема, відповідно до п. д ч. 1 цієї статті, такою підставою є систематична несплата орендної плати.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення Закону , які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання як договору оренди, тобто двох і більше разів, несплати орендарем орендної плати.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України у справі №6-977цс16 від 28.09.2016.
Однак, в матеріалах справи відсутні належні, допустимі докази, які підтверджують твердження позивача щодо укладення Договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_1 та ТОВ АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ , систематичну несплату орендної плати останнім.
Під час розгляду справи суд сприяв позивачу в наданні доказів на підтвердження заявлених вимог, зокрема неодноразово задовольняв клопотання про витребування доказів з метою отримання для дослідження спірного Договору оренди земельної ділянки, проте, ухвали суду про витребування доказів позитивного результату не надали, Договір оренди відсутній у ГУ Держгеокадастру в Житомирській області та не наданий відповідачем (а.с.56).
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 10- 13 , 76-81, 263 - 265 ЦПК України , ст.ст. 651,792 ЦК України, ст. ст. 13,24,25,31 ЗУ Про оренду землі , суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 12201, РНОКПП 14997644253) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-РЕГІОН РАДОМИШЛЬ" (місцезнаходження: вул. Лісова, 37, с. Заньки, Радомишльський р-н, Житомирська обл., 12240, код ЄДРПОУ 37161427 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ державної реєстрації Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області (місцезнаходження/місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, код ЄДРПОУ 40368997) про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів (ст.ст. 354 , 355 ЦПК України ).
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII Перехідні положення ЦПК України ).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4
Згідно з оригіналом
Суддя Н. С. Сіренко
"___"
(дата засвідчення копії)
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2018 |
Оприлюднено | 12.10.2018 |
Номер документу | 77051177 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Сіренко Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні