Рішення
від 01.10.2018 по справі 342/550/18
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/550/18

Провадження № 2/342/462/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2018 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Ничик Г.І.,

з участю: секретаря судового засідання Петруняк Н.А., представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом ОСОБА_2, в інтересах якої діє представник ОСОБА_1, до Сороківської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2, в інтересах якої діє ОСОБА_1, звернулася в суд з позовом до Сороківської сільської ради Городенківського району, в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими по АДРЕСА_1. Позовні вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Сороки Городенківського району померла її сусіда ОСОБА_4, з якою позивачка перебувала в дуже добрих відносинах. ОСОБА_4 проживала в господарстві АДРЕСА_1 станом на 15 квітня 1991 р. та на день смерті, і була головою колгоспного двору. Господарства позивачки та ОСОБА_4 межували одне з одним. ОСОБА_4 була досить похилого віку, потребувала догляду, тому позивачка допомагала їй по господарству, надавала фізичну та матеріальну допомогу, обходила та доглядала її. Крім того, робила похорон ОСОБА_4, наймала поминальну службу - 40 днів та віддавала рік за покійну, поставила їй пам'ятник. Ще за життя ОСОБА_4 зробила заповітне розпорядження, згідно якого все своє майно, яке за законом належатиме їй на день смерті, заповіла позивачці. Даний заповіт був складений секретарем Сороківської сільської ради Городенківського району 09 вересня 2002 р. і зареєстрований в книзі реєстрації за № 19. Після смерті ОСОБА_4 позивачка вступила у володіння і користування спадковим майном, підтримує господарство, обробляє земельну ділянку, сплачує податки. З приводу успадкування житлового будинку ОСОБА_4 позивачка звернулася до Городенківської районної державної нотаріальної контори. Однак, у зв'язку із відсутністю свідоцтва про право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 нотаріусом відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Інших спадкоємців на дане спадкове майно немає.

Представник позивачки в підготовчому засіданні позов підтримав з наведених в ньому підстав, просить задовольнити. Представник Сороківської сільської ради в підготовче засідання не з'явився. До суду поступила заява в якій Сороківська сільська рада просить справу розглядати без представника сільської ради, позовні вимоги визнає.

Частина 3 ст.200 ЦПК України визначає, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Оскільки відповідачі визнають позов, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у підготовчому засіданні. Визнання відповідачами позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Передбачених ч.2 ст.198 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Суд, вислухавши представника позивачки, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.

Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.) визначено: якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Довідкою № 149, виданою 27.02.2018 р. виконавчим комітетом Сороківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, стверджується, що станом на 15.04.1991 р. в господарстві по АДРЕСА_1 проживала одна ОСОБА_4 - голова колгоспного двору.

За заповітом, посвідченим 09 вересня 2002 р. секретарем виконкому Сороківської сільської Ради, зареєстрованим в реєстрі за № 19, ОСОБА_4, 1915 р.н., все своє майно, яке знаходиться в с. Сороки, яке належить їй за законом і яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями, - заповіла ОСОБА_2, 1967 р.н. Інформаційною довідкою № 51092929 зі Спадкового реєстру (заповіти) спадкові договори), виданою 28.02.2018 р. стверджується, що заповіт зареєстрований у спадковому реєстрі.

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 87 років в с. Сороки Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 2 від 14 січня 2003 р., що стверджується копіями: свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого 14.01.2003 р. Сороківською сільською радою та повторного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, виданого 26 лютого 2018 р. Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області. Внаслідок її смерті відкрилася спадщина.

Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.), який набрав чинності з 01.01.2004 р., визначено: якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Згідно п.4-5 Прикінцевих та перехідних положень згаданого ЦК - цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 Про судову практику в справах про спадкування , відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом тощо.

Оскільки ОСОБА_4 померла до 01.01.2004 р., застосовується Цивільний кодекс УРСР 1963 р. Згідно з ст. 524 згаданого кодексу спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Відповідно до вимог ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій. Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

ОСОБА_2 на день смерті ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_6.), яка проживала по АДРЕСА_1, разом з нею вели спільне господарство; ОСОБА_2 провела похорон, вступила в управління спадковим майном, що підтверджується копією довідки № 150, виданої 27.02.2018 р. виконавчим комітетом Сороківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області.

Отже, позивачка ОСОБА_2 прийняла спадщину за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_4. До складу спадщини входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1.

Відповідно до ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з вимогами ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Постановою в.о. державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори № 467/02-31 від 16 березня 2018 р. позивачці ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_6, на житловий будинок АДРЕСА_1 з посиланням на те, що спадкоємець не надала правовстановлюючі документи на вищезгаданий житловий будинок, який належав померлій.

Випискою з інвентаризаційних матеріалів ОКП Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації № 8518 від 21.11.2017 р. стверджується, що згідно архівних даних ОКП Коломийське МБТІ станом на 31.12.2012 р. право власності на житловий будинок та господарські будівлі по АДРЕСА_1 не зареєстровано та зазначено опис майна, яке складається із житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991 р. № 7 Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок , право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

З копії технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 встановлено, що житловий будинок збудований в 1904 р., господарські будівлі та споруди - в 1985 році. Як вбачається із звіту про вартість житлового будинку з надвірними спорудами, складеного ЕТВО Придністров'я , вартість житлового будинку з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 станом на 15.05.2018 р. становить 46940 грн. За господарством по АДРЕСА_1 закріплена земельна ділянка розміром 1,30 га, в тому числі: 0,25 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель, 0,06 га для ОСГ, 9,99 га для товарного виробництва, що стверджується довідкою виконавчого комітету Сороківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області № 148 від 27.02.2018 р.

Судом встановлено, що позивачка, як спадкоємець за заповітом ОСОБА_4, фактично стала власником вищезгаданого житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, однак через відсутність правовстановлюючих документів про власність спадкодавця на житловий будинок не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно з ч.2 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Передбачених згаданою статтею підстав неправомірності набуття позивачкою, як спадкоємцем за заповітом спадкодавця ОСОБА_4 права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 судом не встановлено, позов визнається відповідачем, тому суд приходить до переконання, що є підстави для задоволення позову.

На підставі ст.ст.524, 548, 549 ЦК УРСР (1963 р.), ст.ст. 5, 316, 317, 325, 328, 392, 1216, 1217, 1222, 1223, 1233, 1268-1270, 1296-1297 ЦК України, керуючись ст. ст. 196-198, 200, 206, 223, 258, 259, 263-265, 268, 352,354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими по АДРЕСА_1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Івано-Франківської області або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Місце проживання позивачки ОСОБА_2 - АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Місце знаходження відповідача Сороківської сільської ради - вул. Незалежності, 24, с. Сороки, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78154; код ЄДРПОУ 20550458.

Повне судове рішення складене 10.10.2018 року.

Суддя: Ничик Г. І.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення01.10.2018
Оприлюднено12.10.2018
Номер документу77051285
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —342/550/18

Рішення від 01.10.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Ничик Г. І.

Рішення від 01.10.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Ничик Г. І.

Ухвала від 30.05.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Ничик Г. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні