Справа № 286/2866/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Овручі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу культури, сім ї, молоді і спорту Овруцької міської ради про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди , -
В С Т А Н О В И В:
06.08.2018 року ОСОБА_1 звернулася із позовом до суду, в якому просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість середнього заробітку за час затримки розрахунку у сумі 4720,50 грн. та моральну шкоду у сумі 1000 грн.. Мотивуючи тим, що вона працювала у відповідача. 02.04.2018 року її було звільнено у зв'язку з скороченням штату працівників, але при звільненні з нею був проведений розрахунок у повному обсязі. У зв'язку з несвоєчасним розрахунком вважає, що має право на стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку. Оскільки, порушення її трудових прав та гарантій призвели до моральних страждань, втрати впевненості в завтрашньому дні, що призводить до необхідності прикладення зусиль по організації свого життя, вважає, що має право на відшкодування моральної шкоди в розмірі 1000 грн..
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників справи не надходило.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить задовольнити частково позовні вимоги в частині виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку за період з 02.04.2018 року по 05.04.2018 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовити за їх безпідставністю.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Позивач у період з 01.01.2018 року по 02.04.2018 року працювала у відповідача на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки села Підруддя, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.3).
При звільненні позивача, відповідач з нею не розрахувався і заборгованість по заробітній платі склала 7030,17 грн.. Як свідчить довідка відділу культури, сім ї, молоді і спорту Овруцької міської ради від 20.07.2018 року №350, остаточний розрахунок з позивачем проведений 16.05.2018 року.
Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України Про оплату праці , якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Відповідно до ст.43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно до ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Відповідач, не здійснивши вчасно розрахунок по заробітку при звільненні працівника, відповідно до ст. 117 КЗпП України, несе матеріальну відповідальність перед працівником у межах середньої заробітної плати за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно до ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Відповідно до ч.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року №13 Про застосування судами законодавства про оплату праці розмір середньої заробітної плати визначається згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 (з наступними змінами та доповненнями.)
Так, відповідно до п.3 ч.2 вказаного Порядку збереження середньої заробітної плати і середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Тому, на підставі викладеного, розрахунок середнього заробітку за час затримки слід проводити за весь час затримки з 03.04.2018 року по 16.05.2018 року, який за розрахунком суду складає: 102,35 грн. (середньоденна заробітна плата ) х 28 (робочі дні з часу звільнення по день розрахунку - 16.05.2018року) = 2865,70 грн. (середній заробіток за весь час затримки), а не 4720,50 грн., як зазначає позивач.
За змістом ст. ст. 116, 117 КЗпП України обов'язок виплати заборгованості із заробітної плати покладається на роботодавця незалежно від прохання працівника про вказану виплату.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що відсутність фінансово-господарської діяльності або коштів у роботодавця не виключає його вини в невиплаті належних звільненому працівникові коштів та не звільняє роботодавця від відповідальності, передбаченої ст. 117 КЗпП України.
Що ж стосується відшкодування 1000 грн. моральної шкоди, то з таким розміром суд погоджується, оскільки порушення відповідачем законних прав позивача призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від неї додаткових зусиль для організації свого життя.
З огляду на викладені обставини, позов підлягає частковому задоволенню із стягненням з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час затримки розрахунку в сумі 2865,70 грн. та моральної шкоди в сумі 1000 грн..
Позивач від сплати судового збору звільнена на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір , а тому у відповідності до ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволених вимог в сумі 1181,03 грн..
Керуючись ст.ст. 4, 13, 81, 263-265, 268 ЦПК України, на підставі ст. 117 КЗпП України суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з Відділу культури, сім ї, молоді і спорту Овруцької міської ради , що знаходиться в м. Овруч по вул. Тараса Шевченка, 43, Житомирської області, код ЄДРПОУ 41818527, на користь ОСОБА_1, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, середній заробіток за час затримки розрахунку за період з 03.04.2018 року по 16.05.2018 року в сумі 2865,70 грн. та 1000 грн. на відшкодування моральної шкоди, що в загальному складає 3865,70 грн..
В іншій частині вимог відмовити.
Стягнути з Відділу культури, сім ї, молоді і спорту Овруцької міської ради, що знаходиться в м. Овруч по вул. Тараса Шевченка, 43, Житомирської області, код ЄДРПОУ 41818527, в дохід держави 1181,03 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: ОСОБА_2
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2018 |
Оприлюднено | 12.10.2018 |
Номер документу | 77072464 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Кулініч Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні