Рішення
від 20.09.2018 по справі 398/712/18
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/712/18

провадження №: 2/398/1268/18

РІШЕННЯ

Іменем України

"20" вересня 2018 р. м.Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого - судді Голосеніної Т.В.,

з участю секретаря - Шаповал І.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Олександрії цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради Кіровоградської області, де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини. Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її чоловік ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно, в тому числі: на частку квартири за адресою:АДРЕСА_1, та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2. Вона та її донька ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги. Коли позивач звернулася до нотаріуса для оформлення спадщини їй було відмовлено, у зв'язку із пропуском строку звернення з заявою про прийняття спадщини. Строк позивач пропустила з поважних причин, оскільки останні роки свого життя її чоловік ОСОБА_5 постійно перебував на лікуванні, що було зумовлено хворобою серця, що потребувало значних фінансових витрат, коштів не вистачало, просили допомоги у доньки, а також інколи брали кошти у борг у своїх знайомих та друзів. Так, 15.11.2016 року вона взяла у борг 8000,00 грн. строком до 01.01.2018 року, враховуючи смерть чоловіка та необхідність коштів на поховання, вона фактично розрахувалася за борг 17.01.2018 року, що підтверджується розпискою. Тож, фактично до 17.01.2018 року позивач перебувала у складному матеріальному положенні, що зумовлено погашенням боргу перед кредитором, а тому не могла звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки розуміла, що послуги нотаріуса потребують оплати.

Крім того, після смерті чоловіка позивач тривалий час перебувала у пригніченому та хворобливому стані, та розуміючи, що вона не зможе у визначений термін для прийняття спадщини зібрати необхідні документи та сплатити витрати на нотаріальне оформлення спадщини, віддала всі документи на спадкове майно, своїй донці ОСОБА_2, яка в результаті відмовилася від прийняття спадщини та повернула всі документи вже після спливу встановленого законом шестимісячного строку, а саме 09.02.2018 року.

Позивач в судовому засіданні засіданні 20 вересня 2018 року позов підтримала в повному обсязі з підстав, вказаних у позові, в подальшому надала суду заяву про продовження розгляду справи у її відсутність.

В судовому засіданні третя особа ОСОБА_2 проти позову не заперечила, пояснила, що у позивацки, яка є її матір'ю, існували поважні причини, які викликали пропущення нею 6-місячного строку прийняття спадщини, в подальшому надала суду заяву про продовження розгляду справи у її відсутність.

Представник Олександрійської міської ради Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечив.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_3, виданого Олександрійським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 14.12.2016 року. Після його смерті відкрилась спадщина на майно, а саме на частку квартири за адресою: АДРЕСА_1, та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2, що належала йому на праві приватної спільної власності, що підтверджується свідоцтвом на право власності на житло, виданого виконкомом Олександрійської міської Ради народних депутатів від 21.01.1997 року реєстр №9554/69 та договором купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського міського нотаріального округу Хоменко В.Ю., від 19.01.2002 року зареєстрованого в реєстрі за №1576.

Позивач ОСОБА_1 являється дружиною померлого, що підтверджується копією свідоцтва укладення шлюбу Серії НОМЕР_4 та спадкоємцем першої черги, спадкова справа не заведена.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 являється донькою померлого, що підтверджується копією свідоцтва про народження Серії НОМЕР_5, та спадкоємцем першої черги.

Відповідно довідки КП Житлогосп від 27.12.2016 року №682, ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, до дня своєї смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою:АДРЕСА_1.

Відповідно довідки Звенигородської сільської ради м. Олександрії Кіровоградської області від 05.02.2018 року №176, ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, був зареєстрований один за адресою:АДРЕСА_2.

Листом від 10.02.2018 року №01-16/14 приватний нотаріус Олександрійського міського нотаріального округу відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Згідно копії розписки 17.01.2018 року ОСОБА_1 повернула кошти, які брала 01.12.2016 року в борг у розмірі 8000,00 грн. ОСОБА_9

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснив, що позивач являється йому тещею, дійсно останні роки життя його тесть ОСОБА_5 часто хворів, переніс інсульт, постійно необхідні були кошти на його лікування, в родині було складне матеріальне становище, також після смерті ОСОБА_5 у його тещі був пригнічений моральний стан.

Згідно ст.ст. 1268,1269,1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її і протягом шести місяців з часу відкриття спадщини спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК України у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Приймаючи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини, суд дійшов висновку, що вказані позивачем причини пропуску є поважними, а тому є підстави для задоволення позову.

Так, відповідно до Конституції України особа повинна неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей та виконувати обов'язки, передбачені ст.ст. 65-67 Конституції. При невиконанні особою конституційних обов'язків незнання законів не звільняє особу від юридичної відповідальності.

При цьому ст. 64 Конституції передбачає, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Як свідчить практика Європейського суду з прав людини особа вправі бути юридично необізнаною.

Таким чином, суд вважає, що оскільки прийняття спадщини є правом особи, а позивач в інший спосіб захистити своє право не може ніж звернутися до суду, то йому можливо визначити додатковий строк для прийняття спадщини.

Враховуючи, що спірні правовідносини виникли не з вини відповідача, суд вважає за необхідне судові витрати по справі віднести на рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 264-265,354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради Кіровоградської області, де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3. Строк встановити терміном в два місяці після набрання рішенням законної сили.

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області до апеляційного суду Кіровоградської області протягом 30 днів з дня складення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП - НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1;

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП - НОМЕР_2, місце реєстрації: 28000, АДРЕСА_4;

Олександрійська міська рада Кіровоградської області, Код ЄДРПОУ-36005857, місцезнаходження: 28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, пр.Соборний, буд.59.

Суддя

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення20.09.2018
Оприлюднено15.10.2018
Номер документу77105341
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/712/18

Рішення від 20.09.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Ухвала від 04.07.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Ухвала від 04.05.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Ухвала від 14.03.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Соколова Р. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні