Рішення
від 16.10.2018 по справі 139/855/18
МУРОВАНОКУРИЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 139/855/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2018 року смт Муровані Курилівці

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Коломійцевої В.І.,

за участі секретаря судових засідань Пилипчук В.П.,

розглянувши в підготовчому засіданні в смт Муровані Курилівці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представник позивачів ОСОБА_4, до Долинянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Приватно-орендне підприємство "Весна", про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 та ОСОБА_3. в інтересах яких діє ОСОБА_4, звернулися до суду з позовом до Долинянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Позов мотивували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_5, яка постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 Після її смерті залишилось спадкове майно - земельна частка (пай) розміром 3,05 в умовних кадастрових гектарах на землях, що перебували у колективній власності КСП Весна с. Долиняни Мурованокуриловецького району Вінницької області (сертифікат НОМЕР_3). Вони являються єдиними спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5, спадщину прийняли у встановленому законом порядку. Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом в нотаріальній конторі не в змозі, оскільки правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) було втрачено, тому змушені звернутися до суду для оформлення своїх спадкових прав. Просили суд визнати за кожним із них право на 1/2 земельної частки (паю) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5.

Ухвалою Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 17.09.2018 було прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і відкрито провадження у справі. Розгляд справи проводиться за правилами загального позовного провадження.

Вказаною ухвалою судом залучено для участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Приватно-орендне підприємство "Весна", а також за клопотанням позивачів витребувано у приватного нотаріуса Мурованокуриловецького районного нотаріального округу Долі Тетяни Іванівни належним чином завірену копію спадкової справи № 155/2018, заведену щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5.

Позивачі в підготовче засідання не з'явилися. Їх представник ОСОБА_4 подала суду заяву в якій просила справу слухати у її відсутності та у відсутності її довірителів, позов підтримують за обставин у ньому викладених.

Відповідач копію ухвали від 17.09.2018 та доданих до неї матеріалів отримав 21.09.2018, відзиву до суду не направив. Його представник в підготовче засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов визнав у повному обсязі(а.с. 34-35).

Представник третьої особи в підготовче засідання також не з'явився, письмових пояснень до суду не направив. Копію ухвали від 17.09.2018 отримав 21.09.2018 (а.с. 33), а копію позовної заяви з додатками - 25.09.2018 (а.с. 50).

Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.ч. 3-4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи зазначені вище положення, а також те, що сторони скористались своїм правом, врегульованим ч. 3 ст. 211 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому засіданні на підставі доказів наявних у справі.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до висновку про задоволення позову з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Долиняни Мурованокуриловецького району Вінницької області померла ОСОБА_5 (а.с. 11).

ОСОБА_5 належало право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності КСП "Весна" с. Долиняни, розміром 3,05 в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_3. Вартість вказаної земельної частки (паю) становить 82364 грн 97 коп. Державний акт на земельну ділянку не виготовлявся та не видавався (а.с. 16-20).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб -спадкоємців.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. (ст. 1223 ЦК України).

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).

У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення (ч. 1 ст. 1265 ЦК України).

Згідно свідоцтв про народження позивачів (а.с. 12-13), Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (а.с. 14), довідки Долинянської сільської ради № 255 від 21.05.2018 (а.с. 15), єдиними спадкоємцями п'ятої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є онуки останньої - позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Спадкоємець першої черги за законом ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 49), спадщини не прийняв. Зокрема, як вбачається з вказаної вище довідки Долинянської сільської ради № 255 від 21.05.2018 на день смерті разом із спадкодавцем ніхто не проживав та не був зареєстрований.

Відповідно до ч. 4 ст. 1268 ЦК України, малолітня, неповнолітня особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу.

Копією паспорта позивача ОСОБА_3 стверджується, що на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 він був неповнолітнім (а.с. 9).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України (в редакції чинній на час відкриття спадщини), спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1272 ЦК України, за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З копії спадкової справи № 155/2018, заведеної щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 слідує, що спадкоємцем ОСОБА_3, який прийняв спадщину після смерті останньої, надано письмову згоду на підставу якої ОСОБА_2 06.06.2018 подано нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Інші спадкоємці, як за законом, так і за заповітом відсутні (а.с. 37-47).

Отже, суд приходить до висновку, що позивачі у встановленому законом порядку прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5

Однак оформити свої спадкові права на землю через нотаріальну контору вони не можуть, оскільки оригінал сертифіката, що посвідчував право ОСОБА_5 на земельну частку (пай) НОМЕР_3 втрачено (а.с. 21-22).

Відповідно до ч. 1 ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Враховуючи, вищевикладені докази, а також обставину, що відповідач позов визнав повністю і його задоволення, не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб, суд прийшов до висновку, що за кожним із позивачів слід визнати в порядку спадкування за законом право на 1/2 земельної частки (паю), після смерті ОСОБА_5

Щодо вирішення питання про судові витрати, суд виходить з наступного.

Позивачами при зверненні до суду з даним позовом було сплачено судовий збір в сумі по 823 грн 65 коп. - кожним.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Разом з тим, позивачами не заявлялося жодних клопотань про повернення половини сплаченого ними судового збору, у зв'язку з визнанням відповідачем позову.

Доказів понесення будь-яких витрат відповідачем чи третьою особою при розгляді даної справи суду надано не було.

Керуючись ст.ст. 1216, 1223, 1265, 1267, 1269 (в редакції чинній на час відкриття спадщини), 1272 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 141, 200, 206, 263 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_2 право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 3,05 в умовних кадастрових гектарах (сертифікат НОМЕР_3), що перебувала в колективній власності КСП Весна с. Долиняни, знаходиться на території Долинянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5.

Визнати за ОСОБА_3 право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 3,05 в умовних кадастрових гектарах (сертифікат НОМЕР_3), що перебувала в колективній власності КСП Весна с. Долиняни, знаходиться на території Долинянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Вінницької області через Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач-1: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2.

Позивач-2: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП: НОМЕР_2, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2.

Відповідач: Долинянська сільська рада Мурованокуриловецького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04326939, місцезнаходження: Вінницька область, Мурованокуриловецький район, с. Долиняни, вул. Миру, 5.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Приватно-орендне підприємство "Весна", код ЄДРПОУ 03730590, місцезнаходження: Вінницька область, Мурованокуриловецький район, с. Долиняни, вул. Леніна, 52.

Рішення складено 16.10.2018.

Суддя:

СудМурованокуриловецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення16.10.2018
Оприлюднено17.10.2018
Номер документу77113123
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —139/855/18

Рішення від 16.10.2018

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 17.09.2018

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні