Справа № 760/2656/18
2-3896/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2018 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Трофимчук К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи: Дев'ята Київська державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції в м. Києві, Житлово-будівельний кооператив Проектувальник-3 про визнання права власності,
в с т а н о в и в:
29 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Київської міської ради про визнання права власності.
Свої вимоги мотивує тим, що 23 грудня 1965 року її чоловікові ОСОБА_2 на підставі членства в ЖБК Проектувальник-3 було видано ордер № 27807 серії А на вселення разом з дружиною та сином до квартири АДРЕСА_1.
У 1966 році ОСОБА_2 повністю сплатив розмір паю за вказану квартиру в сумі 3288 рублів.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер.
Вона звернулась до нотаріальної контори для оформлення спадщини на спадкове нерухоме майно, проте свідоцтво про право на спадщину їй не видали, оскільки ОСОБА_2 за життя не було отримано відповідний правовстановлюючий документ та не було зареєстровано право власності на квартиру.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею право власності на спадкове майно, а саме квартиру АДРЕСА_1.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про відстрочку сплати судового збору.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 06 березня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 15 червня 2018 року витребувано докази у справі.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 15 червня 2018 року закрите підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
Позивач у судове засідання не з'явилась, її представник подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 135).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 131).
З відзиву на позовну заяву вбачається, що представник Київської міської ради просить розглядати справу у його відсутність (а.с. 75-76). Зазначено, що з довідки ЖБК Проектувальник-3 від 05 грудня 2017 року № 29 пайовий внесок за квартиру АДРЕСА_1 сплачено в повному обсязі. ОСОБА_1 належить до першої черги спадкоємців за законом. Постановою державного нотаріуса відмовлено у вчиненні нотаріальної дії від 28 грудня 2017 року, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спірну квартиру. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 звернулась до суду відповідно до вимог закону.
Третя особа - Дев'ята Київська державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції в м. Києві у судове засідання не з'явилась, направила до суду заяву, з якої вбачається, що вона просить розглядати справу у її відсутність (а.с. 133).
Третя особа - ЖБК Проектувальник-3 у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с. 94).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 23 грудня 1965 року ОСОБА_2, який був чоловіком ОСОБА_1, на підставі членства в ЖБК Проектувальник-3 було видано ордер № 27807 серії А на вселення разом з дружиною та сином до квартири АДРЕСА_1 (а.с. 13).
У 1966 році ОСОБА_2 повністю сплатив розмір паю за вказану квартиру в сумі 3288 рублів, що підтверджується довідкою ЖБК Проектувальник-3 № 29 від 05 грудня 2017 року (а.с. 20).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_1 року Серії НОМЕР_2 (а.с. 19).
15 грудня 2011 року державним нотаріусом Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори була відкрита спадкова справа № 1141/2011 щодо майна померлого ОСОБА_2 (а.с. 99-128).
ОСОБА_1 звернулась до Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини (а.с. 113-114).
Відповідно до постанови державного нотаріуса Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори Пічевської Н.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28 грудня 2017 року ОСОБА_2, діючому на підставі довіреності від імені ОСОБА_1, було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно (а.с. 28).
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
З матеріалів спадкової вбачається, що ОСОБА_5 заповіт не складав.
Частиною 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про одруження від 01 жовтня 1958 року (а.с. 18).
З позову вбачається, що ОСОБА_2 за життя не зареєстрував належну йому квартиру відповідно до норм законодавства України.
З інформаційної довідки Комунального підприємства Київської міської ради Київське міське бюро технічної інвентаризації від 15 листопада 2017 року вбачається, що згідно з даними реєстрових книг бюро квартира АДРЕСА_1 на прав власності не зареєстрована (а.с. 25).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, то спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
Згідно з абзацом 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Частиною 3 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 цього Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.
На час виплати пайового внеску питання державної реєстрації права власності на нерухоме майно регулювалось Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженою заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, що передбачала державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК України та Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Вбачається, що в разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину.
За життя ОСОБА_2 не оформив право власності, у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно (а.с. 28).
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
З довідки Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори № 7159/02-14 від 07 грудня 2017 року вбачається, що спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_2 є його дружина, ОСОБА_1, яка подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Інші спадкоємці до нотаріально контори не звертались (а.с. 26).
Спору з приводу поділу спадкового майна не існує, проте ОСОБА_1 позбавлена можливості розпорядитися належним їй спадковим майном - квартирою, що належала спадкодавцю ОСОБА_2, оскільки немає правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності останнього на квартиру, тому позивач позбавлена можливості зареєструвати успадковане нерухоме майно.
Враховуючи те, що у позивача існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, тому суд вважає за можливе визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру в порядку спадкування за законом.
З таких обставин, вимоги позивача ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню.
З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 331, 392, 1216-1218, 1258, 1261 ЦК України, статтями 19-1, 21 Закону України Про кооперацію , статтями 3, 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , статтями 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141), треті особи: Дев'ята Київська державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції в м. Києві (м. Київ, вул. Волинська, 6), Житлово-будівельний кооператив Проектувальник-3 (м. Київ, вул. Петра Ніщинського, 10, код ЄДРПОУ 22873639) про визнання права власності задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2018 |
Оприлюднено | 17.10.2018 |
Номер документу | 77136967 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Українець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні