Рішення
від 16.10.2018 по справі 905/1480/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.10.2018 Справа № 905/1480/18

Господарський суд Донецької області у складі судді Г.Є. Курило

при секретарі судового засідання Конько В.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом: Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» , м. Краматорськ

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ІНГІБІТОР» , м. Донецьк

про стягнення боргу за активну електричну енергію у розмірі 24629,72грн., 3% річних у розмірі 1689,88грн., інфляційних втрат у розмірі 8038,47грн.,

Представники сторін:

від позивача: не з'явився.

від відповідача: не з'явився.

Суть спору: Позивач, Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» , м. Краматорськ, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ІНГІБІТОР» , м. Донецьк про стягнення боргу за активну електричну енергію у розмірі 24629,72грн., 3% річних у розмірі 1689,88грн., інфляційних втрат у розмірі 8038,47грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про постачання електричної енергії №5464 від 27.12.2011 в частині оплати за спожиту електричну енергію.

Ухвалою суду від 13.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1480/18; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Суд ухвалою від 06.09.2018 відкладав підготовче засідання.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 27.09.2018 суд дійшов висновку закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 16.10 . 2018.

В судове засідання представники позивача та відповідача не з'явились.

За висновками суду позивач та відповідач були належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, виходячи з наступного:

За змістом позовної заяви юридична адреса позивача: 84302, Донецька обл., м.Краматорськ, вул. Комерційна, буд. 8, адреса для листування: 87528, Донецька обл., м.Маріуполь, вул. Войнич, буд. 2, ухвали суду направлялись на всі адреси, зазначені в позовній заяві, в матеріалах справи наявні рекомендовані повідомлення про вручення ухвал суду працівникам позивача.

За змістом наявного у матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача на теперішній час є: 83023, м. Донецьк, вул. Ходаковського, буд.5. Аналогічна адреса зазначена в позовній заяві. Крім того, в позовній заяві зазначена адреса відповідача: 85483, Донецька обл., м.Новогродівка, вул. Леніна, буд.54-а.

У відповідності до листа Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта відділення поштового зв'язку призупинили приймання та пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, у т.ч. м. Донецьк, у зв'язку з чим ухвали суду були розміщені на сторінці господарського суду Донецької області офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет, відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 01.12.2014 № 01-06/2052/14, про що свідчать відповідні копії витягів з сайту.

Також господарським судом направлялась поштова кореспонденція на адресу зазначену в позовній заяві позивачем, проте на адресу суду повернувся конверт, причиною повернення якого є - за закінченням встановленого строку зберігання.

Все вказане вище свідчить про те, що господарським судом було вжито всіх можливих та залежних від суду заходів для повідомлення відповідача про наявність в провадженні суду даної справи, про день, місце та час судового засідання.

Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст.165 ГПК України у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

27.12.2011 між Публічним акціонерним товариством «Донецькобленерго» (Постачальник, правонаступником якого є позивач) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ІНГІБІТОР» (Споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії №5464 (договір), за умовами якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об'єктами) приєднаною потужністю 26,0 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору. Точка продажу електричної енергії зазначається у додатку №1 Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі до цього договору (розділ 1 договору).

Згідно із п.2.3.4 договору, споживач зобов'язався оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами Додатків №3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії та №5 Порядок розрахунків до цього договору.

Згідно з п.1 додатку №3 до договору, за згодою сторін зняття показів активних і реактивних розрахункових приладів обліку здійснюється споживачем самостійно або в присутності представника постачальника (субспоживача) щомісяця 24 числа о 24-00 год. за усіма точками вимірювання відповідно до таблиці №1 даного додатку. На підставі цих показів споживач складає звіт про обсяги спожитої за розрахунковий період електричної енергії за встановленою формою (додаток №14 до договору). Якщо розрахункові прилади обліку споживача встановлені на підстанції постачальника, зняття показів цих розрахункових приладів обліку здійснюється персоналом постачальника щомісяця 25 числа; ці покази фіксуються в «Акті фіксації показань приладів обліку на ПС (ТП) ВАТ «Донецькобленерго» . Зняття показів персоналом постачальника може здійснюватись у присутності споживача (за бажанням останнього); в такому разі інженер технічного аудиту постачальника за запитом споживача повідомляє йому точний час проведення зняття показань. У разі відсутності споживача при проведенні зняття показів приладів обліку «Акт фіксації показань приладів обліку на підстанціях ВАТ «Донецькобленерго» вважається дійсним, якщо він підписаний з боку постачальника. Звіт про обсяги переданої субспоживачу електричної енергії узгоджується між споживачем та основним споживачем. Споживач протягом 24 годин з моменту зняття показів приладів обліку електроенергії зобов'язаний надати Звіт про покази розрахункових приладів обліку до постачальника електричної енергії за адресою: вул. Гоголя, 64, м.Селидове, Донецька обл., 85400. Зафіксовані покази розрахункових засобів обліку активної та реактивної електричної енергії оформлюються сторонами «Актами прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії)» (додаток №10 до договору) у 2-х або декількох примірниках, по одному для кожної із сторін.

Споживач зобов'язаний підписати «Акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії)» протягом 24 годин з моменту знаття показів приладу обліку електроенергії. Перевищення даного строку вважається затримкою терміну сплати за спожиту електроенергію з вини споживача. У разі не оформлення споживачем «Акта прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії)» у вищезазначений термін, він вважається дійсним та узгодженим сторонами за наявності підпису постачальника.

Відповідно до п.10 додатку №5 «Порядок розрахунків» до договору остаточний розрахунок Споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, а також за інші платежі, передбачені цим договором та ПКЕЕ здійснюється Споживачем на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка грошовими коштами на рахунки Постачальника електричної енергії, які вказані в розділі 10 договору, у терміни, що не перевищує 10 операційних днів від дня отримання рахунку.

Для проведення остаточного розрахунку Споживач не пізніше наступного дня з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі за місцем надання звіту про обсяги спожитої електроенергії рахунок на оплату електричної енергії та інших платежів, що передбачені Договором. У разі неявки Споживача (уповноваженого представника Споживача) для отримання рахунку Постачальник направляє рахунок Споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана в договорі. У такому разі рахунок вважається отриманим Споживачем з дня його відправлення.

Пункт 7.8. договору у разі виникнення у Споживача заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію, Сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, укладають додаткову угоду до даного договору щодо реструктуризації заборгованості. У разі відсутності графіка погашення заборгованості та/або при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані Споживачем за електричну енергію, Постачальник електричної енергії зараховує як погашення існуючої заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення. Укладення Сторонами та дотримання Споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє Споживача від оплати поточного споживання електричної енергії. У разі порушення Споживачем графіка погашення заборгованості Постачальник має право у порядку, визначеному розділом 6 цього Договору, припинити постачання електричної енергії Споживачу до повного погашення заборгованості.

Пунктом 4.2.1 договору сторони встановили, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4 та 2.3.5 цього договору з порушенням термінів, визначених додатком № 5 Порядок розрахунків за електроенергію споживач сплачує постачальнику електроенергії пеню у розмірі, обумовленому додатком № 5 Порядок розрахунків до договору за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати; 3% річних з простроченої суми. При цьому сума грошового зобов'язання за цим договором повинна бути сплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Відповідно до п.9.5 договору, договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2012. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення дії терміну договору жодною зі сторін не буде заявлено про його припинення або перегляд його умов.

З матеріалів справи вбачається, що у період, за який виник спір, сторони перебували у договірних відносинах.

Як свідчать матеріали справи з жовтня 2015 року по січень 2016 року позивачем поставлено споживачу активну електроенергію на загальну суму 25100,18грн, що підтверджується наявними у матеріалах справи актами прийому-передачі товарної продукції (електроенергії) за жовтень 2015 року на суму 1569,47грн. (860кВт/год), за листопад 2015 року на суму 3044,03грн (1668кВт/год), за грудень 2015 року на суму 7725,06грн. (4233кВт/год), за січень 2016 року на суму 12761,62грн. (6691кВт/год). Акти підписані та засвідчені печаткою постачальника.

Крім того, позивачем до матеріалів справи надані акти фіксації показників приладу обліку електроенергії відповідача за жовтень 2015р., листопад 2015р., грудень 2015р., січень 2016р.

Також, в матеріалах справи наявні рахунки на оплату активної електроенергії за період з жовтня 2015 року по січень 2016 року.

Акти прийому-передачі товарної продукції (електроенергії) та рахунки за період з жовтня 2015 року по січень 2016 року були направлені відповідачу на адресу: 85483, Донецька обл., м.Новогродівка, вул.Паркова (Леніна) 54 А - об'єкт нерухомості, що належить відповідачу на праві власності та є підконтрольною територією України, про що свідчить наявний в матеріалах справи опис вкладення у цінний лист від 26.02.2018.

Як вказує позивач, відповідач встановлений договором обов'язок по оплаті електричної енергії у повному обсязі та у передбачений договором строк не виконав, внаслідок чого Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» заявлено вимоги, зокрема, про стягнення боргу за активну електроенергію в сумі 24629,72грн.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно з ч.ч. 6, 7 ст.276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.

З огляду на приписи ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Із зазначеною нормою кореспондується й частина 1 статті 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач свої зобов'язання виконав належним чином, поставив відповідачеві за спірний період активної електричної енергії у обсязі 13452кВт/год на загальну суму 25100,18грн., що підтверджується відповідними актами прийняття-передавання електроенергії.

При цьому, при вирішенні даного спору господарський суд виходить з того, що факт непідписання відповідачем актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за період з жовтня 2015 року по січень 2016 року не спростовує споживання відповідачем електроенергії у вказаному періоді, оскільки відповідно до положень п. 1 додатку №3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії до договору акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) вважаються дійсними та узгодженими сторонами за наявності підпису постачальника у разі їх неоформлення споживачем. Крім того, факт споживання електроенергії у визначених позивачем обсязі та сумі відповідачем не заперечується.

Відповідно до п.10 додатку №5 «Порядок розрахунків» до договору остаточний розрахунок Споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, а також за інші платежі, передбачені цим договором здійснюється Споживачем на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка грошовими коштами на рахунки Постачальника електричної енергії, які вказані в розділі 10 договору, у терміни, що не перевищує 10 операційних днів від дня отримання рахунку.

Для проведення остаточного розрахунку Споживач не пізніше наступного дня з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі за місцем надання звіту про обсяги спожитої електроенергії рахунок на оплату електричної енергії та інших платежів, що передбачені Договором. У разі неявки Споживача (уповноваженого представника Споживача) для отримання рахунку Постачальник направляє рахунок Споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана в договорі. У такому разі рахунок вважається отриманим Споживачем з дня його відправлення.

Приймаючи до уваги викладені обставини та означені вище умови оплати, враховуючи п.1 додатку №3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії , розрахунок відповідачем за спожиту активну електричну енергію повинно бути вчинено у термін протягом 10 операційних днів від дня отримання рахунку, в даному випадку з дня його відправлення позивачем відповідачу.

Відповідач розрахунки за спожиту активну електроенергію у визначений спірний період сплатив частково, у зв'язку з чим порушив строки обумовлені сторонами у договорі.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що відповідачу направлялись рахунки за спірний період, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення боргу за електричну енергію у розмірі 24629,72грн.

Щодо нарахування позивачем 3% річних у розмірі 1689,88грн. за період з 04.11.2015 по 30.04.2018, інфляційних втрат у розмірі 8038,47грн. з грудня 2015 року по квітень 2018 року, суд зазначає наступне.

За приписами ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Пунктом 4.2.1 договору сторони встановили, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4 та 2.3.5 цього договору з порушенням термінів, визначених додатком № 5 Порядок розрахунків за електроенергію споживач сплачує постачальнику електроенергії пеню у розмірі, обумовленому додатком № 5 Порядок розрахунків до договору за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати; 3% річних з простроченої суми. При цьому сума грошового зобов'язання за цим договором повинна бути сплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Перевіривши розрахунок 3% річних (з урахуванням часткової оплати боргу), суд дійшов висновку що їх розмір є арифметично не вірним, з огляду на те, що позивач не вірно визначив дату виникнення зобов'язань. Так, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в розмірі 97,17 грн. за період з 14.03.2018 (10 операційних днів з дня відправлення рахунків відповідачу) по 30.04.2018.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.01.2018 у справу №910/24266/16 вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції є правом кредитора, яке він може реалізувати, а може від нього відмовитися. Якщо кредитор приймає рішення вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції, він має враховувати індекс інфляції за кожний місяць (рік) прострочення незалежно від того, чи був в якійсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція), а отже, сума боргу в цьому періоді зменшується.

Також, у вказаній постанові Верховним Судом з посиланням на Рекомендації Верховного Суду України відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ від 03.04.1997 № 62-97р зазначено, що сума, внесена в період з 1 по 15 число відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо з 16 по 31 число, то розрахунок починається з наступного місяця.

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, суд дійшов висновку що їх розмір є арифметично не вірним, з огляду на те, що позивач не вірно визначив дату виникнення зобов'язань. Так, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в розмірі 470,13 грн. за період з березня 2018 р. по квітень 2018р.

Судовий збір, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягає віднесенню на відповідача оскільки з його вини виник спір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 165, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» , м. Краматорськ до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ІНГІБІТОР» , м. Донецьк про стягнення боргу за активну електричну енергію у розмірі 24629,72грн., 3% річних у розмірі 1689,88грн., інфляційних втрат у розмірі 8038,47грн., задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ІНГІБІТОР» (83023, Донецька область, м. Донецьк, вул. Ходаковського, буд.5; код ЄДРПОУ 31794070) на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Комерційна, буд. 8, код ЄДРПОУ 00131268) борг за електричну енергію у розмірі 24629,72грн., 3% річних у розмірі 97,17грн., інфляційних витрат у розмірі 470,13грн., судовий збір в сумі 1762,00грн.

Відмовити в іншій частині позовних вимог.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до апеляційного суду через Господарський суд Донецької області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Позивач (стягувач) - Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Комерційна, буд. 8, код ЄДРПОУ 00131268).

Відповідач (боржник) - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ІНГІБІТОР» (83023, Донецька область, м. Донецьк, вул. Ходаковського, буд.5; код ЄДРПОУ 31794070).

Повний текст рішення складено та підписано 16.10.2018.

Суддя Г.Є. Курило

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.10.2018
Оприлюднено17.10.2018
Номер документу77148173
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1480/18

Ухвала від 06.11.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Рішення від 16.10.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Ухвала від 27.09.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Ухвала від 06.09.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Ухвала від 13.08.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні