Справа № 815/447/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Поварчук В.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Іподром до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного акціонерного товариства Іподром до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування повністю податкового повідомлення-рішення відповідача від 15.09.2017 року № НОМЕР_1.
Ухвалами суду від:
- 26.02.2018 року: прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання по справі;
- 18.04.2018 року: продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів;
- 21.05.2018 року: закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25 травня 2018 року;
- 18.06.2018 року: зупинено провадження у справі;
- 15.08.2018 року: поновлено провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі, по суті, з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях по справі (т.1 а.с.120-123, 189-190, 213-215, т.2 а.с.5-6), із посиланням на пп.пп. 39.2.1.1, 39.2.1.2, 39.2.1.3, 39.2.1.5, 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 8, 12-1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , пар. 28 Міжнародного стандарту фінансової звітності, із зазначенням таких фактичних обставин:
- згідно облікової політики позивача бухгалтерський облік ведеться за правилами міжнародних стандартів фінансової звітності, і відповідно, фінансовий результат до оподаткування визначається також за правилами міжнародних стандартів фінансової звітності;
- згідно із вимогами МСФЗ перерахунок курсових різниць відображається у бухгалтерському обліку у згорнутому вигляді тільки як результат перерахунку, а саме: або позитивний результат у складі (на рахунках) доходів, або від'ємний - у складі (на рахунках) витрат. З урахуванням зазначених правил бухгалтерського обліку курсових різниць, показник доходу у рядку 01 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік розраховувався за формулою: 714 Дохід від операційної курсової різниці + 711 Дохід від купівлі-продажу іноземної валюти - 945 Втрати від операційної курсової різниці (рахунки з оборотно-сальдової відомості додаються), за якою отримано наступний результат: 12241622 грн. + 805252 грн. - 221150525 грн. = - 92103651 грн. Таким чином, за результатами 2015 року позивач мав збиток в сумі 92103651 грн., тобто не мав показників, які повинні відображатись в рядку 01 декларації Дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку . Подана позивачем звітна Податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2015 рік з відсутнім показником щодо доходу у рядку 01 була прийнята ДПІ 17.02.2016 року. Але потім, на вимогу інспектора відобразити у складі доходу від будь-якої діяльності (за словами інспектора - виключно з інформаційною метою) у рядку 01 декларації не результат, а у розгорнутому вигляді тільки доходну частину від перерахунку курсових різниць. Позивачем 18.02.2016 року була подана нова звітна декларація, де в рядку 01 з'явився відображений дохід на загальну суму 129046874 грн. (в т.ч. пасивний дохід від купівлі-продажу іноземної валюти 805252 грн. та дохід від оперативної курсової різниці від переоцінки валюти суми кредиту у розмірі 91637773 грн. та процентів по цьому кредиту у розмірі 36534924 грн. та переоцінки валюти на кінець періоду на валютному рахунку у розмірі 68925 грн.). В рядку 02 фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, відображений збиток в сумі 104691609 грн. Із врахуванням різниць, передбачених Розділом III ПКУ, в рядку 04 (об'єкт оподаткування) в 2015 році відображений від'ємний результат у сумі 208919053 грн.;
- враховуючи те, що правилами МСФЗ не передбачено відображення курсових різниць у обліку доходів і витрат у розгорнутому вигляді, з метою виправлення помилки позивачем засобами електронного зв'язку була подана до ДПІ у Приморському районі м. Одеса уточнююча Податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, яка була прийнята 19.07.2017 року за № НОМЕР_2, квитанція № 2. Оскільки подання Корегуючого Звіту про фінансові результати в електронному вигляді через МЕДок не передбачено, він був прийнятий Головним управлінням статистики в Одеській області 18.08.2017 року нарочно;
- 1 серпня 2017 року представник та виконавчий директор позивача ОСОБА_3 намагалась через Центр обслуговування платників податків Приморської ДПІ здати під підпис відкориговану податкову та фінансову звітність позивача. Проте, податковий інспектор, що приймала звітність у відповідному віконці, відмовилась приймати звітність, мотивуючи свою відмову тим, що вони не приймають в паперовому вигляді звітність від підприємств, що декларують збитки. При цьому інспектор зазначила, що паперова звітність від збиткових підприємств приймається виключно через отримання візи заступника начальника ДПІ, яка у свою чергу відмовилась ставити візу для прийняття звіту, мотивуючи це тим, що не знає хто на це уповноважений у зв'язку з реорганізацією Фіскальної служби;
- у зв'язку з цим звіт про фінансові результати за 2015 рік був відправлений поштою 18.08.2017 року рекомендованим листом, відправлення за № 0405334984533;
- в уточнюючій Податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік показник рядка 01 Дохід відбудь-якої діяльності Декларації дорівнює 0 (нулю) грн. За даними Корегуючого Звіту про фінансові результати за 2015 рік, який був прийнятий 18.08.2017 року Головним управлінням статистики в Одеській області, показник рядка 2120 Інші операційні доходи дорівнює 0 (нулю) грн. Тобто існує відповідність рядка 01 Дохід від будь-якої діяльності податкової декларації (уточнюючої) з податку на прибуток підприємства за 2015 рік та рядка 2120 Інші операційні доходи Звіту про фінансові результати (корегуючого) за 2015 рік;
- враховуючи той факт, що позивач має кредит від нерезидента - компанії Броадвейл Холдинг Лімітед , яка є резидентом Республіки Кіпр, що Розпорядженням КМУ від 16.09.15 за № 977-р включена до переліку держав, що підпадають під дію пп. в) вищезазначеного підпункту 39.2.1.1 ПКУ, керівництвом позивача розглядалось питання зобов'язання Товариства щодо надання звітності з трансфертного ціноутворення у контрольованих операціях. За даними бухгалтерського обліку та звітності позивач за 2015 рік мав збитки та обсяг господарських операцій з компанією Броадвейл Холдинг Лімітед у вигляді отримання кредиту у розмірі 704598,10 гри.;
- таким чином, операції позивача з компанією Броадвейл Холдинг Лімітед за 2015 рік не підпадали під визначення контрольованих операцій, так як було відсутнє одночасне виконання умов, передбачених пп. 39.2.1.7 ст. 39 ПКУ. Відповідно, обов'язку із складання та надання звітності з трансфертного ціноутворення за 2015 рік у позивача не виникало;
- позивач з 2007 року входить до міжнародної групи компаній: з 2007 року власником 100% статутного капіталу позивача є Компанія Далсен Сервіс Лімітед , зареєстрована за законодавством Кіпру. Зареєстроване як відкрите акціонерне товариство. Позивач, у відповідності до п. 5 Перехідних положень ЗУ Про акціонерні товариства в 2014 році здійснив перереєстрацію в приватне акціонерне товариство;
- з 01.01.2012 року, з моменту набрання чинності ст. 12-1 ЗУ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , у відповідності до зазначеної статті, Наказом № 05-04/2012 від 01.01.2012 року затверджено облікову політику позивача, яку організовано відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності;
- що стосується заповнення фінансової звітності - між встановленою в Україні формою звітності, правилами її заповнення та нормами обліку за міжнародними стандартами є певна колізія. Так, відповідно до МСБО, обліку та відображенню підлягає результат обміну валютних операцій протягом періоду, а відповідно до національних стандартів бухгалтерського обліку обмінні валютні операції обліковується розгорнуто як доходи та витрати від валютних операцій за певний період. Відповідно до параграфу 28 МСБО 21 Вплив змін валютних курсів курсові різниці, що виникають при розрахунках за монетарними статтями або при переведенні монетарних статей за курсами, котрі відрізняються від тих, за якими вони переводяться при первісному визнанні протягом періоду або у попередній фінансовій звітності, визнаються в прибутку або збитку в тому періоді, у якому вони виникають, за винятком наведеного в параграфі 32. А оскільки фінансова звітність до контролюючих органів подається за українськими формами, то відобразити власне результат немає можливості. Тож, для того, щоб відображення результатів за обмінними валютними операціями співпадало в рядку - 1-0 в Формі 2 Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) та в рядку 01 Декларації з прибутку, результат від продажу іноземної валюти було згорнуто та відображено Формі 2 Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) в рядку 2180 Інші операційні витрати . Тобто, Позивач не мав доходів від курсових різниць, що й було показано в уточненій фінансовій звітності.
В судовому засіданні представник відповідача не визнала адміністративний позов повністю, просила суд відмовити у його задоволенні, з підстав, викладених у відзиві на позов та письмових поясненнях по справі (т.1 а.с.132-135, т.2 а.с.39-40), із посиланням на пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп.пп. 39.2.1.2, 39.2.1.4, 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39, п. 46.2 ст. 46, пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, п.п. 7, 8 розділу ІІ Склад та елементи фінансової звітності Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 7 лютого 2013 року № 73, п. 3.10 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, пар. 5, 7, 28 Міжнародного стандарту фінансової звітності, із зазначенням таких фактичних обставин:
- за результатами проведеної перевірки первинних документів, даних бухгалтерського обліку виявлено факти проведення позивачем у 2015 році господарських операцій з компанією нерезидентом Broadvale Holding Limated (Республіка Кіпр). Загальний обсяг проведених операцій з нарахування відсотків за кредитним договором позивача з Broadvale Holdings Limated (Республіка Кіпр) за 2015 рік становить 11659961,91 грн., що перевищує 5 мільйонів гривень за відповідний податковий (звітний) рік, які відображені бухгалтерськими проводками: Дт951 Відсотки за кредит Кт6842 Розрахунки за нарахованими відсотками ; Дт792 Результат фінансових операцій Кт951 Відсотки за кредит ;
- згідно податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік (реєстраційний № НОМЕР_3 від 02.02.2016) річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2015 звітний рік складає у сумі 129046874,00 грн., що перевищує 50 мільйонів гривень та відповідає критерію визнання операцій контрольованими, визначеному абзацом другим пп. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України;
- відповідно до листа ДФС від 14.04.2016 № 13362/7/99-99-02-02-17 Про застосування норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення , обсяг річного доходу платника податків від будь-якої діяльності для цілей трансфертного ціноутворення, розраховуються як сумарне значення наступних показників Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід). Форма № 2 : чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (ряд. 2000); інші операційні доходи (ряд. 2120); дохід від участі в капіталі (ряд. 2200); інші фінансові доходи (ряд. 2220); інші доходи (рад. 2240);
- таким чином, згідно показників Звіту про фінансові результати дохід позивача за 2015 рік складає 129046874,00 грн., що перевищує 50 мільйонів гривень. Таким чином, операції з нарахуванням процентів на користь нерезидента компанії Broadvale Hоldings Limated (Республіка Кіпр) підпадають під визначення контрольованих операцій за умови, що річний дохід такого платника податку від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) та обсяг господарських операцій, в тому числі нарахованих процентів, платника податків з цим нерезидентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік. Проте, звіт про контрольовані операції за 2015 рік позивачем до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, не подано;
- платник податків у 2015 році здійснював господарські операції з компанією Broadvale Holdings Limited , яка є нерезидентом, що відповідає критеріям, встановленим пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України, а саме: зареєстрована в республіці Кіпр, яка розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 1042-р включена до Переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні. За даними бухгалтерського обліку по рахунку 951 Відсотки за кредит , у періоді, що перевіряється, нараховані проценти за користування кредитними коштами за кредитним договором від 29.08.2007 № 01/08-2007-ІР з компанією Broadvale Holdings Limited , в розмірі 11659961,91грн., що відображено бухгалтерськими проводками: Дт951 Відсотки за кредит Кт6842 Розрахунки за нарахованими відсотками ; Дт792 Результат фінансових операцій Кт951 Відсотки за кредит ;
- загальний обсяг господарських операцій позивача з компанією Broadvale Holdings Limited , проведених у 2015 році, складає 11659961,91грн., що перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків), та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, визначеному пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України. Вищезазначені господарські операції, здійснені платником податків з компанією Broadvale Holdings Limited , визнаються контрольованими згідно з підпунктами 39.2.1.2, 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України;
- позивач посилається на вимоги параграфу 28 МСБО 21 Вплив змін валютних курсів , який визначає, що Курсові різниці, що виникають при розрахунках за монетарними статтями або при переведенні монетарних статей за курсами, котрі відрізняються від тих, за якими вони переводилися при первісному визнанні протягом періоду або у попередній фінансовій звітності, визнаються в прибутку або збитку в тому періоді, у якому вони виникають, за винятком наведеного в параграфі 32. При цьому, у відповідності до вимог параграфу 5 МСБО 12 Податки на прибуток податкові витрати (податковий дохід) - загальна сума, що включається до визначення прибутку або збитку за період відповідно до поточних та відстрочених податків. Таким чином, навіть за умов МСБО такі поняття як прибуток , збиток , дохід , витрати не є тотожними. Саме завдяки формуванню доходу та витрат у суб'єкта господарювання складається прибуток або збиток. У відповідності до параграфу 7 МСБО 18 Дохід , поняття дохід визначається як валове надходження економічних вигід протягом періоду, що виникає в ході звичайної діяльності суб'єкта господарювання, коли власний капітал зростає в суб'єкта господарювання, коли власний капітал зростає в результаті цього надходження, а не в результаті внесків учасників власного капіталу;
- згідно наявних в матеріалах справи документів, а саме: звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) у графі Інші операційні доходи 2120 відображена позивачем сума у розмірі 129047 тис. грн. Також згідно наданої оборотно-сальдової відомості за 2015 рік, роздрукованої підприємством 18.08.2017 року та наданої до суду, у рядку 714 відображений дохід від операційної курсової різниці у розмірі 128241622,40 грн. Відповідна же сума доходу врахована підприємством навіть й у поданому уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань за період 2015 рік, яка подавалась 19.07.2017 року, що лише свідчить про обґрунтованість висновків акту перевірки.
Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 16.08.2017 року по 21.08.2017 року, на підставі направлень, виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області, від 15.08.2017 року № 5244/14-03, № 5243/14-03, службовими особами ГУ ДФС в Одеській області, згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, на підставі наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 15 серпня 2017 року № 3586 Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства ІПОДРОМ , код ЄДРПОУ 31505914 , проведена документальна позапланова виїзна перевірка Приватного акціонерного товариства Іподром , код ЄДРПОУ 31505914, з питань не подання в установлений термін звіту про контрольовані операції за 2015 звітний рік.
Копію наказу ГУ ДФС в Одеській області від 15.08.2017 року № 3586 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки вручено 16.08.2017 року під розписку виконавчому директору ПрАТ Іподром (код ЄДРПОУ 31505914) ОСОБА_3 та пред'явлені направлення на перевірку від 15.08.2017 року № 5244/14-03, № 5243/14-03. (т.1 а.с.136-138)
За результатами проведеної перевірки складено акт від 30.08.2017 року № 1164/15-32-14-03/31505914 Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ Іподром , код ЄДРПОУ 31505914, з питань неподання в установлений термін звіту про контрольовані операції за 2015 звітний рік . (т.1 а.с.9-18)
Відповідно до висновку зазначеного акта, перевіркою встановлено порушення позивачем: пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями.
Згідно змісту даного акта перевірки, вищенаведені порушення встановлені відповідачем враховуючи та на підставі наступного, зокрема:
- у 2016 році останній день строку подання звіту про контрольовані операції (30.04.2016) припадав на вихідний день, із врахуванням вимог п. 49.20 ст. 49 Кодексу, останнім днем строку подання звіту про контрольовані операції вважається 4 травня 2016 року. Станом на 16.08.2017 року платник податків - позивач звіт про контрольовані операції за 2015 звітний рік до ДФС України не подавав;
- проведено перевірку відомостей, наведених у:
1. регістрах синтетичного та аналітичного обліку по рахунках бухгалтерського обліку 612, 79, 312, 951, 711, 714, 6842;
2. кредитному договорі від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР з контрагентом ACTEEUM Holding CY. Limited (компанією, створеною за законодавством Республіки Кіпр та зареєстрованою у реєстрі компаній Республіки Кіпр за № НЕ 204698, юридична адреса якої: Республіка Кіпр, Amygdalias, 1, Mesa Geitonia. P.C. 4007 Limassol); зареєстрованого за № 7707 від 13.09.2007 року в ГУ НБУ по м. Києву і області;
3. банківських виписках, додатках до реєстраційного свідоцтва (НБУ), додаткових угодах № 2 від 30.09.2010 року, № 3 від 22.11.2012 року, № 4 від 11.02.2015 року, № 5 від 22.12.2016 року (додаткову угоду № 1 від 26.07.2010 року до перевірки не надано).
Позивач в особі Генерального директора ОСОБА_4 - (Позичальник) з Компанією Acteeum Holding CY. Limited (4007 Limasol, Республіка Кіпр, Amygdalias, 1, Mesa Geitonia - (Кредитор), в особі ОСОБА_5 де ОСОБА_6, укладений кредитний договір від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР на суму 120000000,00 (сто двадцять мільйонів) Євро.
Вищевказаний кредитний договір, зареєстровано Головним управлінням Національного банку України по м. Києву і Київській області, Реєстраційне свідоцтво № 7707 (лист НБУ від 13.09.2007 року № 10-201/23149), що свідчить про реєстрацію кредитного договору від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР, який передбачає виконання боргових зобов'язань перед нерезидентом за залученим від нього кредитом в іноземній валюті на загальну суму 120000000 Євро.
Мета використання коштів - забудова території та будівництво торгівельного центру (призначення для оренди), включаючи паркінг, зелену зону та під'їдні шляхи на земельній ділянці загальною площею 88891,300 кв.м., що знаходиться за адресою: Україна, м. Одеса, вул. Краснова, буд. 3, яку Позичальник орендує за договором оренди, укладеним між Позичальником та містом Одеса.
Кредитор надає Позичальнику кредит у вигляді кредитної лінії з лімітом заборгованості в розмірі 120000000 Євро на строк до 30 листопада 2010 року зі сплатою відсотків в розмірі Euribor за 3 місяці + 460 базисні пункти (4,6 % річних), які підлягають сплаті відповідно до періоду сплати процентів.
Згідно Додатку до реєстраційного свідоцтва від 27.10.2010 № 1 (лист НБУ від 27.10.2010 № 09-204/23144) внесено зміни до рядків Реєстраційного свідоцтва № 7707, відповідно до Додаткової угоди № 2 від 30.09.2010 року, а саме:
…Додаткова угода № 2 до кредитного договору від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР укладена між ПрАТ Іподром , в особі Генерального директора ОСОБА_7 (Позичальник), з однієї сторони, та Компанією Acteeum Holding CY. Limited (Первісний кредитор), компанією, створеною за законодавством Республіки Кіпр та зареєстрованою у реєстрі компаній за № НЕ 204698 в особі директора ОСОБА_5 де ОСОБА_6, з другої сторони, та Broadvale Holdings Limited (Новий кредитор), компанією, створеною за законодавством Республіки Кіпр та зареєстрованою у реєстрі компаній за № НЕ 206534 в особі Директорів, пані ОСОБА_8 та пані ОСОБА_9, що діють на підставі статуту та установчого договору компанії, з третьої сторони, надалі разом іменовані як сторони, про наступне:
1. Сторони дійшли згоди щодо відступлення Первісним Кредитором прав та переведення обов'язків за договором на Нового Кредитора, існуючі на момент підписання цієї угоди передаються Новому Кредитору в повному обсязі.
2. Первісний кредитор та Позичальник цим підтверджують, що станом на дату підписання цієї Додаткової Угоди, відповідно до кредитного договору від 29.08.2007 № 01/08-2007-ІР (зі змінами, внесеними додатковою угодою № 1 від 26.07.2010) Позичальник одержав 10000000 Євро згідно з замовленнями на вибірку кредиту, та повернув 1060000 Євро, при цьому Позичальник має право одержати кредит загальним розміром до 120000000 Євро включно, та має повернути одержаний кредит в розмірі 8940000 Євро.
3. Внести зміни до пп. 2.2.5 п. 2.2 Договору, виклавши його в наступній редакції:
2.1. Кредитор надає Позичальнику кредит у вигляді кредитної лінії з лімітом заборгованості у розмірі 120000000 Євро на строк до 30 листопада 2012 року зі сплатою відсотків у розмірі Euribor за 3 місяці + 460 базисні пункти, які підпадають сплаті відповідно до Періоду сплати процентів .
4. Сторони також дійшли згоди щодо зміни дати повернення кредиту з 30 листопада 2010 року на 30 листопада 2012 року.
4.6. внести зміни до п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції:
п. 5.2 Забезпечити повернення отриманого Кредиту не пізніше 30 листопада 2012 року і сплату нарахованих відсотків у терміни, передбачені в п. 5.3 цього договору, банківськими переказами на Рахунок Кредитора, вказаний в п. 1.1 цього договору .
Згідно Додатку до реєстраційного свідоцтва від 22.02.2013 № 7707/2 (лист НБУ від 22.02.2013 № 09-204/3382) внесено зміни, до рядків Реєстраційного свідоцтва № 7707, відповідно до Додаткової угоди № 3 від 22.11.2012 року, а саме:
… Додаткова угода № 3 до кредитного договору від 29.08.2007 № 01/08-2007-ІР укладена між ПрАТ Іподром , в особі Генерального директора ОСОБА_6 (Позичальник), з однієї сторони, та Broadvale Holdings Limited (Кредитор), компанією, створеною за законодавством Республіки Кіпр та зареєстрованою у реєстрі компаній за № НЕ 206534 в особі Директорів, пані ОСОБА_8 та пані ОСОБА_9, що діють на підставі Статуту та установчого договору компанії, з третьої сторони, надалі разом іменовані як сторони, про наступне:
… 3. В зв'язку з розірванням Договору оренди земельної ділянки, на якій планувалось будівництво Проекту, та вилученням її з користування Позичальника сторони дійшли згоди щодо виключення з договору визначень Проект та Майно в п. 1.1 договору.
3.8. Внести зміни до третього абзацу п. 2.1 договору та викласти його у наступній редакції:
Кредит надається з метою фінансування витрат, пов'язаних зі Статутною діяльністю Позичальника, в тому числі сплату податків, придбання основних фондів, здійснення розрахунків за роботи та послуги, що придбаються Позичальником в ході його діяльності, на погашення кредиторської заборгованості та на поповнення обігових коштів. .
За результатами перевірки первинних документів та даних бухгалтерського обліку виявлено факти проведення платником податків у 2015 році господарських операцій, які підпадають під критерії контрольованих, з компанією Broadvale Holdings Limited на загальну суму 11659961,91 грн.;
- платник податків у 2015 звітному році здійснював господарські операції з компанією Broadvale Holdings Limited , яка є: нерезидентом, що відповідає критеріям, встановленим пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 cт. 39 Кодексу, а саме: зареєстрована в республіці Кіпр, яка розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 1042-р (із змінами, внесеними розпорядженнями КМУ від 14.05.2015 № 449-р та від 16.09.2015 № 977-р), включена до Переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.
Загальний обсяг операцій платника податків з компанією Broadvale Holdings Limned , проведених у 2015 звітному році складає 11659961,91 грн., що перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків), та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, визначеному пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу (в редакції, що діяла станом на дату граничного терміну подання звіту про контрольовані операції).
Річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2015 рік по рядку 01 податкової декларації з податку на прибуток (наданої до ДПІ у Приморському районі м. Одеси Г'У ДФС в Одеській області 18.02.2016 року за № НОМЕР_4) складає 129046874 грн.
За даними уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік (наданої до ДПІ 19.07.2017 року за № НОМЕР_2, квитанція № 2) показники рядка 01 Декларації задекларовано в сумі 0 грн.;
- відповідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, показник інших операційних доходів (рахунок 71 Інші операційні доходи ) становить 129046874,11 грн., в тому числі: дохід від купівлі-продажу іноземної валюти (рахунок 711) - 805251,71 грн., дохід від операційної курсової різниці (рахунок 714) - 128241622,4 грн.
За даними Звіту про фінансові результати за 2015 рік (наданого до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області 02.02.2016 за № НОМЕР_3) позивачем задекларовано у рядку 2120 Інші операційні доходи 129047 тис. грн., тобто існує невідповідність даних рядка 01 Декларації (уточнюючої) та Звіту про фінансовий результат за 2015 рік на 129047000 грн.;
- враховуючи вищезазначене, річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2015 рік перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік, і відповідає критерію визнання операцій контрольованими, визначеному пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу (в редакції, що діяла станом на дату граничного терміну подання звіту про контрольовані операції).
Отже, вищезазначені господарські операції, здійснені платником податків з компанією Broadvale Holdings Limited , визнаються контрольованими згідно з підпунктами 39.2.1.2, 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу;
- факт проведення позивачем контрольованих операцій з компанією Broadvale Holdings Limited на суму 11659961,91 грн. у 2015 звітному році та неподання звіту про контрольовані операції, свідчить про невиконання платником податків вимог, установлених п. 39.4 ст. 39 Кодексу, та вчинення податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачено п. 120.3 ст. 120 Кодексу.
До акту перевірки № 1164/15-32-14-03/31505914 від 30.08.2017 року позивачем подані заперечення, вих. № 05/09-01 від 5 вересня 2017 року. (т.1 а.с.99-101)
За результатами розгляду заперечень на акт перевірки відповідачем листом № 9182/10/15-32-14-03-08 від 14.09.2017 року висновки акту про результати документальної позапланової перевірки позивача з питань не подання звіту про контрольовані операції за звітний 2015 рік, від 30.08.2017 року № 1164/15-32-14-03/31505914 залишено без змін. (т.1 а.с.102-105)
Податковим повідомленням-рішенням від 15 вересня 2017 року № НОМЕР_1 (т.1 а.с.19) відповідач повідомив позивача, що на підставі акта перевірки від 30.08.2017 року № 1164/15-32-14-03/31505914 та/або за даними інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних, Єдиного реєстру акцизних накладних) встановлено порушення пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) в частині неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції за звітний 2015 рік та на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, абз. 1 п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі триста шістдесят п'ять тисяч чотириста гривень 00 копійок (365400 грн.) за платежем адміністративні штрафи та інші санкції, код платежу 21081103.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 06.12.2017 року № 28875/6/99-99-11-03-01-25 (т.1 а.с.110-112) податкове повідомлення-рішення відповідача від 15 вересня 2017 року № НОМЕР_1 залишено без змін, а скарга позивача (т.1 а.с.106-109) - без задоволення.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням відповідача від 15 вересня 2017 року № НОМЕР_1, позивач оскаржив його в судовому порядку.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (т.1 а.с.20-98, 216-235, 237-242, т.2 а.с.7, 9-26):
- наказу ВАТ Іподром Про організацію обліковою політики у відповідності з міжнародними стандартами фінансової звітності № 05-04/ 2012 РІ від 1 січня 2012 року, яким наказано, зокрема:
Встановити на підприємстві наступну облікову політику для складання фінансової звітності у відповідності до МСФЗ:
На вимогу статті 12 Застосування міжнародних стандартів Закону про бухоблік, починаючи з 01 січня 2012 року підприємство складає фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ). Підприємство використовує виключно МСФЗ, які опубліковані на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України ;
- наказу ВАТ Іподром Додаток до Наказу № 01-01 /2012 РІ від 01.01.2012 р. № 01-11/2012РІ від 1 листопада 2012 року;
- наказу ПАТ Іподром Додаток до Наказу № 01-01/ 2012 РІ від 01.01.2012 р. № 04-05/2014РІ від 5 квітня 2014 року, відповідно до змісту якого, зокрема:
В зв'язку зі зміною назви організаційно-правої форми Акціонерного товариства ІПОДРОМ з Відкритого акціонерного товариства ІПОДРОМ на Приватне акціонерного товариство ІПОДРОМ наказую: 1. Внести зміни в Наказ № 01-01/2012 РІ від 01.01.2012 р. щодо зміни назви організацій правової форми акціонерного товариства ІПОДРОМ ;
- оборотно-сальдових відомостей за 2015 рік, сформованих 18.08.2017 року, відповідно до яких обороти за період: 714 Дохід від операційної курсової різниці : ОСОБА_4 - 128241622,40 грн.; Кредит - 128241622,40 грн.;
- податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період 2015 року, дата подання 17.02.2016 року, у якій позивачем зазначено, зокрема:
- код рядка 01: Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку: -;
- код рядка 02: Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток ), визначний у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -): - 104691609 грн.;
- код рядка 03 РІ: Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -): - 104227444 грн.;
- код рядка 04: Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03) (+, -): -208919053 грн.;
- квитанції № 2 щодо звітної податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, згідно якої, результат обробки: документ доставлено до ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській обл. Прийнято пакет 17 лютого 2016 року;
- звітної нової податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період 2015 року, дата подання 18.02.2016 року, у якій позивачем зазначено, зокрема:
- код рядка 01: Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку: 129046874 грн.;
- код рядка 02: Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток ), визначний у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -): - 104691609 грн.;
- код рядка 03 РІ: Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -): - 104227444 грн.;
- код рядка 04: Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03) (+, -): -208919053 грн.;
- уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період 2015 року, дата подання 19.07.2017 року, у якій позивачем зазначено, зокрема:
- код рядка 01: Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку: -;
- код рядка 02: Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток ), визначний у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -): - 104691609 грн.;
- код рядка 03 РІ: Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -): - 104227444 грн.;
- код рядка 04: Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03) (+, -): -208919053 грн.;
- квитанції № 2 щодо уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за звітний 2015 рік, згідно якої, результат обробки: документ доставлено до ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській обл. Прийнято пакет 19 липня 2017 року;
- уточнюючої різниці за звітний (податковий) період 2015 року, додаток РІ до рядку 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, відповідно до якої, зокрема: 3.1.1 Сума перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов'язаннями над 50 відсотками суми фінансового результату до оподаткування, фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів (пункт 140.2 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України) - 11659962 грн.; 03 РІ Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (рядок 01- рядок 02 (+, -): - 104227444 грн.;
- Балансу (Звіт про фінансовий стан) на 31 грудня 2015 року, складеного за міжнародними стандартами фінансової звітності;
- Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід ) за 2015 рік від 01.01.2016 року, в якому позивачем зазначено, зокрема, за звітний період:
2120 Інші операційні доходи - 129047 грн.;
2180 Інші операційні витрати - 221161 грн.;
2465 Сукупний дохід (сума рядків 2350, 2355 та 2460) - (104691) грн.;
- Звіту про рух грошових коштів (за прямим методом) за 2015 рік від 01.01.2015 року;
- Звіту за власний капітал за 2015 рік від 01.01.2016 року;
- Приміток до річної фінансової звітності за 2015 рік форми № 5 від 31.12.2015 року;
- квитанції № 1 та квитанції № 2, відповідно до яких звіт Ф.1. Баланс: доставлено до Центру обробки електронних звітів Держстату України 04.02.2016 року; Звіт прийнято для подальшої обробки;
- Балансу (Звіт про фінансовий стан) на 31 грудня 2015 року від 01.01.2016 року, складеного за міжнародними стандартами фінансової звітності;
- Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 2015 рік від 01.01.2016 року форми № 2, в якому позивачем зазначено, зокрема, за звітний період:
2120 Інші операційні доходи - - грн.;
2180 Інші операційні витрати - 92114 грн.;
2465 Сукупний дохід (сума рядків 2350, 2355 та 2460) - (104691) грн.;
- Звіту про рух грошових коштів (за прямим методом) за 2015 рік форми № 3 від 01.01.2016 року;
- Звіту про власний капітал за 2015 рік форми № 4 від 31.12.2015 року;
- Приміток до річної фінансової звітності за 2015 рік форми № 5 від 01.01.2016 року;
- доказів надіслання відповідачу 18.08.2017 року рекомендованого листа, який отримано відповідачем 04.09.2017 року;
- договору на право тимчасового користування землею, на умовах оренди від 17.12.2001 року АЕІ № 372527, укладеного між Одеською міською радою, як Орендодавцем, та позивачем, як Орендарем, щодо земельної ділянки, загальною площею 88891 кв.м, що знаходиться у м. Одесі, по вул. Краснова, 3, для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території;
- договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землю, на умовах оренди від 09.09.2004 року ВВК № 680645, яким внесено зміни/викладено в іншій редакції п.п. 1.2, п. 2.3 відповідного договору;
- рішення Господарського суду Одеської області від 6 квітня 2010 року по справі № 6/34-10-502, яким, зокрема: позов задоволено у повному обсязі; розірвано договір оренди на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 17.12.2001 р., укладений між Одеською міською радою (65001, м. Одеса, пл. Думська, 1, код 359165) та Відкритим акціонерним товариством Іподром (65000, АДРЕСА_1, код 31505914) на земельну ділянку, загальною площею 8,8891 га, яка розташована за адресою: Одеса, Приморський район, вул. Краснова, 3, та надана для будівництва, експлуатації, обслуговування торговельно-виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території, у тимчасове довгострокове користування, на умовах оренди терміном на 49 років (в тому числі, терміном на 3 роки - на період будівництва);
- наказу ВАТ Іподром Про організацію обліковою політики у відповідності з міжнародними стандартами фінансової звітності № 01-01 /2012 РІ від 1 січня 2012 року, яким наказано, зокрема:
Встановити на підприємстві наступну облікову політику для складання фінансової звітності у відповідності до МСФЗ:
На вимогу статті 12 Застосування міжнародних стандартів Закону про бухоблік, починаючи з 01 січня 2012 року підприємство складає фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ). Підприємство використовує виключно МСФЗ, які опубліковані на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України ;
- штатного розкладу Приватного акціонерного товариства ІПОДРОМ , затвердженого генеральним директором ПрАТ ІПОДРОМ 29 грудня 2017 року;
- реєстраційного свідоцтва № 7707 від 13.09.2007 року № 10-201/23149, яким Головне управління Національного банку по м. Києву і Київській області свідчить про реєстрацію кредитного договору від 29 серпня 2007 року № 01/08-2007-ІР на загальну суму 120000000 EUR, із додатком № 1 до нього від 27.10.2010 року;
- листа Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області Про надсилання повідомлення від 22.02.2013 року № 09-204/3382, яким позивача повідомлено, що йому надсилається повідомлення про договір, яке засвідчує реєстрацію Головним правлінням 22.02.2013 року за № 7707/2 змін до кредитного договору від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР;
- листа начальника управління ліцензування валютних операцій Департаменту фінансового моніторингу Національного банку України, вих. № 25-0020/13072 від 17 лютого 2017 року, яким позивача повідомлено, що зміни до кредитного Договору від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР (Додаткова угода від 26 липня 2010 року № 1, Додаткова угода від 30 вересня 2010 року № 2, Додаткова угода від 22 листопада 2012 року № 3, Додаткова угода від 11 лютого 2015 року № 4, Додаткова угода від 22 грудня 2016 року № 5), зареєстрованого за № 7707 від 13.09.2007 року, зареєстровано в Національному банку України 17.02.2017 року № 7707/4;
- схематичного зображення структури власності клієнта-юридичної особи;
- Статуту Приватного акціонерного товариства ІПОДРОМ , затвердженого загальними зборами акціонерів Приватного акціонерного товариства ІПОДРОМ , протокол № 6 від 19 березня 2014 року, державна реєстрація змін до установчих документів проведено 03.04.2014 року.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення та на які йде посилання в акті перевірки, як на такі, на підставі яких відповідачем здійснено висновки про допущені позивачем порушення, відповідачем суду надано копії, зокрема (т.1 а.с.139-140, т.2 а.с.41-49):
- Повідомлення про виявлені контрольовані операції за 2015 рік із Додатком 1 до нього Детальні відомості про виявлені контрольовані операції , відповідно до яких загальна сума операції (відсотки за користування кредитом) за договором від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 - 11659962 грн.;
- службової записки № 1/11/15-12-13 від 27.07.2017 року, якою заступник начальника управління-начальник відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб повідомляє в.о. заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області, що уточнююча декларація з податку на прибуток за 2015 рік № НОМЕР_2 від 19.07.2017 року не визнана, як податкова звітність, присвоєно статус Історія подання тощо;
- Висновку про результати проведеного аналізу показників податкової декларації з податку на прибуток та звіту про фінансовий результат за 2015 рік та виявлення ризиків неподання звіту про контрольовані операції, відповідного до якого, зокрема:
Показники декларації з податку на прибуток за 2015 рік
Доходи (р.01) - 129046,874 тис. грн.
Фінансовий результат (р.02) - (-104691,609) тис. грн.
Податкові різниці (р.03) - (-104227,444) тис. грн.
Об'єкт оподаткування (р.04) - (-208919,053) тис. грн.
Показники уточнюючої декларації з податку на прибуток за 2015 рік
Доходи (р.01) - 0 тис. грн.
Фінансовий результат (р.02) - (-104691,609) тис. грн.
Податкові різниці (р.03) - (-104227,444) тис. грн.
Об'єкт оподаткування (р.04) - (-208919,053) тис. грн.
Згідно листа ДФС в Одеській області від 21.07.2017 року № 4739/15-32-12-12-09 уточнююча декларація з податку на прибуток за 2015 рік № НОМЕР_2 від 19.07.2017 року не визнана, як податкова звітність, присвоєно статус Історія подання
Встановлені ризики:
За результатами аналізу податкової декларації з податку на прибуток фінансової звітності за 2015 рік встановлено, що відповідно до п. 140.2 ст. 140 Податкового кодексу України платником збільшено фінансовий результат оподаткування на суму перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов'язаннями, що виникли за операціями з пов'язаними особами-нерезидентами, над 50 відсотків суми фінансового результату до оподаткування. Сума такого збільшення відображена у рядку 3.1.1 додатка РІ до рядка 03 РІ податкової декларації з податку на прибуток у розмірі 11659962 грн. Звіт про контрольовані операції за 2015 рік не надано.
29.06.2017 року платнику вручено лист № 5920/10/15-32-12-13-14 від 27.06.2017 року щодо надання інформації про операції з пов'язаними особами-нерезидентами, якими у 2015 році за даними бухгалтерського обліку нараховані проценти за кредитом.
Від платника отримана відповідь з документальним підтвердженнями, в якому повідомлено наступне:
ПРАТ ІПОДРОМ , код ЄДРПОУ зареєстровано 25.07.2015 року з метою здійснення господарської діяльності шляхом надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Підприємство є акціонерним товариством, в якому 100% акцій належить єдиному акціонеру - компанії ДАЛСЕН СЕРВІЗ ЛІМІТЕД , зареєстрованому за законодавством Республіки Кіпр, за адресою ОСОБА_10, 3, 3030, Лімасол, реєстраційний № НЕ 186707.
Для будівництва, експлуатації, обслуговування торговельно-виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території був укладений кредитний договір від 29.08.2007 р. № 01/08-2007-ІР з компанією АКТЕЕМ ХОЛДІНГ СІВАЙ ЛІМІТЕД , створеною за законодавством Республіки Кіпр та зареєстрованою у реєстрі компаній Республіки Кіпр за № НЕ 204698, юридична адреса якої - Республіка Кіпр, Amygdalias, 1, Meca Geitoпіа, P.C. 4007 Limassol на суму 120 млн. Євро. Реєстраційне свідоцтво НБУ № 7707 від 13.09.2007 року.
Додатковою угодою № 2 до кредитного договору від 29.08.2007 року № 01/08-2007-ІР передбачено відступлення прав компанії АКТЕЕМ ХОЛДІНГ СІВАЙ ЛІМІТЕД та переведення обов'язків за договором на компанію БРОАДВЕЙЛ ХОЛДИНГЕ ЛІМІТЕД створеною за законодавством Республіки Кіпр та зареєстрованою у реєстрі компаній Республіки Кіпр за № НЕ 206534, юридична адреса якої - Республіка Кіпр, Chrysanthou Myloпа, 3, P.C. 3030, Limassol ;
- листа відповідача на ім'я в.о. начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області Щодо ПРАТ ІПОДРОМ , № 4739/15-32-12-12-09 від 21.07.2017 року, згідно змісту якого, зокрема:
Головним управлінням ДФС в Одеській області за результатами моніторингу виявлено платника податків ПРАТ ІПОДРОМ (код ЄДРПОУ 31505914), яким надано уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток підприємств за 2015 рік № НОМЕР_2 від 19.07.2017 року та 2016 рік № НОМЕР_5 від 19.07.2017 року.
Уточнюючі податкові декларації надано з порушенням вимог п. 46.2 ст. 46, п. 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).
У відповідності до п. 48.7 ст. 48 ПКУ вказані декларації потребують зміни статусу ( не визнано як податкова ).
Враховуючи вищевикладене, зобов'язую розглянути питання що зміни статусу зазначених декларацій згідно з вимогами чинного законодавства ;
- квитанції № 1, відповідно до якої податкова декларація з податку на прибуток підприємств, уточнюючий документ за 2015 рік: доставлено до контролюючого органу та збережено на центральному рівні 19.07.2017 року;
- квитанції № 2, відповідно до якої податкова декларація з податку на прибуток підприємств (базовий звітний період рік), уточнююча за 2015 рік: доставлена та прийнята ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській обл. 19.07.2017 року;
- листа відповідача, № 6830/10/15-32-12-12-04 від 21.07.2017 року, яким останній повідомив позивача, зокрема, що:
… уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток за 2015 та 2016 роки від 19.07.2017 р. надано з порушенням загальних вимог оформлення документів податкової звітності. Згідно норм п. 48.7 ст. 48 Складання податкової декларації Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток за 2015 та 2016 роки від 19.07.2017 р. не визнано як податкову звітність у зв'язку з тим, що декларації надано з порушенням вимог п. 46.2 ст. 46, п. 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, а саме, - заповнено та подано звітність не в повному обсязі (подання декларації без обов'язкових додатків, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних або наявність додатків без декларації) ;
- листа Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 21.09.2017 року № 8009/10/15-53-08-3-07, яким відповідно до пп. 49.11, 49.15 ст. 49 Податкового кодексу України позивача повідомлено, зокрема, що:
… за результатами перевірки наявності та достовірності обов'язкових реквізитів уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток за 2015, 2016 та 2017 роки, які були отримані поштовим відправленням 12 вересня 2017 року за № 16917/10, вважаються неподаними у зв'язку з порушенням вимог нормативно-правових актів, а саме: згідно пп. 48.1, пп. 48.2, пп. 48.3 ст. 48, форма податкової декларації повинна містити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів ;
- листа відповідача, № 9781/10/15-32-12-12-09 від 29.09.2017 року, яким позивача повідомлено, що:
… платником податків ПРAT Іподром засобами e-mail надано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2016 рік (за кодом документу J0108103), реєстраційний № НОМЕР_6 від 26.09.2017 року. Податкова декларація надана з порушенням вимог п. 46.2 ст. 46, ст. 137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).
Повідомляємо про невизнання вищезазначеної звітності як податкової декларації ;
- листа Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 25.10.2017 року № 8631/10/15-53-08-3-07, яким відповідно до пп. 49.11, 49.15 ст. 49 Податкового кодексу України позивача повідомлено, зокрема, що:
… за результатами перевірки наявності та достовірності обов'язкових реквізитів уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток з фінансовою звітністю за 2015, 2016 та 2017 роки, які були отримані поштовим відправленням 19 жовтня 2017 року за № 18526/10, вважаються неподаними у зв'язку з порушенням вимог нормативно-правових актів, а саме: згідно пп. 48.1, пп. 48.2, пп. 48.3 ст. 48, форма податкової декларації повинна містити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів .
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин ): Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року № 435-IV (далі - ЦК України), Законом України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - ЗУ № 996-XIV), Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі - Положення № 88), Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 року № 727, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 р. за № 1300/27745 (далі - Порядок № 727), Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 року № 73, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868 (далі - Стандарти), Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку 18 (МСБО 18) Дохід від 01.01.2012 року № 929_025 (далі - МСБО 18), Розпорядженням Кабінету Міністрів України Про затвердження переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні від 25 грудня 2013 року № 1042-р (із змінами, внесеними розпорядженнями Кабінету Міністрів України Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України від 14 травня 2015 р. № 449-р та Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України від 16 вересня 2015 р. № 977-р) (далі - Розпорядження КМУ).
Згідно пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України, у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:
господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Згідно п. 44.2 ст. 44 ПК України, для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об'єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.
Юридичні особи - платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об'єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності таких обставин: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт про контрольовані операції або документацію з трансфертного ціноутворення, якщо їх подання передбачено законом.
Відповідно до пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України, для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.
Під час визначення переліку держав (територій) Кабінет Міністрів України враховує такі критерії:
держави (території), у яких загальна ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні;
держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.
Затверджений Кабінетом Міністрів України перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, оприлюднює щороку в офіційних друкованих виданнях та на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток підприємств (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок оприлюднюється протягом трьох місяців з дати їх зміни.
Згідно пп. 39.2.1.4 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України, господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, але не виключно:
операції з товарами, такими як сировина, готова продукція тощо;
операції з надання послуг;
операції з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об'єктами інтелектуальної власності;
фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо;
операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів.
Відповідно до пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Згідно п. 46.2 ст. 46 ПК України, платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Згідно пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України, об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Платники податку на прибуток - виробники сільськогосподарської продукції, які обрали річний податковий (звітний) період відповідно до підпункту 137.4.1 пункту 137.4 статті 137 цього Кодексу, фінансовий результат до оподаткування за податковий (звітний) період обчислюють шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування за минулий звітний рік на фінансовий результат до оподаткування за перше півріччя такого року та збільшення на фінансовий результат до оподаткування за перше півріччя поточного звітного року, що визначені відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Відповідно до п. 120.3 ст. 120 ПК України, неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;
1 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;
3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.8 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, -
тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Відповідно до п. 1.2 Положення № 88, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Згідно п. 2.1 Положення № 88, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Відповідно п. 2.2 Положення № 88, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).
Згідно п. 2.3 Положення № 88, первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
На вимогу контролюючих або судових органів та своїх контрагентів підприємство, установа зобов'язані за свій рахунок зробити копії таких документів на паперовому носії.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 727, результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки документальної перевірки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт документальної перевірки, а у разі відсутності порушень - довідка документальної перевірки.
Згідно, п. 2 розділу ІІ Порядку № 727, акт (довідка) документальної перевірки складається у двох примірниках та підписується посадовими особами контролюючого органу, який проводив перевірку, а також посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою).
Відповідно до п. 5 розділу ІІ Порядку № 727, факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Згідно, абз. 2, 5 ст. 1 ЗУ № 996-XIV, для цілей цього Закону терміни вживаються у такому значенні:
бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень;
зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.
Відповідно до п. 2 ст. 3 ЗУ № 996-XIV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Частиною 1 ст. 9 ЗУ № 996-XIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно ч. 2 ст. 9 ЗУ № 996-XIV, первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 ЗУ № 996-XIV, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Згідно п. 3 Стандартів, терміни, що використовуються в національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають такі значення:
доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників);
прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати.
Відповідно до ст. 12-1 ЗУ № 996-XIV для складання фінансової звітності застосовуються міжнародні стандарти, якщо вони не суперечать цьому Закону та офіційно оприлюднені на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Публічні акціонерні товариства, банки, страховики, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Підприємства, крім тих, що зазначені в частині другій цієї статті, самостійно визначають доцільність застосування міжнародних стандартів для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності.
Підприємства інформують у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, про складання ними фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами.
Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність, складені за міжнародними стандартами, подаються у порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до п. 7 Стандартів у балансі відображаються активи, зобов'язання та власний капітал підприємства. У випадках, передбачених нормативно-правовими актами, складається окремий баланс. Для складання окремого балансу дані первинних документів про господарські операції філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів, виділених підприємством на окремий баланс, а також про господарські операції, які відповідно до законодавства підлягають відображенню в окремому балансі, заносяться до окремих (відкритих для цього відокремленого підрозділу або для відображення господарських операцій з певної діяльності підприємства) регістрів бухгалтерського обліку. За даними окремих регістрів бухгалтерського обліку складаються окремий баланс і відповідні форми фінансової звітності щодо зазначених господарських операцій. Показники окремого балансу і відповідних форм фінансової звітності включаються до балансу і відповідних форм фінансової звітності підприємства. Особливості складання окремого балансу спільної діяльності визначаються національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності. При складанні балансу та відповідних форм фінансової звітності підприємств з урахуванням показників окремого балансу та відповідних форм окремої фінансової звітності інформація про внутрішньогосподарські розрахунки (взаємні зобов'язання у рівній сумі) не наводиться.
Згідно п. 8 Стандартів, у звіті про фінансові результати розкривається інформація про доходи, витрати, прибутки і збитки, інший сукупний дохід та сукупний дохід підприємства за звітний період.
Відповідно до пар. 5 МСБО 18, у результаті використання активів суб'єкта господарювання іншими сторонами виникає дохід у вигляді:
а) відсотків - плати за використання грошових коштів чи еквівалентів грошових коштів або сум, заборгованих суб'єктові господарювання;
б) роялті - плати за використання довгострокових активів суб'єкта господарювання, наприклад патентів, торгових знаків, авторського права та комп'ютерних програм; та
в) дивідендів - розподілу прибутку власникам інвестицій у капітал пропорційно до їхніх внесків капіталу певного класу.
Згідно пар. 7 МСБО 18, дохід - це валове надходження економічних вигід протягом періоду, що виникає в ході звичайної діяльності суб'єкта господарювання, коли власний капітал зростає в результаті цього надходження, а не в результаті внесків учасників власного капіталу.
Справедлива вартість - це сума, за якою можна обміняти актив або погасити заборгованість в операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.
Відповідно до пар. 28 МСБО 18, якщо результат операції не може бути достовірно оцінений і не існує ймовірності відшкодування понесених витрат, дохід не визнається, а понесені видатки визнаються як витрати. Коли невизначеності, які перешкоджали достовірній оцінці результатів контракту, перестають існувати, дохід визнається відповідно до параграфа 20, а не згідно з параграфом 26.
Згідно Розпорядження КМУ Республіка Кіпр входить до Переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні та Переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- згідно звітної нової податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період 2015 року, дата подання 18.02.2016 року, позивачем самостійно зазначено та встановлено відповідачем під час проведення перевірки за результатами перевірки первинних документів та даних бухгалтерського обліку, зокрема: - код рядка 01: Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку: 129046874 грн. ; - код рядка 02: Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток ), визначний у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -): - 104691609 грн. ; - код рядка 03 РІ: Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -): - 104227444 грн.; - код рядка 04: Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03) (+, -): -208919053 грн.
Згідно Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід ) за 2015 рік від 01.01.2016 року, позивачем зазначено та встановлено відповідачем під час проведення перевірки за результатами перевірки первинних документів та даних бухгалтерського обліку, за звітний період: 2120 Інші операційні доходи - 129047 тис. грн. ; 2180 Інші операційні витрати - 221161 тис. грн.; 2465 Сукупний дохід (сума рядків 2350, 2355 та 2460) - (104691) тис. грн.
Тобто, річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2015 рік перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік, і відповідає критерію визнання операцій контрольованими, визначеному пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України (в редакції, що діяла станом на дату граничного терміну подання звіту про контрольовані операції).
Загальний обсяг операцій позивача, як платника податків, з компанією Broadvale Holdings Limned , проведених у 2015 звітному році складає 11659961,91 грн., що перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків), та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, визначеному пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України (в редакції, що діяла станом на дату граничного терміну подання звіту про контрольовані операції).
Встановлене відповідає законодавчій вимозі одночасного виконання умов, передбачених пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України;
- згідно листів відповідача, № 6830/10/15-32-12-12-04 від 21.07.2017 року, останній повідомив позивача, зокрема, що уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток за 2015 та 2016 роки від 19.07.2017 р. не визнано як податкову звітність.
Згідно листів Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 21.09.2017 року № 8009/10/15-53-08-3-07, від 25.10.2017 року № 8631/10/15-53-08-3-07, позивача повідомлено, зокрема, що: уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток за 2015, 2016 та 2017 роки, які були отримані поштовим відправленням 12 вересня 2017 року за № 16917/10, вважаються неподаними; уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток з фінансовою звітністю за 2015, 2016 та 2017 роки, які були отримані поштовим відправленням 19 жовтня 2017 року за № 18526/10, вважаються неподаними .
Тобто, станом на час прийняття відповідачем оскарженого податкового повідомлення-рішення, розгляду та вирішення даної справи судом поданих та визнаних як податкова звітність уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток з фінансовою звітністю за 2015 рік - немає;
- згідно змісту позицій сторін, викладених ними у заявах по суті справи та наголошених у судовому засіданні, щодо решти фактичних обставин у справі у сторін немає суперечностей, спірність позиції полягає у тлумаченні правових норм, які регулюють спірні правовідносини.
Так, відповідно до пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови :
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності , визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом , визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Згідно п 3. Стандартів терміни, що використовуються в національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають такі значення:
доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників) ;
прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати .
Згідно пар. 7 МСБО 18, дохід - це валове надходження економічних вигід протягом періоду, що виникає в ході звичайної діяльності суб'єкта господарювання, коли власний капітал зростає в результаті цього надходження, а не в результаті внесків учасників власного капіталу .
З наведених та інших вищенаведених положень законодавства, які регулюють спірні правовідносини, вбачається, що законодавцем відокремлені поняття дохід та прибуток , та порядок їх визначення;
суд дійшов висновків, що:
- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України відповідачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення та на які йде посилання в акті перевірки, як на такі, на підставі яких відповідачем здійснено висновки про допущені позивачем порушення, та доказана правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення, прийняття його на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та відповідно до інших вимог ч. 2 ст. 2 КАС України;
- правова позиція позивача зі спірних питань - є помилковою. Так, зокрема, посилання представника позивача на збитковість підприємства - позивача, що, на думку позивача, виключає наявність у позивача прибутку, не відповідає вищенаведеним положенням законодавства, яке регулює спірні правовідносини, яке відокремлює поняття дохід та прибуток , та порядок їх визначення, та не виключає наявність у збиткового платника податку у звітному періоді доходу, визначеному у порядку та у розмірі, який підпадає під дію пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України. Також, виходячи з підстав, з яких судом здійснено вищенаведені висновки, не змінює вищенаведених висновків суду посилання позивача на те, що бухгалтерський облік ведеться позивачем за правилами міжнародних стандартів фінансової звітності, і відповідно, фінансовий результат до оподаткування визначається також за правилами міжнародних стандартів фінансової звітності. При цьому слід зазначити, що в даному випадку для вирішення спірних питань - правильного розуміння понять доходи , прибуток тощо та порядку їх визначення у спірному правовому питання між правилами ведення бухгалтерського обліку за міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку розбіжностей немає.
Відповідно, надані позивачем докази на доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, не спростовують вищенаведені висновки суду.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених вимог, позивачем суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 р.), відповідно
- підстав для скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 15 вересня 2017 року № НОМЕР_1 - не має.
В повному обсязі рішення складено з урахуванням часу знаходження головуючого судді на лікарняному (з 30.08.2018 року по 07.09.2018 року) та перебування у відпустці (з 08.09.2018 року по 14.09.2018 року включно).
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства Іподром (місцезнаходження: вул. Дігтярна, 12, м. Одеса, 65020; ідентифікаційний код юридичної особи: 31505914) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044; ідентифікаційний код юридичної особи: 39398646) про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 15 вересня 2017 року № НОМЕР_1 - відмовити повністю.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 17 вересня 2018 року.
Суддя М.Г. Цховребова
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2018 |
Оприлюднено | 18.10.2018 |
Номер документу | 77150916 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Цховребова М. Г