Справа № 310/2774/18
2/310/1651/18
РІШЕННЯ
Іменем України
17 жовтня 2018 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Білоусової О.М.,
за участі секретаря судового засідання - Шевченко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Берестівської сільської об'єднаної територіальної громади про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2018р. ОСОБА_2 звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом на цілісний майновий комплекс Фермерське господарство Ксьонз , що розташоване за адресою: с. Малинівка, бердянського району, Запорізької області, яке зареєстроване 25.06.1997р. Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області, після смерті її чоловіка, ОСОБА_3, померлого 12 вересня 2016 року.
В заяві зазначає, що за життя її чоловік ОСОБА_3 залишив заповіт, в якому спадкоємицею зазначеного в заповіті майна вказав свою дружину - позивача по справі. 12.09.2016 року ОСОБА_3 помер. У строк, встановлений законом, позивач звернулася до приватного нотаріуса Бердянського міського нотаріального округу ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини. 30.03.2017 року позивач отримала права власності на частину спадкового майна - 1/3 частку земельної ділянки площею 37,6871 га, розташовану за адресою: Запорізька область, Бердянський р-н, Берестівська сільська рада, цільове призначення - для ведення фермерського господарства. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 30.03.2018 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на фермерське господарство Ксьонз , яке належало її чоловіку як засновнику юридичної особи, через невизначеність частки, належної померлому та невизначеність спадкування статутом фермерського господарства, та через те, що статут не відповідає вимогам чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача адвокат ОСОБА_5 не з'явилася, в матеріалах справи є заява про розгляд справи за її відсутності та підтримання позовних вимог (а.с. 99).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про слухання справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 105).
Вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
12.09.2016 року помер ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 10).
За життя померлий залишив заповіт, яким на випадок свої смерті заповів все своє майно, яке буде належати йому на день смерті, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось, а також все те, що буде належати йому за законом на день смерті та що згідно із законодавством України може бути успадкованим, у повному обсязі, без будь-яких винятків, ОСОБА_1, про що свідчить копія заповіту (а.с. 56).
Згідно копії витягу з Державного земельного кадастру померлому на праві власності належала 1/3 частина земельної ділянки, розташованої за адресою: Миколаївська сільська рада, Бердянський р-н, Запорізька область (а.с. 64).
Вказане також підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 663787 (а.с. 18).
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу померлому належав автомобіль ВАЗ 211140 (а.с. 67).
Згідно копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_3 був засновником Фермерського господарства Ксьонз . Основний вид економічної діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Особою, яка обрана до органу управління юридичної особи, уповноважена представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи вказана ОСОБА_1 (Тимчасово виконуючий обов'язки голови фермерського господарства) - керівник (а.с. 87-88).
В матеріалах справи також містить копію Статуту фермерського господарства Ксьонз , зареєстрований в Бердянській районній державній адміністрації 20.05.1994 року та перереєстрований 25.04.1997 року (а.с. 89-91).
Позивач є дружиною померлого ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с. 9).
30.03.2017 року приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу ОСОБА_4 видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 на 1/3 частку земельної ділянки площею 37,6871 га в межах згідно з планом, розташованої на території: Запорізька область, Бердянський район, Берестівська сільська рада, за межами населеного пункту, цільове призначення - для ведення фермерського господарства (а.с. 81)
Також, 30.03.2017 року приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу ОСОБА_4 видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 на автомобіль марки ВАЗ, моделі 211140, випуску 2008 року (а.с. 85).
Постановою приватного нотаріуса Бердянського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 30.03.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на фермерське господарство Ксьонз після померлого 12 вересня 2016 року ОСОБА_3 через невизначеність частки, належної померлому та невизначеність спадкування статутом фермерського господарства, а також у зв'язку із тим, що статут не відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 93).
Нормами ст.23 Закону України Про фермерське господарство передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Нормами зазначеного закону визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
У відповідності до ст. 19 Закону України Про фермерське господарство до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Аналогічні норми містяться і в ст. 191 ЦК України , відповідно до якої, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.
П. 4 ст. 35 Закону України Про фермерське господарство передбачено, що діяльність фермерського господарства припиняється, зокрема, у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця),до інших осіб (спадкоємців).
Частиною 5 ст.1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За ч.1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України Про фермерське господарство , Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові таінші зобов'язання.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України Про фермерське господарство , успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
На підставі аналізу вказаних норм, суд дійшов висновку, що фермерське господарство Ксьонз , яке до цього часу значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, продовжує існувати та оскільки позивач у встановленому порядку прийняла спадщину за заповітом, вона має право на успадкування фермерського господарства як цілісного майнового комплексу, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 259, 265, 268 ЦПК України, ст. 1 ЦК України суд,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1), яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності в порядку спадкування за заповітом на цілісний майновий комплекс Фермерське господарство Ксьонз , код ЄДРПОУ - 22127283, що розташоване за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с. Малинівка, яке зареєстроване 25.06.1997 року Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області, після смерті її чоловіка ОСОБА_3, померлого 12 вересня 2016 року.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня складення судового рішення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Бердянського міськрайонного суду
Запорізької області ОСОБА_6
Суд | Бердянський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2018 |
Оприлюднено | 18.10.2018 |
Номер документу | 77165801 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Білоусова О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні