Справа № 581/566/18
Провадження № 2/581/237/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 жовтня 2018 року сел. ОСОБА_1
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі судді Кузьмінського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Самілик Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
16 серпня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності в порядку спадкування на земельні ділянки, які належали померлій ОСОБА_4
Мотивує свої вимоги тим, що 6 червня 2008 року померла його тітка ОСОБА_4 Зазначає, що він являється спадкоємцем за законом після померлої за правом представлення. Звернувшись до нотаріальної контори, він отримав свідоцтво про право на спадщину за законом у вигляді 2/3 частки квартири. У 2017 році дізнався, що окрім квартири, до складу спадкового майна входять дві земельні ділянки, що знаходяться на території ОСОБА_3 сільської ради. Вказує, що за відсутності оригіналів державних актів на земельні ділянки, що належали за життя ОСОБА_4, він позбавлений можливості отримати свідоцтва про право на спадщину.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради в судове засідання не з'явився, судом отримано заяву відповідача про розгляд справи без участі представника, позов визнається повністю.
Третя особа подала заяву про розгляд справу без участі її представника, проти задоволення позову заперечення відсутні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
ОСОБА_2 народився 21 травня 1958 року, його батьками згідно свідоцтва про народження є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 12).
28 жовтня 1953 року ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_5, узявши прізвище чоловіка Ченчик (а.с. 13).
ОСОБА_7 народилася 22 березня 1928 року, її батьками згідно свідоцтва про народження зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 14).
ОСОБА_10 народилася 8 травня 1925 року, її батьками згідно свідоцтва про народження зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 14).
26 червня 1984 року в м. Сніжне Донецької області померла ОСОБА_6 (а.с. 10).
17 липня 1985 року ОСОБА_10 уклала шлюб з ОСОБА_5, узявши прізвище чоловіка Ченчик (а.с. 15).
За життя ОСОБА_4 отримала державний акт Р2 № 675899 на право приватної власності на землю площею 0,33 га для ведення особистого селянського господарства на території ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області та державний акт Р3 № 725198 на право приватної власності на землю площею 2,25 га для ведення особистого селянського господарства на території ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області (а.с. 19, 21).
27 березня 2006 року помер ОСОБА_5 (а.с. 17).
6 червня 2008 року у м. Сніжне Донецької області померла ОСОБА_4 (а.с. 11).
Відповідно до відповіді завідувача Вугледарської державної нотаріальної контори ОСОБА_11 № 2/01-16 від 8 жовтня 2018 року, наданої на запит суду, надання копії спадкової справи № 1137 за 2008 рік після померлої 6 червня 2008 року ОСОБА_4 є неможливим, оскільки відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1085 від 7 листопада 2014 року Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення м. Сніжне є в цьому переліку, яке і на сьогоднішній день знаходиться на тимчасово неконтрольованій Україні території. Вся документація, архів залишилися в приміщенні контори в м. Сніжне, а сама контора перемішена до м. Костянтинівна Донецької області відповідно до наказу Міністерства юстиції України №247/7 від 25 листопада 2014 року Про переміщення органів та установ юстиції Донецької області , а в подальшому в м. Вугледар. Наказом Головного територіального управління юстиції у Донецької області №1061/4 від 10 березня 2017року. на неї покладені виконуючої обов'язки Сніжнянської державної нотаріальної контори. Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) заповітів від імені ОСОБА_4 немає, а згідно витягів про реєстрацію в Спадковому реєстрі є інформація, що свідоцтво про право на спадщину одержав ОСОБА_2 на 2/3 частки квартири 6 лютого 2009 року за реєстровим номером № 1-339 та він одержав свідоцтво на кошти 10 лютого 2009р. за реєстром № 1-353 (а.с. 56-65).
6 лютого 2009 року позивач, як син померлої, отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, видане державним нотаріусом Сніжнянської державної нотаріальної контори ОСОБА_12 на 2/3 частку квартири номер 1 по вулиці Граве, 13 в м. Сніжне Донецької області, яка належала ОСОБА_4 та ОСОБА_5, спадщину після якого фактично прийняла ОСОБА_4 (а.с. 17).
У Липоводолинській районній газеті Наш край надруковано оголошення про те, що загублені державні акти про право приватної власності на земельні ділянки серія Р3 № 725198 та серія Р2 № 675899, видані на ім'я ОСОБА_4, вважаються втраченими (а.с. 22).
Із копії висновку про вартість об'єкта оцінки, вартість земельних ділянок, площею 2,25 га та 0,33 га, що розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області становить 45000 грн. та 6600 грн. відповідно (а.с. 23,24).
На заяву позивача про видачу дублікату державного акту на право приватної власності на землю Відділ у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив про неможливість його видачі у зв'язку з відсутністю законодавчо визначеної процедури видачі дублікату державного акту (а.с. 22).
За викладених обставин позивач позбавлений можливості оформити свої спадкові права у зв'язку з втратою оригіналів правовстановлюючих документів на земельні ділянки.
При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У відповідності до ч. 3 ст. 1266 ЦК України племінник спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка б належала б за законом їхнім матері, батькові ,якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, зокрема якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
При вирішені справи бере до уваги наявність в матеріалах справи необхідних доказів належності померлій ОСОБА_4 земельних ділянок площею 0,33 га та 2,25 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом першої черги за правом представлення після смерті ОСОБА_4, оскільки спадщина була б успадкована його батьком ОСОБА_5, якби він був живий на час відкриття спадщини, позивач спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв, що підтверджується відомостями про отримані ним свідоцтва про право на спадщину, відсутність інших спадкоємців, неможливість у нотаріальному порядку оформити спадщину після смерті ОСОБА_4 через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів, суд вважає необхідним визнати за позивачем право власності в порядку спадкування на належні за життя ОСОБА_4 земельні ділянки.
Неможливість отримання для огляду спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 з причини її перебування на території, що є непідконтрольною Україні, не може вважатися обґрунтованою підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права та інтереси інших осіб.
Керуючись ст. 5, 10, 15, 263-264, 273 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, що розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, яка належала померлій ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 675899.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, що розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Липоводолинського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,25 га, яка належала померлій ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 № 725198.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_2 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_2., РНОКПП НОМЕР_1).
Відповідач: ОСОБА_3 сільська рада (вул. Шевченка, 2, с. ЛучкаЛиповодолинського району Сумської області, код ЄДРПОУ 21125740).
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, код ЄДРПОУ 39765885).
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2018 |
Оприлюднено | 18.10.2018 |
Номер документу | 77174656 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні