Рішення
від 12.10.2018 по справі 739/1656/18
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 739/1656/18

Номер провадження 2/739/575/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2018 року м.Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Іващенка А.І.

секретаря - Неживець К.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Новгород-Сіверський справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 райдержадміністрації та ОСОБА_3 сільської ради ОСОБА_2 районну Чернігівської області про встановлення факту що має юридичне значення та визнання права на земельну частку(пай), -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про встановлення факту що має юридичне значення та визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування, що розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, загальною площею та 5.15 умовних кадастрових га. із земель КСП Щорса , свій позов мотивує тим, що 18 лютого 2000 р. померла її баба ОСОБА_4. 18 жовтня 2006 р. помер її дід ОСОБА_5.

Після смерті діда вона подала заяву про прийняття спадщини, і за її заявою була заведена спадкова справа , але через те, що у сертифікаті на право на земельну частку(пай) серії ЧН №0326547 від 24.12.1997року не вірно записано прізвище баби Симко замість вірного ОСОБА_5 , вважає , що необхідно встановити факт що має юридичне значення. Встановити фактщо має юридичне значення доцільно під час розгляду цього позову, оскільки встановлення підвідомчого судові факту пов'язане з вирішенням спору про право (право на земельну частку (пай)), вона прийняла спадщину шляхом подання заяви до нотаріальної контори, але в зв'язку із тим, що державний акт на право на земельну ділянку втрачений, вона позбавлена можливості оформити спадщину у порядку передбаченому ЗУ "Про нотаріат»

Іншим не судовим шляхом встановити факт належності документу, визнати право на земельну частку(пай) та визнати право на земельні ділянки не можливо, тому вона змушена звернутися до суду.

В судове засідання позивач не з'явилася, але надала суду заяву в якій заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити, а справу просила розглянути без її участі.

Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради ОСОБА_2 районну Чернігівської області, в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву в якій позовні вимоги визнав та не заперечував проти задоволення позову, справу просив розглянути за його відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 РДА Чернігівської області ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, але надав заяву в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує проти задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову у підготовчому судовому засіданні суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Матеріалами справи встановлено що померла ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть серії І-ЕЛ №075941 від 21.02.2000 року актовий запис №2. (а.с.10).

За життя ОСОБА_4 отримала сертифікат про право на земельну частку(пай) серії ЧН №0326547 від 24.12.1997, який посвідчував право на земельну частку (пай) розміром 5,15 умовних кадастрових гектарах, із земель КСП Щорса , на території ОСОБА_3 сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (а.с.17)

Згідно повідомлення нотаріуса щодо майна померлого 18.10.2006року ОСОБА_5, заведена спадкова справа №155/2018 за заявою №358 ОСОБА_1 (а.с.19)

Згідно довідки Блиставської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області ОСОБА_4, яка померла 18.02.2000року на день смерті проживала в с. Березова Гать разом з ОСОБА_5І.(а.с.16)

За змістом положень п. 17 розд. X Перехідні положення Земельного кодексу України та ст. 13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) за своєю правовою природою право на земельну частку (пай) є речовим правом вимагати виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки, що за вартістю відповідає частці особи у сільськогосподарських угіддях, переданих у колективну власність відповідної юридичної особи.

За правилами Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям моментом виникнення права на земельну частку (пай) є момент виникнення відповідного права колективної власності на земельну ділянку та існує незалежно від його посвідчення сертифікатом.

Сертифікат на право на земельну частку (пай) за своєю суттю має не зовсім правовстановлююче, а більш правопосвідчуюче значення. Такий висновок випливає з позиції законодавця, закладеній у норми ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , згідно якої сертифікат на право на земельну частку (пай) є лише основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), і документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Таким чином, зважаючи на те, що відповідачами позов визнається повністю, за встановлених у справі обставин суд не вбачає жодних правових перешкод для задоволення позову з визнанням відповідного права за позивачем на підставі ст. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , п. а ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, адже попередній право посвідчуючий документ зараз втрачено. Згідно статті 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Враховуючи наведене в ст.25 ЦК України випливає, що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і право встановлювальний документ відсутній, питання належності цього майна власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті. Отже на день смерті ОСОБА_4 належало тільки право на земельну частку(пай), тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 1216, 1218 ЦК України, ст. 206, 247,258, 259,263,264, 268 ЦПК України Суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 райдержадміністрації та ОСОБА_3 сільської ради ОСОБА_2 районну Чернігівської області про встановлення факту що має юридичне значення та визнання права на земельну частку(пай)- ЗАДОВОЛЬНИТИ . Встановити факт належності сертифікатуна право на земельну частку(пай) серії ЧН №0326547 від 24.12.1997року не вірно записано прізвище (ОСОБА_7), ОСОБА_4 .

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 5.15 га в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території ОСОБА_3 сільської ради, Новгород-Сіверського району, Чернігівської області, із земель КСП «Щорса» (згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії №0326547 від 24.12.1997 ).

Визнати право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,9676га за кадастровим №7423680400:02:000:0456 із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території ОСОБА_3 сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області(попереднім власником якої був ОСОБА_5)

Визнати право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 4,0925га за кадастровим №7423680400:02:000:0274 із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території ОСОБА_3 сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області(попереднім власником якої був ОСОБА_5)

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернігівського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідно до п.15.5 Перехідних положень, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області.

Суддя: А.І. Іващенко

СудНовгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.10.2018
Оприлюднено19.10.2018
Номер документу77209060
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —739/1656/18

Рішення від 12.10.2018

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Іващенко А. І.

Рішення від 26.09.2018

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Іващенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні