Ухвала
від 28.09.2018 по справі 187/1235/18
ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 187/1235/18

2/0187/426/18

У Х В А Л А

"28" вересня 2018 р. смт Петриківка

Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Говоруха В.О. розглянувши позовну заву керівника Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про повернення земельної ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 районна державна адміністрація, -

Встановив:

07.09.2018 до суду звернувся керівник Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з позовом до ОСОБА_1 про повернення земельної ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 районна державна адміністрація, в якому просить суд зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельну ділянку, загальною площею 9 га з кадастровим номером 1223783800:01:002:0001 Головному управлінню Держгеокадастру у Дніпропетровській області за актом приймання - передачі та вирішити питання про відшкодування судових витрат.

Так, прокурор обґрунтовує наявність інтересів держави безпідставним користуванням земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, а саме: перебуванням земельної ділянки в користуванні ОСОБА_1 після закінчення відповідних правових підстав, що позбавляє Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області права розпоряджатися даною земельною ділянкою, як наслідок завдаються економічні збитки державі.

Зазначає, що звернення прокурора до суду з даним позовом зумовлено необхідністю захисту порушених інтересів держави так як Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, не забезпечив належного захисту інтересів держави шляхом визнання протиправним та скасування рішення щодо державної реєстрації права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Разом з цим, частиною третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

З тексту позову вбачається, що звернення прокурора до суду зумовлено необхідністю захисту інтересів держави при перебуванні земельної ділянки в користуванні особи після закінчення відповідних правових підстав, що завдає економічних збитків державі та відсутністю реагування на вказаний факт з боку органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а саме - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області .

Проте, у позові не зазначено та не обґрунтовано, в чому полягає нездійснення або неналежним чином здійснення представництва в суді законних інтересів держави органом, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, від імені і в інтересах якого пред'явлено позовну заяву.

Суд звертає увагу, що захищати інтереси держави повинні, насамперед, відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Згідно ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

В той час згідно п.п.3 п. 6 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 333 від 29.09.2016 посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Суд враховує, що відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини сторонами судового розгляду є позивач і відповідач, які мають рівні права, включаючи право на юридичну допомогу. Підтримка прокуратурою однієї зі сторін може бути виправдана за певних умов, наприклад, з метою захисту вразливих осіб, які вважаються не здатними захистити свої інтереси самостійно, або в разі, якщо правопорушення зачіпає велику кількість людей, або якщо вимагають захисту реальні державні інтереси або майно (KOROLEV v. RUSSIA (no. 2), № 5447/03, § 33, ЄСПЛ, від 01 квітня 2010 року; MENCHINSKAYA v. RUSSIA, № 42454/02, § 35, ЄСПЛ, від 15 січня 2009 року).

Європейський Суд з прав людини неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі «Ф.В. проти Франції» (F.W. v. France) від 31.03.2005, заява 61517/00, п. 27).

Відповідно до ч. 3 та 4 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Згідно п. 4 ч. 4 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадках, коли відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави.

Так, у наданому суду позові прокурором не доведено необхідності захисту інтересів держави саме прокурором, а також не обґрунтовано підстави звернення до суду, від імені суб'єкта владних повноважень, до компентенції якого віднесені відповідні повноваження, з наданням належних доказів, які би підтверджували встановлення прокурором наявності підстав для представництва у відповідності до статті 23 Закону України «Про прокуратуру» .

З урахуванням вищенаведеного суд прийшов до висновку, що підстави для звернення прокурора з позовом до суду в інтересах держави відсутні, а вказаний позов підлягає поверненню.

Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом в постановах від 25 квітня 2018 року у справі № 806/1000/17 та від 10 травня 2018 року у справі № 918/323/17, ухвалах від 07 травня 2018 року у справі № 910/18283/17, від 16 травня 2018 року у справі № 826/13768/16 та від 19 липня 2018 року у справі №822/1169/17.

Керуючись статтями 56, 185 ЦПК України, -

Постановив:

Позовну заву керівника Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про повернення земельної ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 районна державна адміністрація, повернути керівнику Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в п'ятнадцятиденний строк, з дня складення повного судового рішення, апеляційної скарги.

Суддя:ОСОБА_3

СудПетриківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення28.09.2018
Оприлюднено22.10.2018
Номер документу77219316
СудочинствоЦивільне