Рішення
від 22.10.2018 по справі 2040/7406/18
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 жовтня 2018 р. № 2040/7406/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ХМВ ДРАЦС ГТУЮ у Харківській області, відділ), в якому просить суд зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису цивільного стану №454 від 29.03.2005 року про шлюб, де виправити власне ім'я нареченого з «Мостафа Камел» на «Мостафа» , та доповнити по батькові «Камель Хазін» .

В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що у період з 29 березня 2005 року по 12 червня 2018 року вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з громадянином ОСОБА_2, ОСОБА_1 ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. На момент державної реєстрації шлюбу на посвідчення своєї особи чоловік надавав паспорт громадянина ОСОБА_5 Республіки ОСОБА_2 та його нотаріально засвідчений переклад. 12 червня 2018 року Хассан ОСОБА_6 ОСОБА_4 у віці 50 років помер у себе на батьківщині, що підтверджується копією свідоцтва про смерть №2/55 від 27.06.2018 року з перекладом.

При оформленні спадщини після смерті чоловіка як на України, так і в ОСОБА_5 Республіці ОСОБА_2 у позивача виникли проблеми, так як в свідоцтві про шлюб прізвище чоловіка Хассан , власне ім'я Мостафа Камел , по батькові проставлено прочерк, а в паспорті, в свідоцтві про смерть, в посвідці на постійне проживання в Україні, в Витязі про реєстрацію в Спадковому реєстрі №52866691 від 06.08.2018, вказано прізвище Хассан , ім'я Мостафа , по батькові Камель Хазін .

Згідно висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 25.08.2018 мені було відмовлено, у зв'язку з відсутністю актового запису про народження Хассан ОСОБА_3 ОСОБА_4, і неможливістю його витребування з країни народження - ОСОБА_5 Республіки Египет.

Між Україною та ОСОБА_5 Республікою ОСОБА_2 відсутні договірні стосунки, і тому не має можливості витребувати копію актового запису про народження Хассан ОСОБА_3 ОСОБА_4, який є підставою для виправлення анкетних даних в свідоцтві про шлюбу, у зв'язку з розбіжностями у документах позивачу рекомендовано звернутися до суду з цього приводу. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана повноважною особою 14.09.2018 року (а.с. 22).

Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву, зазначивши, що не заперечує щодо внесення змін до актового запису про шлюб.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 454 від 29.03.2005 р., складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, виправивши власне ім'я нареченого з Мостафа Камел на Мостафа та доповнити по батькові нареченому - Камель Хазін . До заяви надано відповідні документи.

За результатами розгляду вказаної заяви Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб (а.с. 13-14).

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Стаття 28 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачає, що фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Частиною третьої статті 294 ЦК України визначено, що у разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість скарження його у судовому порядку.

Згідно до п. 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 2.7 Правил передбачено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

За приписами підпункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Відповідно до п.п.2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Згідно п.п.2.16.7 Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Пунктами 2.21, 2.22, 2.23 Правил визначено, що у разі внесення змін на підставі рішення суду, постанови адміністративного суду, органу опіки та піклування, оформленого розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету відповідних рад, за потреби, до них додаються відповідні заява про внесення змін та інші необхідні для виконання документи, які надсилаються до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку. Про зміни та відмітки, внесені до актових записів цивільного стану, надсилається повідомлення за формами, наведеними в додатках 6-8, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, який робить відповідну відмітку у другому примірнику актового запису цивільного стану. В обох примірниках актового запису цивільного стану, до яких внесено зміни або зроблено відмітки, зазначаються серія, номер свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, яке повторно видано у зв'язку з внесенням змін, та зазначається дата його видачі

З матеріалів справи вбачається, що разом із заявою про внесення змін до актового запису позивачем надано копію паспорта серії ЕВ088692, виданого Олександрійським МВ УМВС України в Кіровоградській області 05.04.2005р., копію свідоцтва про смерть №2/55 від 27.06.2008 р. виданого відділом реєстрації цивільного стану Міністерство охорони здоров'я/Міністерство внутрішніх справ Арабської республіки ОСОБА_2 з перекладом на українську мову, засвідченого ОСОБА_7 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу 30.07.2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №7768.

Також позивачем до матеріалів справи надано копію паспорту Арабської республіки ОСОБА_2 №А06206651 на ім'я Хассан ОСОБА_3 ОСОБА_4 з перекладом на українську мову, засвідченого ОСОБА_7 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу 30.07.2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №7767.

Зазначеними копіями вказаних документів підтверджено, що прізвище чоловіка позивача - Хассан, власне ім'я - ОСОБА_3, по батькові - ОСОБА_4, дата народження - 09 серпня 1967 року.

У свідоцтві про одруження серії 1-ВЛ №373269, виданого 31 серпня 2018 року зазначено дошлюбне прізвище нареченого - Хассан, власне ім'я - ОСОБА_3, по батькові - відсутнє, дата народження - 09 серпня 1967 року. Прізвище чоловіка після одруження - Хассан (а.с. 11).

Судом встановлено, що у актовому запису про шлюб №454 від 29.03.2005 року допущено наступні помилки: невірно зазначено власне ім'я нареченого та не вказано по батькові нареченого.

Вказані документи не містять виправлень, підтирок або підчисток, не викликають сумніву в їх достовірності.

Відповідач також не ставить під сумнів достовірність зазначених документів.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача в частині внесення виправлень до актового запису про шлюб №454 від 29.03.2005 року, а саме вказати вірне власне ім'я нареченого - Мостафа та вказати по батькові нареченого - «Камель Хазін» .

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог в певній частині. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається, аналіз наданих документів свідчить, що актовий запис про шлюб №454 від 29 березня 2005 року потребує внесення виправлень в частині зазначення власного ім'я нареченого - Мостафа та вказати по батькові нареченого - «Камель Хазін» .

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису цивільного стану №454 від 29.03.2005 року про шлюб, вказавши власне ім'я нареченого - Мостафа та вказавши по батькові нареченого - «Камель Хазін» .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61204, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по оплаті судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Сумська, буд. 61, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 33292102).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 22 жовтня 2018 року.

Суддя Бадюков Ю.В.

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.10.2018
Оприлюднено23.10.2018
Номер документу77279882
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2040/7406/18

Рішення від 22.10.2018

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Бадюков Ю.В.

Ухвала від 10.09.2018

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Бадюков Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні