Ухвала
від 18.10.2018 по справі 700/720/18
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 700/720/18

Провадження № 2/700/432/18

18 жовтня 2018 року Лисянський районний суд Черкаської області

у складі: головуючого - судді Бесараб Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Мельніченко Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка цивільну справу №700/720/18 провадження №2/700/432/18 за позовом ОСОБА_1, представник позивача - ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності.

Свої вимоги мотивує тим, що 26 червня 2018 року вона придбала у відповідача ОСОБА_3 будинковолодіння: житловий будинок із надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться по вул. Перемоги, 14 в с. Тихонівка Лисянського району Черкаської області та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,5657 га, на якій розташований будинок. Даний факт підтверджується договором купівлі-продажу. Після підписання договору фактично вступила у володіння будинком, розпочала його ремонт. Однією з умов укладеного договору було те, що сторони нотаріально посвідчать його після оформлення продавцем всіх необхідних нотаріусу документів, але в будь-якому випадку до 15 серпня 2018 року. Однак у домовлений день відповідач не з'явилася до нотаріальної контори, не повідомивши причини. Вона неодноразово зверталася до відповідача з метою посвідчення укладеного договору, однак отримала відповідь, що не має наміру нотаріально оформляти даний договір, так як це потребує значних коштів, визнала, що передала будинковолодіння у її власність та правовстановлюючі документи на вказаний житловий будинок і земельну ділянку, за що отримала кошти у повному обсязі. За таких обставин позивач позбавлена права зареєструвати договір купівлі-продажу у нотаріуса та зареєструвати свої права на куплене майно, тому змушена звернутися до суду про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності.

Позивач та її представник у судове засідання не з'явилися, надали суду заяву про розгляд справи без їх участі, на позовних вимогах наполягають у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про те, що позовні вимоги визнає, просить розгляд справи проводити без її участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослiдивши письмові докази, суд вважає, що позов пiдлягає задоволенню частково з наступних пiдстав.

Судом встановлені наступні факти, обставини та відповідні їм правовідносини.

26 червня 2018 року позивач придбала у відповідача ОСОБА_3 будинковолодіння: житловий будинок із надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться по вул. Перемоги, 14 в с. Тихонівка Лисянського району Черкаської області та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,5657 га, на якій розташований будинок. Даний факт підтверджується письмовою угодою сторін від 26.06.2018 року. ОСОБА_3 зобов'язувалася належним чином оформити договір купівлі-продажу до 15 серпня 2018 року. Однак відмовилася від нотаріального посвідчення даного договору, у зв'язку з відсутністю коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України , зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст. 656 цього кодексу предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав. Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру.

Відповідно до ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 218 ЦК України, якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимоги щодо письмової форми, укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним.

Правові наслідки недодержання вимог закону про нотаріальне посвідчення договору визначені в ст. 220 ЦК України, згідно вимог якої такий договір є нікчемним. Згідно з ч.2 вказаної статті ЦК, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Частиною 3 статті 640 ЦК України, визначено, що договір який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документу, який засвідчує його право власності.

Суд також враховує, що укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26.06.2018 року не суперечить законодавству в частині заборони відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, оскільки вказана земельна ділянка не підпадає під ту категорію земель, на яку поширюється заборона щодо їх відчуження. Так судом встановлено, що на вказаній земельній ділянці розташований житловий будинок і фактично вона використовується як присадибна земельна ділянка.

Так як сторони у справі домовилися щодо усіх істотних умов договору і відбулося повне виконання договору, що підтверджено письмовими доказами, проте одна із сторін, а саме відповідач у справі ухиляється від його нотаріального посвідчення, а також враховуючи, що визнання відповідачем у справі позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку про можливість визнання дійсною угоди купівлі-продажу від 26.06.2018 року між продавцем ОСОБА_3 та покупцем ОСОБА_1.

Щодо вимоги позивача визнати за нею право власності на вищевказану земельну ділянку та житловий будинок, то суд вважає, що в цій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки така вимога є передчасною.

Відповідно до статті 334 ЦК України , право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Проте, якщо права на нерухоме майно підлягають державній реєстрації, то право власності у набувача виникає з дня такої реєстрації відповідно до закону.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 208,218,220,526,638,640,655-657 ЦК України, ст.ст. 1-13,76-81, 258-259, 263-268, 353-354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1, представник позивача - ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності - задовольнити частково.

Визнати дійсною угоду купівлі-продажу будинковолодіння: житлового будинку із надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться по вул. Перемоги, 14 в с. Тихонівка Лисянського району Черкаської області та земельної ділянки кадастровий номер 7122887000:01:000:0088 для ведення особистого селянського господарства, площею 0,5657 га, на якій розташований будинок, укладену між продавцем ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 та покупцем ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, від 26.06.2018 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Бесараб

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення18.10.2018
Оприлюднено23.10.2018
Номер документу77290809
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —700/720/18

Ухвала від 18.10.2018

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 17.09.2018

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні