Рішення
від 08.10.2018 по справі 752/15584/18
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/15584/18

Провадження №: 2/752/5507/18

Заочне РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.10.2018 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Плахотнюк К.Г.,

за участі секретаря судового засідання Веременко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства Страховакомпанія Скайд про стягнення страхового відшкодування, -

в с т а н о в и в:

30.07.2018 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом у якому просила стягнути з ПАТ СК Скайд на свою користь страхове відшкодування у розмірі 12 205, 75грн., судовий збір у розмірі 704, 80 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачкою зазначено, що12.01.2016 року сталася дорожньо-транспортна пригода на вул. Л.Українкив м. Вишневе за участю транспортних засобів марки Rover д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 та марки Acura д.н.з. НОМЕР_2, під керуваннямОСОБА_1,в результаті якої транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

Цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу марки Rover д.н.з. НОМЕР_3 на момент дорожньо-транспортної пригоди була застрахована на підставі договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладеного між ПАТ СК Скайд та відповідачем, у відповідності до полісу серії АЕ № 7001750 від 11.12.2015 року. Франшиза становить нуль грн.

Внаслідок вказаної дорожньо-транспортної пригоди належний позивачці автомобіль отримав механічні пошкодження, а позивачу, як власнику транспортного засобу, завдано збитки, розмір яких згідно до ремонтної калькуляції № 1502/15 від 22.02.2016 року, становить 6 159, 80грн.

13.01.2016 року відповідач був повідомлений про настання дорожньо-транспортної пригоди, та 16.02.2016 року відповідачу було подано заяву про виплату суми страхового відшкодування. Однак, сума страхового відшкодування на час звернення до суду з позовом відповідачем позивачу не виплачена.

У зв'язку із вказаними обставинами позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача суми страхового відшкодування у розмірі 6 159, 80 грн., пені у розмірі 3984, 80 грн., трьох процентів річних у розмірі 405, 00, та інфляційних втрат у розмірі 1656, 15 грн.

У позовній заяві позивачка вказала, що не заперечує проти ухвалення заочного рішення на підставі наявних доказів.

Провадження у справі відкрито 03.08.2018 року, вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 08.10.2018 року.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, проте надіслані судом судовий виклик та позовна заява з доданими до неї документами на адресу відповідача за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем знаходження, повернуті до суду з відміткою відділу зв'язку про закінчення встановленого строку зберігання, що за правилами ч.5 ст. 130, ч.1 ст. 131 ЦПЦ України є підставою для висновку про належне повідомлення сторони.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи, та ухвалити заочне рішення відповідно до правил ст.ст. 280-281 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що 12.01.2016 року сталася дорожньо-транспортна пригода на вул. Л.Українки в м. Вишневе за участю транспортних засобів марки Rover д.н.з. НОМЕР_6 під керуванням ОСОБА_2 та марки Acura д.н.з. НОМЕР_2, під керуваннямОСОБА_1, в результаті якої транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25.01.2016 року, ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу (а.с. 9).

В силу положень ч. 6 ст. 82 ЦПК наявність винних дійОСОБА_2 у настанні дорожньо-транспортної пригоди, що сталась 12.01.2016 року є доведеною, та не підлягає доказуванню.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Згідно з ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Законом України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів встановлений обов'язок власників транспортних засобів застрахувати свою відповідальність.

Транспортний засіб марки Acura д.н.з. НОМЕР_2, належить ОСОБА_1 на праві власності, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 (а.с.).

Відповідно до полісу серії АЕ № 7001750 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, було забезпечено транспортний засіб марки Rover д.н.з. НОМЕР_4, зі страховим лімітом за шкоду, заподіяну майну, у розмірі 50 000,00 грн., франшиза дорівнює нуль грн. (а.с.11,12).

Згідно цього ж полісу страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо-транспортної пригоди, яка сталась за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором (полісом).

Відповідно до Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Судом встановлено, що 13.01.2016 року позивачка звернулась до ПАТ СК Скайд із повідомленням про настання страхового випадку, 16.02.2017 року - із заявою про виплату страхового відшкодування (а.с. 12, 13).

Відповідно до ст. 29 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Згідно п. 3 ст. 34 цього Закону якщо представник страховика (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) не з'явився у визначений строк, потерпілий має право самостійно обрати аварійного комісара або експерта для визначення розміру шкоди. У такому разі страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) зобов'язаний відшкодувати потерпілому витрати на проведення експертизи (дослідження).

За даними ремонтної калькуляції № 1502/15 від 22.02.2016 року, розмір матеріального збитку, заподіяного позивачці як власнику транспортного засобу марки Acura д.н.з. НОМЕР_2, становить6 159. 80грн. (а.с. 15-19).

Станом на день звернення до суду сума страхового відшкодування відповідачем виплачена не була.

Завдання потерпілому внаслідок ДТП шкоди особою, цивільна відповідальність якої застрахована, породжує деліктне зобов'язання, в якому право потерпілого (кредитора) вимагати відшкодування завданої шкоди в повному обсязі кореспондується з відповідним обов'язком боржника (особи, яка завдала шкоди). Водночас така ДТП слугує підставою для виникнення договірного зобов'язання згідно з договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, в якому потерпілий так само має право вимоги до боржника - в договірному зобов'язанні ним є страховик.

При цьому потерпілий не є стороною договору страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, але наділяється правами за договором: на його, третьої особи, користь страховик зобов'язаний виконати обов'язок зі здійснення страхового відшкодування.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 988 ЦК України, страховик зобов'язаний протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати страхувальникові. Відповідно до п. 1 ст. 990 ЦК України, страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).

Відповідно до ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у ст. 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніше як через 90 днів з моменту отримання заяви про страхове відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його.

Згідно ч. 2. ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до п. 36.5 ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування (регламентної виплати) з вини страховика (МТСБУ) особі, яка має право на отримання такого відшкодування,сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє протягом періоду, за який нараховується пеня.

Позивач просить суд стягнути з відповідача суму страхового відшкодування у розмірі6 159, 80 грн., пені у розмірі 3984, 80 грн., трьох процентів річних у розмірі 405, 00, та інфляційних втрат у розмірі 1656, 15 грн.

Суд погоджується з наведеним позивачем розрахунком, вважає його правильним та обґрунтованим.

Враховуючи викладене, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми страхового відшкодування, що становить розмір матеріального збитку, визначеного відповідно до ремонтної калькуляції, складеної 22.02.2016 року, трьох відсотків річних від простроченої суми, втрат від інфляції, пені, є обґрунтованими, доведеними і підлягають задоволенню.

З огляду на висновки суду про задоволення заявлених позивачем позовних вимог, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача ПАТ СК Скайд у порядку передбаченому ст. 141 ЦПК України у розмірі, який передбачений Законом України Про судовий збір за вимоги, що були предметом вирішення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 82, 133, 141, 258, 259, 263-265, 266, 280, 281 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства Страхова компанія Скайд про стягнення суми страхового відшкодування, - задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства Страхова компанія Скайд (код ЄДРПОУ 16295210 на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5), суму страхового відшкодування у розмірі6 159, 80 грн., пеню у розмірі 3984, 80 грн., три відсотки річних у розмірі 405, 00, та інфляційні втрати у розмірі 1656, 15 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 704, 80грн., що разом складає належну до стягнення суму в розмірі 12 910(дванадцять тисяч дев'ятсот десять) грн. 55 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст судового рішення складено 08.10.2018 року.

Суддя К.Г. Плахотнюк

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.10.2018
Оприлюднено24.10.2018
Номер документу77309439
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —752/15584/18

Рішення від 08.10.2018

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Рішення від 08.10.2018

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 03.08.2018

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні