Справа № 550/1006/18
Провадження № 2/550/262/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2018 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Михайлюк О.І.,
за участю секретаря - Шукевич Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №550/1006/18 за позовом ОСОБА_1 до Вільницької сільської ради Чутівського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Чутівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Вільницької сільської ради Чутівського району Полтавської області в якій просить надати їй додатковий строк - 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 22 січня 2018 року померла ОСОБА_2, яка являється рідною тіткою ОСОБА_1. При житті ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_1. Позивач зазначає, що після смерті тітки вона в установлений законом шестимісячний термін не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки їй не було відомо про існування заповіту. Вона не проживає разом з померлою з 2010 року, зараз проживає разом зі своїми дітьми в м. Полтаві, і випадково дізналася про існування заповіту вчиненого на її користь.
02.08.2018 року позивач звернулася до Чутівської державної нотаріальної контори з питанням оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 та отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак нотаріусом було відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, яке залишилося після смерті тітки, в зв'язку з тим, що вона пропустила строки на прийняття спадщини і у визначений законом строк не подала відповідну заяву.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений, через канцелярію суду подала заяву, в якій позов просила задовольнити та розглянути справу у її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений, через канцелярію суду подав заяву, в якій позов визнав повністю та не заперечував проти його задоволення та просив розглянути справу у його відсутності.
Третя особа державний нотаріус Чутівської державної нотаріальної контори Полтавської області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи належним чином була повідомлена, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, при прийнятті рішення покладалася на розсуд суду.
Враховуючи, що всі учасники справи були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи та заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3ст. 211 ЦПК України .
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-КЕ №374945 виданого виконавчим комітетом Вільницької сільської ради Чутівського району Полтавської області 31.01.2018 р. ОСОБА_2 померла 22.01.2018 р. (а.с. 12).
Згідно заповіту посвідченого ОСОБА_4, приватним нотаріусом 30 січня 2018 року, ОСОБА_2 всі її права та обов'язки на усе її майно, де б воно не було б і з чого б воно не складалось і взагалі все те, на що вона за законом має право заповіла ОСОБА_1 (а.с. 17).
Згідно з інформаційної довідки від 03.09.2018 року № 136315585 після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно: земельна ділянка з кадастровим номером 5325480700:00:001:0310, площею 5,73 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташоване за адресою Полтавська область, Чутівський район на території Вільницької сільської ради; земельна ділянка з кадастровим номером 5325480700:00:001:0303, площею 5,7302 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташоване за адресою Полтавська область, Чутівський район на території Вільницької сільської ради; земельна ділянка з кадастровим номером 5325480700:00:001:0304, площею 5,7302 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташоване за адресою Полтавська область, Чутівський район на території Вільницької сільської ради.(а.с.13-16)
Відповідно до ст.ст. 1216 , 1217 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1268 , 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України ).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що передбачено ч. 1 ст. 1270 ЦК України .
Згідно ч. 2 ст. 1269 ЦК України заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
02.08.2018 р. позивачем до нотаріальної контори було подано заяву про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 Згідно довідки нотаріальної контори від 02.08.2018 року №360/02-14 ОСОБА_1 було відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з пропущенням строку подання заяви на прийняття спадщини (а.с. 21).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Згідно правових висновків, щодо застосування ст. 1272 ЦК України, надані Верховним Судом України в постановах від 26.09.2012 року у справі № 6-85цс12, від 04.11.2015 року у справі № 6-1486цс15, від 14.09.2016 року № 6-1215цс16, при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно також враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Оскільки, ОСОБА_1 не було відомо про складений заповіт на користь неї та в зв'язку з проживанням в м. Полтаві, вона не мала змоги вчасно, в шестимісячний термін, подати заяву про прийняття спадщини, суд приходить до висновку, що дана причина є поважною.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України ). Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів ( ч. 1 ст. 4 ЦПК України ).
Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після померлої 22.01.2017 р. ОСОБА_2. Інших спадкоємців немає. Крім того, суд встановив, що позивач пропустив строк подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а тому вважає за необхідне призначити йому додатковий строк для подання заяви нотаріусу.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2 , 4 , 10 , 12 , 13 , 76-81 , 206 , 247 , 259 , 263 , 264-265 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (паспорт серії КО № 831046, виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 06.10.2010 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Вільницької сільської ради Чутівського району Полтавської області, третя особа - Чутівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла 22.01.2018 року, терміном три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, 36004, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії КО № 831046, виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 06.10.2010 р.
Відповідач - Вільницька сільська рада Чутівського району Полтавської області, юридична адреса: вул. Центральна, буд. 34А, Чутівський район, Полтавська область,38834, код ЄДРПОУ 21047247.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Чутівська державна нотаріальна контора, юридична адреса: вул. Набережна, 9, смт. Чутове, Полтавська область, 38800, код ЄДРПОУ 02900222.
Повне судове рішення складено 22 жовтня 2018 року.
Суддя О. І. Михайлюк
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2018 |
Оприлюднено | 24.10.2018 |
Номер документу | 77324715 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Михайлюк О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні