Рішення
від 23.10.2018 по справі 485/988/18
СНІГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 485/988/18

Провадження № 2/485/546/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2018 року м.Снігурівка

Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Квєтка І.А.,

секретар судового засідання Шеремет Ю.Є.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Снігурівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баратівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області про визнання права власності у порядку спадкування та встановлення факту родинних відносин,

встановив:

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом. На обґрунтування вимог зазначив, що після смерті 15 травня 2015 року його матері ОСОБА_2 відкрилася спадщина на житловий будинок №14 по вул.Шкільній в с.Червоний Промінь Снігурівського району Миколаївської області, яка в свою чергу прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер 01 лютого 1995 року, однак не встигла оформити своїх спадкових прав. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом. Через відсутність правовстановлюючих документів на домоволодіння нотаріус відмовила у посвідченні спадкових прав. Просив визнати за ним право власності на вказаний житловий будинок в порядку спадкування.

До відкриття провадження у справі, ОСОБА_1 доповнив свою заяву вимогою про встановлення факту родинних відносин між ним та батьками, обгрутовуючи таку відмінністю зазначення прізвища позивача та спадкодавців в документах, що підтверджують родинні відносини.

У судове засідання учасники справи не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.

Позивач подав суду заяву про слухання справи в його відсутність, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача згідно поданої заяви позовні вимоги визнала, також просила справу слухати в її відсутність.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

01 лютого 1995 року в с.Червоний Промінь Снігурівського району Миколаївської області помер ОСОБА_3, про що 10 лютого 1995 року в Книзі реєстрації смертей ОСОБА_4 комітету Баратівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області вчинено актовий запис №3, що підтверджено витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть (а.с.17).

Після смерті ОСОБА_3 спадщину успадкувала його дружина ОСОБА_2 фактичним проживанням, але не встигла оформити свої спадкові права, оскільки 15 травня 2015 року померла. Актовий запис про смерть ОСОБА_2 вчинено 18 травня 2015 року в Книзі реєстрації смертей ОСОБА_4 комітету Баратівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області під №11 і видано свідоцтво про смерть серія І-ФП №220880 (а.с.14). За даними інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №53560619 від 04.10.2018 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася (а.с.41).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями та спорудженнями по вул.Шкільна,14 в с.Червоний Промінь Снігурівського району Миколаївської області.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи №154/2018, заведеної у Снігурівській державній нотаріальній конторі 25 травня 2018 року, позивач прийняв спадщину як спадкоємець за законом першої черги на підставі поданої заяви, яку зареєстровано в книгу обліку спадкових прав за №422. Інші особи про спадкові права не заявляли. Рішенням Снігурівського районного суду Миколаївської області від 02 березня 2018 року встановлено факт постійного проживання ОСОБА_5 зі спадкодавцем ОСОБА_2, померлою 15.05.2015 року (а.с.44-52).

Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути у тому числі, визнання права.

Відповідно до положень ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України.

В силу ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Місцем відкриття спадщини, за нормою ст.1221 ЦК України, є останнє місце проживання спадкодавця.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини - ст.1222 ЦК України.

Згідно ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

По положенню ст.ст.1258, 1261 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

25 травня 2018 року нотаріус Снігурівської державної нотаріальної контори винесла постанову, якою відмовила у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірний житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, вказавши на вимогу надання оригіналу правовстановлюючого документу, який свідчить про належність цього майна померлому.

За п.3.1 листа Вищого Спеціалізованого Суду України від 16 травня 2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Відповідно до абз.3 ч.2 ст.331 ЦК України, якщо право на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. За ч.3 ст.3 Закону України від 01 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Права, що виникли до набрання чинності вказаним Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав - ч.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Право власності на житловий будинок набувається у порядку, який був чинним на час завершення будівництва.

За даними технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок по вул.Шкільна №14 у с.Червоний Промінь, виготовленого Снігурівською філією ММБТІ станом на 28 вересня 2017 року, його було побудовано у 1965 році й складається він з житового будинку А-1, веранди а-1, сараю Б-1, вбиральні В-1, погребу Г-1, хвіртки №1, ворот №2, забору №3, крану №4; загальна площа будинку 44,40 кв.м. Власником будинку вказано ОСОБА_3Ф.(а.с.7-9). Інвентаризаційна вартість будинку - 40012 грн., об єкти самочинного будівництва відсутні, власність не зареєстрована (а.с.18).

Рішенням виконкому Баратівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області №29 від 20 серпня 1991 року визнано право приватної власності на житлову будівлю, розташовану в с.Червоний Промінь за ОСОБА_3 (а.с.11). Земельна ділянка для обслуговування вказаного житлового будинку, згідно з копією витягу з погосподарської книги №11 Баратівської сільської ради на 1991-1995 роки, перебувала в особистому користуванні ОСОБА_3

Відповідно до витягу з погосподарської книги №11 Баратівської сільської ради на 2016-2023 роки, номер об"єкта погосподарського обліку 07-0071-01, сторінка, 141, головою домогосподарства та власником вказаного будинку значиться ОСОБА_3 (а.с.10). Згідно з довідкою сільської ради №589 від 04.10.2018 року, спірний будинок не належить до комунальної власності сільської ради (а.с.40).

Судом перевірено, що за наявною інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо об єкта, станом на 23 жовтня 2018 року, відомості про право власності, заборону відчуження, іпотеку вказаного будинку відсутні (а.с.19).

У 1965 році питання набуття права власності регулювались Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 серпня 1948 року Про право громадян на купівлю і будівництво індивідуальних житлових будинків і прийнятою відповідно до цього Указу постановою Ради Міністрів СРСР від 26 серпня 1948 року Про право громадян на купівлю і будівництво індивідуальних житлових будинків , які, зокрема, визначали умови та правові наслідки будівництва. Ці правові акти визначали, що підставою виникнення у громадянина права власності на житловий будинок був сам факт будівництва ним цього будинку з додержанням вимог зазначених актів законодавства та прийняття будинку в експлуатацію й не пов"язували виникнення права власності на житловий будинок із проведенням його реєстрації (правова позиція Веховного Суду України по справі №6-137цс13 від 18.12.2013 року).

Крім того, по приватних житлових будинках, що збудовані до 05 серпня 1992 року не передбачалась процедура введення в експлуатацію при оформленні права власності. Таким чином, за наявності відповідних доказів судами може визнаватися право власності в порядку спадкування на спірні будинки, збудовані до 05 серпня 1992 року, на які спадкодавцем не було отримано правовстановлюючі документи (п.3.2 Листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування ). Будь-яких невідповідностей чинному законодавству технічного стану будинку технічний паспорт не містить.

Остільки, позивач довів наявність спадкового майна, пістави до його успадкування, неможливість реалізації спадкових прав у інший спосіб, суд визнає його позовні вимоги обґрунтованими та ухвалює про їх задоволення.

Крім того, позивач просить встановити факт родинних відносин з померлими батьками ОСОБА_3 та ОСОБА_2 як між сином та батьком і матір"ю.

З представлених суду документів на встановлення особи вбачається, що позивач згідно паспортних даних серії ЕО №919484, виданого 09 березня 2001 року Снігурівським РВ УМВС України в Миколаївській області, значиться як ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - 127 кв, Кр - Баківського району, Горьківської області (а.с.3).

Згідно свідоцтва про народження позивача, серії ІІ-ОП №592149, актовий запис №51, на російській мові вказано "Килимник Николай Флорентиевич", в графі - "батько" та "мати" вказані "Килимник Флорентий Францович" та "Килимник Мария Васильевна" відповідно (а.с.13).

Також з наданого свідоцтва про шлюб серії ІІ-ЮН №197367, укладеного 26 листопада 1963 року між батьками позивача, актовий запис №49, прізвища, ім"я, по-батькові аналогічно вказані російською мовою (а.с.12).

З досліджених судом доказів слідує, що помилка була допущена при видачі померлим ОСОБА_3 та ОСОБА_2 паспортів як громадянам України під час переводу з російської мови на українську.

Крім того, у своєму листі №623 від 23 жовтня 2018 року Баратівська сільська рада зазначила, що їй відомо про те, що ОСОБА_3 дійсно був батьком ОСОБА_1, виховував його, піклувався про нього.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд вправі встановити факт родинних відносин між фізичними особами.

Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Згідно з п.10 цієї Постанови суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

На підставі викладеного, суд приходить висновку, що позивач довів факт родинних відносин з померлими ОСОБА_3 та ОСОБА_2 як між сином та батьком і матір"ю. Такий факт породжує юридичні наслідки, оскільки є необхідною умовою одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.

На підставі вище викладеного, суд ухвалює про задоволення позову у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 200, 258,259,263-265 ЦПК України, суд-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Баратівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області про визнання права власності у порядку спадкування та встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями та спорудженнями, розташований за адресою: вулиця Шкільна, 14 в с.Червоний Промінь Снігурівського району Миколаївської області, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, померлої 15 травня 2015 року, який вона успадкувала після смерті ОСОБА_3, померлого 01 лютого 1995 року.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем 127 кв, Кр - Баківського району, Горьківської області, та померлим 01 лютого 1995 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_3, як між сином та батьком.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем 127 кв, Кр - Баківського району, Горьківської області, та померлою 15 травня 2015 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженкою п. ІІІ - Інтернаціона Трусовського району Астраханської області, як між сином та матір"ю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду, або через Снігурівський районний суд, з дня його проголошення.

Дата складення повного судового рішення - 23.10.2018 р.

Суддя

СудСнігурівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення23.10.2018
Оприлюднено25.10.2018
Номер документу77332494
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —485/988/18

Рішення від 23.10.2018

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Квєтка І. А.

Ухвала від 27.09.2018

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Квєтка І. А.

Ухвала від 21.06.2018

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Фортуна Т. Ю.

Ухвала від 15.06.2018

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Фортуна Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні