Рішення
від 16.10.2018 по справі 914/1123/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.10.2018 Справа №914/1123/18

Господарський суд Львівської області в складі:

судді Запотічняк О.Д.

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу

за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оселя 76» , м. Стрий, Львівська область

до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Галич» , м. Стрий, Львівська область

про зобов'язання передати документацію на будинок шляхом підписання акту приймання-передачі.

В судове засідання з'явились:

від позивача: ОСОБА_2 - представник;

від відповідача: не з'явився.

Суть спору: На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оселя 76» до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Галич» про зобов'язання передати документацію на будинок шляхом підписання акту приймання-передачі.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує ч.ч.5,6 ст.5, ст. 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та ч.ч.18,19 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку .

Зокрема зазначає, що відповідно до рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку 76 по вул. Зваричі у місті Стрию Львівської області, створено ОСББ Оселя 76 . Державна реєстрація юридичної особи підтверджується випискою з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.09.2017 року.

Позивач стверджує, що будинок №76 по вул. Зваричі міста Стрий Львівської області знаходився на балансі ОСББ Галич , про що свідчить рішення Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області від 21.11.2002 р. №344 Про прийняття у комунальну власність міста і передачу товариству співвласників Галич житлового будинку АТ БК Стрийбудмонтаж по вул. Зваричі, 76 . Тому, позивачем 25.09.2017 року було скеровано лист №01/09 про необхідність передачі визначеної законодавством документації. Також листом №01 від 05.01.2018 року було повідомлено голову ОСББ Галич про необхідність делегування повноважного представника у роботі комісії з приймання-передачі багатоквартирного будинку №76 по вул. Зваричі у м. Стрию об'єднанню співвласників Оселя-76 . Однак, як стверджує позивач, жодної відповіді на дані листи ним не отримано, документації щодо багатоквартирного будинку №76 по вул. Зваричі у м. Стрию позивачу не передано, в зв'язку з чим ОСББ Галич порушено права співвласників багатоквартирного будинку №76 по вул. Зваричі у м. Стрию на належне управління та утримання майна.

Обставини справи: ухвалою від 09 липня 2018 року суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 31.07.2018 р. Підготовче засідання 31.07.2018 р. було відкладено на 30.08.2018 р.

Ухвалою суду від 30.08.2018 р. продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів, та відкладено підготовче засідання на 25.09.2018 р.

Ухвалою від 25.09.2018 р. суд закрив підготовче провадження у даній справі та призначив розгляд справи по суті на 16.10.2018 р.

В судовому засіданні16.10.2018 р. представник позивача надав пояснення по суті позовних вимог, просив суд задоволити позов повністю з підстав, викладених в позовній заяві та матеріалах справи.

В судове засідання 16.10.2018 р. відповідач явки уповноваженого представника черговий раз не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, причин неявки не повідомив.

За таких обставин суд вважає, що справа у відповідності до вимог ч. 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України може бути розглянута за наявними в справі матеріалами.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з огляду на наступне:

Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно частин 1, 2 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з ч.1 ст.319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно зі ст.355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

У ст.385 Цивільного кодексу України зазначено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління регламентовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до ч.ч.1, 7 та 8 ст.1 вказаного Закону багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 1 ст.9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

Частиною 1 ст.10 вказаного Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 вказаного Закону унормовано, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом.

Статтею 87 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Згідно з ч.4 ст.91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України запису про її припинення.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідно до рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку 76 по вул. Зваричі у місті Стрию Львівської області, створено ОСББ Оселя 76 . Державна реєстрація юридичної особи підтверджується випискою з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.09.2017 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на ч.ч.5,6 ст.5, ст. 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та ч.ч.18,19 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку .

Так, відповідно до частин 18,19 статті 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Частинами 5,6 статті 5 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (в редакції чинній на момент створення ОСББ Оселя-76 ) передбачено, що Замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку.

Частиною 1 статті 9 цього ж закону визначено що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Отже, як встановлено судом, з 21.09.2017 (день державної реєстрації), ОСББ Оселя-76 набуло повної цивільної правоздатності, щодо реалізації повноважень передбачених Статутом об'єднання, в якому визначено, що метою створення об'єднання є в тому числі належне утримання та використання спільного майна будинку,а завданням та предметом діяльності об'єднання є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Суд погоджується з твердженням позивача щодо того, що створення в багатоквартирному будинку по вул. Зваричі, 76 у місті Стрий Львівської області ОСББ є підтвердженням факту надання власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку повноважень ОСББ щодо управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що на підтвердження факту знаходження багатоквартирного будинку №76 по вул. Зваричі у м. Стрий Львівської області на балансі відповідача ОСББ Галич позивач надає лише копію рішення Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області від 21.11.2002 р. №344 Про прийняття у комунальну власність міста і передачу товариству співвласників Галич житлового будинку АТ БК Стрийбудмонтаж по вул. Зваричі, 76 , відповідно до п. 1 якого вирішено прийняти в комунальну власність міста 55-ти квартирний житловий будинок АТ БК Стрийбудмонтаж по вул. Зваричі, 76 і передати на баланс ЖЕК-3 загальною площею 3379,9 кв.м., житловою площею 1995,6 кв.м., балансовою вартістю 2739 тис. грн. А пунктом 2 даного рішення зобов'язано ЖЕК-3 ОСОБА_3 передати на баланс товариству співвласників Галич 55-ти квартирний житловий будинок по вул. Зваричі, 76 загальною площею 3379,9 кв.м., житловою площею 1995,6 кв.м., балансовою вартістю 2739 тис. грн.

Суд звертає увагу на те, що статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст.77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Суд зазначає, що з вказаного рішення вбачається тільки те, що ЖЕК-3 було зобов'язано передати на баланс товариству співвласників Галич 55-ти квартирний житловий будинок по вул. Зваричі, 76. Однак дане рішення не є підтвердженням факту такої передачі на баланс відповідача ні багатоквартирного будинку №76 по вул. Зваричі в м. Стрий Львівської області, ні будь-якої технічної чи іншої документації щодо вказаного будинку.

Викладені обставини, на думку суду, свідчать про недоведеність позивачем того факту, що саме відповідач є особою, яка перешкоджає позивачеві у здійсненні його законного права користування чи розпорядження спірним нерухомим майном.

Частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

За таких обставин, приймаючи до уваги викладені норми чинного законодавства, необхідною умовою застосування судом певного способу захисту є наявність, доведена належними у розумінні статті 74 Господарського процесуального кодексу України доказами, певного суб'єктивного права (інтересу) у позивача та порушення (невизнання або оспорювання) цього права (інтересу) з боку відповідача.

В той же час, суд зазначає, що позивачем не доведено порушення її права відповідачем, зважаючи на відсутність доказів того, що у відповідача ОСББ Галич була, чи є наявна, будь-яка документація щодо спірного багатоквартирного будинку №76 по вул. Зваричі в м. Стрий Львівської області, так як і не надано доказів, що такий будинок будь-коли перебував чи перебуває на балансі відповідача.

За таких обставин, відсутні підстави вважати наявними порушені права позивача саме відповідачем, що згідно ст. 4 Господарського процесуального кодексу України та ст. 16 Цивільного кодексу України виключає можливість задоволення позову про зобов'язання відповідача передати шляхом підписання акту приймання-передачі позивачу технічної та іншої передбаченої законодавством документації на багатоквартирний будинок №76 по вул. Зваричі в м. Стрий Львівської області.

Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 76 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладені обставини, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст.10, 20,73-76,79,123, 129, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.

Повне рішення складено та підписано 25.10.2018р.

Суддя Запотічняк О.Д.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення16.10.2018
Оприлюднено25.10.2018
Номер документу77364119
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/1123/18

Постанова від 05.02.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Хабіб Марія Іванівна

Ухвала від 30.11.2018

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Хабіб Марія Іванівна

Ухвала від 20.11.2018

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Хабіб Марія Іванівна

Рішення від 16.10.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Рішення від 25.09.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 30.08.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 31.07.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 09.07.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 20.06.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні