Справа № 288/1298/18
Провадження № 2/288/691/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
за участю секретаря судових засідань - Добрянської В.П.,
розглянувши у підготовчому відкритому судовому в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер його батько - ОСОБА_4, який до дня смерті проживав в АДРЕСА_1.
Спадщину після смерті батька позивач прийняв, фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном.
Відповідно до статті 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилась після його смерті.
Згідно частини 1 статті 549 ЦК УРСР, вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Будь-які інші спадкоємці, крім позивача, відсутні.
До складу спадщини, яке залишилось після смерті ОСОБА_4, ввійшли земельні ділянки площею 2,7762 га та 1,7769 га, які розташовані на території Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, цільове призначення яких для ведення особистого селянського господарства, що належали матері померлого, бабі позивача - ОСОБА_5.
ОСОБА_5 до дня смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1. Спадщину після її смерті прийняв її син - ОСОБА_4, вступивши в управління та володіння спадковим майном.
З метою оформити спадщини на вказані земельні ділянки, позивач звернувся до нотаріуса, проте отримав відмову через відсутність оригіналів держаних актів та йому було роз'яснено, що відповідно до п.п. 4.20, п. 4, ч. 1 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженого наказом Міністерства Юстиції України від 22.02.2012 року за № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухомість та їх обтяжень та витягу з Державного земельного кадастру.
Вищевказані державні акти втрачено. А на даний час виготовлення державних актів не проводиться.
Вартість земельних ділянок, що є предметом даного позову становить 222 631 гривня 37 копійок.
Позивач просить визнати за ним право власності на земельні ділянки площею 2,7762 га та площею 1,7769 га, які розташовані на території Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, цільове призначення яких для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, та прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_5, фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, проте не оформив свої спадкові права на вищевказані земельні ділянки.
Позивач в підготовче судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області в підготовче судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив справу розглядати без участі представника сільської ради, проти позову не заперечують.
Представник третьої особи Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив справу розглядати за відсутності представника від відділу, заперечень проти позову не мають.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 28 червня 1978 року Устьємською сільською радою Усть- Киломського району, Комі, батьками ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2,вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_8, запис № 58.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого 12 вересня 2018 року Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4, про що складено відповідний актовий запис № 436.
Як вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного Кодексу України сформованого 05 вересня 2018 року Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, до Державного реєстру актів цивільного стану громадян внесено реєстраційний запис про народження, а саме: ОСОБА_9 народився ІНФОРМАЦІЯ_6, його батьками зазначені: ОСОБА_10 та ОСОБА_5, актовий запис № 3 від 07 січня 1948 року.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу сформованого 05 вересня 2018 року Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, до Державного реєстру актів цивільного стану громадян внесено реєстраційний запис про шлюб, а саме: ОСОБА_5 зареєструвала шлюб, до державної реєстрації шлюбу мала прізвище - ОСОБА_5 , актовий запис № 15 від 27 вересня 1951 року.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, виданого 05 вересня 2018 року Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5, про що складено відповідний актовий запис № 10.
Довідками № 339 від 07 вересня 2018 року та № 342 від 13 вересня 2018 року виданих Липківською сільською радою Попільнянського району Житомирської області передбачено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка села Кривого, Попільнянського району, Житомирської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, постійно проживала та була зареєстрована до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1. Підстава: погосподарська книга № 3, особовий рахунок НОМЕР_4. ОСОБА_4 спадщину після смерті матері ОСОБА_5 прийняв, так як вступив в управління та володіння спадковим майном.
Як вбачається з довідок № 343, № 345 та № 346 від 13 вересня 2018 року Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, ОСОБА_2 спадщину після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, прийняв так як фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, заповіт за даними Липківської сільської ради ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, не складався.
Відповідно до довідки № 344 від 13 вересня 2018 року виданої Липківською сільською радою Попільнянського району Житомирської області, згідно державних актів серії НОМЕР_5 та серії НОМЕР_6 виданих 31 березня 2003 року Попільнянським районним відділом земельних ресурсів за ОСОБА_5 рахується на праві власності земельна частка (пай) площею 5,2157 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, яка складається з земельних ділянок: площею 1,7769 га, кадастровий номер - НОМЕР_7 та площею 2,7762 га, кадастровий номер - НОМЕР_8.
Згідно Держаних актів на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9 та серії НОМЕР_6 виданих 31 березня 2003 року ОСОБА_5 на підставі розпорядження Попільнянської РДА № 96 від 13.03.2003 року є власником земельних ділянок площею 2,7762 га, кадастровий номер - НОМЕР_8, та площею 1,7769 га, кадастровий номер - НОМЕР_7, цільове призначення яких для ведення особистого селянського господарства, земельні ділянки розташовані на території Липківської сільської ради.
Як вбачається з роз'яснення Попільнянської державної нотаріальної контори в Житомирській області № 121/02-31 від 22 жовтня 2018 року, ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, так як у спадкоємця відсутні необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину документів.
Відповідно до Інформації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки № 6-0.31-1246/116-18 від 18 вересня 2018 року виданої Відділом у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, вартість земельної ділянки площею 1,7769 га складає 62 968 гривень 48 копійок, земельної ділянки площею 2,7762 га складає 93 380 гривень 94 копійок.
Нормами статті 125 Земельного Кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації, цих прав, а відповідно до статті 126 цього ж Кодексу, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно до статті 131 Земельного Кодексу України , громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Статтею 140 Земельного Кодексу України передбачено підстави припинення права власності на земельну ділянку, серед яких відповідно до п. б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця.
Відповідно до пункту а частини третьої статті 152 Земельного Кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
У відповідності до частини 1 статті 1225 Цивільного Кодексу України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Теж саме зазначає п. 10) Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування .
Статтями 1216 , 1218 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Таким чином, цивільні права та обов'язки спадкодавця, у тому числі право власності на річ, можуть переходити у спадщину.
Відповідно до частини 5 статті 1268 Цивільного Кодексу України , незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Як вбачається з статті 1297 Цивільного Кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Частиною першою ст. 4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, зібрані у справі докази, їх належна оцінка та враховуючи вимоги ч.3 ст. 200 ЦПК України , суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачем, права власності на вищевказані земельні ділянки в порядку спадкування за законом.
Керуючись статтями 87, 120, 125, 126, 131, 140, 152 Земельного Кодексу України; статтями 1216, 1218, 1225, 1261, 1268, 1297 Цивільного Кодексу України; статтями 529, 549 ЦК УРСР; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 200, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельні ділянки площею 2,7762 га та площею 1,7769 га, які розташовані на території Липківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, цільове призначення яких для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, та прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_5, фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, проте не оформив свої спадкові права на вищевказані земельні ділянки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2018 |
Оприлюднено | 26.10.2018 |
Номер документу | 77377456 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні