Рішення
від 25.10.2018 по справі 636/4188/18
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 636 / 4188 / 18

2 / 636 / 2084 / 2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2018 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Ковригіна О.С.

при секретарі - Фатєєвої С.М.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 8,14 га, яка розташована на території Юрченківської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_3 від 14 жовтня 2003 року, кадастровий номер НОМЕР_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3.

В позовній заяві позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер його батько - ОСОБА_3, після смерті якого відкрилася спадщина на все належне йому майно, в тому числі і на вищезазначену земельну ділянку.

В встановлений законом термін, він не подавав заяву до Чугуївської держнотконтори про прийняття спадщини після смерті батька, оскільки на момент смерті проживав разом з ним, та відповідачка, дочка спадкодавця - не подала заяви про прийняття спадщини після смерті батька і не проживала разом з ними.

31 серпня 2018 року позивач звернувся до Чугуївської нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва на спадщину за законом.

Однак, у видачі відповідного свідоцтва на вищезазначену земельну ділянку, що також є об'єктом спадщини, Чугуївська держнотконтора Харківської області йому відмовила, посилаючись на те, що термін передбачений ст. 1270 Цивільного кодексу України для подачі заяви про прийняття або відмову від спадщини пропущено.

Просить суд визнати за ним право власності на земельну ділянку, оскільки на момент смерті спадкодавця, позивач проживав разом із ним і вважається таким, який прийняв спадщину.

Сторони в судове засідання не з'явилися, надавши суду письмові заяви: позивач - про підтримку позовних вимог в повному обсязі та проханням розглянути справу за його відсутності; відповідачі - про визнання позову та проханням розглянути справу без їх участі (а.с. 21-23).

Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 211 ЦПК України, та враховуючи визнання позову відповідачем ухвалити рішення по справі, що передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер батько позивача - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 виданим виконавчим комітетом Юрченківської сільської ради Чугуївського району Харківської області, актовий запис № 12 (а.с. 8).

Після його смерті відкрилася спадщина на майно, в тому числі і на земельну ділянку розташовану на території Юрченківської сільської ради, загальною площею 8,14 га, кадастровий номер НОМЕР_2, на яку позивач, син померлого та його сестра (відповідачка по справі) є спадкоємцями першої черги за законом (а.с. 7).

На день смерті разом з ним проживав його син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Родинні зв'язки підтверджуються копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (а.с. 13).

У позивача є рідна сестра ОСОБА_2, яка на момент смерті ОСОБА_3 (спадкодавця) проживала окремо. У встановлений законом строк не подавала заяви про прийняття спадщини, тобто вважається такою, яка не прийняла спадщину. Проти задоволення позову не заперечує.

ОСОБА_1 фактично проживав однією сім'єю разом зі своїм батьком за адресою: АДРЕСА_1. Вони вели спільне господарство та побут, він постійно доглядав за ним, піклувався та надавав усіляку допомогу, між ними були тісні родинні відносини.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Оскільки правовідносини виникли під час дії Цивільного Кодексу 1963 року, то згідно з п.4 Заключних та перехідних положень ЦК України 2003 року, необхідно застосовувати норми ЦК України 1963 року.

Відповідно до ст. 527 ЦК УРСР в редакції 1963 року, який діяв на момент відкриття спадщини, спадкоємцями є особи, які знаходяться в живих на момент відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР в редакції 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР в редакції 1963 року - для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Пунктом 1 частини 1 статті 549 Цивільного кодексу УРСР в редакції 1963 року встановлено, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до ст. ст. 548, 549 ЦК України ОСОБА_1 вважається таким, що прийняв спадщину, оскільки судом встановлено, що на час відкриття спадщини він прийняв майно померлого, оскільки мешкав разом з ним до часу його смерті, не заявляв про відмову від спадщини, тобто фактично вступив до управління та володіння спадщиною.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, крім того, право приватної власності є непорушним.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі на житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

З урахування вище викладеного, врахувавши згоду відповідачів з позовом, суд дійшов до висновку, що заявлені вимоги про визнання права власності на земельну ділянку законні, обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Згідно Наказу Міністерства юстиції України №914/5 від 26.05.2009 року Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна на підставі рішень судів , Рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.

Керуючись: ст. ст. 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку, розташовану на території Юрченківської сільської ради, загальною площею 8,14 га, кадастровий номер НОМЕР_2, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя -

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення25.10.2018
Оприлюднено26.10.2018
Номер документу77390216
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —636/4188/18

Рішення від 25.10.2018

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Ковригін О. С.

Ухвала від 11.10.2018

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Ковригін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні