Рішення
від 23.10.2018 по справі 908/1776/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 33/80/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2018 Справа № 908/1776/18

за позовом: Концерну «Міські теплові мережі» (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69076, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка (Задніпровська), 7)

до відповідача: Громадської організації «Запорізький центр Регіонального розвитку «Хортиця» (69096, АДРЕСА_1)

про стягнення суми,

Суддя Мірошниченко М.В.

Секретар судового засідання Хилько Ю.І.

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача : не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

В господарський суд Запорізької області надійшла позовна заява Концерну «Міські теплові мережі» до Громадської організації «Запорізький центр Регіонального розвитку «Хортиця» про стягнення суми 139270,99 грн.

Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді від 01.10.2015р. № 407460 в частині оплати відпущеної теплової енергії за період з грудня 2015 р. по квітень 2018 р. та ст.ст. 11, 15, 16, 258, 509, 526, 530, 629 ЦК України, ст.ст. 1, 2, 12, 151, 158, 162, 163, 164, 171, 193, 232, 276 ГК України, Законом України «Про теплопостачання» , Правилами користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.17 № 1198 та умовами ОСОБА_1.

06.09.2018 р. автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області наведену вище позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченко М.В.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 07.09.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1776/18 за правилами спрощеного позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 33/80/18. Судове засідання призначено на 18.09.2018 р.

Зокрема, вказаною ухвалою судом визначено відповідачу строк для подання до суду: заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом 5 днів з дня вручення даної ухвали; для подання відзиву на позов, із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача (якщо такі докази не надані позивачем) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.

18.09.2018 р. до господарського суду Запорізької області від позивача надійшла уточнена позовна заява.

Присутній в судовому засіданні 18.09.2018 р. представник позивача пояснив, що подана позивачем уточнена позовна заява за своїм змістом є заявою про виправлення описки щодо суми судового збору, визначеній в прохальній частині позовної заяви.

Вказана заява прийнята судом.

Ухвалою суду від 18.09.2018 р. відкладено розгляд справи на 23.10.2018р.

З метою повідомлення учасників справи про дату, час та місце судового засідання, судом, на адресу позивача (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69076, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка (Задніпровська), 7) та відповідача (69096, АДРЕСА_1) місцезнаходження юридичних осіб, згідно із Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отриманого за безкоштовним запитом з офіційного сайту Міністерства юстиції України, рекомендованою кореспонденцією надіслані копії ухвал господарського суду від 07.09.2018 р. про відкриття провадження у справі та копії ухвал про відкладення розгляду справи від 18.09.2018 р.

Наявні в матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення із відміткою про їх вручення свідчать про їх отримання позивачем та відповідачем.

Таким чином, судом дотримано положення частин 2-4 ст. 120 ГПК України та ч. 5 ст. 242 ГПК України щодо повідомлення учасників справи про дату, час і місце судового засідання та вчинення відповідної процесуальної дії шляхом вручення сторонам копій ухвал по даній справі в порядку визначеному ГПК України.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи на підставі ч.3 ст. 222 ГПК України фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Відповідач (представник відповідача) в жодне судове засідання не з'явився. Заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву в строк встановлений ухвалою по справі № 908/1776/18 до суду не надав (надіслав), поважності причин ненадання відзиву у встановлений строк суду не повідомив.

Частиною 9 ст. 165 ГПК України закріплено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Статтею 252 ГПК України визначено особливості розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження. Зокрема, за змістом ч. 2 та ч. 8 вказаної статті, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Враховуючи викладене вище, а також приймаючи до уваги ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд дійшов висновку про наявність підстав для вирішення справи за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 23.10.2018 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Матеріали справи свідчать, що 01.10.2015р. між позивачем (Теплопостачальна організація) та відповідачем (Споживач) укладено договір № 407460 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді (надалі - Договір), за умовами якого (п.1.1.), Теплопостачальна організація взяла на себе зобов'язання відпустити теплову енергію в гарячій воді Споживачу, а Споживач зобов'язався прийняти та оплатити її вартість за діючими тарифами (цінами) в терміни та порядку встановленими умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

У відповідності із п. 2.1 ОСОБА_1, теплова енергія відпускається споживачу в Гкал згідно з Додатком 1 до цього договору в гарячій воді на такі потреби: опалення та вентиляцію на протязі опалювального періоду; кондиціювання - по замовленню Споживача; інші технологічні потреби - по замовленню Споживача.

Підпунктом 3.2.6. п. 3.2. ОСОБА_1 визначено, що Споживач теплової енергії зобов'язується виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені договором.

Відповідно до п. 5.1 ОСОБА_1 облік споживання теплової енергії на потреби опалення та гарячого водопостачання проводиться за приладами комерційного або розрахунковим способом.

Згідно із положеннями п. 6.1. ОСОБА_1, розрахунки за даним договором здійснюються в грошовій формі або іншій формі, що не заперечує діючому законодавству, згідно з діючими на час розрахунків тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку, на підставі показань вузла обліку теплової енергії, а у випадках їх відсутності відповідно до обсягів фактично спожитої теплової енергії, розрахованих згідно законодавства та договору.

Розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 6.2. ОСОБА_1).

Пунктом 6.3. ОСОБА_1 визначено, що підставою для розрахунків Споживача з Теплопостачальною організацією є рахунок та акт приймання передачі.

Відповідно до п. 6.4. ОСОБА_1, Споживач зобов'язаний до 20 числа місяця наступного за розрахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації суму заборгованості за спожиту теплову енергію. Споживач має право робити передоплату.

Згідно із п. 6.7 ОСОБА_1, Споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати від Теплопостачальної організації, документи за розрахунковий період: рахунок, акт приймання-передачі теплової енергії.

Умовами п. 6.7.1. ОСОБА_1 передбачено, що отриманий акт приймання-передачі теплової енергії Споживач повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу теплопостачальної організації на протязі 5 днів з дати отримання. Датою отримання акту вважається: при отриманні нарочним дата вручення представнику споживача; при направленні рекомендованим листом дата, зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів).

Пунктом 6.7.2. ОСОБА_1 передбачено, що у разі неотримання Акту приймання-передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні, у термін, встановлений п. 6.7.1. договору, акт підписується Теплопостачальною організацією з позначенням про відмову у підписанні його споживачем, та оформлений таким чином акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.

В разі наявності заперечень щодо даних, зазначених в акті, Споживач зобов'язаний надати Теплопостачальній організації нормативно обґрунтовані письмові заперечення до даного акту з додаванням відповідних документів та погодити з Теплопостачальною організацією всі розбіжності у встановлений п. 6.7.1. договору строк. При отриманні заперечень в підписанні акту та доказів в обґрунтування заперечень до нього Теплопостачальна організація розглядає їх та надає відповідь про прийняття або відмову у прийнятті заперечень. При прийнятті заперечень до акту вносяться відповідні коригування в акті наступного місяця. У разі відмови у прийнятті заперечень Теплопостачальна організація надає нормативно обґрунтовану відповідь та вважає акт прийнятим до розрахунку, якщо цей акт в місячний строк не буде оскаржений Споживачем в судовому порядку.

Згідно із п. 10.1 ОСОБА_1, цей договір набуває чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2015 року.

Пунктом 10.4 ОСОБА_1 закріплено, що договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо жодна з сторін за місяць до закінчення терміну дії даного договору не заявила про розірвання цього договору.

В матеріалах справи міститься лист відповідача, в якому він просить позивача розірвати (припинити дію) договору теплопостачання, укладеного із ГО ЗЦРР Хортиця у зв'язку із припиненням права користування та володіння об'єктами теплопостачання. При цьому посилається на те, що рішенням господарського суду Запорізької області від 02.11.2016 р. розірвано договір оренди приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лахтинська, буд. 13-А приміщення № 27; рішенням господарського суду Запорізької області від 13.12.2016 р. розірвано договір оренди приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лахтинська, буд. 13 приміщення № 115.

У відповідь на вказаний лист, позивачем було зазначено, що згідно з листом Департаменту комунальної власності та приватизації до Концерну МТМ вх. № 2913 від 11.05.2018р. рішення господарського суду щодо розірвання договору оренди та виселення ГО ЗЦРР „Хортиця", які надані останнім, станом на 11.05.2018р. залишено без виконання. Приміщення ГО ЗЦРР „Хортиця" не звільнено та не повернуто з користування.

Позивач пояснив, що для розірвання договору купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді № 407460 від 01.10.2015р ГО ЗЦРР „Хортиця" необхідно надати до філії Концерну „МТМ" Хортицького району наступні документи: Акт приймання передачі нежитлового приміщення № 26 першого поверху (літ. А-5 площею 129,5 кв.м. по вул. Лахтінській, 13-А та Акт приймання передачі нежитлового приміщення № 115 першого поверху (літ. А-5 площею 429,9кв.м. по вул. Лахтінській, 13.

При цьому, позивачем, з посиланням на п.10.3 договору купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді № 407460 від 01.10.2015р. було зазначено, що припинення дії договору не звільняє Споживача від обов'язку повної сплати за спожиту теплову енергію та відповідальності, передбаченої цим договором і чинним законодавством України. Також, повідомлено, що станом на 01.06.2018р., борг ГО ЗЦРР „Хортиця" за спожиту теплову енергію становить 139270,99 грн.

Станом на момент прийняття рішення у цій справі по суті спору, доказів розірвання ОСОБА_1, учасниками судового процесу до суду не надано.

Як свідчать матеріали справи, позивачем у період з грудня 2015 р. по квітень 2018 р. відпущено відповідачу теплову енергію на загальну суму 143250,01грн., що підтверджується актами приймання-передачі теплової енергії до ОСОБА_1 (а.с. 32-40).

На оплату відпущеної теплової енергії за вказаний період, відповідачу виставлені Рахунки на оплату (а.с. 26-31).

Надсилання рахунків на оплату та актів приймання - передачі теплової енергії за спірний період, підтверджується списком поштових відправлень та описом вкладення у цінний лист, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с. 41-42).

Проте, в строки, передбачені ОСОБА_1, відповідач оплату теплової енергії у повному обсязі не здійснив.

Згідно наданих позивачем доказів, відповідачем було здійснено часткову оплату заборгованості, зокрема, 10.03.2017 р. на суму 2169,99 грн. та 31.03.2017 р. на суму 1849,41 грн., всього на суму 4019,40 грн., з яких, суму 3979,02 грн. було зараховано в якості оплати за спірний період (грудень 2015 р.).

Решта боргу в сумі 139270,99 грн. залишилась несплаченою.

На адресу відповідача позивачем направлялась Претензія (вих. № 08-3/522 від 23.05.2018 р.) з вимогою погасити існуючу заборгованість за ОСОБА_1.

Проте, погашення заборгованості, відповідач не здійснив.

Позовна вимога про стягнення з ГО «Запорізький центр Регіонального розвитку «Хортиця» суми 139270,99 грн. основного боргу, стала предметом судового розгляду у даній справі.

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Виходячи із змісту ч. 2 ст. 509 та ч. 2 ст. 11 ЦК України, зобов'язання виникають, зокрема, з договорів.

Таким чином, укладений між сторонами договір купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді від 01.10.2015р. № 407460, є підставою для виникнення у його сторін майново-господарських зобов'язань.

Статтею 526 ЦК України закріплено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно п. 5.1. ОСОБА_1, облік споживання теплової енергії на потреби опалення та гарячого водопостачання проводиться за приладами комерційного обліку або розрахунковим способом.

Приміщення відповідача знаходяться в житлових будинках № 13 (під'їзд 1-3) та 13 А (під'їзд 1) по вул. Лахтінській у м. Запоріжжя.

Відповідач має єдину з будинком систему опалення з житловим будинком.

У відповідача відсутній власний прилад обліку теплової енергії. На будинку по вул. Лахтінській встановлений загальнобудинковий прилад обліку теплової енергії.

Враховуючи відсутність у відповідача власного приладу обліку теплової енергії, нарахування здійснювалися розрахунковим способом відповідно до Правил користування теплової енергії № 1198 затверджених Постановою КМУ від 03.10.2007 року, пропорційно до теплового навантаження споживача зазначеного у додатку № 1 до ОСОБА_1.

До позовної заяви позивачем додано помісячний механізм сум нарахованих відповідачу до сплати, який досліджено судом (арк. справи 49-53).

Факт постачання теплової енергії підтверджується рахунками, актами приймання-передачі теплової енергії, рішеннями про початок та закінчення опалювальних сезонів у м. Запоріжжя.

Судом встановлено, що на кожному з актів приймання-передачі теплової енергії (за спірний період) зазначено, що один примірник оформленого належним чином акту підлягає поверненню Теплопостачальній організації. У разі неповернення оформленого акту або ненадання письмових заперечень про підписання акту в установлені договором терміни акт вважається погодженим.

Незважаючи на те, що відповідно до умов ОСОБА_1, обов'язок надсилати Споживачу рахунки та акти приймання-передачі теплової енергії у Теплопостачальної організації відсутній, рахунки та акти були надіслані позивачем відповідачу.

Відповідач примірники оформлених належним чином актів Теплопостачальній організації своєчасно не повернув, письмових заперечень про підписання актів в установлені ОСОБА_1 терміни не надав.

Таким чином, зазначені акти приймання-передачі теплової енергії за період з грудня 2015 р. по квітень 2018 р., відповідно до умов п. 6.7.2 ОСОБА_1 та в силу положень ст. 629 ЦК України (договір є обов'язковим для виконання сторонами) є погодженими. А отже, зазначені вище акти є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як свідчать матеріали цієї господарської справи, відповідач у строк передбачений п. 6.4. ОСОБА_1 взятих на себе договірних зобов'язань належним чином не виконав, оплату за спожиту теплову енергію за спірний період у повному обсязі не здійснив, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 139270,99 грн.

Факт наявності заборгованості у розмірі 139270,99 грн. підтверджується матеріалами справи та не спростований відповідачем в порядку визначеному чинним ГПК України.

Враховуючи те, що станом на час розгляду спору в суді зобов'язання відповідача оплатити спожиту в період з грудня 2015 р. по квітень 2018р. теплову енергію за договором від 01.10.2015р. № 407460 не припинено, відповідач оплату спожитої теплової енергії суду не довів, будь-яких претензій щодо виконання позивачем ОСОБА_1 та щодо виставлених позивачем актів приймання-передачі і рахунків за спірний період не пред'явив, суд вважає позовну вимогу про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 139270,99 грн. обґрунтованою, заснованою на законі та ОСОБА_1, і такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір в сумі 2089,06 грн. покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Громадської організації «Запорізький центр Регіонального розвитку «Хортиця» (69096, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 36065015) на користь Концерну «Міські теплові мережі» (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69076, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка (Задніпровська), 7, код ЄДРПОУ 32121458, п/р зі спеціальним режимом використання № 26039302042813 у Філії - Запорізьке обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України» , МФО 313957) суму 139270 (сто тридцять дев'ять тисяч двісті сімдесят) грн. 99 коп. основного боргу.

Стягнути з Громадської організації «Запорізький центр Регіонального розвитку «Хортиця» (69096, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 36065015) на користь Концерну «Міські теплові мережі» (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69076, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка (Задніпровська), 7, код ЄДРПОУ 32121458, п/р № 26007301001951 у Філії - Запорізьке обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України» , МФО 313957) - суму 2089 (дві тисячі вісімдесят дев'ять) грн. 06 коп. судового збору

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Відповідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано - 26 жовтня 2018 р.

Суддя М.В. Мірошниченко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення23.10.2018
Оприлюднено26.10.2018
Номер документу77396747
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1776/18

Судовий наказ від 21.11.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Судовий наказ від 21.11.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Рішення від 23.10.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 18.09.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 07.09.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні