Рішення
від 18.10.2018 по справі 1640/2890/18
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2890/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.,

представників позивача - Головка Л.С., Драпак Л.О.,

представника відповідача - Романюк В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Гоголівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Веселка" Великобагачанського району про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

21 серпня 2018 року Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гоголівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Веселка" Великобагачанського району, у якій просить:

- застосувати до Гоголівського дошкільного навчального закладу (ясла-садка) "Веселка" Великобагачанського району (ЄДРПОУ 39525372) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дошкільного навчального закладу за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки;

- встановити Гоголівському дошкільному навчальному закладу (яслам-садку) "Веселка" Великобагачанського району (ЄДРПОУ 39525372) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити користуватися за призначенням будівлею дошкільного навчального закладу за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10, та відключити її від електропостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Гоголівським ДНЗ (ясла-садок) "Веселка" встановлено та зафіксовано у акті перевірки порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації будівлі дошкільного закладу за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10. Вказує, що подальша експлуатація вказаної будівлі створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаної будівлі.

Ухвалою суду від 27.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10:30 18.09.2018, в проведенні якого оголошувалась перерва до 10:00 02.10.2018, а у подальшому, яке було перенесене на 14:50 11.10.2018.

28.09.2018 від Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" до суду надійшло клопотання про перенесення судового засідання, яке за змістом відповідає відзиву на позовну заяву (а.с. 59-61). У вказаному клопотанні відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ГУ ДСНСУ у Полтавській області посилаючись на те, що, з метою усунення встановлених порушень, посадовими особами дошкільного закладу на ІV квартал заплановано навчання на перевірку знань з питань пожежної безпеки, кошти на проведення якого будуть виділені лише на кінець календарного року. У зв'язку з відсутністю у дошкільного закладу необхідної суми коштів для обладнання приміщення садка системами протипожежного захисту, останній неодноразово порушував дане питання перед власником. Згідно актів від 10.10.2018 та від 13.10.2018 ТОВ "Протипожежні технології" проведено роботи з вогнегасного оброблення дерев'яних будівельних конструкцій покрівлі Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" площею 1964,62 м 2 . Також територія споруди Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" забезпечена первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, покривалом з негорючого теплоізоляційного матеріалу, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку, згідно вимог наказу МВС №1417 від 30.12.2014. Поряд з цим, 25.08.2018 електротехнічною лабораторією ПП "Віолпа" здійснено перевірку вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, повного опору петлі "фаза-нуль" та всього іншого устаткування Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" Великобагачанського району, результати якої засвідчують надійність з'єднань електропровідних жил та відповідають вимогам ПУЄ та ПТЕЕС.

У відповідь на вказане клопотання відповідача ГУ ДСНСУ у Полтавській області до суду 05.10.2018 подало відповідні заперечення (а.с. 78-81), у яких вказує на ненадання дошкільним закладом достовірних та належних доказів, які б посвідчували повне усунення порушень вимог пожежної безпеки, які стали підставою подання адміністративного позову про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), за виключенням забезпечення приміщень закладу первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності.

Ухвалою суду від 11.10.2018 підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 09:30 18.10.2018.

В судовому засіданні 18.10.2018 представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 18.10.2018 заперечувала проти позовних вимог та просила суд відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши вступне слово представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Гоголівський ДНЗ (ясла-садок) "Веселка" Великобагачанського району (код ЄДРПОУ 39525372) зареєстрований як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 13).

Згідно довідки Відділу освіти, молоді та спорту Великобагачанської районної державної адміністрації Полтавської області від 26.04.2018 №468 будівля та територія за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10, знаходиться в користуванні Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" (а.с. 14).

Частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 /надалі - Положення №1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Пунктом 7 Положення №1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 23.03.2018 №106 "Про здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки стосовно об'єктів, що належать та використовуються органами виконавчої влади, адміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування у квітні 2018 року" (а.с. 16) та посвідчення на проведення перевірки від 11.04.2018 №16 (а.с. 19) у період з 11.04.2018 по 24.04.2018 проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Гоголівським ДНЗ (ясла-садком) "Веселка", розташованим за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10, за результатами якої складено акт від 24.04.2018 №20 (а.с. 20-23).

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 24.04.2018 №20, серед іншого, порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце в приміщенні Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка", а саме:

- посадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, чим порушено пункт 16 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 /надалі - Правила/;

- приміщення будівель не обладнані системою протипожежного захисту, чим порушено пункт 1.2 розділу V Правил;

- не проведено обробку дерев'яних конструкцій вогнегасним розчином, чим порушено пункт 2.5 розділу ІІІ Правил;

- приміщення будівель не забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності, чим порушено пункт 3.6 розділу V Правил;

- в приміщеннях будівлі з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснено за допомогою скруток, чим порушено пункт 1.6 розділу ІV Правил.

24.04.2018 ГУ ДСНСУ у Полтавській області видано припис про усунення дошкільним закладом встановлених порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с. 24-26).

У подальшому, на підставі наказу від 02.07.2018 №248 "Про проведення позапланових перевірок виконання приписів про усунення порушень" (а.с. 27-28) та посвідчення на проведення перевірки від 02.07.2018 №63 (а.с. 29) у період з 02.07.2018 по 03.07.2018 проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Гоголівським ДНЗ (ясла-садком) "Веселка", розташованим за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10, за результатами якої складено акт від 03.07.2018 №62 (а.с. 30-34).

В акті позапланової перевірки позивачем зафіксовано не усунення порушень вимог пункту 16 розділу ІІ, пункту 1.2 розділу V, пункту 2.5 розділу ІІІ, пункту 3.6 розділу V та пункту 1.6 розділу ІV Правил пожежної безпеки, що мають місце в приміщенні Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка".

Наявність зазначених порушень стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.

Відповідно до пункту 16 розділу ІІ Правил посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року N444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (далі - Порядок №444).

Пунктом 7 Порядку №444 визначено, що програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях розробляються і затверджуються підприємствами, установами, організаціями на підставі програм та організаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, що розробляються і затверджуються ДСНС, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Програми навчання з питань пожежної безпеки погоджуються із ДСНС.

За приписами пункту 9 Порядку №444 підготовка працівників до дій у надзвичайних ситуаціях передбачає за програмою загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій - вивчення інформації, що міститься у планах реагування на надзвичайні ситуації, про дії в умовах загрози і виникнення надзвичайної ситуації, а також оволодіння навичками надання першої допомоги потерпілим, користування засобами індивідуального і колективного захисту.

Навчання працівників на підприємстві, в установі та організації здійснюється шляхом: - курсового навчання, що передбачає формування навчальних груп і здійснюється в навчальних класах або на об'єктах навчально-виробничої бази підприємства, установи та організації; - індивідуального навчання, що передбачає вивчення теоретичного матеріалу самостійно та у формі консультацій з керівниками навчальних груп або іншими особами.

Суд зазначає про відсутність у матеріалах справи доказів, які б підтверджували проходження посадовими особами дошкільного закладу навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки, та, як наслідок, виконання встановленого в ході перевірки порушення закладом пункту 16 розділу ІІ Правил.

Водночас, відповідач також підтвердив фактичне не усунення ним вказаного порушення, зауваживши, що навчання та перевірка знань з питань пожежної безпеки заплановані лише на кінець року та залежить від виділення коштів на його проведення.

Згідно з пунктом 1.2 розділу V Правил будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Як визначено пунктом 7.2 таблиці А1 додатку А (обов'язкового) ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту" усі приміщення дитячих дошкільних закладів повинні бути обладнані системами пожежної сигналізації, тип 2.

У відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що ним неодноразово порушувалося питання перед власником щодо обладнання системами протипожежного захисту споруди Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Вартість такої установки для закладу є зависокою, тому самостійно дошкільний заклад не в змозі сплатити необхідну суму, а власником відповідні кошти на сьогодні не виділено.

Слід зазначити, що відповідачем до суду не надано жодних документальних доказів, які б підтверджували його звернення до власника щодо виділення коштів для обладнання приміщень закладу системою автоматичної пожежної сигналізації, та подальше реагування власника на такі звернення.

Таким чином, в ході розгляду справи відповідачем не доведено виконання встановленого в ході перевірки порушення закладом пункту 1.2 розділу V Правил.

За приписами пункту 2.5 розділу ІІІ Правил у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

За змістом акту визначення вологості деревини від 10.10.2018 та акту прийняття в експлуатацію виконаних робіт з вогнегасного обробляння від 13.10.2018, наданих представником відповідача, на об'єкті Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" у період з 10.10.2018 по 13.10.2018 виконано роботи з вогнегасного обробляння дерев'яних будівельних конструкцій покрівлі площею 1964,62 м 2 (а.с. 95-96).

Тобто, вказані акти свідчать про усунення відповідачем встановленого в ході перевірки порушення пункту 2.5 розділу ІІІ Правил.

Представники позивача, ознайомившись із вказаними актами, також не заперечили виконання дошкільним закладом приписів вказаного пункту Правил.

Згідно з вимогами пункту 3.6 розділу V Правил територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

За доводами відповідача, з метою усунення порушення вимог пункту 3.6 розділу V Правил згідно накладних від 05.06.2018 №64 та від 11.07.2018 №96 було закуплено та передано дошкільному закладу 7 порошкових вогнегасників (а.с. 69-70).

З цього приводу суд зазначає, що згідно з наявною у матеріалах справи накладною від 05.06.2018 №64 вогнегасники у кількості 3 штук були передані не відповідачу, а іншому закладу - Устивицькому ДНЗ (д/с) "Ромашка", тобто вказана накладна не має жодного відношення до Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка".

Разом з тим, накладна від 11.07.2018 №96 підтверджує закупку та передачу Гоголівському ДНЗ (ясла-садку) "Веселка" 4 порошкових вогнегасників з масою заряду 5 кг.

Вказані вогнегасники, на переконання позивача, мають забезпечити дошкільний навчальний заклад необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння відповідно до норм належності.

З огляду на зазначене, ГУ ДСНСУ у Полтавській області підтверджено усунення відповідачем порушення вимог пункту 3.6 розділу V Правил.

Пунктом 1.6 розділу ІV Правил визначено, що з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.

У відзиві на позов відповідач наполягає на тому, що під час проведення перевірки у період з 11.04.2018 по 24.04.2018 перевіряючим не перевірялися з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів, а тому немає підстав стверджувати, що вони здійснені за допомогою скруток. На думку закладу, вказане спростовують результати перевірки 25.08.2018 електротехнічною лабораторією ПП "Віолпа" вимірювання опору петлі "фаза-нуль" та всього іншого устаткування Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" Великобагачанського району (а.с. 62-65).

Натомість, позивач стверджує, що перевіряючим під час проведення планового заходу дошкільного закладу перевірялися з'єднання відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів, що підтверджується актом перевірки від 24.04.2018 №20.

Суд вважає за доцільне зазначити, що акт перевірки від 24.04.2018 №20 із зафіксованими у ньому порушеннями дошкільним закладом приписів Правил, надавався на підпис директору Гоголівського ДНЗ (ясла-скадка) "Веселка" Никоненко І.П. та був підписаний останньою без жодних зауважень.

Поряд з цим, позитивні результати вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, повного опору петлі "фаза-нуль", перевірки опору ізоляції проводів та кабелів, жодним чином не свідчать про належне виконання з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Посилання в.о. директора Гоголівського ДНЗ (ясла-скадка) "Веселка" Романюк В.В., яка стверджує, що під час перевірки розподільчі коробки перевіряючим не відкривалися, судом оцінюються критично, оскільки за змістом акту перевірки від 24.04.2018 №20 остання у перевірці участі не приймала, а відтак її твердження не можуть бути прийняті судом в якості належних. Натомість директором відповідача Никоненко І.П. акт перевірки від 24.04.2018 був підписаний без жодних зауважень.

За викладених обставин, судом в ході розгляду справи не встановлено фактичного усунення відповідачем порушення Пункту 1.6 розділу ІV Правил.

Таким чином, в спірному випадку має місце лише часткове усунення відповідачем встановлених в ході перевірки порушень, а саме, останнім усунуто порушення вимог пункту 3.6 розділу V Правил та пункту 2.5 розділу ІІІ Правил, решта порушень на даний час відповідачем так і не усунуті, проти чого в.о. директора Гоголівського ДНЗ (ясла-скадка) "Веселка" Романюк В.В. в ході розгляду справи не заперечувала.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

За приписами частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач не дотримав вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, у зв'язку з чим подальша експлуатація будівлі дошкільного навчального закладу за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт Гоголеве, вул. С. Горєва, 10, створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд враховує, що у будівлі дошкільного навчального закладу, з огляду на її призначення, знаходиться значна кількість дітей, а не усунені відповідачем порушення, які встановлені перевіркою та зафіксовані у акті перевірки, як окремо, так і в своїй сукупності, можуть призвести до виникнення пожежі, яка створить загрозу життю та здоров'ю людей своїми небезпечними чинниками, такими як: токсичні продукти горіння, вогонь, висока температура навколишнього середовища, дим, знижена концентрація кисню, вибухи, руйнування будівельних конструкцій.

Зокрема, допущення до роботи посадових осіб, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, призведе до вчинення ними неправильних дій або навпаки бездіяльності, яка в свою чергу призведе до виникнення пожежі, її безперешкодного розвитку, неможливості здійснення своєчасної та безпечної евакуації людей, а відсутність автоматичної пожежної сигналізації взагалі унеможливить виявлення пожежі на початковій стадії її виникнення та своєчасне вжиття заходів для її гасіння. Виконання з'єднань, відгалужень та окінцювань жил електричних проводів і кабелів за допомогою скручування призведе до виникнення пожежі через їх надмірне нагрівання внаслідок великих перехідних опорів.

З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення ряду порушень Правил пожежної безпеки, встановлених в ході планової перевірки, суд доходить висновку про необхідність застосування до Гоголівського ДНЗ (ясла-садка) "Веселка" Великобагачанського району (вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, код ЄДРПОУ 39525372) заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дошкільного навчального закладу за адресою: вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Стосовно встановлення порядку та способу виконання даного рішення, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

З огляду на зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання будівлі дошкільного навчального закладу та заборони Гоголівському ДНЗ (ясла-садку) "Веселка" Великобагачанського району (вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, код ЄДРПОУ 39525372) здійснювати користування за призначенням будівлею дошкільного навчального закладу за адресою: вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36007, код ЄДРПОУ 38610079) до Гоголівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Веселка" Великобагачанського району (вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, код ЄДРПОУ 39525372) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Гоголівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Веселка" Великобагачанського району (код ЄДРПОУ 39525372) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дошкільного навчального закладу за адресою: вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання будівлі дошкільного навчального закладу та заборони Гоголівському дошкільному навчальному закладу (ясла-садок) "Веселка" Великобагачанського району (код ЄДРПОУ 39525372) здійснювати користування за призначенням будівлею дошкільного навчального закладу за адресою: вул. С. Горєва, буд. 10, смт Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38310, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 29 жовтня 2018 року.

Суддя О.В. Гіглава

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.10.2018
Оприлюднено29.10.2018
Номер документу77432988
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —1640/2890/18

Ухвала від 15.07.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 15.07.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 08.07.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 03.05.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 03.05.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 23.04.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 12.02.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Катунов В.В.

Ухвала від 03.12.2018

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Кононенко З.О.

Рішення від 18.10.2018

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 11.10.2018

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні