Справа № 314/3260/18
Провадження № 2/314/1294/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
16.10.2018 року м.Вільнянськ
Справа № 314/3260/18;
провадження № 2/314/1294/2018;
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кіяшко В.О.,
секретар судового засідання Павлівська І.В.,
учасники справи:
-позивач ОСОБА_1;
-відповідач ОСОБА_2;
-відповідач ОСОБА_3;
-третя особа Купріянівська сільська рада Вільнянського району Запорізької області;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Купріянівська сільська рада Вільнянського району Запорізької області про усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням ,
Стислий виклад позицій сторін.
Позивач звернулася до суду 24.07.2018 року з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, третя особа: Купріянівська сільська рада Вільнянського району Запорізької області, про усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням. Позовні вимоги мотивувала тим, що вона є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. В даному будинку окрім позивача зареєстровані відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які за вищевказаною адресою не проживають. Наявність зазначеної реєстрації ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в житловому будинку створює позивачу перешкоди у вільному користуванні та розпоряджанні своїм житлом на власний розсуд. У зв'язку з чим, позивач змушена звернутись до суду з вказаним позовом.
Заперечень на позов від відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до суду не надійшло.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає. При зверненні до суду з позовом, зазначила, що проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідачі у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, 21.09.2018 року надали до суду заяви про визнання позову та про розгляд справи без їх участі, відзиви на позов не подали. Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України, якщо відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи по суті повідомлений завчасно і належним чином, причин неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав, то за згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи. Позивач надала свою згоду на заочний розгляд справи.
Третя особа - в особі представника Купріянівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив, своїх заперечень не надав.
Заяви, клопотання інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 19.09.2018 року відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання в приміщенні Вільнянського районного суду Запорізької області.
Ухвалою суду від 02.10.2018 року підготовче судове засідання закрито, справу призначено до судового розгляду.
Інших процесуальних дій у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову) не вчинялось, провадження не зупинялось.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Суд, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши обставини, дослідивши наявні в справі докази в їх сукупності,
встановив
у судовому засіданні встановлено, що позивач є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. В даному будинку окрім позивача зареєстровані відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які за вищевказаною адресою не проживають. Наявність зазначеної реєстрації ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в житловому будинку створює позивачу перешкоди у вільному користуванні та розпоряджанні своїм житлом на власний розсуд.
Оцінка аргументів учасників справи та доводів щодо порушення прав, застосовані норми права.
Доводи позивача, викладені в позовній заяві, суд вважає обґрунтованими з наступних підстав.
У відповідності до вимог ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі доказів, поданих учасниками і витребуваних судом, позивачі розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Обраним позивачем предметом спору у даній справі і способом захисту права, передбаченим ст. 16 ЦК України, є усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням.
Встановлюючи фактичні обставини та визначаючи зміст спірних правовідносин, суд виходив з того, що можливість пред'явлення до суду позову про усунення перешкод у користуванні майном випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також ст.ст. 386, ст. 391 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом припинення дії, яка порушує право. У зв'язку з чим позивач, який має намір усунути перешкоди у користуванні житловим приміщенням вважає, що в неї є всі законні на це підстави, має право звернутись до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні майном.
Відповідно до ст. 30, ст. 41 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 319, ст. 321 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст. 383 ЦК України власник має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів сім'ї, інших осіб і має право розпоряджатися своїм житлом на власний розсуд.
Обмеження чи втручання у право власника можливе лише на підставах, передбачених законом.
Статтею 386 ЦК України передбачено, що держава забезпечує рівний захист прав усік суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вилогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 156 ЖК України члени сім'ї власника житлового будинку (квартири), які не проживають разом з ним в будинку (квартири), що йому належить, користується жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. До членів сім'ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням.
Відповідно до вимог ст. 405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування житловим приміщенням, відповідно до закону житлове приміщення, яке вони мають право займати визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Конституцією України (ст. 41) та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону України Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2,4, 7 та 11 до Конвенції від 17 липня 1997 р. № 475\97-ВР, закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (статті 316, 317, 319, 321 ЦК України).
Відповідно до ст. 7 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні зняття з реєстраційного обліку міста проживання здійснюється протягом семи діб на підставі рішення суду про позбавлення права користування житловим приміщенням.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 належить житловий будинок № 11 по вулиці Садовій в селі Купріянівка Вільнянського району Запорізької області на праві власності на підставі договору дарування від 22.09.2004 року, який посвідчений приватним нотаріусом Вільнянського районного нотаріального округу Запорізької області Тиханською С.Я. та зареєстрований в реєстрі за № 0578. Свої права позивач ОСОБА_1 зареєструвала 01.10.2004 року, що підтверджується витягом Орендного підприємства Запорізького міжміського бюро технічної інвентаризації № 4914545, номер запису 108, в книзі № 1. В даному будинку окрім позивача зареєстровані відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які за вищевказаною адресою не проживають. Згідно акту обстеження житлово-побутових умов депутата Купріянівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровані в будинку, але не мешкають. За відомостями виконавчого комітету Купріянівської сільської ради Вільнянського рйону Запорізької області від 22.05.2017 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2, але не проживають. Наявність зазначеної реєстрації ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в житловому будинку створює позивачу перешкоди у вільному користуванні та розпоряджанні своїм житлом на власний розсуд.
Станом на 16.10.2018 року відзиви на позов від відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Вільнянського районного суду Запорізької області не надійшли.
Враховуючи, що відповідачі понад рік у зазначеному житловому будинку не проживають без поважних причин, суд приходить до висновку, що вони втратила право на користування житловим приміщенням.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі № 24-150/0/4-13 від 28.01.2013 Про практику застосування судами законодавства під час розгляду цивільних справ про захист права власності та інших речових прав роз'яснив, що розглядаючи позовні вимоги про усунення перешкод у користуванні власністю, а саме житловим приміщенням, слід звертати увагу, що реєстрація місця проживання є похідним правом від права користування житлом, питання про зняття з реєстрації колишніх членів сім'ї власника будинку залежить від вирішення питання про їх право проживання в цьому будинку (відсутність такого права, втрата права користування), яке регулюється нормамиЖК УРСР та ЦК (статтями71,72,156 ЖК УРСР та статтею 405 ЦК).
Як зазначено у рішенні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.12. 2014 року у справі № 6-35436 св14 за наявності рішення суду про позбавлення особи права користування житловим приміщенням окремого рішення суду щодо зняття особи з реєстрації місця проживання не потребується.
Враховуючи викладене вище, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги позивача ОСОБА_1 визнавши ОСОБА_2 та ОСОБА_3 такими, що втратили право користування житловим приміщенням. Підстав для відмови у задоволенні таких вимог суд не вбачає.
Судові витрати.
Відповідно дост. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 30, ст. 41 Конституції України, ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 16, ст. 319, ст. 321, ст. 383, ст. 386, ст. 391, ст. 405 ЦК України, ст.ст.258,259,263-265,268,273,280-289, 354 ЦПК України, ст. 156 ЖК України, ст. 7 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, такими, що втратили право користування житловим приміщенням, а саме будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.Оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку після закінчення строку для подання апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду складено 22.10.2018 року.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Вільнянським РВ УМВС України в Запорізькій області 03.05.2001 року, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, інші відомості суду не відомі.
Відповідач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, інші відомості суду не відомі.
Третя особа: Купріянівська сільська рада Вільнянського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 25220435, адреса: Запорізька область, Вільнянський район, село Купріянівка, провулок Парковий, 1.
Суддя Вікторія Олександрівна Кіяшко
22.10.2018
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2018 |
Оприлюднено | 30.10.2018 |
Номер документу | 77437716 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Кіяшко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні