Рішення
від 30.10.2018 по справі 153/1101/18
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2018 р. Справа153/1101/18

Провадження2/153/313/18-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Дзерина М.М.

за участю секретаря судового засідання Гулковської Т.Т.

позивача - ОСОБА_1

представник позивача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петрашівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду із даним позовом. Вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4. Дітей, чоловіка та інших спадкоємців у неї не було. За життя ОСОБА_4 виявила бажання подарувати їй житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1. Даний будинок вона вважала своїм, однак жодних документів на нього вона не мала, однак стверджувала, що може їх виготовити. ОСОБА_4. раптово померла та не встигла виготовити документи на будинок, тому укласти із нею договір дарування в передбачений законом спосіб також не змогла. На момент смерті ОСОБА_4 вона вже якийсь час порядкувала в житловому будинку готуючись до переїзду, а після смерті, коли житловий будинок фактично залишився без власника, вона почала ним користуватись та проживати. З того часу, вона безперервно, постійно та відкрито проживає в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1, сплачує комунальні послуги, здійснює поточний та капітальний ремонт. За час її проживання (понад 17 років) жодної інформації про спадкоємців чи інших осіб, які могли б заявити права на даний житловий будинок вона не має. Просить суд визнати за нею право власності за набувальною давністю на житловий будинок який розташований по АДРЕСА_1, загальною площею 28 кв.м., позначений у плані літерою А.

Позивача ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача Петрашівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області у судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву за вхід.№4223 від 23.10.2018 року за підписом сільського голови з клопотанням справу розглянути у відсутність представника відповідача. Позовні вимоги визнають.

Із показів свідка ОСОБА_6 судом було встановлено, що житловий будинок в якому проживає ОСОБА_1 належав ОСОБА_4. Житловий будинок АДРЕСА_1 не витребуваний та право власності на нього не зареєстроване. ОСОБА_4 проживала з її батьком однією сім'єю. Батько її помер та відповідно до свідоцтва про право власності на спадкове майно, вона прийняла спадщину після смерті батька. Право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не оформлено. ОСОБА_1 відкрито проживає в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1.

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні вказала, що в АДРЕСА_1 проживала її мати. ОСОБА_1 відкрито проживає АДРЕСА_1 приблизно 15 років, можливо більше.

Судом встановлені такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Із досліджених судом письмових доказів, що є у справі - свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в АДРЕСА_1 померла ОСОБА_4 (а.с.9). Із довідки виданої виконавчим комітетом Петрашівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області від 14 травня 2018 року встановлено, що за ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 рахується житловий будинок по АДРЕСА_1. Із довідки виданої КП Ямпільским БТІ встановлено, що право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 не зареєстроване (а.с.11). Із акту обстеження домоволодіння ОСОБА_4 від 23 квітня 2018 року встановлено, що ОСОБА_1 дійсно проживає з 2001 року по даний час за адресою АДРЕСА_1 в домоволодінні, що рахується за померлою ОСОБА_4 (а.с.8). Із технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок по АДРЕСА_1 встановлено, що замовником технічної інвентаризації була ОСОБА_1 (а.с.6-7).

Перевіривши матеріали справи, оцінивши письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши показання свідків, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

У відповідності до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Згідно з ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

В судовому засіданні беззаперечно доведено, що з 2001 року по даний час позивач добросовісно та відкрито користується житловим будинком з належними до нього надвірними будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 та рахується за покійною ОСОБА_4. Позивач фактично здійснює функції володільця; своїми правомірними діями позивач заволоділа майном і продовжує відкрито, безперервно володіти ним.

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Набувальна давність визначається як засіб закріплення майна за суб'єктами, що ним володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також в інших ситуаціях. Право власності за набувальною давністю може бути набутим як на безхазяйні речі, так і на майно, яке належить за правом власності іншій особі.

Відповідно до ч.1 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду. Перебіг строку набувальної давності починається від моменту виникнення володіння.

З аналізу вказаної норми можна зробити висновок, що набувальна давність - це спосіб набуття права власності на нерухомість, який не базується на попередній власності та відносинах правонаступництва, а виникає із сукупності певних обставин, а саме: майно може бути об'єктом набувальної давності; добросовісність володіння; відкритість володіння; давність володіння та його безперервність; відсутність інших осіб, які претендують на це майно; відсутність титулу (підстави) у позивача для володіння майном та набуття права власності. Позивачем у справах про набуття права власності за набувальною давністю є володілець чужого майна.

Також, згідно з п.9, 11 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав при вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні встановити, зокрема, таке: володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна; володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Позивач довів факт набуття нею права власності за набувальною давністю, оскільки вона добросовісно і відкрито, безперервно користується нерухомим майном на протязі більше п'ятнадцяти років, отже визнання права власності не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Таким чином суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі і є підстави для визнання права власності за набувальною давністю за позивачем.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 141, 142, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст.ст.328, 344 ЦК України, Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , суд

У Х В А Л И В :

Заявлені позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності за набувальною давністю на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 та складає загальну площу 28 кв.м., позначений на плані літерою А .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Вінницької області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ямпільський районний суд Вінницької області.

Повний текст судового рішення складено 31 жовтня 2018 року.

Позивач : ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителька АДРЕСА_1

Відповідач: Петрашівська сільська рада Ямпільського району, Вінницької області, місцезнаходження вул. Соборна, 13 в с. Петрашівка, Ямпільського району, Вінницької області,Код ЄДРПОУ: 04325880.

Головуючий М.М. Дзерин

СудЯмпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення30.10.2018
Оприлюднено01.11.2018
Номер документу77495401
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —153/1101/18

Рішення від 30.10.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Рішення від 30.10.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 09.10.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 12.09.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні