3818-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
04.06.2007Справа №2-7/3818-2007
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (95034, м.Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400)
До відповідача Науково-дослідного інституту «Кримська астрофізична обсерваторія» (Бахчисарайський район, смт. Научне, ідентифікаційний код 02700084)
Про спонукання укласти додаток до договору.
Суддя Дворний І. І.
представники:
Від позивача – не з'явився.
Від відповідача - не з'явився.
Суть справи: Відкрите акціонерне товариство «Крименерго» звернулось до Господарського суду АР Крим із позовною заявою, в якій просить зобов'язати Науково-дослідний інститут «Кримська астрофізична обсерваторія» укласти додаток №11, який є невід'ємною частиною договору №57 від 27.06.2006 р., в редакції ВАТ «Крименерго».
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку з внесенням змін до Правил користування електричною енергією, сторони зобов'язані внести зміни у відповідний договір про постачання електричної енергії. Так, ВАТ «Крименерго» повідомило, що відповідно до П. 6.9. Правил споживач, який має погоджену у встановленому порядку екологічну та/або аварійну броню електропостачання здійснює протягом перших трьох днів поточного розрахункового періоду платіж за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні в наступному розрахунковому періоді за тарифами, які діють на день здійснення платежу. Крім того, позивач зазначив, що сплата авансового платежу за обсяги електричної енергії, необхідні на строк дії аварійної броні до повного відключення Споживача, як і укладання додатку №11, передбачені п. 7.10 Договору №57 від 27.06.2006 р.
В листі №189 від 02.04.2007 р. відповідач пояснив, що Науково-дослідний інститут «Кримська астрофізична обсерваторія» є бюджетною організацією та повністю фінансується з державного бюджету України. Згідно з Бюджетним кодексом України та Постановою Кабінету Міністрів України №1404 від 09.10.2006 р. «Питання попередньої оплати товарів, робіт та послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» в договорах про закупівлю товарів, робіт та послуг за бюджетні кошти замовники можуть передбачати попередню оплату тільки у випадку закупівлі на строк не більше одного місяця послуг з енергопостачання.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце слухання справи були проінформовані належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо неявка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи не вбачається.
Розгляд справи відкладався у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України. По справі оголошувалась перерва. Після закінчення перерви слухання справи було продовжено.
За клопотанням сторін строк розгляду справи був продовжений у порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд
ВСТАНОВИВ :
27.06.2006 р. між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (Постачальник) та Науково-дослідним інститутом «Кримська астрофізична обсерваторія» (Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії №57, згідно з розділом 1 якого Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу, а Споживач сплачує Постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, які є його невід'ємними частинами.
Розділом 2 вказаного Договору передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, які не встановлені цим договором, сторони зобов'язані керуватися чинним законодавством України, зокрема, Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими у встановленому порядку.
Відповідно до п. 9.2 Договору якщо після укладання договору вступив в силу нормативно - правовий акт, норми якого інакше регулюють умови цього договору, сторони зобов'язуються керуватися цим актом законодавства та внести зміну у цей договір. Всі зміни та додатки до цього договору оформлюються в письмовому виді, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатями обох сторін.
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (НКРЕ) від 17.10.2005 р. №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 р. за № 1399\11679, Правила користування електричною енергією були викладені в новій редакції. Пунктом 1 цієї постанови встановлено, що суб'єкти господарювання, на яких поширюється дія Правил, зобов'язані протягом трьох років від дати набрання чинності цією постановою, привести взаємовідносини між собою у відповідність до вимог Правил.
Відповідно до п. 6.9 Правил користування електричною енергією споживач, який має погоджену у встановленому порядку екологічну та/або аварійну броню електропостачання, здійснює протягом перших трьох днів поточного розрахункового періоду платіж за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні в наступному розрахунковому періоді за тарифами, які діють на день здійснення платежу. Обсяг електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні визначається відповідно до даних складеного акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача.
Згідно з п. 1.1.3 Інструкції про порядок складання акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України №26 від 19.01.2004 р., визначення величин екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача необхідне для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, зменшення можливих збитків споживача внаслідок обмеження електроспоживання споживача до рівня екологічної броні, або за відсутності такої —повного припинення електропостачання за порушення вимог чинних ПКЕЕ, а також у разі необхідності застосування заходів з регулювання споживання електричної енергії та потужності, що вводяться для запобігання порушенням режиму роботи об'єднаної енергетичної системи України.
П. 1.2 цієї Інструкції передбачено, що аварійна броня електропостачання споживача — найменша величина електричної потужності та мінімальна добова величина електроспоживання, яка в разі повної зупинки виробництва забезпечує:
безпеку життя людей;
запобігання пошкодженню основного обладнання та систем опалення споживача;
збереження аварійного, охоронного освітлення та сигналізації;
збереження мінімально допустимого рівня вентиляції та каналізації;
роботу систем пожежогасіння, водовідведення та дренажу;
запобігання негативним наслідкам техногенного та природного характеру.
Акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача — документ установленої форми, складений відповідно до вимог цієї Інструкції, у якому зазначені загальні відомості про споживача, перелік струмоприймачів, віднесених до екологічної, аварійної та технологічної броні, визначені їх навантаження, добове електроспоживання та враховано час, необхідний для завершення технологічного процесу (циклу виробництва).
Визначені величини екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання оформлюються Актом екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача, який є невід'ємною частиною договору між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) та споживачем (п. 1.1.4 Інструкції).
З матеріалів справи вбачається, що відповідний акт аварійної та технологічної броні енергопостачання споживача був складений та підписаний сторонами 10.05.2006 р. та скріплений печатями підприємств.
Відповідно до п.3.6. Інструкції термін дії Акта не обмежується.
П. 7.10 Договору про поставку електричної енергії №57 від 27.06.2006 р. передбачено, що розмір авансового платежу за обсяги електричної енергії, необхідні на строк дії аварійної броні до повного відключення Споживача, визначається згідно з додатком №11 «Обов'язковий порядок про створення та використання накопичувального авансового платежу» та згідно з актом аварійної та екологічної броні. Обсяги електричної енергії, поставляється згідно з актом аварійної та екологічної броні, визначається згідно з розміром здійсненного авансового платежу.
На виконання вказаних положень Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» на адресу Науково-дослідного інституту «Кримська астрофізична обсерваторія» з супровідним листом №37 від 12.01.2007 р. був направлений додаток №11 для його підписання, з метою приведення договору №57 від 27.06.2006 р. до відповідності з вимогами ПКЕЕ. Вказаний додаток був отриманий відповідачем 18.01.2007 р., про що свідчить відповідне поштове повідомлення, наявне в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 188 Господарського процесуального кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Лисом №69 від 05.02.2007 р. відповідач повідомив ВАТ «Крименерго», що підписати додаток №11 до договору №57 від 27.06.2006 р. неможливо, оскільки НДІ «Кримська астрофізична обсерваторія» є бюджетною організацією, кошторис на 2007 рік затверджений та фінансових коштів на вказану статтю не передбачено.
Ч. 4 ст. 188 ГК України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Як вже було зазначено раніше, п. 7.10 договору №57 від 27.06.2006 р. передбачає, що розмір авансового платежу за обсяги електричної енергії, необхідні на строк дії аварійної броні до повного відключення Споживача, визначається згідно з додатком №11. Суд звертає увагу на те, що вказаний п. договору є дійсним, оскільки його недійсність у судовому порядку встановлена не була. У той же час, ст. 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є, у тому числі, договори та інші правочини. Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення міститься в ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання — відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» енергопостачальники зобов'язані забезпечувати надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензій та договорів. Аналогічні положення містить п. 8.2 ПКЕЕ, за яким постачальник електричної енергії за регульованим тарифом зобов'язаний, зокрема, забезпечувати постачання електричної енергії, якісні характеристики якої відповідають параметрам, визначеним державними стандартами, та зазначені в договорі.
Отже, обов'язок відповідача укласти з ВАТ «Крименерго» Додаток №11 до договору №57 від 27.06.2006 р. «Обов'язковий порядок про створення та використання накопичувального авансового платежу» випливає з положень чинного законодавства України та укладеного між сторонами договору про поставку електричної енергії та направлений на забезпечення надійного енергопостачання, а тому ухилення Науково-дослідного інституту «Кримська астрофізична обсерваторія» від його укладання не є правомірним.
Судом не можуть бути прийняті до уваги посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України №1404 від 09.10.2006 р. «Питання попередньої оплати товарів, робіт та послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» з наступних підстав. Так, п. 2 ч. 1 вказаної Постанови передбачено, що у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти замовники можуть передбачати попередню оплату лише у разі закупівлі послуг з енергопостачання на строк не більше одного місяця. Однак, в додатку №11 до договору №57 від 27.06.2006 р. передбачено, що при наявності акта аварійної та технологічної броні, з метою забезпечення поставки електричної енергії, необхідної для підтримання аварійної (екологічної) броні протягом одного розрахункового періоду, Споживач зобов'язується накопити на рахунку Постачальника необхідний для цього обсяг коштів (надалі – накопичувальний аванс). Як вбачається з матеріалів справи, зокрема Додатку №4.2 до договору №57 від 27.06.2006 р. «Порядок розрахунків для споживачів, які здійснюють розрахунки за фактично спожиту електроенергію», розрахункова дата встановлюється 15 числа кожного місяця, відповідно розрахунковим вважається період з 15 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Дата оплати встановлюється до 22 числа кожного місяця (п. 5 Додатку №4.2 до Договору). Отже, розрахунковим періодом за договором №57 від 27.06.2006 р. вважається один календарний місяць, а тому передбачення Додатком №11 внесення накопичувального авансу для підтримання аварійної (екологічної) броні протягом одного розрахункового періоду (тобто місяця) не є порушенням Постанови КМУ №1404 від 09.10.2006 р.
За таких обставин, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсягу.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 04.06.2007 р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 11.06.2007 р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Науково-дослідний інститут «Кримська астрофізична обсерваторія» (Бахчисарайський район, смт. Научне, ідентифікаційний код 02700084) укласти з Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (95034, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400) додаток №11 до договору №57 від 27.06.2006 р. «Обов'язковий порядок про створення та використання накопичувального авансового платежу» в наступній редакції:
Додаток №11
до договору про поставку електроенергії
№57 від 27.06.2006 р.
Обов'язковий порядок про створення та використання накопичувального авансового платежу
При наявності акта аварійної та технологічної броні, з метою забезпечення поставки електричної енергії, необхідної для підтримання аварійної (екологічної) броні протягом одного розрахункового періоду, Споживач зобов'язується накопити на рахунку Постачальника необхідний для цього обсяг коштів (надалі – накопичувальний аванс). Обсяг електроенергії потрібен для забезпечення аварійної (екологічної) броні, згідно з актом аварійної та технологічної броні, складає (зима/літо) 0,32 / 0,2 тис. кВт/год. Накопичення коштів здійснюється Споживачем окремими платіжними дорученнями (окремим платежем).
У випадку виникнення поточної заборгованості за спожиту електричну енергію, електропостачання Споживача обмежується Постачальником до рівня аварійної (екологічної) броні. Обмеження до рівня аварійної (екологічної) броні застосовується на період (надалі – авансовий період), на який достатньо коштів накопичувального авансу. Споживач здійснює поповнення накопичувального авансу в обсягу, необхідному для підтримання цього рівня.
При неможливості здійснення Споживачем наступних авансових внесків для підтримання електропостачання аварійної (екологічної) броні, Споживач зобов'язаний провести організаційно-технічні заходи, необхідні для повного припинення споживання електричної енергії, а Постачальник електричної енергії у встановленому порядку відключає Споживача по закінченню періоду, що авансується.
Відповідальність за можливі негативні наслідки несе сам Споживач.
Постачальник електроенергії: Споживач:
(Посада, П.І.Б., Підпис) (Посада, П.І.Б., Підпис)
М. П. М. П.
3. У разі неукладення Науково-дослідним інститутом «Кримська астрофізична обсерваторія» (Бахчисарайський район, смт. Научне, ідентифікаційний код 02700084) додатку №11 до договору №57 від 27.06.2006 р. «Обов'язковий порядок про створення та використання накопичувального авансового платежу», в десятиденний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, додаток вважати укладеним в редакції Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (95034, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400), наданій суду та вказаній в рішенні.
4. Стягнути з Науково-дослідного інституту «Кримська астрофізична обсерваторія» (Бахчисарайський район, смт. Научне, ідентифікаційний код 02700084) на користь Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (95034, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2007 |
Оприлюднено | 20.08.2007 |
Номер документу | 774985 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Дворний І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні