Рішення
від 31.10.2018 по справі 540/758/18
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 540/758/18

Номер провадження 2/540/616/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2018 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Косик С.М.

за участю: секретаря Ткач Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Базилівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в :

у вересні 2018 року позивач звернулася до Машівського районного суду Полтавської області зі вказаним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2. померла її мати - ОСОБА_2, після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої ввійшов в тому числі житловий будинок з господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 Машівського району Полтавської області, і вона являється спадкоємицею майна померлої за заповітом та належним чином прийняла спадщину. Натомість нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на нього. У зв'язку з наведеним, позивач просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право власності після смерті матері на житловий будинок, позначений літерою А-1 , площею 47,9 м 2 , разом з господарськими будівлями на: літню кухню, позначену літерою Б, б , площею 47,5 м 2 ; сарай, позначений літерою б 1 , площею 6,1 м 2 ; сарай позначений літерою В , площею 21,7 м 2 ; погріб, позначений літерою в , площею 8,1 м 2 ; сарай, позначений літерою Г , площею 12,5 м 2 ; сарай позначений літерою г , площею 11,0 м 2 ; вбиральню, позначено літерою Д , площею 1,5 м 2 ; колодязь питний, позначений літерою №1 , які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 Машівського району Полтавської області.

В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, натомість направили заяви про розгляд справи без їх участі, представник позивача просить розглянути справу за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с.46), представник відповідача позов підтримує та просить його задовольнити (а.с.47). Виходячи з викладеного, суд вирішив за можливе розглянути справу без участі сторін.

Суд, дослідивши надані письмові докази, прийшов до такого висновку.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 - батько позивача (а.с.6,7), спадкоємцем майна якого була дружина померлого ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав і померла ІНФОРМАЦІЯ_2.(а.с.4,15,16).

ОСОБА_2 є мамою позивача ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про народження та зміну прізвища останньої (а.с.6,7). Згідно заповіту складеного за життя ОСОБА_2, вона заповіла все своє майно дочці ОСОБА_1 - позивачу по справі (а.с.5).

ОСОБА_1 належним чином прийняла спадщину на підставі ч.3 ст.1268 ЦК України, звернувшись із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Довгань А.М., якою було заведено спадкову справу №27/2018 р., у Спадковому реєстрі № 62433890, що підтверджується витягом з Спадкового реєстру (а.с.14).

Згідно рішення Машівського районного суду Полтавської області від 06.03.2018 р. встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 в будинку АДРЕСА_2 в с. Базилівщина Машівського району Полтавської області разом з ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт Машівка Полтавської області (а.с.12,13).

За довідкою Базилівщинської сільської ради від 03.05.2018 року (а.с.27) домоволодіння в АДРЕСА_3 станом на 01.07.1990 року відносилося до колгоспного двору, голова двору ОСОБА_3 працював механізатором згідно даних по господарської книги НОМЕР_2 рахунок НОМЕР_3 за 1986-1990 роки, мав земельну ділянку площею 0,47 га.

19 червня 2018 року виготовлений технічний паспорт на зазначений будинок, у якому відомості про власника відсутні, а його замовником зазначений позивач, та як убачається з указаного технічного паспорту, жилий будинок побудований в 1968 році, господарські будівлі і споруди в 1968, 1972 роках (а.с.26-28).

Відповідно до положень чинного на той час ЦК України 1963 року, Вказівок по порядку ведення погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням СРСР 13 квітня 1979 року за №11/5, Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР від 31 жовтня 1975 року за 45/5, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться у сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки сільської ради, у тому числі і виписки із погосподарських книг.

Разом з цим, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок по вул. АДРЕСА_4 с. Базилівщина Машівського району Полтавської області, у зв'язку з тим, що спадкодавець за життя не зареєструвала за собою право власності в установленому порядку у зв'язку з чим відсутній правовстановлюючий документ, що підтверджує право власності, на вищевказаний будинок, що вбачається з постанови від 16.07.2018р. № 1177/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.24).

Як убачається з копій свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 06.08.2018 (а.с.18,21) ОСОБА_1 отримала указані свідоцтва на земельні ділянки площами 0,0814 га та 0,3234 га, що належала померлому батькові, після якого їх успадкувала мати позивачки ОСОБА_2

Пунктом 1 Глави 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 передбачено, що нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, в т.ч., якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Відповідно до п. 4.15. Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Пунктом 4.18. якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

За таких обставин, суд уважає, що у позивача існують перешкоди для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на будинок в нотаріальній конторі, оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва.

Згідно з ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права і обов'язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті. Частиною 5 ст. 1268 цього Кодексу передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Як убачається зі ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, його відсутність не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

З урахуванням обставин справи, суд уважає, що оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2. ОСОБА_2 за життя прийняла спадщину від свого чоловіка ОСОБА_3, але не оформила її і померла, в той час позивач як спадкоємець за заповітом, належним чином прийняла після неї спадщину, але не має змоги оформити право власності на будинок, що за адресою: вул. АДРЕСА_4 с. Базилівщина Машівського району Полтавської області у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа, у зв'язку з чим нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, указана обставина перешкоджає їй узаконити своє право на спадщину за заповітом, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню і за позивачем слід визнати в порядку спадкування за заповітом право власності після смерті матері ОСОБА_2 на вказаний житловий будинок.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 81, 141, 209-241, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_1 до Базилівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_5 в с. Базилівщина Машівського району Полтавської області позначений літерою А-1 , площею 47,9 м 2 , з господарськими будівлями : літню кухню, позначену літерою Б, б , площею 47,5 м 2 ; сарай, позначений літерою б 1 , площею 6,1 м 2 ; сарай позначений літерою В , площею 21,7 м 2 ; погріб, позначений літерою в , площею 8,1 м 2 ; сарай, позначений літерою Г , площею 12,5 м 2 ; сарай позначений літерою г , площею 11,0 м 2 ; вбиральню, позначено літерою Д , площею 1,5 м 2 ; колодязь питний, позначений літерою №1 , в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 матері ОСОБА_2.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженка с. Базилівщина Машівського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання (згідно паспортних даних): АДРЕСА_6, паспорт громадянина України серія НОМЕР_4, виданий Машівським РВ УМВС України в Полтавській області 07.12.1998 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач - Базилівщинська сільська рада Машівського району Полтавської області, місце знаходження: 39420, Полтавська обл., Машівський район, с. Базилівщина, вул. Незалежності, 26 код ЄДРПОУ 21047448.

Суддя С.М.Косик

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення31.10.2018
Оприлюднено01.11.2018
Номер документу77516020
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —540/758/18

Рішення від 31.10.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Рішення від 18.10.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 10.09.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні