Справа № 342/260/18
Провадження № 2/342/320/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2018 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
з участю: секретаря судового засідання Сьомкайло І.-М.І, представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Городенка цивільну справу за позовом ОСОБА_2, в інтересах якої діє представник-адвокат ОСОБА_1, до Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_2, в інтересах якої діє представник-адвокат ОСОБА_1, звернулася в суд з позовом до Кунисівської сільської ради, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в якому просить визнати за нею право на земельні частки (паї), що розташовані на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області площею 44,55 умовних кадастрових гектарів, після смерті тітки ОСОБА_6, та 44,55 умовних кадастрових гектарів, після смерті її чоловіка ОСОБА_7. Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_6 згідно заповіту усе своє майно заповіла ОСОБА_7. Вона померла ІНФОРМАЦІЯ_8 року. На час її смерті ОСОБА_7 проживав разом з нею. ІНФОРМАЦІЯ_9 року ОСОБА_7 помер. На час його смерті був чинним ЦК УРСР 1963 року. Спадкодавець мав право на земельну частку (пай) розміром 44,55 в умовних кадастрових гектара, що знаходиться на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області відповідно до Сертифікату на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки серії НОМЕР_4. Померлий ОСОБА_7 заповіту не вчиняв. Його спадкоємцем першої черги за законом є його дружина ОСОБА_2, яка на момент смерті чоловіка проживала разом з ним. Після смерті чоловіка, позивачка звернулася до Городенківської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Постановою в.о. державного нотаріуса від 28.11.2017р. позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_7 у зв'язку з відсутністю у позивача правовстановлюючого документу. Відповідь відділу Держгеокадастру у Городенківському районі Івано-Франківської області від 17.01.2018 року свідчить, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, які розташовані на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області: площею 44,55 в умовних кадастрових гектара згідно сертифікату, виданого ОСОБА_7 становить 46401,23 грн.; згідно сертифікату, виданого ОСОБА_6 становить 46401,23 грн.
22 травня 2018 року Ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_2, в інтересах якої діє представник ОСОБА_1, до Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в частині позовних вимог про визнання права на земельні частки (паї) що розташовані на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області площею 44,55 умовних кадастрових гектарів, після смерті тітки ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 - залишено без розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні 19.10.2018р. позов підтримав з наведених в ньому підстав, в частині визнання за позивачкою ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) площею 44,55 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, як на спадкове майно, після смерті чоловіка ОСОБА_7. Просить задовольнити.
Кунисівська сільська рада подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнає.
Відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, подала заяви про розгляд справи у їх відсутності. Зазначили, що повністю визнають заявлені до них вимоги та не заперечують проти ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог.
Суд, вислухавши представника позивачки, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.
Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.) визначено: якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Згідно з п. 4 Прикінцевих та перехідних положень цього кодексу - Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Із копії Сертифіката на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки серії НОМЕР_4, виданого 17.01.1996 року Кунисівською с/Радою народних депутатів слідує, що ОСОБА_7, мешканець с. Кунисівці Городенківського району Івано-Франківської області, на підставі рішення Кунисівської с/Ради народних депутатів від 2.12.95р. № 52 отримав в приватну власність земельну ділянку в розмірі 44,55 умовних кадастрових гектарів на території Кунисівської с/Ради в межах середньої земельної частки без визначення на місцевості; сертифікат зареєстрований у книзі реєстрації Сертифікатів на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки за № 110.
ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_9 р. у віці 51 років в с. Кунисівці, актовий запис № 7 від 15.08.2000 р., що доводиться копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5, виданого 15.08.2000 р. виконкомом Кунисівської сільської ради Городенківського району. Внаслідок його смерті відкрилася спадщина.
На час його смерті був чинним ЦК УРСР 1963 р., згідно з ст. 524 якого спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом 6 місяців фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Ст. 548 ЦК України (1963 р.) встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Відповідно до ст. 549 цього кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом 6 місяців фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Довідкою № 519, виданою 11.12.2017 року виконавчим комітетом Кунисівської сільської ради стверджено, що ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_9, проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 та разом з ним проживали і були зареєстровані: дружина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, та дочка ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4
Копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 від 20 листопада 1971 року стверджується, що ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, одружилися 20 листопада 1971 року, актовий запис № 14; після одруження прізвище дружини змінено з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.
Наведене свідчить, що позивачка ОСОБА_2, як спадкоємець першої черги за законом вважається такою, що прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_7.
До складу спадщини входить земельна частка (пай) розміром 44,55 в умовних кадастрових гектара, що знаходиться на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області відповідно до Сертифікату на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки серії НОМЕР_4.
Відповідно до ч. 1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Постановою в.о. державного нотаріуса Городенківської РДНК № 2212/02-31 від 28.11.2017 р. ОСОБА_2 відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_7, померлого ІНФОРМАЦІЯ_9 року на земельну ділянку площею 44,55 в умовних кадастрових гектара, що знаходиться на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу встановленого зразка.
Згідно роз'яснень, що містяться в п. 24 Постанови Пленум Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Витяг із журналу видачі Сертифікатів Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області стверджує, що ОСОБА_7 17.01.1996р. отримав Сертифікат серії НОМЕР_4 на земельну частку в розмірі 44,55 умовних кадастрових гектарах. Довідкою № 517, виданою 11.12.2017 року виконавчим комітетом Кунисівської сільської ради доводиться, що ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 року належав земельний пай у розмірі 44,55 умовних кадастрових гектарах, на який було видано Сертифікат серії НОМЕР_4 на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки по с. Кунисівці; земельні ділянки на вказані паї не виділялися.
Відповідно до повідомлення відділу у Городенківському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 0-9-0.24-12/104-18 від 17.01.2018 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка розташована на території Кунисівської сільської ради згідно сертифікату виданого ОСОБА_7 розміром 44,55 умовних кадастрових гектарів станом на 2018 рік становить 46401,23 грн.
Як роз'яснено в п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування - у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Повідомленням державного нотаріуса Городенківської ДНК № 3058/01-16 від 18.09.2018р. та інформаційною довідкою № 53348701 зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 18.09.2018р. стверджено, що після смерті ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 р., спадкова справа не заводилася. Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 просять суд визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) в порядку спадкування, Кунисівська сільська рада визнає позов, тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, приймаючи до уваги те, що відповідачі позов визнають, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі ст.ст. 524, 529, 548,549 ЦК УРСР (1963 р.), ст.ст. 5, 1216, 1222,1258,1259, 1261-1265, 1268-1270, 1273,1274 Цивільного кодексу України, п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, керуючись ст. ст. 223, 258, 259, 263-265, 268,273, 352,354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, право на земельну частку (пай) площею 44,55 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Кунисівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Івано-Франківської області або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Місце проживання позивачки ОСОБА_2 - АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Місцезнаходження відповідача Кунисівської сільської ради - вул. Грушевського,23, с. Кунисівці, Городенківський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04355674.
Місце проживання відповідача ОСОБА_4 - АДРЕСА_3; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.
Місце проживання відповідачки ОСОБА_5 - АДРЕСА_4; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3.
Повне судове рішення складене 28.10.2018 р.
Суддя: Ничик Г. І.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2018 |
Оприлюднено | 02.11.2018 |
Номер документу | 77540088 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Ничик Г. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні