Рішення
від 24.10.2018 по справі 635/6525/18
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/6525/18

Провадження № 2/635/3082/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року смт Покотилівка

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Савченка Д.М.,

секретар судового засідання - Токарук Л.П.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

представник відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського районного суду Харківської області з позивною заявою до ОСОБА_2 та просить встановлення факт родинних відносин та визнати право власності на спадкове майно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Веселе Харківського району Харківської області, помер батько позивача - ОСОБА_4. Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку з кадастровим НОМЕР_3, призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Веселівської сільської ради. Після смерті ОСОБА_4 спадкоємцями першої черги є позивач, мати позивача-ОСОБА_2., брат позивача- ОСОБА_5., які проживали на день смерті з ОСОБА_4 Кожному із спадкоємців належало по 1/3 частині спадкового майна, що становить земельні ділянки площею 3,9709 га, але ніхто з спадкоємців не звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_4 помер брат позивача - ОСОБА_5 ОСОБА_2 зверталась до суду з позовом в якому просила визнати за собою право власності на спадкове майно, а саме 1/3 чатки після смерті ОСОБА_4 і 1/3 частки після смерті ОСОБА_5, на земельні ділянки площею по 3,9709 га. кожна, кадастровий НОМЕР_3. Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 01 грудня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено повністю, а 1/3 частки спадкового майна залишилась відкритою. Також у свідоцтві про народження позивача в графі батько стоїть прочерк, оскільки на день народження позивача батьки не перебували у шлюбі. Після одруження позивач взяла прізвище чоловіка ОСОБА_1. Звернувшись до першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області ОСОБА_1 повідомлено, що для вирішення питання можливості оформлення спадкових прав на земельну ділянку не надано документи, що засвідчують право власності на державну реєстрацію нерухомого майна на ім'я зазначеного спадкодавця.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 03 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі.

Позивач в судове засідання не з'явилась, повідомлялась про день, час та місце проведення судового засідання своєчасно і належним чином, надала суду заяву про розгляд справи без її учать, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Відповідач і її представник, які були повідомлені про день, час та місце проведення судового засідання своєчасно і належним чином, до суду не з'явились, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі, позовну заяву підтримують в повному обсязі, не заперечують проти задоволення позову.

Інших заяв та клопотань від сторін не надійшло.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 31.01.1964, 20.02.1963 року народилась ОСОБА_6, актовий запис №18.

Згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 від 14.04.1988, ОСОБА_7 змінила прізвище на ОСОБА_7 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Веселе Харківського району Харківської області, помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 05.10.2018.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3,9709 га., кадастровий номер № НОМЕР_7, призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Веселівської сільської ради, яка йому належала згідно з державним акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8 від 14.06.2007 року.

Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 були ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_1, які проживали і були зареєстровані на день смерті ОСОБА_4 з ним за однією адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Веселівської сільської ради від 05.12.2007 року № 678.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно з ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Цивільним Кодексом передбачена черговість спадкоємців за законом, відповідно до якої у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України), у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 ЦК України), у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця (ст. 1263 ЦК України), у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України), у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї. Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування (ст. 1265 ЦК України).

Статтею 1258 ЦК передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

За змістом частини третьої статті 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_5. Спадкоємцями першої черги стала ОСОБА_2

Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 01 грудня 2017 року по справі №635/3178/17 визнано за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частку земельної ділянки площею 3,9709 га, кадастровий НОМЕР_3, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і яка розташована на території Веселівської сільської ради, КСП "Липці", в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року,

визнано за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частку земельної ділянки площею 3,9709 га, кадастровий НОМЕР_3, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і яка розташована на території Веселівської сільської ради, КСП "Липці", в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року.

Також в рішенні Харківського районного суду Харківської області від 01 грудня 2017 року встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_8, 14 квітня 1973 року, зареєстрували шлюб і ОСОБА_8 ( мати позивача) взяла прізвище чоловіка - ОСОБА_4, від шлюбу є двоє дітей- ОСОБА_1 та ОСОБА_5

Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом .

Згідно з листом Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області від 06.02.2017 вих.№352/01-16, ОСОБА_1, в оформленні спадкових справ на земельну ділянку, після смерті ОСОБА_4, відмовлено.

Факти, які можуть бути встановлені у судовому порядку визначені ч. 1 ст. 315 ЦПК України. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з роз'ясненнями Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд може встановлювати й факти, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

У зв'язку з тим, що позивач позбавлений можливості оформити спадщину у встановленому законом позасудовому порядку, він був змушений звернутися в суд з позовом про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно.

Згідно з статтею 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Веселе Харківського району Харківської області, був батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Враховуючи викладене, суд вважає позивача таким, що набув права власності на спадкове майно, а саме на 1/3 частку земельної ділянки площею 3,9709 га, кадастровий номер № НОМЕР_7, що знаходиться на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 89, 264-265, 315 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Веселе Харківського району Харківської області, був батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частку земельної ділянки площею 3,9709 га, кадастровий номер № НОМЕР_7, що знаходиться на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_2

Відповідач: ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_2

Повний текст рішення виготовлено 01.11.2018 року.

Суддя Д.М. Савченко

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.10.2018
Оприлюднено02.11.2018
Номер документу77546275
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/6525/18

Рішення від 24.10.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Рішення від 24.10.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Ухвала від 03.10.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні