Рішення
від 07.06.2007 по справі 6859-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

6859-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101

РІШЕННЯ

Іменем України

07.06.2007Справа №2-7/6859-2007

За позовом Споживчого товариства «Весна» Бахчисарайського районного споживчого товариства (98400, м. Бахчисарай, вул. Будьонного, 19; 98403, м. Бахчисарай, вул. Ракитського, 2/2, ідентифікаційний код 32468554)

До відповідача  Бахчисарайського районного споживчого товариства (98400, м. Бахчисарай, вул. Сімферопольська, 5а, ідентифікаційний код 01757320)

Про визнання угоди дійсною та визнання права власності.

Суддя Дворний І. І.

                                        представники:

Від позивача – Колосов С. Й., предст., дов. від 10.05.2007 р.

Від відповідача  - Левашкіна М. А., предст., дов. №2 від 01.12.2006 р.  

        Суть справи: Споживче товариство «Весна» Бахчисарайського районного споживчого товариства звернулося до Господарського суду із позовною заявою до Бахчисарайського районного споживчого товариства, в якій просить визнати дійсною укладену між сторонами угоду купівлі-продажу об'єктів нерухомості, розташованих за адресою:

-          магазин в с. Берегове по вул. Велика Морська, 34;

-          магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського, 8;

-          магазин «Весна» в м. Бахчисарай по вул. Будьонного, 19;

-          будівлі, що знаходиться на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37.

          Крім того, позивач просить визнати за Споживчим товариством «Весна» Бахчисарайського РаСТ право власності на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою:

-          магазин в с. Берегове по вул. Велика Морська, 34;

-          магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського, 8;

-          магазин «Весна» в м. Бахчисарай по вул. Будьонного, 19;

-          будівлі, що знаходиться на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37.

          Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі усної домовленості, а також листа СП «Весна» №18 від 04.05.2005 р. відповідачем було передано у власність вищевказане нерухоме майно, загальна вартість якого, згідно з висновком експерта, становить 120480,00 грн. Вартість придбаних об'єктів нерухомості була сплачена позивачем у повному обсягу, проте відповідач, всупереч вимогам ст. 657 Цивільного кодексу України та ігноруючи пропозиції позивача, ухиляється від нотаріального посвідчення вказаної угоди.

          У відзиві на позовну заяву відповідач просить суд вирішити спір відповідно до норм чинного законодавства України.

          Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд

                                                         ВСТАНОВИВ :

Постановою зборів уповноважених пайщиків Бахчисарайського районного споживчого товариства від 23.07.2004 р. був затверджений перелік основних засобів, що передбачаються до продажу, та Постанова правління Бахчисарайського РаСТ про продаж основних засобів.

Згідно з Додатком №1 до цієї Постанови серед об'єктів, що підлягають продажу, передбачені, у тому числі, магазин «Промтовари» в с. Берегове та магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського.

Постановою зборів уповноважених пайщиків Бахчисарайського районного споживчого товариства від 14.03.2006 р. був затверджений перелік основних засобів, що підлягають продажу.

Відповідно до Додатку до Постанови від 14.03.2006 р. продажу підлягаю, зокрема, магазин «Весна» по вул. Будьонного, 19 в м. Бахчисарай та частина нежилих приміщень на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району площею 28,4 кв. м.

Листом №18 від 04.05.2006 р. позивач звернувся до Бахчисарайського районного споживчого товариства з пропозицією щодо продажу вищевказаних приміщень.

Право власності відповідача на вказане майно підтверджується наявними в матеріалах справи свідоцтвами про право власності та витягами з реєстру прав власності на нерухоме майно.

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами по справі була досягнута домовленість щодо продажу спірних об'єктів нерухомості.

В матеріалах справи наявні висновки про вартість об'єктів оцінки, з яких вбачається:

- ринкова вартість будівлі літер. А, що знаходиться на території ринку РаСТ в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37, становить 10930,00 грн.;

- ринкова вартість будівель та споруд магазина «Весна» по вул. Будьонного, 19 в м. Бахчисарай, становить 60050,00 грн.;

- ринкова вартість будівлі магазину №27 по вул. Ракитського, 8/11 в м. Бахчисарай, становить 31740,00 грн.;

- ринкова вартість будівлі магазину, розташованого в с. Береговом Бахчисарайського району по вул. Велика Морська, 34, становить 17760,00 грн.

Отже, загальна вартість вищевказаного нерухомого майна складає 120480,00 грн.

На виконання досягнутої домовленості позивачем були перераховані Бахчисарайському РаСТ грошові кошти на загальну суму 120480,00 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями.

Листом №15 від 10.05.2006 р. Споживче товариство «Весна» Бахчисарайського РаСТ звернулось до відповідача з проханням здійснити фактичний продаж нерухомого майна. Листом №18 від 15.03.2007 р. позивач просив Бахчисарайське РаСТ видати договори купівлі-продажу об'єктів нерухомості для їх нотаріального посвідчення. Проте, вказані пропозиції позивача були залишені Бахчисарайським РаСТ поза увагою.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

        Зобов'язання виникають з підстав,  встановлених статтею 11 цього Кодексу (ч. 2 ст. 509 ЦК України).

         Ст. 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права та обов'язки  виникають  із  дій  осіб,  що передбачені актами цивільного законодавства,  а також із дій осіб, що  не  передбачені  цими  актами,  але  за  аналогією  породжують цивільні права та обов'язки. Підставами   виникнення   цивільних  прав  та  обов'язків, зокрема, є:

    1) договори та інші правочини;

    2) створення  літературних,  художніх  творів,  винаходів  та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;

    3) завдання  майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;

    4) інші юридичні факти.

Згідно зі ст. 202 ЦК України правочином є дія особи,  спрямована на набуття,  зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Ст. 205 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин  може  вчинятися  усно  або  в  письмовій  формі. Сторони  мають  право  обирати  форму  правочину,  якщо  інше   не встановлено законом. Правочин,  для якого законом  не  встановлена  обов'язкова письмова   форма,   вважається  вчиненим,  якщо  поведінка  сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У  випадках,  встановлених  договором  або  законом,  воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

Відповідно до ст. 207 ЦК України правочин вважається таким,  що вчинений у письмовій формі, якщо  його  зміст зафіксований в одному або кількох документах,  у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

З урахуванням викладеного суд вважає, що між сторонами по справі був вчинений письмовий правочин щодо купівлі-продажу об'єктів нерухомості, оскільки воля позивача до його укладання підтверджується листом №18 від 04.05.2005 р. та здійсненням оплати нерухомого майна, а поведінка відповідача щодо прийняття грошових коштів за об'єкти нерухомості засвідчує його волю до настання відповідних правових наслідків.

Згідно з ч. 2 ст. 202 ЦК України правочини  можуть   бути   односторонніми   та   дво-   чи багатосторонніми (договори).

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором  є домовленість двох   або  більше  сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Отже, між сторонами по справі був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна, через що до спірних правовідносин повинні застосовуватися загальні положення цивільного законодавства про договір.

Згідно з ч. 1 ст. 209 Цивільного Кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. Такий випадок встановлений, зокрема, ст. 657 ЦК України, в якій акцентується, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Ч. 2 ст. 220 ЦК України встановлено, що якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

          Матеріалами справи підтверджується домовленність сторін щодо істотних умов договору під час його укладання та повна оплата позивачем вартості придбаного нерухомого майна. Таким чином, суд визнає обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, вимоги позивача щодо визнання дійсною укладену між сторонами угоду купівлі-продажу об'єктів нерухомості, розташованих за адресою:

-          магазин в с. Берегове по вул. Велика Морська, 34;

-          магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського, 8;

-          магазин «Весна» в м. Бахчисарай по вул. Будьонного, 19;

-          будівлі, що знаходиться на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37.

Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, ст.1 Господарського процесуального кодексу України захист  порушеного права може здійснюватися судом, у тому числі й шляхом визнання цих прав.

Згідно зі ст. 49 Закону України «Про власність» володіння майном вважається правомірним, якщо  інше  не  буде встановлено судом, третейським судом. Суду не надано на час розгляду справи суду доказів неправомірності володіння позивачем придбаним нерухомим майном, у той час як відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.

             Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Отже вказана стаття закріплює презумпцію правомірності набуття права власності. Незаконність набуття права власності має бути встановлена рішенням суду. До набрання рішенням суду законної сили право власності вважається набутим правомірно. Враховуючи відсутність відповідного рішення, суд визнає обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання права власності на об'єкти нерухомості, розташовані за адресою:

-          магазин в с. Берегове по вул. Велика Морська, 34;

-          магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського, 8;

-          магазин «Весна» в м. Бахчисарай по вул. Будьонного, 19;

-          будівлі, що знаходиться на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84  ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати дійсною укладену між Споживчим товариством «Весна» Бахчисарайського районного споживчого товариства (98400, м. Бахчисарай, вул. Будьонного, 19; 98403, м. Бахчисарай, вул. Ракитського, 2/2, ідентифікаційний код 32468554) та Бахчисарайським районним споживчим товариством (98400, м. Бахчисарай, вул. Сімферопольська, 5а, ідентифікаційний код 01757320) угоду купівлі-продажу об'єктів нерухомості, розташованих за адресою:

-          магазин в с. Берегове по вул. Велика Морська, 34;

-          магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського, 8;

-          магазин «Весна» в м. Бахчисарай по вул. Будьонного, 19;

-          будівлі, що знаходиться на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37.

3.          Визнати за Споживчим товариством «Весна» Бахчисарайського районного споживчого товариства (98400, м. Бахчисарай, вул. Будьонного, 19; 98403, м. Бахчисарай, вул. Ракитського, 2/2, ідентифікаційний код 32468554) право власності на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою:

-          магазин в с. Берегове по вул. Велика Морська, 34;

-          магазин №27 в м. Бахчисарай по вул. Ракитського, 8;

-          магазин «Весна» в м. Бахчисарай по вул. Будьонного, 19;

-          будівлі, що знаходиться на території ринку в с. Піщане Бахчисарайського району по вул. Бабича, 36-37.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Дворний І.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення07.06.2007
Оприлюднено20.08.2007
Номер документу775634
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —6859-2007

Рішення від 07.06.2007

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дворний І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні