Рішення
від 18.09.2018 по справі 587/574/18
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/574/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., при секретарі Токаревій В.М., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідачів ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Степ до Фермерського господарства Інтерагро , ОСОБА_3, треті особи - головне управління Держгеокадастру у Сумській області, приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання недійсним договору оренди землі; за зустрічним позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Степ , треті особи: Фермерське господарство Інтерагро , Головне управління Держгеокадастру у Сумській області про дострокове розірвання договору оренди землі, зобов'язання повернення земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ТОВ Агрофірма Степ звернувся до суду з зазначеним позовом, зазначаючи, що 01 червня 2009 року між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма Степ було укладено договір оренди землі, зареєстрований у Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України . Об'єктом договору оренди землі є земельна ділянка сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,056 га, кадастровий номер 5924789800:08:002:0023, що розташована на території Яструбинської сільської ради Сумського району. Відповідно до п. 8 договору оренди землі, договір укладений строком на 10 років з моменту його державної реєстрації. Договір оренди землі між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма Степ чинний та діє до 01 грудня 2020 року. Згідно до п.38 договору оренди землі, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку в разі смерті фізичної особи-орендодавця переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем. ОСОБА_3 прийняв спадщину після померлої ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Позивач дізнався, що 01 березня 2016 року, тобто до спливу первісного договору, ОСОБА_3 уклав ще один договір оренди землі з ФГ Інтерагро . Посилаючись на ці обставини, позивач просив визнати недійсним укладений договір оренди землі, укладений між ОСОБА_3 та ФГ Інтерагро та стягнути судовий збір.

ОСОБА_3 звернувся з зустрічним позовом до ТОВ Агрофірма Степ , треті особи: Фермерське господарство Інтерагро , Головне управління Держгеокадастру у Сумській області про дострокове розірвання договору оренди землі, зобов'язання повернення земельної ділянки. В своїй заяві зазначав, що 01 червня 2009 року був укладений договір оренди земельної ділянки між ОСОБА_5 і ТОВ Агрофірма Степ . Орендодавець ОСОБА_5 померла. Спадкоємцем після її смерті став ОСОБА_3 Вважав, що вказаний договір підлягає достроковому розірванню з наступних підстав. Вказівка в пункті 5 договору від 01 червня 2009 року про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки є помилковою і не відповідає дійсності, оскільки з 2009 року не переглядалася і не змінювалася. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки взагалі не проводилась. Відсутність нормативно-грошової оцінки землі з 2009 року суттєво впливає на розмір орендної плати, яку він як орендодавець має право отримувати. Відсутність в договорі відомостей щодо нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка є суттєвою умовою договору, тягне за собою визнання договору недійсним, тому просив визнати договір оренди землі від 01 червня 2009 року недійсним.

Представник ТОВ Агрофірма Степ в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав, проти зустрічного позову заперечував.

Представник ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову ТОВ Агрофірма Степ заперечував, свої позовні вимоги підтримав.

Представник Фермерського господарства Інтерагро в судове засідання не з'явився, в своєму відзиві зазначав, що позовні вимоги ТОВ Агрофірма Степ не визнає, вважає їх безпідставними. Зазначав, що суду не було надано допустимих та достовірних доказів на підтвердження того, що відбулася державна реєстрація договору оренди від 01 червня 2009 року за заявою ОСОБА_5 до суб'єкта державної реєстрації. Дані обставини видно із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Тільки з моменту державної реєстрації орендар має юридичне право користування земельною ділянкою, відповідно ТОВ АФ Степ незаконно користувалася земельною ділянкою до укладення спадкоємцем ОСОБА_3 нового договору оренди землі з ФГ Інтерагро .

Представник Головного управління Держгеокадастру у Сумській області в судовому засіданні вважав, що не є стороною по справі.

Приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась з невідомих суду причин, хоча про час та місце розгляду була повідомлена належним чином.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає вимоги позивача за первісним позовом обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, а зустрічні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 на праві приватної власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,0558 га, розташована на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.

01 червня 2009 року між ОСОБА_5 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Степ було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України 01 грудня 2010 року за № 041061301820 (а. с. 8-9).

За умовами вказаного договору та на підставі акту прийому - передачі ОСОБА_5 передала в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма Степ належну їй земельну ділянку загальною площею 4,956 га, у тому числі ріллі -4,056 га терміном на 10 років ( ар.с.8-10).

Пунктом п. 8 укладеного між сторонами договору визначено, що договір укладено на 10 років.

11 березня 2015 року ОСОБА_5 померла, що підтверджується до свідоцтва про смерть( арк.с.45).

ОСОБА_3 прийняв спадщину після померлої ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.( арк.с.46).

В подальшому, 01 березня 2016 року ОСОБА_3 уклав договір оренди землі з ФГ Інтерагро , у відповідності з яким ОСОБА_3 передав в оренду ФГ Інтерагро , належну йому в порядку спадкування земельну ділянку загальною площею 4,0558 га, з кадастровим номером 5924789800:08:002:0023, строком на 20 років (а. с. 55-56).

Суд вважає, що укладений між ОСОБА_3 та ФГ Інтерагро договір оренди землі не відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.

Частиною першою ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1, 3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.

У відповідності з ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до положень ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Частиною 5 ст. 116 ЗК України передбачено правило неможливості передачі в користування земельної ділянки без припинення права попереднього користування, в тому числі і орендаря.

Суд вважає, що договір оренди землі, укладений 01 березня 2016 року між ФГ Інтерагро та ОСОБА_3 слід визнати недійсними з тих підстав, що оспорюваний договір оренди землі не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки зареєстрований до закінчення строку дії попереднього договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_3 та ТОВ АФ Степ , спірна земельна ділянка на момент укладення договору з ФГ Інтерагро знаходилася в законному користуванні ТОВ АФ Степ , а договір оренди між ОСОБА_3 та ТОВ АФ Степ розірваний у встановленому порядку не був і є чинним.

Частиною першою ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Правочин підлягає державній реєстрації лишу у випадках, встановлених законом. Таким правочин є вчиненим з моменту з моменту його державної реєстрації ( ч.1 ст. 210 ЦК України).

Відповідно до частини 2 статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов*язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .

За змістом статей 18, 20 Закону України Про оренду землі ( в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Відтак, одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам чинного законодавства, спрямованого на забезпечення, визнання та захист державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації та призводить до порушення права позивача, як орендаря.

Таким чином, укладенням договорів оренди землі між ОСОБА_3 та ФГ Інтерагро були суттєво порушені права ТОВ Агрофірми Степ , які підлягають судовому захисту шляхом визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ Інтерагро .

Судові витрати підлягають розподілу у відповідності з правилами, встановленими ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 263,264,265 ЦПК України, ст. ст. 11, 509, 526, 527, 626, 629, 638 ЦК України, ст. 1,13 Закону України Про оренду землі , ст. ст. 215, 203, 792 Цивільного кодексу України , ст. ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України п.п.1, 3 ч. 3 ст. 10, ст. 2, ст. 26, 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , суд

В И Р І Ш И В :

Визнати недійсним договір оренди землі від 01 березня 2016 року, укладений між ОСОБА_3, мешканцем с. Яструбине, вул. Мічуріна,16, Сумського району Сумської області, ІПН НОМЕР_1 та Фермерським господарством Інтерагро ( с. Яструбине, вул. Центральна, буд.3, Сумського району Сумської області, код ЄДРПОУ 40157190), право оренди за яким зареєстровано приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 18 березня 2016 року за № 13821619.

Стягнути з Фермерського господарства Інтерагро , ОСОБА_3 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Степ по 881 гривень з кожного сплаченого судового збору.

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Степ , треті особи: Фермерське господарство Інтерагро , Головне управління Держгеокадастру у Сумській області про дострокове розірвання договору оренди землі, зобов'язання повернення земельної ділянки- за безпідставністю позовних вимог.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Сумської області через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.09.2018
Оприлюднено06.11.2018
Номер документу77612401
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —587/574/18

Рішення від 18.09.2018

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Рішення від 18.09.2018

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 03.05.2018

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 03.03.2018

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні