Рішення
від 05.11.2018 по справі 1540/3404/18
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 1540/3404/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

10 липня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі до Головного управління ДФС в Одеській області, згідно якого позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0022591408 від 06.06.2018 року, відповідно до якого сума завищення від'ємного значення оподаткування податком на прибуток 1769315 грн.;

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0022601408 від 06.06.2018 року на загальну суму 259741.25 грн.;

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0022611408 від 06.06.2018 року на загальну суму 584743 грн.

Ухвалою суду від 16 липня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі , відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.

В період з 24 квітня 2018 року по 16 травня 2018 року співробітниками Головного управління ДФС в Одеській області проведено документальну планову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі щодо податкового законодавства за період з 17.03.2015 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 17.03.2015 по 31.12.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.03.2015 по 31.12.2017. За результатами перевірки складений акт про результати документальної планової виїзної перевірки № 000417/15-32-14-08/39697365 від 23.05.2018, в якому зафіксовано висновки про встановлені порушення, а саме: 1. п.44.1. п.44.2 ст. 44, п. 134.1.1 ст. 134.1 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток всього в сумі - 207793 грн., у т.ч. заниження за 2016 рік - 207793 грн., І кв. 2017 - 16794, півріччя 2017 - 2398 грн., 9 міс. 2017 - 68360 грн., та завищення у 4 кв. 2017 - 68360 грн., та завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток за 2017 рік у сумі 1769315 грн.; 2. п.44.1 ст. 44. п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено завищення суми від'ємного значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 584743, у т.ч. за грудень 2017 року 584743 грн.; 3. перевіркою встановлено порушення вимог постанови Правління НБУ від 06.06.2013 № 210 Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою та п. 2.3. гл. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні від 15.12.2004 року №637 із змінами та доповненнями. Вказує, що на підставі акту перевірки Головне управління ДФС в Одеській області прийняло: податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 06.06.2018, відповідно до якого сума завищення від'ємного значення оподаткування податком на прибуток 1769315 грн.; податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 06.06.2018 на загальну суму 259741.25 грн.; податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 06.06.2018 на загальну суму 584743 грн. Відповідно до розрахунку штрафних санкцій, вказана сума складається з заниження податку на прибуток за 2016 рік в сумі 207793 грн., завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток 1769315 та завищення суми від'ємного значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду 584743 грн. Зазначає, що на думку співробітників ГУ ДФС в Одеській області, вказані порушення виникли в наслідок списання запчастин та пального, відповідно до актів списання наведених в додатку 9 до акту перевірки. Позивач вказує, що відповідно до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань напрямками господарської діяльності ТОВ Агроземлі , зокрема але не виключно, є торгівля іншими автотранспортними засобами, оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням (основний), надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування. Так, у 2016 році ТОВ Агроземлі придбано 48 одиниць сільськогосподарської техніки, що підтверджується, зокрема але не виключно, митними деклараціями за формою МД-2. Заповнення митної декларації за формою МД-2 регулюється Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 № 651. Відповідно до вказаного порядку графа 31 митної декларації містить наступну інформацію: Вантажні місця та опис товарів - Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості . В кожній декларації зазначається, що сільськогосподарська техніка потребує ремонтних робіт та налагодження. У отриманої техніки відсутні деякі з запчастин, які потребують встановлення для її використання. Таким чином після отримання сільськогосподарської техніки ТОВ Агроземлі власними силами проводить передпродажну підготовку сільськогосподарської техніки, а саме: проводить огляд вказаної техніки, купує необхідні запчастини, встановлює та налагоджує їх. Порядок передпродажної підготовки встановлено Наказом про облікову політику підприємства ТОВ Агроземлі . Пунктом 3. розділу 3.5. вказаного Наказу встановлено, витрати на передпродажну підготовку враховувати, як витрати на збут і вважати як інші витрати в тому звітному періоді, в якому були проведені. Таким чином за 2016 рік ТОВ Агроземлі придбало запчастин для сільськогосподарської техніки на загальну суму 1154405 грн., вказане підтверджується, банківськими виписками, видатковими накладними, митними деклараціями та іншими первинними документами. Порядок проведення та обліку, в тому числі й документального, передпродажної підготовки сільськогосподарської техніки не передбачено чинним законодавством. У зв'язку з викладеним ТОВ Агроземлі при здійсненні бухгалтерського обліку за операціями по списанню встановлених запчастин, списання витрат відбувалось на рахунок 93 в відповідності до п. 19 П(С)БУ 16. Зазначає, що на виконання приписів Податкового кодексу України, Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку ТОВ Агроземлі розроблено акт списання, який містить усі необхідні данні та реквізити, зокрема але не виключно, найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Крім того, слід зазначити, що окремі недоліки в оформленні первинних документів не спростовують наявності у підприємства відповідних господарських операцій. Відсутність реквізитів первинних документів ще не означає їх дефектність; відсутність деталізації в первинних документах не є підставою для визнання нереальності господарських операцій. Вказує, що податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 06.06.2018 на загальну суму 259741,25 грн. протиправне та підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що у 2017 році ТОВ Агроземлі придбано 31 одиницю сільськогосподарської техніки, що підтверджується, зокрема але не виключно, митними деклараціями за формою МД-2. Графа 31 митної декларації містить наступну інформацію: Вантажні місця та опис товарів - Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості . В кожній декларації зазначається, що сільськогосподарська техніка потребує ремонтних робіт та налагодження. У отриманої техніки відсутні деякі з запчастин, які потребують встановлення для її використання. Таким чином, після отримання сільськогосподарської техніки ТОВ Агроземлі власними силами проводить передпродажну підготовку сільськогосподарської техніки, а саме: проводить огляд вказаної техніки, купує необхідні запчастини, встановлює та налагоджує їх. За 2017 рік ТОВ Агроземлі придбало запчастин для сільськогосподарської техніки на загальну суму 1421772,45 грн., вказане підтверджується, банківськими виписками, видатковими накладними, митними деклараціями та іншими первинними документами. ТОВ Агроземлі при здійсненні бухгалтерського обліку за операціями по списанню встановлених запчастин, списання витрат відбувалось на рахунок 93 в відповідності до п. 19 П(С)БУ 16. Вказує, що ТОВ Агроземлі користується автомобілем марки ВАЗ модель 21093 на підставі нотаріально посвідченого договору оренди транспортного засобу від 10.02.2017, зареєстровано в реєстрі за №105 та договору про внесення змін до договору оренди транспортного засобу від 13.02.2017 зареєстрованого в реєстрі за№114. Відповідно до п. 1, розділу Строк оренди договору, строк оренди становить 3 (три) роки з 10 лютого 2017 року по 09 лютого 2020 року. Крім того, ТОВ Агроземлі на праві власності належить причеп марки ЛЕВ, модель 283430, що підтверджується видатковою накладною №РН-0000142 від 04.10.2016, актом огляду реалізованого транспортного засобу №900404/16/000926 від 10.10.2016, актом приймання передачі транспортного засобу серії ТОВ №487740 від 10.10.2016. Вказаний транспортний засіб та причеп використовується у господарській діяльності товариства, а саме для службових відряджень та для перевезення придбаних запчастин, товарів та іншого. Придбання пального підтверджується ОСОБА_3 вибірки за січень-грудень 2017 року, наданих підприємством з іноземними інвестиціями ОСОБА_3 Україна . Облік пального підтверджується подорожніми листами службового легкового автомобіля за період лютий 2017- грудень 2017. Зазначає, що ГУ ДФС в Одеській області безпідставно не прийнято до уваги облікові документи складені ТОВ Агроземлі , на підставі яких TOB Агроземлі здійснювався облік палива при транспортуванні товару та після чого останнє було списано, та що ТОВ Агроземлі має право для списання пального, оскільки останнє було використано в господарській діяльності товариства та підтверджується належними первинними документами відповідно до вимог законодавства. Позивач вказує, що відповідно до розділу 3.1.1.1 та 3.1.1.2 ОСОБА_3 ТОВ Агроземлі проведено списання пшениці у кількості 104.5 т на суму 347542,94 грн. Вказана пшениця списана відповідно до акту списання товарів №18 від 31.01.2016 та бухгалтерської довідки (пояснення до акту списання продукції від 31.01.2016). Співробітники ГУ ДФС в Одеській області зазначають, що встановлено відсутність належним чином оформлених первинних документів, що підтверджують будь-яку якісну зміну товару. Зазначає, що ТОВ Агроземлі розроблено ОСОБА_3 списання, який містить усі необхідні данні та реквізити, зокрема але не виключно, найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення. У зв'язку з викладеним вважає, що податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 06.06.2018, відповідно до якого сума завищення від'ємного значення оподаткування податком на прибуток 1769315 грн. протиправне та підлягає скасуванню. Вказує, що в розділі 3.1.2.1 акту зазначається, перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 17.03.2015 по 31.12.2017 встановлено їх заниження на суму - 584743 грн. В розділі 3.1.2.3. акту вказується, перевіркою повноти відображення задекларованого від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду встановлено його завищення на загальну суму - 584743 грн.. у тому числі за грудень 2017 року - 584743 грн. Так, співробітники ДФС в Одеській області вважають, що списання пшениці у кількості 104.5 т. на суму 347542,94 грн., відповідно до акту списання товарів №18 від 31.01.2016 та бухгалтерської довідки є постачанням товарів та оподатковується за ставкою 20%. Таким чином ТОВ Агроземлі занижено податкові зобов'язання у сумі 69508,6 грн., у тому числі у січні 2016 року. Вказує, що датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при списанні пшениці є 31.01.2016, а оскільки станом на 31.01.2016 TOB Агроземлі не був платником ПДВ у останнього не виникає жодних зобов'язані зі сплати ПДВ. Співробітники ГУ ДФС в Одеській області зазначають, що у підприємства відсутні для списання з обліку запчастин та пального (перелік у розрізі актів та місяців наведено у Додатку №9 до ОСОБА_3 перевірки) у сумі - 2576178 грн. та посилаючись на п. 198.5 ст. 198 ПК України, зазначають, що ПК України не встановлена залежність нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України у разі використання придбаних товарів/послуг у операціях, передбаченим цим пунктом, від факту формування податкового кредиту за операціями з придбання таких товарів/послуг на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (крім товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року) і доходять до висновку, що ТОВ Агроземлі занижено податкові зобов'язання у сумі - 515234 грн. Позивач вказує, що обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу виникає у платника податку у разі, якщо придбані товари/послуги та/або необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися, зокрема не в господарській діяльності такого платника податку незалежно від того, чи при придбанні таких товарів/послуг суми ПДВ включалися до складу податкового кредиту, чи ні (за винятком товарів/послуг, придбаних до 1 липня 2015 року). При цьому, якщо товари/послуги, необоротні активи придбані без ПДВ (у тому числі придбані у неплатників ПДВ), то у разі їх призначення для використання та/або початку використання в операціях, зокрема, що не є господарською діяльністю, нарахування податкових зобов'язань не здійснюється незалежно від дати їх придбання. З огляду на викладене повідомляє, що придбані запчастини та пальне використовувалось саме в господарській діяльності товариства, а саме після отримання сільськогосподарської техніки ТОВ Агроземлі власними силами проводить передпродажну підготовку сільськогосподарської техніки: проводить огляд вказаної техніки, купує необхідні запчастини, встановлює та налагоджує їх для подальшого продажу сільськогосподарської техніки. Пальне (бензин) використовувався для господарських цілей підприємства, а саме для перевезення запчастин та іншого. Дизельне пальне використовувалося для передпродажної підготовки сільськогосподарської техніки. Крім того, придбання товарів від ФО-П ОСОБА_4, ФО-П ОСОБА_5, ФО-П ОСОБА_6, ФО-П ОСОБА_7, ФО-П ОСОБА_8, СФГ ІРЕН + , ТОВ КОЛЬЦО , ФО-П ОСОБА_9, ФО-П ОСОБА_10, ФО-П ОСОБА_11, ФО-П ОСОБА_12, ФО-П ОСОБА_13, ФО-П ОСОБА_14, ФО-П ОСОБА_15 на загальну суму 251038,12 грн. відбувалось без ПДВ, вказане підтверджується первинними документами та картками рахунків бухгалтерського обліку 20 та 64, та даними з реєстру платників ПДВ, відповідно до якого вказані суб'єкти господарювання не є платниками ПДВ. Отже, у разі придбання товарів без ПДВ (у тому числі придбані у неплатників ПДВ), то якщо їх призначення для використання та/або початку використання в операціях, зокрема, що не є господарською діяльністю, нарахування податкових зобов'язань не здійснюється незалежно від дати їх придбання.

Враховуючи викладене, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

30 липня 2018 року до суду від відповідача за вх.№21842/18 надійшов відзив на позов, у якому, з посиланням на обставини, встановлені актом перевірки від 23.05.2018 року № 000417/15-32-14-08/39697365, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 30 липня 2018 року судом клопотання представника позивача задоволено та продовжено строк підготовчого провадження у справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень.

26.09.2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження по справі та призначено справу № 1540/3404/18 до судового розгляду по суті.

24 жовтня 2018 року судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду та зазначено, що повний текст рішення суду буде виготовлено у строк, визначений ч.3 ст.243 КАС України.

Згідно з приписами ч.3 ст.243 КАС України залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Оскільки 10-й день складення повного тексту рішення по даній справі припадає на вихідний день (субота), в силу положень ст.120 КАС України, повний текст рішення суду складено суддею 05 листопада 2018 року (перший робочий день).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував по суті заявлених позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю Агроземлі (код за ЄДРПОУ 39697365) зареєстроване як юридична особа 17.03.2015 року та здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.29 Вирощування інших багаторічних культур; 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням (основний); 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання.

18.03.2015 року взято на податковий облік в органах державної податкової служби за № 151215036526 та перебуває на обліку в Чорноморській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (Білгород-Дністровський район). Взятий на облік як платник ПДВ з 01.02.2016 року за №39973615124.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.

Контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України) (пп. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Пунктом 77.1 статті 77 Податкового кодексу України передбачено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік (п.77.2).

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п.77.4).

Згідно наказу Головного управління ДФС в Одеській області №2466 від 11 квітня 2018 року (т.5 а.с.131) наказано провести документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ Агроземлі за період з 17.03.2015 по 31.12.2017 року. Термін перевірки продовжено наказом №3076 від 05 травня 2018 року (т.5 а.с.132).

Судом встановлено, що на підставі направлень від 24.04.2018 року №№ 3204, 3205, 3206, 3207, 3208, 3209, 3210 (т.5 а.с.133-139), виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області, головними державними ревізорами-інспекторами відділу координації, звітності та аналізу управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_16, головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_17, головним державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управляння податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_18, головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_19 та головним державним ревізором-інспектором відділу стягнення та роботи з безхазяйним майном території обслуговування Чорноморської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_20 відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI та на підставі наказу Головного управлінням ДФС в Одеській області від 11.04.2018 № 2466 проведена документальна планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.03.2015 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 17.03.2015 по 31.12.2017, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.03.2015 по 31.12.2017, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

23 травня 2018 року за результатами перевірки відповідачем складено акт №000417/15-32-14-08/39697365 (т.1 а.с.19-45), яким встановлено наступні порушення ТОВ Агроземлі :

1. п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого встановлено:

- заниження податку на прибуток всього у сумі - 207793 грн., у т.ч. заниження за 2016 рік - 207793 грн., 1 кв. 2017 - 16794 грн., півріччя 2017 - 2398 грн., 9 міс. 2017 - 68360 грн. та завищення у 4 кв. 2017 - 68360 грн.;

- завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток за 2017 рік у сумі - 1769315 грн., у т.ч. (за 1 кв. 2017 заниження фінансового результату до оподаткування (прибутку) - 93301 грн., за півріччя 2017 - 379776 грн., за 9 міс. 2017 - 379776 грн., за 2017 рік завищення збитків - 1769315 грн.).

2. п.44.1 ст. 44, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) в результаті чого встановлено завищення сума від'ємного значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на - 584743 грн., у т.ч. за грудень 2017 року - 584743 грн. (станом на 31.12.2017 року).

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0022591408 від 06 червня 2018 року, яким за порушення п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, у звітному періоді, за який подано декларацію - 2017 рік, у розмірі 1769315 (т.1 а.с.60);

- №0022601408 від 06 червня 2018 року, яким за порушення п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем Податок на прибуток приватних підприємств на 259741,25 грн., з яких 207793 за податковими зобов'язаннями, 51948,25 за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (т.1 а.с.61);

- №0022611408 від 06 червня 2018 року, яким за порушення п.44.1 ст. 44, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України зменшено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 584743 (т.1 а.с.62).

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями Головного управління ДФС в Одеській області, позивач оскаржив їх в судовому порядку, звернувшись із вказаним адміністративним позовом.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з наступного.

Спірні податкові повідомлення-рішення №0022591408 та №0022601408 від 06.06.2018 року ґрунтуються на висновках податкового органу про порушення позивачем п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України.

Вказаний висновок відповідача в акті перевірки обґрунтований наступним.

За період з 17.03.2015 по 31.12.2017 ТОВ Агроземлі задекларовано в рядку 01 декларації(й) Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку у сумі 47746512 грн. Перевіркою відображених у рядку 01 декларації(й) Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку показників за період з 17.03.2015 по 31.12.2017 встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій із: продажу б/у техніки сільськогосподарського призначення (Трактор John Deere, Комбайн John Deere, Жниварка John Deere, причіп для транспортування жниварки, оренда комбайнів John Deere) позитивне значення курсових різниць та інше…

Перевіркою задекларованих у рядку 02 Декларацій Фінансовий результат до оподаткування (прибуток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності показників за період з 17.03.2015 по 31.12.2017 у загальній сумі 226403 грн., встановлено, що фінансовий результат до оподаткування (прибуток) у розрізі звітних періодів становить:

2015 рік - 7080 грн.;

2016 рік - 219323 грн.;

Збиток за 2017 - 2903875 грн.

Перевіркою повноти декларування ТОВ Агроземлі показників рядка 02 Декларацій Фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності встановлено його заниження всього у сумі - 2923721,36 грн., у т.ч. заниження фінансового результату до оподаткування (прибутку) у сумі - 1154406 грн. за 2016 рік, завищення збитків у сумі -1769315 грн., у т.ч. (за 1 кв. 2017 заниження фінансового результату до оподаткування (прибутку) - 93301 грн., за півріччя 2017 - 379776 грн., за 9 міс. 2017 - 379776 грн., за 2017 рік завищення збитків - 1769315 грн.) в результаті наступного:

В 2017 році (в 4 кварталі) ТОВ Агроземлі проведено списання пшениці (Дт 647 Кт 26) у кількості 104,5 т. на суму 347542,94 грн., яка обліковувалась в обліку підприємства на рахунку 26. До перевірки надано акт списання товарів № 18 від 31 січня 2016 року, та бухгалтерську довідку (пояснення до акту на списання продукції від 31 січня 2016 року). В довідці визначено: зібраний врожай в кількості 104,5 т. реалізувати не було можливості (відсутність належної якості зерна пшениці).

Встановлено відсутність належним чином оформлених первинних документів про будь-яку якісну зміну товару. В порушення п.44.1, 44.2 статті 44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року підприємством завищено витрати у сумі - 347542,94 грн., у т.ч. 4 кв. 2017 - 347542,94 грн.

У ході перевірки встановлено, що у перевіряємому періоді підприємство здійснювало придбання запчастин та пального у суб'єктів господарювання з оприбуткування їх на обліку Дт 203,207 Кт 631 з подальшим списання їх до складу витрат (Дт 93 Кт 203,203). Акт на списання складено та датовано останнім днем місяця, в якому визначено: підстава; витрати на передпродажну підготовку; рахунок списання: 93; в актах на списання товарів визначено товар (матеріали, запчастини, дизельне пальне, іноді вказано конкретні запчастини...). Підписано: головою комісії - ОСОБА_21, членами комісії - ОСОБА_22 (юрист), ОСОБА_23 (робітник), ОСОБА_24 (робітник), ОСОБА_25 (менеджер). Дані акти на списання не містять жодної інформації щодо підстав для списання ТМЦ, об'єкт на якій проведено списання та іншої будь якої інформації щодо необхідності їх використання.

До перевірки не надані будь-які документи щодо характеристики об'єкта, необхідності його реконструкції, модернізації, змін технологічного призначення, необхідності у появі нових характеристик, заміна морально застарівших або фізичного зношених частин більш новими.

Тобто у підприємства відсутні підставі для списання в обліку запчастин та пального у сумі - 2576178 грн.

Таким чином враховуюче викладене, в порушення п.44.1, 44.2 статті 44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року підприємством завищено витрати у сумі - 2576178 грн., у т.ч. 2016 рік - 1154406 грн., 1 кв. 2017 - 93301 грн., півріччя 2017 - 379776 грн., 9 міс. 2017 - 379776 грн., 2017 рік - 1421772 грн.

Спірне податкове повідомлення-рішення №0022611408 від 06.06.2018 року ґрунтується на висновках податкового органу про порушення позивачем п.44.1 ст. 44, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України.

Вказаний висновок відповідача в акті перевірки обґрунтований наступним.

Перевіркою достовірності відображеного показника у рядку 16 Декларацій Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду за період з 17.03.2015 по 31.12.2017 у загальній сумі 43242196 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив: суб'єкт господарювання відображено від'ємне значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів.

Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 17.03.2015 по 31.12.2017 в сумі 43242196 грн. на підставі документів, перелік яких наведений в додатку №3 до акту перевірки Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки ТОВ Агроземлі , встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 16 Декларацій Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі - 4382806 грн., у т.ч. березень 2016 - 3720 грн., квітень 2016 - 12358 грн., травень 2016 - 82727 грн., червень 2016 - 92880 грн., липень 2016 - 112990 грн., серпень 2016 - 122157 грн., вересень 2016 - 124367 грн., жовтень 2016 - 132022 грн., листопад 2016 - 190858 грн., грудень 2016 - -226457 грн., січень 2017 - 230880 грн., лютий 2017 - 230880 грн., березень 2017 - 230880 грн., квітень 2017 - 249540 грн., травень 2017 -249540 грн., червень 2017 - 249540 грн., липень 2017 - 306835 грн., серпень 2017 - 306835 грн., вересень 2017 - 306835 грн., жовтень 2017 - 306835 грн., листопад 2017 - 306835 грн., грудень 2017 - 306835 грн., в результаті порушень викладених в п. 3.1.2.1 акту перевірки.

Суд не погоджується з вказаними висновками акту перевірки, на підставі яких прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 3 ГК України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно ТОВ Агроземлі , як вже зазначалось вище, видами діяльності позивача за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.29 Вирощування інших багаторічних культур; 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням (основний); 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання.

В межах здійснення своєї господарської діяльності позивачем - ТОВ Агроземлі (код ЄДРПОУ 39697365) здійснювались наступні операції.

Згідно митної декларації UA500630/2017/001226 від 26.05.2017 року (т.2 а.с.18-19) ТОВ Агроземлі придбало жниварки бувші у користуванні, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2006 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2009 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 625F (7,60 м), 2006 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2000 року виготовлення 1 шт.

Згідно митної декларації UA500630/2017/003451 від 04.09.2017 року (т.2 а.с.20-21) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні зернозбиральні комбайни без жниварки, не містять у своєму складі передавачі або приймачі: марка JOHN DEERE, модель 9670STS, ідентифікаційний №Н09670S730477, календарний і модельний рік виготовлення 2009; марка JOHN DEERE, модель 9770STS, ідентифікаційний №Н09770S726540, календарний і модельний рік виготовлення 2008; марка JOHN DEERE, модель 9770STS, ідентифікаційний №Н09770S727028, календарний і модельний рік виготовлення 2008.

Згідно митної декларації UA500650/2017/004986 від 01.09.2017 року (т.2 а.с.22-23) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні зернозбиральний комбайн, що не містить у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі, без жниварки, марки JOHN DEERE, модель 9770STS, ідентифікаційний №Н09770S7073562, календарний і модельний рік виготовлення 2010.

Згідно митної декларації UA500650/2017/004045 від 26.07.2017 року (т.2 а.с.24-25) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні зернозбиральний комбайн, що не містить у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі, без жниварки марки JOHN DEERE, модель 9760STS, ідентифікаційний №Н09760S722039, календарний і модельний рік виготовлення 2007.

Згідно митної декларації UA500650/2017/004635 від 15.08.2017 року (т.2 а.с.26-27) ТОВ Агроземлі придбало жниварки бувші у користуванні, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 625F (7,60 м), 2005 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 625F (7,60 м), 2009 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2012 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 935F (10,60 м), 2008 року виготовлення 1 шт.

Згідно митної декларації UA500650/2017/004651 від 18.08.2017 року (т.2 а.с.28-29) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні зернозбиральні комбайни, що не містить у своєму складі передавачі або приймачі, без жниварки: марка JOHN DEERE, модель 9670STS, ідентифікаційний №Н09670S716850, календарний і модельний рік виготовлення 2006; марка JOHN DEERE, модель 9770STS, ідентифікаційний №Н09770S732481, календарний і модельний рік виготовлення 2011.

Згідно митної декларації UA500650/2017/004973 від 01.09.2017 року (т.2 а.с.30-32) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні: сівалки GREAT PLANTS 2 шт.; жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2008 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2011 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 925F (7,60 м), 2001 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2002 року виготовлення 1 шт.

Згідно митної декларації 500110000/2016/102759 від 07.11.2016 року (т.2 а.с.33-35) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні: культиватор JOHN DEERE 1 шт. без двигуна; жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 622F (6,70 м), 2008 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 625F (7,60 м), 2004 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2001 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2009 року виготовлення 1 шт.

Згідно митної декларації 500110000/2016/101365 від 05.07.2016 року (т.2 а.с.36-37) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2000 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2007 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 925F (7,60 м), 2001 року виготовлення 2 шт.

Згідно митної декларації 500110000/2016/100237 від 19.02.2016 року (т.2 а.с. 38-42) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні, такі що не містять у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі: зернозбиральний комбайн без жниварки марки JOHN DEERE, моделі 9860STS, ідентифікаційний №Н09860S706278, календарний і модельний рік виготовлення 2004; зернозбиральний комбайн без жниварки марки JOHN DEERE, моделі 9650STS, ідентифікаційний №Н09650S697151, календарний і модельний рік виготовлення 2002; зернозбиральний комбайн без жниварки марки JOHN DEERE, моделі 9760STS, ідентифікаційний №Н09760S716319, календарний і модельний рік виготовлення 200; зернозбиральний комбайн без жниварки марки JOHN DEERE, моделі 9760STS, ідентифікаційний №Н09760S722169, календарний і модельний рік виготовлення 2007; трактор сільськогосподарський марки JOHN DEERE, модель 8400, ідентифікаційний №RW8400P002622, календарний і модельний рік виготовлення 1995; зернозбиральний комбайн без жниварки марки CATERPILLAR, модель LEXION 570R, ідентифікаційний №COLOO570C57600261, календарний і модельний рік виготовлення 2006.

Згідно митної декларації 500110000/2016/100776 від 11.05.2016 року (т.2 а.с. 43-44) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні зернозбиральний комбайн, такий що не містить у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі, без жниварки марки JOHN DEERE, моделі 9750STS, ідентифікаційний №Н09750S696545, календарний і модельний рік виготовлення 2002.

Згідно митної декларації 500110000/2016/100776 від 11.05.2016 року (т.2 а.с. 45-46) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні, такі що не містять у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі зернозбиральні комбайни без жниварки: марки JOHN DEERE, моделі 9650STS, ідентифікаційний №Н09650S692063, календарний і модельний рік виготовлення 2001; марки JOHN DEERE, моделі 9650STS, ідентифікаційний №Н09650S692302, календарний і модельний рік виготовлення 2001; марки JOHN DEERE, моделі 9870STS, ідентифікаційний №1Н09870SРА0736329, календарний і модельний рік виготовлення 2010.

Згідно митної декларації 500110000/2016/101995 від 06.09.2016 року (т.2 а.с. 47-48) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні зернозбиральний комбайн без жниварки, що не має у своєму складі приймачі або передавачі, марки JOHN DEERE, моделі 9770STS, ідентифікаційний №1Н09770SКА0740997, календарний і модельний рік виготовлення 2011.

Згідно митної декларації 500110000/2016/101996 від 06.09.2016 року (т.2 а.с. 49-50) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні зернозбиральний комбайн без жниварки, що не має у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі, марки JOHN DEERE, моделі 9870STS, ідентифікаційний №Н09870S725972, календарний і модельний рік виготовлення 2010.

Згідно митної декларації 500110000/2016/200328 від 23.09.2016 року (т.2 а.с. 51-52) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні зернозбиральні комбайни без жниварки, що не мають у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі: марки JOHN DEERE, моделі 9650STS, ідентифікаційний №Н09650S696921, календарний і модельний рік виготовлення 2002; марки JOHN DEERE, моделі 9650STS, ідентифікаційний №Н09650S700658, календарний і модельний рік виготовлення 2003; марки JOHN DEERE, моделі 9760STS, ідентифікаційний №Н09760S711367, календарний і модельний рік виготовлення 2005.

Згідно митної декларації 500110000/2016/102863 від 17.11.2016 року (т.2 а.с. 53-54) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні зернозбиральний комбайн без жниварки, що не має у своєму складі передавачі або приймачі та передавачі, марки JOHN DEERE, моделі 9770STS, ідентифікаційний №Н09770SКВ0741200, календарний і модельний рік виготовлення 2011.

Згідно митної декларації 500110000/2016/103464 від 27.12.2016 року (т.2 а.с. 56-57) ТОВ Агроземлі придбало бувший у користуванні трактор сільськогосподарський марки JOHN DEERE, модель 8430, ідентифікаційний №RW8430D002686, календарний і модельний рік виготовлення 2006.

Згідно митної декларації 500110000/2016/100655 від 26.04.2016 року (т.2 а.с. 58-72) ТОВ Агроземлі придбало: бувші у користуванні жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE PLATFORM тип 630F (9.00 м), 2006 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE PLATFORM тип 625F (7,60 м), 2006 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE PLATFORM тип 625F (7.60 м), 2009 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2000 року виготовлення 1 шт. та частини до машин для збирання врожаю та для обмолоту сільськогосподарських продуктів марки JOHN DEERE.

Згідно митної декларації 500110000/2016/101129 від 14.06.2016 року (т.2 а.с. 73-80) ТОВ Агроземлі придбало: бувші у користуванні жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2001 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2002 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 635F (10,40 м), 2006 року виготовлення 1 шт.; жнивні частини до комбайнів САSЕ, побувавши у користуванні - 3 шт.; жниварка САSЕ ІН HEADER тип 1020 (7,20 м), 200 року виготовлення і шт.; частини до машин для збирання врожаю та для обмолоту сільськогосподарських продуктів марки JOHN DEERE.

Згідно митної декларації 500110000/2016/101180 від 22.06.2016 року (т.2 а.с. 81-84) ТОВ Агроземлі придбало: бувші у користуванні жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2002 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930F (9,00 м), 2003 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2004 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2005 року виготовлення 1 шт.; частини до машин для збирання врожаю та для обмолоту сільськогосподарських продуктів марки JOHN DEERE.

Згідно митної декларації 500110000/2016/101980 від 05.09.2016 року (т.2 а.с. 85-92) ТОВ Агроземлі придбало: бувші у користуванні жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2006 року виготовлення 2 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 630F (9,00 м), 2009 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE PLATFORM тип 925 (7,60 м), 1998 року виготовлення 1 шт.; частини до машин для збирання врожаю та для обмолоту сільськогосподарських продуктів марки JOHN DEERE.

Згідно митної декларації 500110000/2017/100573 від 07.02.2016 року (т.2 а.с. 93-98) ТОВ Агроземлі придбало: бувші у користуванні жниварки, які потребують ремонтних робіт та налагодження: JOHN DEERE HEADER тип 925 (7,60 м), 1991 року виготовлення (в аварійному стані, підлягає капітальному ремонту) 1 шт.; JOHN DEERE HEADER тип 930 (9,00 м), 1997 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE PLATFORM тип 930F (9,00 м), 2001 року виготовлення 1 шт.; JOHN DEERE PLATFORM тип 630F (9,00 м), 2005 року виготовлення 1 шт.; бувший у користуванні культиватор причіпний JOHN DEERE без двигуна модель 980 (8,80 м), 1997 року виготовлення; частини до машин для збирання врожаю та для обмолоту сільськогосподарських продуктів марки JOHN DEERE.

Згідно митної декларації 500110000/2017/200114 від 03.02.2016 року (т.2 а.с. 99-101) ТОВ Агроземлі придбало бувші у користуванні: зернозбиральний комбайн без жниварки марки JOHN DEERE, модель 9670STS, ідентифікаційний №Н09670S731217, календарний та модельний рік виготовлення 2009, що не містить у своєму складі передавачі або передавачі та приймачі; трактор сільськогосподарський марки JOHN DEERE, модель TRACTOR 8285R, ідентифікаційний №1RW8285RVBР044071, календарний і модельний рік виготовлення 2011.

Позивачем до суду надано накази про проведення перевірки вищевказаної техніки для передпродажної підготовки а також акти обстеження техніки на виконання вказаних наказів із виявленими проблемними вузлами та/або найменуваннями запчастин/робіт (т.2 а.с.102-179).

Також позивачем на підтвердження протиправності податкових-повідомлень-рішень по податку на прибуток та на підтвердження реальності здійснення ремонту, переобладнання та укомплектування вищезазначеної техніки надано наступні документи: акти встановлення запчастин (т.1 а.с.64-84, 107-113); акти списання товарів (т.1 а.с.85-106, 114-123); договір оренди транспортного засобу від 10.02.2017 року укладеного з орендодавцем ОСОБА_24 (т.1 а.с.124-126) та договір про внесення змін до договору оренди транспортного засобу (т.1 а.с.127); рахунок-фактуру №СФ-0000207, видаткову накладну №РН-0000142 та акт приймання-передачі транспортного засобу серії ТОВ №487740 на причіп ЛЕВ 1430-283430 (постачальник - ТОВ ПОЛЮС-16 ) (т.1 а.с.128-130); акти вибірки (інформаційні звіти) за січень-грудень 2017 р. на пальне (продавець - підприємство з іноземними інвестиціями АМІК Україна ) (т.1 а.с.131-149); подорожні листи службового легкового автомобіля за лютий-грудень 2017 року (т.1 а.с.150-160); таблицю обороти рахунку 63 за січень 2016 р. - грудень 2017 р. (т.1 а.с.163-164); накази про облікову політику підприємства №1 від 15.03.2015 року (т.2 а.с.180-182), №2 від 31.12.2015 року (т.2 а.с.183-185), №3 від 31.12.2016 року (т.2 а.с.186-188); виписку по рахунку №26004010321095 з 17.03.2015 року по 31.12.2017 року (т.2 а.с.189-250, т.3 а.с.1-37); видаткову накладну №Д-00001785 (постачальник - ТВО АКУМУЛЯТОРНИЙ ДІМ ) (т.3 а.с.38); видаткову накладну №4985 (постачальник - ПП РУЛЕН ) (т.3 а.с.39); рахунок на оплату №400023410, видаткову накладну №4018185, рахунок на оплату №400007870, видаткову накладну №4005627 (постачальник - ТОВ АВ МЕТАЛ ГРУП ) (т.3 а.с.40-43); договір про надання послуг в області транспортно-експедиторського обслуговування №20/04/2016 від 20 квітня 2016 року (т.3 а.с.44-46) укладений з приватним підприємством АВАН-ТРАНС (виконавець) та акти здачі-прийняття робіт ПП АВАН-ТРАНС (т.3 а.с.47-65); рахунки (т.3 а.с.66, 69, 72, 75), товаро-транспортні накладні (т.3 а.с.68, 71, 74), накладні (т.3 а.с.67, 70, 73, 76), лист (т.3 а.с.77) та акт звірки станом на 16.10.2016 (т.3 а.с.78) ТОВ ОСОБА_26 ПАРТС ; рахунок на оплату №160, видаткову накладну №113 ТОВ АГРО КАР (т.3 а.с.79-81); видаткову накладну №4106 (постачальник - ТОВ АГРОТЕХСОЮЗ ) (т.3 а.с.82); рахунок-фактуру №Д-00000740, видаткову накладну №Д-00002659, накладну на повернення №Д-00000013, лист №5 від 08.04.2016 р. (постачальник - ТОВ АКУМУЛЯТОРНИЙ ДІМ ) (т.3 а.с.84-86); видаткові накладні (постачальник - ТОВ АМАКО УКРАЇНА ) (т.3 а.с.87-93); видаткову накладну №135, рахунок на оплату №319 (постачальник - ТОВ АСП ТРЕЙДІНГ ) (т.3 а.с.94-95); рахунок на оплату №1194, акт надання послуг №1222 (постачальник - ТОВ БОНД ) (т.3 а.с.96-97); накладна №18, рахунок №18 (постачальник - ПП Вербівський Анатолій Миколайович ) (т.3 а.с.98-99); договір транспортного експедирування №475 від 15.02.2016 року, укладений з українсько-норвезькою компанією у виді ТОВ Вільхельмсен Шипс Сервіс Юкрейн (експедитором), додаток №1 до договору, акти надання послуг, рахунки на оплату (т.3 а.с.100-109, т.5 а.с.91-94); видаткові накладні, рахунки-фактури, акти здачі-прийняття робіт (постачальник - ТОВ ГІДРОХАУС ) (т.3 а.с.110-118, т.5 а.с.45-90), лист до ТОВ ГІДРОХАУС (т.4 а.с.43); видаткові накладні та рахунки (постачальник - ТОВ ЕПІЦЕНТР К ) (т.3 а.с.119-125, т.4 а.с.40-41, 44, т.5 а.с.11-24); рахунки-фактури, видаткові накладні, акти виконаних робіт (постачальник ДП ЕСКО-ОДЕСА ) (т.3 а.с.127-129, т.5 а.с.3-10, 119-120); рахунок №19/10/16, видаткову накладну №21/10/АЗ (постачальник - СПД ОСОБА_8 Георгієвич ) (т.3 а.с.130-131); договір №104 купівлі продажу від 06 жовтня 2016 року, укладений з ПАТ ЗАВОД СЕГМЕНТ , накладні (т.3 а.с.132-134, т.5 а.с.29-34); рахунки на оплату №№87, 89, 93, 96, акти надання послуг №№90, 92, 93, 95, заявки на міжнародне перевезення вантажу №№1, 3 до договору поручення №0808 від 08 серпня 2016 року (постачальник - ТОВ ІНТЕРМОДАЛ ЕКСПРЕС ) (т.3 а.с.135-144); видаткову накладну №КО-0000156 (постачальник - ТОВ КОЛЬЦО ) (т.3 а.с.145); договір поставки запасних частин до сільськогосподарської техніки №ЛТ04418/ЗЧ/П від 12 серпня 2016 року, укладений з ТОВ ЛАНДТЕХ (постачальник), видаткові накладні, рахунки на оплату по замовленню (т.3 а.с.146-152, т.4 а.с.249); накладну №0309-16 та рахунок-фактуру №0309-16 (постачальник - ФОП ОСОБА_27О.) (т.3 а.с.153-154); рахунок на оплату по замовленню №1838, видаткову накладну №1435 (постачальник - ФОП Малярчук Олег Миколайович ) (т.3 а.с.155-156); рахунок-фактуру №СФ-0000006, видаткову накладну №РН-0000007 (постачальник - ФОП ОСОБА_13А.) (т.3 а.с.157-158); договір постачання №25/02/16-ПА від 25 лютого 2016 року, укладений з ФОП ОСОБА_28 (продавець), рахунок №60, накладну №37, видаткові накладні (т.3 а.с.159-164, т.4 а.с.227-228); договір №188 поставки товару від 37 жовтня 2016 року, укладений з ТОВ ПРІСНО (постачальник), рахунок на оплату №399 та видаткову накладну №363 (т.3 а.с.165-167); договір №13-ОД/ЗЧ-ВД-Г поставки запасних частин до сільськогосподарської техніки на умовах розстроченого платежу від 29 лютого 2016 року, укладений з ТОВ РДО УКРАЇНА (постачальник), видаткові накладні (т.3 а.с.168-204), лист до ТОВ РДО УКРАЇНА (т.4 а.с.39); рахунок на оплату №650 та видаткову накладну №489 (постачальник - ТОВ РС ГРУП КОМПАНІ) (т.3 а.с.205-206); видаткові накладні та рахунки на оплату (постачальник - ПП РУЛЕН ) (т.3 а.с.207-223, т.4 а.с.120-205); договори про надання послуг №АЗ1205 від 12.05.2016 року та від 01.06.2017 року, укладений з ФОП ОСОБА_29 (експедитор), рахунки, акти виконаних робіт (т.3 а.с.224-235 т.4 а.с.104-119); видаткову накладну №7344 та рахунки-фактури (постачальник - ОФ ПАТ СОЛДІ І КО - СОЛДІ-ЮГ (т.3 а.с.236-237, т.4 а.с.102-103); видаткові накладні та рахунки на оплату (постачальник - ТОВ ТЕХНОТОРГ-ДОН (т.3 а.с.240-244); договір поставки №160323 від 31.10.2016 року, укладений з ТОВ ТРАНСІМПОРТ ЛТД (продавець), рахунки-фактури, видаткові накладні (т.3 а.с.145-250); рахунки до сплати та видаткові накладні (постачальник - ТОВ ТРАНСМЕТ-ЮГ (т.4 а.с.1-6); рахунок-фактуру №ПРС-П003653 та накладну №ПКН+У018596 (постачальник - ТОВ ОСОБА_30 МЕНЕДЖМЕНТ ) (т.4 а.с.7-8); договір поставки №ДГ-0000151 від 26.02.2016 року, укладений з ТОВ ХАВЕСТЕР (постачальник), видаткові накладні, рахунки на оплату (т.4 а.с.9-15), лист до ТОВ ХАВЕСТЕР (т.4 а.с.42); договір на поставку товару на умовах попередньої оплати №26082016/1 від 26.08.2016 року, укладений з ПП ХЕРСОНАВТОДЕТАЛІ (постачальник), додаткову угоду до договору поставки товару, видаткові накладні, рахунок на оплату №774 (т.4 а.с.16-19, 21-22, 62-65); видаткові накладні, акт звірки взаєморозрахунків, рахунок-фактуру та акт виконання робіт, списання з/ч та експл. матеріалів (постачальник - ТОВ З ІІ ЦЕППЕЛІН УКРАЇНА ТОВ ) (т.4 а.с.20, 23-24, 52-61); видаткові накладні (постачальник - ТОВ АВСК ) (т.4 а.с.25-34); видаткову накладну №597 (постачальник - ТОВ ЛАНДТЕХ ) (т.4 а.с.35); акт звірки між ТОВ ОСОБА_26 ПАРТС та ТОВ АГРОЗЕМЛІ , лист ТОВ ОСОБА_26 ПАРТС (т.4 а.с.36-37); видаткову накладну №5798 (т.4 а.с.38); акти наданих послуг (виконавець - ФОП ОСОБА_9І.) (т.4 а.с.45-46); договір поставки №УК0170221/008 від 21.02.2017 року, укладений з ТОВ УКРШИНА (постачальник), рахунок на оплату №УК249, видаткову накладну №УК126 (т.4 а.с.47-49); рахунок на оплату №1348, видаткову накладну №2407 (постачальник - ТОВ ШИНА ЛЮКС ) (т.4 а.с.50-51); договір купівлі-продажу №ДГ-0000116 від 27.02.2017 року, укладений з ТОВ ХАВЕСТЕР (продавець), специфікацію №1, видаткові накладні, акт виконання робіт, рахунки-фактури (т.4 а.в.66-73); догові поставки №02/43 від 12 липня 2017 року, укладений з ТОВ ТРЕК ЛЮБРІКАНТС-ЮГ (постачальник), рахунки, накладні (т.4 а.с.74-84); видаткову накладну №0000-009284 та рахунок до сплати №2418 (постачальник - ТОВ ТРАНСМЕТ-ЮГ ) (т.4 а.с.85-86); договір №10/17-100/ЗЧ від 15.02.2017 року, укладений з ТОВ ТЕХЧАСТЬ (постачальник), договір про надання інформаційних (консультаційних) послуг №01/17-ІК від 09.02.2017 року, укладений з ТОВ ТЕХЧАСТЬ (виконавець), видаткові накладні, акт надання послуг (т.4 а.с.87-93); видаткові накладні (постачальник - ТОВ ТЕХНОТОРГ-ДОН ) (т.4 а.с.94, 99); рахунки, видаткові накладні (постачальник - ТОВ ТЕХНОЮГ (т.4 а.с.95-98); акти виконаних робіт (виконавець - ТОВ СПЕЦТЕХСЕРВІС-ЮГ ) (т.4 а.с.100-101); видаткові накладні (постачальник - ТОВ РДО УКРАЇНА ) за договором поставки №237В-ВІ/ЗЧ-3 від 01.09.2017 року (т.4 а.с.206-218); акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2017 року,рахунки -фактури (виконавець - ПП ОСОБА_31О.) (т.4 а.с.221-223); рахунки-фактури, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), акт звірки взаєморозрахунків (постачальник - ТОВ НОВА ПОШТА ) (т.4 а.с.229-234); видаткову накладну №4 (постачальник - ФОП ОСОБА_32) (т.4 а.с.235); рахунки на оплату (постачальник - ТОВ ЛАЙНМЕДІЯ ) (т.4 а.с.236-241); видаткові накладні (постачальник - ФОП ОСОБА_33С.) (т.4 а.с.242-243); акт надання послуг №00870 (виконавець - ФОП ОСОБА_9І.) (т.4 а.с.244); рахунок на сплату по замовленню №2148, видаткову накладну №5798 (постачальник - ФОП ОСОБА_34) (т.4 а.с.245-246); видаткову накладну №РН-0000238, рахунок-фактуру №СФ-000464 (постачальник - ТОВ МРК АГРО-ТЕМА ) (т.4 а.с.247-248); рахунок на оплату №4919/11 (постачальник - ТОВ ЛАЙНМЕДІА ), (т.4 а.с.250 т.5 а.с.1); рахунок на оплату №Тсф-0864 (постачальник - ФОП ОСОБА_7В.) (т.5 а.с.2); рахунки на оплату, видаткові накладні (постачальник - ТОВ ЕЛТА-Л ) (т.5 а.с.25-28); накладну №230601, рахунок-фактуру №220601 (постачальник - ПП ГРІНТУЛ ) (т.5 а.с.34-35); рахунки та накладні, акт звірки взаєморозрахунків за період 2017 рік (постачальник - ФОП ОСОБА_6) (т.5 а.с.37, 39, 41-44); рахунок №160/17, накладну №103/17 (постачальник - ОСОБА_35 Вікторівна) (т.5 а.с.38, 40); публічний договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток від 11.11.2015 року, укладений з підприємством з іноземними інвестиціями АМІК УКРАЇНА (продавець) (т.5 а.с.95-100); видаткові накладні (постачальник - ФОП ОСОБА_36) (т.5 а.с.101-102); рахунок на оплату №181, видаткову накладну №114 (постачальник - ТОВ АГРОДНЕПР ) (т.5 а.с.103-104); рахунок на оплату №24, видаткову накладну №66 (постачальник - ТОВ АГРО-УКРАЇНА ГРУП ) (т.5 а.с.105-106); рахунок №S0002038141, видаткову накладну №SІ0000744230 (постачальник - ТОВ ОСОБА_26 ПАРТС ) (т.5 а.с.107-108); договір поставки №01-03.02/П від 03.02.2017 року, укладений з ТОВ АВСК (постачальник), видаткові накладні, рахунки на оплату (т.5 а.с.109-118); видаткову накладну №4006323, рахунок на оплату №400007961 (постачальник 0 ТОВ АВ МЕТАЛ ГРУП ) (т.5 а.с.121-122).

Згідно з ч.2 ст.215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Відповідно до ст. 234 ЦК України фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином.

Статтею 204 ЦК України встановлена презумпція правомірності правочину, відповідно до якої є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до ч. 2 ст. 215 ЦК України нікчемний правочин є недійсним через його невідповідність вимогам законодавства, тобто в законі, а не у акті перевірки податкової інспекції, визначаються підстави для визнання будь-якого правочину нікчемним. В іншому випадку правочин недійсним повинен визнаватися у судовому порядку.

Приписами ст. 228 ЦК України передбачено умови нікчемності правочину. Зокрема, цією статтею встановлено, що правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Судом встановлено, що правовідносини позивача з контрагентами, в тому числі і на підставі договорів, в судовому порядку недійсними не визнавались.

Відповідно до ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Статтею 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні визначено поняття первинного документу - це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 3 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства. Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Вимоги до первинного та зведеного документу визначені в ч.2 ст. 9 цього ж Закону первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно зі статтею 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, проведення будь-якої господарської операції підприємства фіксується та підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Відповідно до ч.5 ст.16 Закону України Про судоустрій та статус суддів висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Як зазначено колегією суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у постанові від 15 травня 2018 року по справі №815/3501/15: …Отже, будь-які документи, в тому числі договори, податкові накладні, рахунки тощо, мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. … .

Аналогічний висновок зроблено колегією суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у постанові від 02 жовтня 2018 року по справі №815/1939/14: …господарські операції … мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податку. При цьому потрібно, щоб ці документи підтверджували і розкривали суть, внутрішню сторону господарських операцій, їх справжність, економічну вигоду (виправданість, ризик) й ділову мету. Щоб так кваліфікувати природу господарських операцій, необхідно послатись на допустимі та належні докази, якими засвідчується стан (якість) таких операцій. Без цього неможливо перевірити правильність обчислення і сплати сум податкового (грошового) зобов'язання на підставі таких операцій. .

Як зазначено колегією суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у постанові від 31 липня 2018 по справі №808/2549/17: …Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку, при цьому для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій. Господарський договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку і його наявність свідчить лише про намір виконати дії (операції) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання, відтак, господарська операція пов'язана не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу. У зв'язку з цим недоведеність фактичного здійснення господарської операції (нездійснення операції) позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв'язку з цим юридично дефектних первинних документів, якщо рух коштів не забезпечений зв'язком з господарською діяльністю учасників цих операцій. Надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковий орган не встановив та не довів, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів. … .

Відповідно до положень пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу. Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років). Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу. Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Порядок обчислення податку на прибуток підприємств визначений в ст. 137 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.137.1 ст. 137 Податкового кодексу України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в пункті 57.1-1 статті 57 та 141.4 статті 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати. (п.137.3 ст. 137 Податкового кодексу України).

Таким чином, враховуючи надані позивачем до суду документи, суд вважає висновок контролюючого органу, щодо недоведеності операцій позивача по ремонту, реконструкції, укомплектування придбаної ТОВ Агроземлі сільськогосподарської техніки необґрунтованими.

Однак суд погоджується з відповідачем щодо завищення підприємством витрат у сумі - 347542,94 грн. 347542,94 грн. у зв'язку з тим, що у 2017 році (в 4 кварталі) ТОВ Агроземлі проведено списання пшениці (Дт 647 Кт 26) у кількості 104,5 т. на суму 347542,94 грн.,

Суд зазначає, що позивачем в обґрунтування правомірності такого списання надано до суду акт списання товарів № 18 від 31 січня 2016 року, пшениці кількістю 104,5 т., вартістю 347542,94 грн. (т.1 а.с.162) та бухгалтерську довідку (пояснення до акту на списання продукції від 31 січня 2016 року), в якій визначено, що зібраний врожай в кількості 104,5 т. реалізувати не було можливості (відсутність належної якості зерна пшениці) (т.1 а.с.161).

Також позивачем надано до суду лист №8/07 від 08 липня 2018 року (т.5 а.с.127) ПП ГРІН МАРКЕТ , згідно якого повідомляє, що якість зразків врожаю ярової пшениці 2015 року, що були отримані від ТОВ Агроземлі , є незадовільними, а саме: смітна домішка - перевищує 15%; натура - менш ніж 500 г/л, - та інші показники не відповідають вимогам держ. стандартів України: ДСТУ 3786:2010.

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів на підтвердження дослідження списаної пшениці уповноваженими на це експертними установами, та що ПП ГРІН МАРКЕТ має повноваження на дослідження сільськогосподарської продукції, а відтак суд не приймає до уваги вищевказаний лист ПП ГРІН МАРКЕТ .

Інших належних та допустимих доказів на підтвердження поганої якості пшениці кількістю 104,5 т. суду не надано.

Суд зазначає, що правові та організаційні засади вилучення з обігу, переробки, утилізації, знищення або подальшого використання неякісної та небезпечної продукції з метою недопущення негативного впливу такої продукції на життя, здоров'я людини, майно і довкілля визначено Законом України Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції №1393-XIV від 14 січня 2000 року (далі - Закон №1393-XIV).

Згідно Закону №1393-XIV вилучення продукції з обігу - фактичне припинення обігу

(реалізації) продукції, здійснене в установленому порядку, за рішенням власника продукції або спеціально уповноважених органів виконавчої влади в межах їх повноважень; знищення вилученої з обігу продукції - механічна, фізико-хімічна, біологічна або інша обробка та розміщення (захоронення) продукції або її залишкових компонентів у спеціально визначених місцях; (п.п.3, 8 ч.1 ст.2). Неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу. Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу здійснюється власником цієї продукції за його рішенням або за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади відповідно до їх повноважень (ст.5). Власник продукції зобов'язаний вилучити з обігу неякісну та небезпечну продукцію, привести її, при можливості, у відповідність з вимогами відповідних нормативно-правових актів і нормативних документів або забезпечити переробку, утилізацію чи знищення такої продукції у порядку, передбаченому цим Законом (ч.6). Вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції здійснюється власником цієї продукції шляхом недопущення можливості її реалізації, споживання чи використання за призначенням, а також шляхом повернення її суб'єктами підприємницької діяльності, в яких ця продукція знаходиться на підставі договорів доручення, схову, перевезення та інших цивільно-правових договорів, що не передбачають передачі прав власності на продукцію. Вилучена з обігу неякісна та небезпечна продукція повинна зберігатися власником у належно обладнаних і опломбованих (опечатаних) приміщеннях. При приведенні вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції у відповідність з вимогами нормативно-правових актів і нормативних документів, які встановлюють вимоги до відповідних видів продукції, зазначена продукція повертається в обіг за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади (ст.8). Загальні вимоги щодо порядку, умов та правил переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок, умови та правила переробки, утилізації, знищення або подальшого використання конкретних видів вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції розробляються та затверджуються спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади в межах їх повноважень (ст.18).

Позивачем не надано суду жодних доказів на підтвердження зберігання списаної продукції у належним чином обладнаних чи опломбованих приміщеннях та не надано доказів переробки, утилізації чи знищення неякісного зерна спеціалізованими уповноваженими на це особами у відповідності до вимог чинного законодавства.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає за доцільне визнати протиправним та скасувати податкове: повідомлення-рішення №0022591408 від 06.06.2018 року в частині зменшення суми від'ємного значення оподаткування податком на прибуток 1421772,00 грн.; податкове повідомлення-рішення №0022601408 від 06.06.2018 року на загальну суму 259741,25 грн.

Спірне податкове повідомлення-рішення №0022611408 від 06.06.2018 року ґрунтується на висновках податкового органу про порушення п.44.1 ст. 44, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України.

Порядок формування податкового кредиту визначений в ст. 198 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема з: придбання або виготовлення товарів та послуг (пп. а п. 198.1 ст. 198).

Згідно п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем. Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами). Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Відповідно до п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

Отже, як вбачається з викладеного, необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є наявність статусу платника ПДВ та факту придбання товарів та послуг із метою їх використання у власній господарській діяльності.

Враховуючи вищенаведені висновки суду щодо доведеності використання позивачем придбаних у перевіряємому періоді запчастин, деталей, механізмів, паливно-мастильних матеріалів для обслуговування, ремонту, укомплектування, реставрації придбаної сільськогосподарської техніки з метою її подальшого продажу, приймаючи до уваги те, що ТОВ Агроземлі являється згідно інформації з реєстру платників ПДВ платником податку на додану вартість лише з 01.02.2016 року, в той час, як операція по списанню пшениці була проведена 31 січня 2018 року, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0022611408 від 06.06.2018 року на загальну суму 584743,00 грн. є обґрунтованою та підлягає скасуванню.

Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкту владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано до суду платіжне доручення №202 від 06 липня 2018 року про сплату судового збору у сумі 39207,00 грн.

Враховуючи викладене, часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за доцільне стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі судовий збір у розмірі 33993,84 грн., сплачений згідно платіжного доручення №202 від 06 липня 2018 року.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0022591408 від 06.06.2018 року в частині зменшення суми від'ємного значення оподаткування податком на прибуток 1421772,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0022601408 від 06.06.2018 року на загальну суму 259741,25 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0022611408 від 06.06.2018 року на загальну суму 584743,00 грн.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі судовий збір у розмірі 33993,84 грн., сплачений згідно платіжного доручення №202 від 06 липня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - товариства з обмеженою відповідальністю Агроземлі (вул.Приморська, буд.57-В, с.Салгани, Білгород-Дністровський район, Одеська обл., 67725, код ЄДРПОУ 39697365).

Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська 5, м.Одеса, 45044, код ЄДРПОУ 3938646).

Повний текст рішення складено та підписано 05.11.2018 року.

Суддя О.А. Вовченко

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення05.11.2018
Оприлюднено07.11.2018
Номер документу77628442
СудочинствоАдміністративне