Рішення
від 05.11.2018 по справі 153/1211/18
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" листопада 2018 р.

Справа153/1211/18

Провадження2/153/336/18-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Дзерина М.М.

за участю секретаря судового засідання Гулковської Т.Т.

представника позивача - ОСОБА_1О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Ямпільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду із вищевказаним позовом. Свої вимоги мотивує наступним: 15 серпня 2008 року в м. Ямпіль, Вінницької області помер її батько ОСОБА_4. Після одруження вона змінила дівоче прізвище із ОСОБА_4 на ОСОБА_2. Той факт, що вона являється донькою померлого ОСОБА_4 підтверджується її свідоцтвом про народження. Спадщина батька ОСОБА_4Ф, складається із земельної частки (паю), розміром 1,88 в умовних кадастрових гектарах без визначення частки в натурі (на місцевості), що розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Ямпільського району Вінницької області. Протягом шести місяців після смерті батька вона не зверталась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини з поважної причини, саме не знала про існування у батька спадкової земельної ділянки. На початку червня 2018 року, позивач прибираючи у будинку батька знайшла оригінал правовстановлюючого документа на вищевказану земельну частку (пай). Зважаючи на те, що в іншому порядку вона немає можливості поновити свої права на спадщину після смерті батька, вважає, що нею було пропущений строк із поважних причин, тому вимушена звернутися до суду з даним позовом з метою поновлення своїх прав та інтересів на спадкове майно. Просить суд визначити їй додатковий строк в один місяць після вступу рішення у законну силу, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини в порядку спадкування за законом, що відкрилась після смерті батька ОСОБА_4, який помер 15 серпня 2008 року в м. Ямпіль, Вінницької області.

Ухвалою Ямпільського районного суду Вінницької області від 11 вересня 2018 року було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання. Здійснено виклик сторін.

Ухвалою Ямпільського районного суду Вінницької області від 10 жовтня 2018 року було закрито підготовче судове засідання. Здійснено виклик сторін.

Представник позивача ОСОБА_1 діючий на підставі довіреності від 14 листопада 2017 року у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради Ямпільського району Вінницької області у судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву за вх. № 7115 від 18 жовтня 2018 року за підписом сільського голови з клопотанням справу розглянути у відсутність представника сільської ради.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Судом встановлені такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини:

Із досліджених судом письмових доказів, що є у справі встановлено, що 15 серпня 2008 року в м. Ямпіль, Вінницької області помер ОСОБА_4 (копія свідоцтва про смерть серії 1-АМ № 122587 (а.с.6). Із копії свідоцтва про народження серії ІІІ-АМ № 396459 встановлено, що батьком ОСОБА_5 являється ОСОБА_4 (а.с.7). Із копії свідоцтва про шлюб серії 1-АМ №071697 встановлено, що ОСОБА_5 після реєстрації шлюб своє дівоче прізвище змінила на прізвище чоловіка ОСОБА_2 (а.с.8). Із сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0387764 встановлено, що ОСОБА_4 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Маяк розміром 1,88 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с.9).

Вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України , спадкування здійснюється за заповітом або законом.

Часом відкриття спадщини, згідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України , є день смерті особи.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України , для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Положеннями частини 1 ст. 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1268 , ч. 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити спадкоємцеві додатковий строк для прийняття спадщини лише в тому випадку, коли такий строк пропущено з поважних причин.

Обов'язок доведення поважності пропуску строку для прийняття спадщини покладається на спадкоємця.

Відповідно до п. 24 Постанови пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 р. № 7 вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до Листа Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За правилами ст. 76 ЦПК України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Позивачем не надано суду доказів про поважні причини, в зв'язку із чим вона не мала можливості своєчасно звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Окрім цього, представник позивача в судовому засіданні не назвав жодної причини, яка перешкоджала позивачу ОСОБА_2 прийняти спадщину після смерті батька ОСОБА_4, який помер 15 серпня 2008 року.

Судом не може бути визнана поважною причина пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, така як необізнаність позивача про наявність спадкового майна.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо наявності поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, пов'язаних з об'єктивними, непереборними чи істотними труднощами, що перешкоджали позивачу звернутись із вказаною заявою та стали підставою для пропуску строку.

З огляду на викладене, суд не вбачає передбачених ч. 3 ст. 1272 ЦК України підстав для визначення позивачу додаткового строку для подання нею заяви про прийняття спадщини, тому позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на позивача в сплаченому розмірі.

Керуючись ст.ст.11, 81, 258-265 ЦПК України і на підставі ст.ст. 1261, 1272 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Ямпільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Ямпільський районний суд Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька с.Михайлівка, Ямпільського району, Вінницької області, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач: ОСОБА_3 сільська рада Ямпільського району, Вінницької області, місцезнаходження с.Михайлівка, Ямпільського району, Вінницької області,Код ЄДРПОУ: 04325874.

Повний текст судового рішенні складено 09 листопада 2018 року.

Головуючий М.М. Дзерин

СудЯмпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення05.11.2018
Оприлюднено07.11.2018
Номер документу77634872
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —153/1211/18

Рішення від 05.11.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Рішення від 05.11.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 10.10.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 11.09.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні