Рішення
від 06.11.2018 по справі 349/2158/17
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/2158/17

Провадження № 2/349/90/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

06 листопада 2018 року м.Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області у складі

головуючого судді Лошак О. О.

з участю секретаря судового засідання Сірко І. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю Фінансовий експерт про стягнення страхової виплати,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ТзДВ Фінансовий експерт про стягнення 6000,00 євро (190 980,00 грн.) страхової виплати.

В обгрунтування позову зазначено, що 17.01.2017 між ОСОБА_2 та ТзДВ Фінансовий експерт було укладено міжнародний страховий договір подорожуючих № АМ 22329, термін дії якого з 24.01.2017 до 24.04.2018, страхова сума становить 6 000,00 євро.

13.11.2017 під час перебування ОСОБА_2 в ОСОБА_3 відбувся страховий випадок - ОСОБА_2 було госпіталізовано в ІІ неврологічне відділення Вільнюської університетської лікарні з інсультом та частковим паралічем правої сторони тіла. Він пробув в медичному закладі до 17.11.2017, вартість лікування дорівнює 7 345,09 євро, з яких він сплатив 2000,00 євро власних коштів.

Під час лікування родичі позивача неодноразово телефонували за номерами телефонів, зазначених в договорі страхування, однак на дзвінки ніхто не відповідав. Тому після повернення в Україну, позивач самостійно по телефону повідомив страховика про страховий випадок та 20.11.2017 року надіслав страховику письмове повідомлення про страховий випадок з заявою про здійснення страхової виплати, однак йому було відмовлено у такій виплаті з підстави несвоєчасного повідомлення про страховий випадок.

Позивач та його представник, ОСОБА_4, в судове засідання не з'явилися. Представник позивача подав до суду про розгляд справи за його відсутності та за відсутності його довірителя.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився . Надіслані відповідачу повістки про виклик були повернуті до суду з відміткою на конверті за закінченням встановленого строку зберігання . Відповідно до пунктів 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270, повернення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка об'єктом поштового зв'язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання означає, що під час доставки за зазначеною адресою адресат був відсутній.

Згідно з п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином відповідач був належним чином повідомлений про місце та час проведення судового засідання.

Відповідно до ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України суд провів заочний розгляд справи.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Так, згідно з копією міжнародного страхового договору подорожуючих № АМ 22329 (далі - договір страхування), укладеного 17.01.2017 між ОСОБА_2 (страхувальник) та ТзДВ Фінансовий експерт (страховик), термін його дії визначено з 24.01.2017 до 24.02.2018, страхова сума дорівнює 6 000,00 євро.

Предметом договору страхування є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов'язані із медичними ті іншими витратами страхувальника (застрахованої особи).

Копією виписки з медичних документів № 2017/86281 ІІ неврологічного відділення публічної установи Республіканської Вільнюської університетської лікарні від 17.11.2017 підтверджується госпіталізація ОСОБА_2 в цей медичний заклад з 13.11.2017 до 17.11.2017 з діагнозом - інсульт головного мозку.

Копіями рахунків за надані послуги публічної установи Республіканської Вільнюської університетської лікарні від 17.11.2017 підстверджується, що вартість медичних послуг, наданих ОСОБА_5, дорівнює 7 345,09 євро.

Як вбачається із копії квитанції 21691 від 17.11.2017 року ОСОБА_1 оплатив публічній установі Республіканська Вільнюська університетська лікарня 2000,00 євро.

Листом від 30.11.2017 ТзДВ Фінансовий експерт у відповідь на заяву ОСОБА_2 про здійснення страхової виплати від 20.11.2017 відповіло відмовою. Обгрунтована відмова тим, що в порушення п. 9.1 договору страхування протягом 24 годин після настання надзвичайної події страхувальник або його представники не зв'язалися з сервісною компанією за вказаними в договорі страхування телефонами.

Відповідно до п. 9.1 договору страхування при настанні надзвичайних подій застрахована особа (страхувальник) або їх представник зобов'язані протягом 24 годин зв'язатись із Сервісною компанією за вказаними у договорі страхування телефонами і повідомити таку інформацію: номер договору страхування; прізвище та ім'я застрахованої особи; місцезнаходження застрахованої особи, контактний телефон; обставини події, що сталася, та характер необхідної допомоги.

Згідно з п. 9.3 договору страхування у випадку, коли застрахована особа з об'єктивних причин не зв'язалась із сервісною компанією для отримання необхідної допомоги та вимушена самостійно оплатити вартість наданої їй невідкладної допомоги, вона повинна узгодити це зі страховиком. В іншому випадку страховик діє відповідно до п. 10.3 загальних умов.

Відповідно до п. 10.2 договору страхування якщо застрахована особа сама оплатила вартість невідкладних послуг, але узгодила ці витрати із страховиком чи сервісною компанією, страховик відшкодовує обґрунтовані та документально підтверджені витрати для повернення застрахованій особі з поїздки у межах страхової суми визначеної договором страхування. страхова виплата здійснюється у національній валюті України по курсу НБУ на дату здійснення оплати за кордоном.

Згідно з п. 10.3 договору страхування якщо застрахована особа сама сплатила вартість невідкладних послуг, або скористалася послугами та без поважних причин не узгодила їх із страховиком або сервісною компанією, страховик має право, зокрема, відмовити у виплаті страхового відшкодування.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України Про страхування страховий випадок - це подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

Пунктом 3.1.1 договору страхування визначено, що страховим впадком, серед іншого є раптове гостре захворювання, розлад здоров'я, тілесне ушкодження застрахованої особи, що сталося несподівано і становить загрозу для життя та здоров'я застрахзованої особи та потребує невідкладної медичної допомоги.

За ст. 16 Закону України Про страхування договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, за якою страховик бере на себе зобов'язання в разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 20 Закону України Про страхування страховик зобов'язаний при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у передбачений договором строк

Пунктом 5 ч. 1 ст. 26 Закону України Про страхування та п. 5 ч. 1 ст. 991 ЦК України передбачено таку підставу для відмови страховика у здійсненні страхових виплат або страхового відшкодування як несвоєчасне повідомлення страхувальником про настання страхового випадку без поважних на це причин або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 989 ЦК України та п. 5 ч. 1 ст. 21 Закону України Про страхування на страхувальника покладено обов'язок повідомити страховика про настання страхового випадку у строк, встановлений договором.

У листі Верхового Суду України від 19 липня 2011 Про судову практику з розгляду цивільних справ, що виникають з договорів страхування щодо спірних питань стосовно застосування вимог п. 5 ч. 1 ст. 989 ЦК України щодо неповідомлення страховика про настання страхового випадку у строк, встановлений договором, і створення йому в такий спосіб перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків, наслідком невиконання чого є відмова страховика від здійснення страхової виплати відповідно до вимог цього пункту, зазначено: відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 991 ЦК України страховик має право відмовитися від здійснення страхової виплати у разі несвоєчасного повідомлення страхувальником без поважних на те причин про настання страхового випадку.

У системному зв'язку з п. 5 ч. 1 ст. 989 ЦК України , яким на страхувальника покладено обов'язок повідомити страховика про настання страхового випадку у строк, встановлений договором, правове значення має повідомлення страховика про настання страхового випадку у строк, який дає страховику можливість дослідити обставини справи та дійти висновку про визнання його страховим випадком чи відмову в цьому.

З огляду на те, що відмова страховика від здійснення страхової виплати ґрунтується тільки на несвоєчасному повідомленні страхувальника про страховий випадок і не оспорюється сам факт настання страхового випадку чи факт надання страхувальником усіх необхідних документів для отримання страхової виплати, враховуючи незазначення страховиком будь-яких наслідків несвоєчасного повідомлення страхувальника про страховий випадок, які б перешкодили страховику переконатися, що подія є страховим випадком, та наявність поважних причин неузгодження страхувальником із страховиком отримання невідкладних медичних послуг і наступної їх оплати, страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату страхувальнику.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України Про страхування страхова виплата здійснюється тією валютою, яка передбачена договором страхування, якщо інше не передбачено законодавством України.

Як вже було зазначено вище, в п. 10.2 договору страхування передбачено, що страхова виплата здійснюється у національній валюті України по курсу НБУ на дату здійснення оплати за кордоном.

Частиною 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Позивач належними доказами довів сплату вартості невідкладних послуг в розмірі 2000,00 євро. Отже саме еквівалент цієї суми в національній валюті України за курсом НБУ на дату здійснення оплати за кордоном повинен бути стягнутий з відповідача (2000 євро х 31,165 грн.= 62 330,00 грн.).

У зв'язку з тим, що позивача звільнено від сплати судового збору, на підставі ч. 6 ст. 141 ЦПК України він підлягає стягненню з відповідача на користь держави пропорційно до задоволеної частини вимог.

Пунктом 36 постанови Пленуму ВССУ від 17.10.2014 № 10 Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах встановлено, що вимога пропорційності присудження судових витрат при частковому задоволенні позову (частина перша статті 88 ЦПК) застосовується незалежно від того, за якою ставкою сплачено судовий збір, (наприклад, його сплачено за мінімальною ставкою, визначеною Законом N 3674-VI).

62 330,00 грн. х 100 / 190 980,00 грн. = 32,64 % (частина задоволених позовних вимог);

1 909,80 грн. х 32,64 % = 623,36 грн. (розмір судового збору, що підлягає стягненню з відповідача на користь держави).

Керуючись ст. ст. 223, 264, 265, 280 ЦПК України,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ТзДВ Фінансовий експерт на користь ОСОБА_1 62 330,00 (шістдесят дві тисячі триста тридцять) грн. страхової виплати.

Стягнути з ТзДВ Фінансовий експерт на користь держави судовий збір в розмірі 623,36 грн., який необхідно сплатити на рахунок № 31211256026001, отримувач - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030106 .

Заочне рішення може бути переглянуте Рогатинським районним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідач - ТзДВ Фінансовий експерт , місцезнаходження: м. Київ, вул. Бориспільска, 9, код ЄДРПОУ 32641358.

Дата складення повного судового рішення - 06 листопада 2018 року

Суддя О. О. Лошак

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.11.2018
Оприлюднено08.11.2018
Номер документу77667305
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/2158/17

Рішення від 06.11.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 01.02.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 04.01.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 22.12.2017

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні